• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Raporty PISM

Raporty PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 


 
23 listopada 2018
Raport PISM: Energy Transition and Climate Policy between the Three Seas, 1988-2018

Od początku lat 90. państwa Inicjatywy Trójmorza dokonały znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dalsza ich redukcja będzie jednak wymagała nowych inicjatyw i inwestycji, jak np. rozbudowa połączeń gazowych (co pomoże w większym zużyciu gazu ziemnego zamiast bardziej emisyjnego węgla) oraz elektroenergetycznych (pozwalających na obrót energią z OZE) czy rozwój stacji paliw alternatywnych i promocja samochodów elektrycznych. Kraje Trójmorza powinny także skupić się na efektywności energetycznej, w czym pomogą m.in. inwestycje w smart grid (inteligentne sieci). W poniższym raporcie przedstawiono szanse, jakie te przedsięwzięcia stwarzają dla trójmorskich państw.

19 października 2018
Raport PISM: Druga generacja elity władzy w Rosji

Elita władzy w Rosji stoi przed wyzwaniem zapewnienia sobie politycznej i materialnej przyszłości. Niniejszy raport stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w polityce krajowej i zagranicznej Rosji odgrywają „dzieci Kremla”, czyli potomkowie rosyjskich polityków i oligarchów. O ich rosnącym znaczeniu świadczy fakt, że 18 maja br. na stanowisko ministra rolnictwa powołano Dmitrija Patruszewa, syna szefa Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa. Inne "dzieci Kremla" obejmują stanowiska w kluczowych gałęziach gospodarki, takich jak energetyka czy bankowość. Zabezpieczają dzięki temu pozycję swoich rodziców w systemie wewnętrznym Rosji; a za granicą pomagają w praniu brudnych pieniędzy oraz unikaniu zachodnich sankcji.

07 marca 2018
Raport PISM: Energia i obronność w regionie nordycko-bałtyckim
Raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Norweskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych opisuje, w jaki sposób bezpieczeństwo energetyczne łączy się z bezpieczeństwem militarnym. W czasie zimnej wojny współpraca energetyczna państw Europy Zachodniej z ZSRR była postrzegana jako element umacniania status quo i zmniejszania ryzyka konfliktu. W nowej sytuacji strategicznej, kiedy Rosja jest zainteresowana odzyskaniem części utraconych wpływów, należy się liczyć z tym, że zechce ona wykorzystać uzależnienie Europy od rosyjskich surowców do wywoływania podziałów w NATO i UE. Przewaga militarna w regionie, możliwość zablokowania dostępu siłom Sojuszu oraz zdolność do oddziaływania na jego członków poprzez szantaż energetyczny mogą zachęcać Rosję do testowania wiarygodności NATO, co zwiększa ryzyko konfliktu w regionie. Zdolność Sojuszu do odstraszania Rosji tworzy naturalną płaszczyznę współpracy dla Norwegii i Polski. Oba państwa powinny być również zainteresowane zmniejszaniem uzależnienia NATO od rosyjskich surowców energetycznych.
22 lutego 2018
Raport PISM: Indie w procesie reform: szanse dla Polski

15 sierpnia 2017 r. Indie obchodziły 70-lecie niepodległej państwowości. Przez ten czas zmieniły się z postkolonialnego, zacofanego i cierpiącego klęski głodu kraju w jedną z największych gospodarek świata i wschodzące mocarstwo. Przejęcie władzy przez premiera Narendrę Modiego w 2014 r. oznaczało nowy etap reform i przeobrażeń, które mają uwolnić potencjał kraju i przyspieszyć rozwój. Jako ostatnia duża gospodarka, otwierająca się bardziej na zagraniczne inwestycje i współpracę międzynarodową, Indie oferują ogromne możliwości biznesowe. Niniejszy raport przybliża reformy i programy realizowane w Indiach, aby wskazać szanse dla polskich przedsiębiorstw zainteresowanych tym rynkiem. Przygotowany jako przewodnik, raport formułuje wskazówki dla biznesu i rekomendacje dla administracji w celu zacieśnienia współpracy z Indiami.


 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij