Raport PISM: Dyplomacja samorządowa. Efektywność i perspektywy rozwoju
09 KWI 2015
Dyplomacja samorządowa staje się coraz ważniejszym narzędziem rozwoju lokalnego, ale też instrumentem polityki zagranicznej państwa. Jest to jeden z wniosków raportu PISM Dyplomacja samorządowa. Efektywność i perspektywy rozwoju, który nieprzypadkowo powstał w roku samorządności, ustanowionym z okazji 25-lecia jej powstania. Polska demokracja lokalna, umiejętność korzystania z funduszy europejskich stają się naszymi produktami eksportowymi. Profesjonalizm samorządów rodzi też pragmatyzm w kontaktach zagranicznych. Coraz mniej jest relacji przypadkowych – polskie samorządy wycofują się z tych, które nie przynoszą korzyści. Współpraca ma służyć określonemu celowi i przekładać się na konkretne działania, w wielu przypadkach jest też traktowana jako długofalowa inwestycja. Może ona także wspierać tak ważne cele jak przeprowadzanie reform na Ukrainie. W jaki sposób? O tym w najnowszej publikacji PISM.

Dyplomacja samorządowa staje się coraz ważniejszym narzędziem rozwoju lokalnego, ale też instrumentem polityki zagranicznej państwa.

Jest to jeden z wniosków raportu PISM Dyplomacja samorządowa. Efektywność i perspektywy rozwoju, który nieprzypadkowo powstał w roku samorządności, ustanowionym z okazji 25-lecia jej powstania. Polska demokracja lokalna, umiejętność korzystania z funduszy europejskich stają się naszymi produktami eksportowymi. Profesjonalizm samorządów rodzi też pragmatyzm w kontaktach zagranicznych. Coraz mniej jest relacji przypadkowych – polskie samorządy wycofują się z tych, które nie przynoszą korzyści. Współpraca ma służyć określonemu celowi i przekładać się na konkretne działania, w wielu przypadkach jest też traktowana jako długofalowa inwestycja. Może ona także wspierać tak ważne cele jak przeprowadzanie reform na Ukrainie. W jaki sposób? O tym w najnowszej publikacji PISM.