• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA), Rafał Tarnogórski (redaktor prowadzący), Anna Maria Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Sebastian Płóciennik, Patrycja Sasnal, Justyna Szczudlik, Jolanta Szymańska, Marcin Terlikowski, Tomasz Żornaczuk 
21 grudnia 2018
nr 91/2018
Komentarz PISM: Kolejne oskarżenia wobec premiera Netanjahu
Izraelska policja zarekomendowała prokuratorowi generalnemu postawienie kolejnych zarzutów korupcyjnych Benjaminowi Netanjahu. Premierowi udaje się utrzymać silną pozycję polityczną, choć długofalowo oskarżenia będą stanowić najważniejsze wyzwanie dla stabilności jego przywództwa.

Michał Wojnarowicz
18 grudnia 2018
nr 90/2018
Komentarz PISM: Znaczenie i konsekwencje soboru zjednoczeniowego Cerkwi Prawosławnej Ukrainy
15 grudnia br. w Kijowie odbył się sobór zjednoczeniowy ukraińskich kościołów prawosławnych. Zatwierdził on statut nowej ukraińskiej Cerkwi (CPU) i wybrał jej zwierzchnika. To ostatni krok na drodze do uzyskania autokefalii przez ukraińskie prawosławie, które w ten sposób uniezależni się od Cerkwi rosyjskiej. Dla Rosji powstanie CPU oznacza postępującą utratę wpływów, dlatego wykorzysta konflikty o przynależność cerkiewną do podsycania protestów społecznych na Ukrainie.

Anna Maria Dyner, Daniel Szeligowski
17 grudnia 2018
nr 89/2018
Komentarz PISM: Znaczący sukces szczytu klimatycznego w Katowicach
24. Konferencja Stron (COP24) Ramowej konwencji ONZ ds. zmian klimatu (UNFCCC) zakończyła się przyjęciem tzw. pakietu katowickiego (Katowice rulebook). Pakiet zawiera szczegółowe wytyczne co do sposobu wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 r. Taki rezultat szczytu w Katowicach to sukces m.in. polskiej prezydencji, której udało się doprowadzić do konsensusu 196 państw w odniesieniu do większości kwestii negocjacyjnych. Teraz międzynarodowe wysiłki będą skupione na podnoszeniu ambicji działań klimatycznych oraz doprecyzowaniu niewyjaśnionych kwestii.

Marek Wąsiński
14 grudnia 2018
nr 87/2018
Komentarz PISM: Theresa May pozostaje na stanowisku premiera
Theresa May wyszła zwycięsko z głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności dla jej przywództwa w Partii Konserwatywnej, z ramienia której jest premierem Zjednoczonego Królestwa (UK). Okoliczności i ostateczny rezultat głosowania z 12 grudnia wskazują jednak na to, że May utraciła kontrolę nad większością parlamentarną. Szanse ratyfikacji porozumienia z UE ws. brexitu bez jego renegocjacji spadły tym samym niemal do zera.

Przemysław Biskup
14 grudnia 2018
nr 87/2018
Komentarz PISM: Podpisanie Światowego paktu ws. migracji: krok w kierunku lepszej współpracy
Na konferencji międzyrządowej w Marrakeszu (10 grudnia br.) 164 państwa podpisały Światowy pakt w sprawie bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji. Wzmacnia on ochronę praw migrantów i tworzy ramy dla bliższego współdziałania państw w zarządzaniu migracjami.

Patryk Kugiel
11 grudnia 2018
nr 86/2018
Komentarz PISM: Wybory parlamentarne w Armenii: Polityczna (r)ewolucja i nadzieja zmian
W wyborach parlamentarnych w Armenii, przy frekwencji 48,5%, wygrała koalicja Mój Krok, złożona z partii Umowa Społeczna i partii Misja. Uzyskała konstytucyjną większość (70,5%). Resztę głosów zdobyły ugrupowania sprzyjające koalicji – Kwitnąca Armenia (8,2%) i Jasna Armenia (6,4%). Stąd nowy premier Nikol Paszynian otrzymał mandat do przeprowadzenia zasadniczych reform instytucji państwa i gospodarki. Kluczowym partnerem Armenii pozostanie Rosja, choć można spodziewać się aktywniejszego dialogu z UE.

