• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > PISM Policy Papers

PISM Policy Papers

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

 
08 czerwca 2018
PISM Policy Paper nr 4 (164): The Bucharest 9: Delivering on the Promise to Become the Voice of the Eastern Flank
Marcin Terlikowski, Veronika Jóźwiak, Łukasz Ogrodnik, Jakub Pieńkowski, Kinga Raś
27 kwietnia 2018
PISM Policy Paper nr 3 (163): Putting Georgia on the 2018 NATO Summit Agenda
Aneksja Krymu przez Rosję spowodowała wyraźną zmianę w polityce NATO wobec Gruzji. Sojusz, który koncentrował się głównie na politycznym poparciu dla euroatlantyckich aspiracji Gruzji, zaczął jej udzielać praktycznej pomocy wojskowej. Chociaż Rosji będzie trudniej wywierać presję na swojego sąsiada, brak postępów na drodze do członkostwa w NATO może osłabiać morale mieszkańców Gruzji i negatywnie wpływać na ich determinację do reformowania kraju. Dlatego na lipcowym szczycie NATO sojusznicy powinni wyjść z poszerzoną ofertą współpracy dla Gruzji, która w dłuższej perspektywie pozwoli wzmocnić jej poczucie bezpieczeństwa.

Wojciech Lorenz
23 marca 2018
PISM Policy Paper nr 2 (162): Austria in Central Europe: The Aspiration to Become a Bridge-Builder
Austria pod rządami Sebastiana Kurza chce odgrywać rolę pośrednika między zachodnimi i wschodnimi członkami Unii Europejskiej. Taka deklaracja stanowi raczej wyraz poparcia dla spójności Unii w przededniu austriackiej prezydencji niż ofertę reprezentowania interesów państw wyszehradzkich na unijnym forum. Rząd w Wiedniu stara się także wzmocnić swoją pozycję w Europie Środkowej, korzystając z inicjatyw współpracy regionalnej takich jak Trójkąt Sławkowski, inicjatywa Trójmorza czy format V4+. Jednak prorosyjskie postawy i ekonomiczne konflikty interesów obciążyły relacje z regionalnymi partnerami. Wspólne cele pozostają ograniczone i obejmują rozwój infrastruktury transportowej, poparcie dla integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich i wzmocnienie granic zewnętrznych UE.

Łukasz Ogrodnik
15 marca 2018
PISM Policy Paper nr 1 (161): Towards a “New Era” in China’s Great Power Diplomacy
Xi Jinping, w czasie pierwszej kadencji rządów, odszedł od polityki niskiej aktywności i unikania konfrontacji w polityce zagranicznej ustanowionej przez Deng Xiaopinga. Początkowy wzrost zaangażowania na arenie międzynarodowej był wymuszony zachodzącymi zmianami w środowisku bezpieczeństwa i miał charakter reaktywny. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie rozpoczęła się nowa faza w chińskiej polityce zagranicznej, w której wszystkie działania są podporządkowane uzyskaniu statusu supermocarstwa. Oznacza to próbę wymuszenia zmiany w globalnym systemie, który został zdominowany przez zachodnie demokracje. Działania Xi Jinpinga wskazują, że Chiny będą w bardziej asertywny sposób wprowadzać nowe standardy w relacjach międzynarodowych oparte na chińskich wartościach.

Justyna Szczudlik

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij