• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Goście PISM > Gość PISM: Michael Danby

Gość PISM: Michael Danby

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

30 marca 2012
Michael Danby (przewodniczący Komisji Parlamentarnej Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu w Parlamencie Australijskim, szef Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej) / Fot. Jadwiga Winiarska

30 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium z udziałem Michaela Danby przewodniczącym Komisji Parlamentarnej Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu w Parlamencie Australijskim, szefem Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej zatytułowane: China’s Peaceful Rise? Implications for Europe.

Na początku spotkania zarysowano stan relacji polsko-australijskich. Podkreślono, że dla Australii Polska jest znaczącym państwem środkowoeuropejskim i ważnym członkiem Unii Europejskiej, szóstą największą gospodarką w UE i jedynym unijnym krajem, które uniknęło recesji w czasie globalnego kryzysu.

Dalsza część spotkania była poświęcona tzw. pokojowemu wzrostowi Chin i związanymi z tym fenomenem implikacjami dla Australii (szczególnie w kontekście sojuszu tego państwa ze Stanami Zjednoczonymi), regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy. Wspomniano o ostatniej wizycie prezydenta Obamy w regionie, podczas której ogłosił on w parlamencie australijskim amerykańską strategię wobec Pacyfiku. Podkreślił, że region ten pozostaje jednym z priorytetów amerykańskiej polityki zagranicznej. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Australia pozytywnie odnoszą się do pokojowego wzrostu Chin i dążą do współpracy z ChRL w rozwiązywaniu problemów m.in. na Półwyspie Koreańskim czy kwestii nieproliferacji. W odniesieniu do implikacji wzrostu Chin dla Europy, a szczególnie Unii Europejskiej, zwrócono uwagę na wzrastającą wzajemną współzależność obu podmiotów. Podkreślono, że pomimo pogłębionej współpracy między Chinami a Unią Europejską nadal istnieje wiele kwestii spornych, tj. sprawa embarga na broń czy też ostatniego sporu dotyczącego wprowadzenia przez Chiny restrykcji na eksport minerałów ziem rzadkich niezbędnych dla sektora wysokiej techniki w Unii Europejskiej.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi poruszono szereg tematów, wśród nich kwestie chińskiej diaspory w Australii i jej wpływu na stosunki chińsko-australijskie, współpracę gospodarczą między oboma państwami, stosunki polsko-australijskie, postrzeganie przez Chiny roli Stanów Zjednoczonych w regionie oraz współpracę australijsko-amerykańską.  


Opr.: J. Szczudlik-Tatar


BIOGRAM GOŚCIA:

Michael Danby (1951), poseł Partii Pracy z okręgu Melbourne Ports (stan Wiktoria) został wybrany do Parlamentu Federalnego (House of Representatives) w latach 1998, 2001, 2004 i 2007. Był przedtem dziennikarzem i wydawcą oraz doradcą labourzystowskich ministrów. W poprzedniej kadencji pełnił funkcję z-cy a w obecnej jest przewodniczącym Komisji Parlamentarnej Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu. Jest także szefem Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej. Głównymi obszarami zainteresowań są zagadnienia polityki międzynarodowej, obrony i narodowego bezpieczeństwa oraz praw człowieka i migracji.  W ostatnim konflikcie między premier Gillard a ministrem Spraw Zagranicznych K. Ruddem udzielił poparcia premier udzielając wywiadów zdecydowanie krytycznych wobec działań K. Rudda. 

M. Danby jest częstym komentatorem wydarzeń międzynarodowych. Zdecydowanie popiera sojusz  z USA, politykę Izraela oraz procesy transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Należy do zwolenników bardziej zdecydowanej polityki wobec Chin w obszarze naruszania praw człowieka i sceptycznie ocenia możliwości sukcesu zmian w Chinach. Jest też bardzo sceptycznie nastawiony do polityki Federacji Rosyjskiej i krytykuje postawy Lewicy w Australii.

O ostatnich trzech latach aktywnie włączył się w inicjatywy prowadzone przez Ambasadę, m.in. był współautorem Rezolucji Parlamentu z okazji 30lecia czerwcowych wyborów w Polsce, wziął udział w wieczorze w Holocaust Museum w Melbourne poświęconej działalności Henryka Sławika oraz był mówcą na jubileuszu 20lecia AIPA (Australijskiego Instytutu Spraw Polskich). Na zaproszenie Ambasador RP w Canberze, M. Danby  wystąpił przed kierowana przez niego Parlamentarna Komisją Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu na temat polityki zagranicznej RP (luty 2012).