Jakub Benedyczak
10 grudnia 2018
nr 85/2018
Komentarz PISM: Zmiana przywództwa w CDU. Polityka zagraniczna według nowej liderki Annegret Kramp-Karrenbauer
W wyborach na stanowisko przewodniczącego CDU Annegret Kramp-Karrenbauer pokonała byłego szefa frakcji CDU/CSU w Bundestagu Friedricha Merza oraz ministra zdrowia Jensa Spahna. Oznacza to, że w najważniejszych obszarach polityki zagranicznej utrzymany zostanie kurs wyznaczony przez dotychczasową liderkę chadeków – Angelę Merkel.

Lidia Gibadło
04 grudnia 2018
nr 84/2018
Komentarz PISM: Szczyt G20 w Buenos Aires – klimat dzieli, reforma WTO łączy
Szczyt przywódców G20 w Buenos Aires (30 listopada – 1 grudnia) potwierdził podziały w obszarze polityki klimatycznej. Jednocześnie rosną szanse na poważną dyskusję nad reformą Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Damian Wnukowski
03 grudnia 2018
nr 83/2018
Komentarz PISM: Pozorny kompromis po spotkaniu Xi–Trump
Rezultatem spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga na marginesie szczytu G20 w Argentynie (1 grudnia) jest powstrzymanie eskalacji sporu. USA oczekują, że w ciągu 90 dni ChRL przedstawi konkretną propozycję kompromisu. Chiny liczą na zmianę polityki Trumpa pod wpływem presji amerykańskich firm i konsumentów. 

Marcin Przychodniak
30 listopada 2018
nr 82/2018
Komentarz PISM: COP24 – ostatnia szansa dla porozumienia paryskiego
2 grudnia w Katowicach rozpocznie się 24. Konferencja Stron (COP24) Ramowej konwencji ONZ ws. zmian klimatu (UNFCCC) – czwarta, nad którą przewodnictwo będzie sprawować Polska. Tak zwany szczyt klimatyczny ma zwieńczyć trzy lata starań o wynegocjowanie pakietu wdrażającego porozumienie paryskie z 2015 r. Sukces szczytu jest jednak niepewny.

Marek Wąsiński
30 listopada 2018
nr 81/2018
Komentarz PISM: Wybory prezydenckie w Gruzji: pozorne umocnienie partii rządzącej
28 listopada br. w Gruzji odbyły się wybory prezydenckie. Według misji obserwacyjnych proces wyborczy przebiegł bez większych nieprawidłowości. W drugiej turze przy frekwencji ponad 56% zwyciężyła kandydatka rządzącej partii Gruzińskie Marzenie (GM), Salome Zurabiszwili. Otrzymała 59,5% głosów. Oznacza to zarówno kontynuację kursu integracji ze wspólnotą transatlantycką, jak i utrzymanie trwających niepokojów społecznych.

Jakub Benedyczak
29 listopada 2018
nr 80/2018
Komentarz PISM: Protest „żółtych kamizelek” we Francji
W ciągu ostatnich 10 dni odbywały się we Francji protesty tzw. żółtych kamizelek (nazwa pochodzi od odblaskowych bezrękawników). Zmobilizowały ponad 400 tys. osób, głównie mieszkańców małych miast i wsi. W samym Paryżu w sobotę 24 listopada br. demonstracja z udziałem ok. 8 tys. uczestników przekształciła się w zamieszki. Kolejne protesty zapowiedziane są na sobotę 1 grudnia br.

Łukasz Jurczyszyn
27 listopada 2018
nr 79/2018
Komentarz PISM: Polityczny i militarny wymiar rosyjsko-ukraińskiego incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej
Incydent z udziałem rosyjskich i ukraińskich sił morskich, do którego doszło 25 listopada br. w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, jest najpoważniejszym od czasu aneksji Krymu w 2014 r. Rosja zmierza do całkowitej kontroli nad Morzem Azowskim, jednak ostatnie działania przyniosły jej kolejne szkody wizerunkowe. Jednocześnie nie można wykluczyć podobnych incydentów w przyszłości. Jeśli nastąpią, NATO i UE powinny rozważyć reakcję wykraczającą poza dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy.

Anna Maria Dyner, Daniel Szeligowski
16 listopada 2018
nr 78/2018
Komentarz PISM: Porozumienie w sprawie brexitu: kompromis na warunkach Unii Europejskiej
14 listopada rząd brytyjski i zespół negocjacyjny UE zaakceptowały tekst umowy w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa (UK) z Unii Europejskiej. Jeżeli porozumienie zostanie ratyfikowane, będzie to oznaczało sukces UE. W przeciwnym razie scenariusz tzw. twardego brexitu stanie się najbardziej prawdopodobny.

Przemysław Biskup
31 października 2018
nr 77/2018
Komentarz PISM: Angela Merkel rezygnuje z kierowania CDU
Dzień po rozczarowującym wyniku chadecji w wyborach do parlamentu krajowego w Hesji Angela Merkel ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o przedłużenie swojego mandatu szefowej partii. Zamierza jednak pozostać do końca kadencji na stanowisku kanclerza. Decyzja Merkel oznacza, że Niemcy wchodzą w okres zmian, które nie ominą także ich polityki zagranicznej i europejskiej.


Lidia Gibadło
29 października 2018
nr 76/2018
Komentarz PISM: Zwrot polityczny po wyborach w Brazylii
W drugiej turze wyborów prezydenckich w Brazylii 28 października zwyciężył kandydat prawicy, Jair Bolsonaro. Nowy prezydent stanie na czele rządu 1 stycznia 2019 r. Mimo że w kampanii wyborczej budził obawy dużej części Brazylijczyków antagonizującymi deklaracjami i zapowiedzią zwiększenia roli armii w rządzeniu państwem, zjednał sobie wyborców pomysłami na ograniczenie przestępczości i korupcji. Stabilizacja sytuacji finansowej państwa i powstrzymanie polaryzacji w społeczeństwie to główne wyzwania, jakie czekają na Bolsonaro na początku prezydentury.

Bartłomiej Znojek
24 października 2018
nr 75/2018
Komentarz PISM: Wybory parlamentarne w Afganistanie: eksperyment w cieniu wojny
Mimo serii ataków terrorystycznych i kłopotów organizacyjnych 20 października odbyły się w Afganistanie wybory parlamentarne. Choć ich przeprowadzenie rząd w Kabulu uznał za sukces, przebieg głosowania wskazuje na poważne problemy afgańskiej demokracji.

Patryk Kugiel
23 października 2018
nr 74/2018
Komentarz PISM: USA zapowiadają wystąpienie z Traktatu INF
Prezydent Donald Trump zapowiedział 20 października br., że USA wystąpią z Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków krótkiego i średniego zasięgu (INF). Ten krok ma być odpowiedzią na łamanie INF przez Rosję oraz intensywny rozwój zakazanych traktatem pocisków przez Chiny, niezwiązane jego postanowieniami. Trump sugeruje jednocześnie otwartość na wypracowanie nowego porozumienia lub porozumień z oboma państwami.

Artur Kacprzyk
22 października 2018
nr 73/2018
Komentarz PISM: Wciąż bez decyzji w sprawie modelu brexitu
Kiedy rozpoczynały się negocjacje na temat brexitu, oczekiwano, że podczas szczytu Rady Europejskiej (RE) w dniach 17–18 października dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE. Jednak na skutek impasu w rozmowach szczyt ten stał się pierwszym spotkaniem przywódców UE-27, na którym omawiano głównie kwestię brexitu bez porozumienia oraz sposoby na uniknięcie tego scenariusza. Nadal nie wiadomo jednak, na jakich warunkach dokona się brexit, a nawet, czy uda się zapobiec wyjściu bez porozumienia.

Przemysław Biskup
16 października 2018
nr 72/2018
Komentarz PISM: Wybory w Bawarii. Pyrrusowe zwycięstwo CSU
Po wyborach do parlamentu krajowego Bawarii CSU pozostaje najsilniejszym ugrupowaniem w landzie, jednak wskutek spadku poparcia i utraty samodzielnej większości znalazła się w gronie przegranych. Rezultat głosowania jest sukcesem dla Zielonych, którzy zyskują status drugiej siły w landtagu, oraz dla AfD, która po raz pierwszy wejdzie do bawarskiego parlamentu. Konsekwencje wyborów będą widoczne na szczeblu federalnym i doprowadzą do dalszego osłabienia wielkiej koalicji. 

Lidia Gibadło
05 października 2018
nr 71-2018
Komentarz PISM: Brytyjskie konwencje partyjne w cieniu Salzburga
Na dwa tygodnie przed szczytem w Brukseli, podczas którego planowana jest finalizacja negocjacji w sprawie brexitu, wciąż niewiele wskazuje na możliwość osiągnięcia kompromisu w sprawie modelu przyszłych relacji i granicy na wyspie Irlandii. Ponadto podczas konwencji konserwatystów stanowisko brytyjskie uległo usztywnieniu. Zwiększa to prawdopodobieństwo zakończenia negocjacji bez porozumienia.

Przemysław Biskup
03 października 2018
nr 70-2018
Komentarz PISM: Referendum w sprawie zmiany nazwy państwa w Macedonii
30 września w Macedonii odbyło się referendum dotyczące wdrożenia porozumienia z Grecją, będącego warunkiem jej zgody na integrację Macedonii z NATO i UE. Referendum nie miało charakteru wiążącego. Przytłaczająca większość głosujących opowiedziała się za przyjęciem umowy. Frekwencja była poniżej oczekiwań rządu, co osłabia jego mandat w działaniach na rzecz wdrożenia porozumienia.

Tomasz Żornaczuk
02 października 2018
nr 69-2018
Komentarz PISM: Zakończenie renegocjacji umowy handlowej USA–Meksyk–Kanada
Stany Zjednoczone porozumiały się z Kanadą w sprawie renegocjowanej Północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu (NAFTA), gwarantując sobie wcześniej poparcie Meksyku. Umowa musi zostać jeszcze ratyfikowana, ale już dziś jest to największy sukces polityki handlowej Donalda Trumpa. Stanom Zjednoczonym udało się wynegocjować porozumienie na nowych, korzystniejszych warunkach.

Marek Wąsiński
28 września 2018
nr 68-2018
Komentarz PISM: Wybory szefa frakcji CDU/CSU: sygnał ostrzegawczy dla Merkel
25 września odbyły się wybory przewodniczącego frakcji CDU/CSU w Bundestagu. Volkera Kaudera, pełniącego tę funkcję od 2005 r., zastąpi jego zastępca i wiceprzewodniczący CDU w Nadrenii-Północnej Westfalii, Ralph Brinkhaus. Przegrana Kaudera – bliskiego współpracownika Angeli Merkel – jest sygnałem słabnącej pozycji kanclerz Niemiec.

Lidia Gibadło
26 września 2018
nr 67-2018
Komentarz PISM: Porozumienie pomiędzy ChRL a Stolicą Apostolską: polityka przed religią
22 września Stolica Apostolska i Chińska Republika Ludowa podpisały wstępne porozumienie dotyczące nominacji biskupich – najważniejszej kwestii spornej w relacjach dwustronnych. Dla obu stron porozumienie stanowi sukces polityczny. Otwiera ono drogę do zjednoczenia chińskich Kościołów, podziemnego i oficjalnego, oraz do rozmów o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a ChRL. Może jednak spowodować podziały wśród wiernych i krytykę współpracy z ograniczającymi wolność religijną władzami chińskimi.

Marcin Przychodniak
24 września 2018
nr 66-2018
Komentarz PISM: Szczyt Kim–Moon w Pjongjangu: impuls do dialogu USA–KRLD
Między 18 a 20 września, trzeci raz w tym roku, spotkali się przywódcy obu Korei: Kim Dzong Un i Moon Jae-in. Najważniejszym osiągnięciem szczytu w Pjongjangu jest porozumienie o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa na granicy międzykoreańskiej. Nie ma natomiast przełomu w sprawie denuklearyzacji. Zapowiedziane działania KRLD mogą być jednak impulsem do wznowienia rozmów USA–KRLD.

Oskar Pietrewicz
21 września 2018
nr 65-2018
Komentarz PISM: Ukraina wycofuje się z umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją
21 września br. władze Ukrainy poinformowały stronę rosyjską o rezygnacji z przedłużenia okresu obowiązywania umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją. Porozumienie wygaśnie 31 marca 2019 r. Dotychczas ukraińskie władze wstrzymywały się z wypowiedzeniem umowy, prawdopodobnie obawiając się, że umożliwiłoby to Rosji oskarżenie Ukrainy o eskalację napięcia.

Daniel Szeligowski
19 września 2018
nr 64-2018
Komentarz PISM: Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie – wizja nabiera kształtu
Bukareszteński szczyt Inicjatywy Trójmorza (Three Seas Initiative, TSI) świadczy o krzepnięciu tej formuły współpracy regionalnej. W szczycie wzięli udział wszyscy przedstawiciele państw TSI (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), aż osiem z nich było reprezentowanych na najwyższym szczeblu. Znaczenie TSI docenia Komisja Europejska (KE). W roli obserwatora po raz pierwszy udział w szczycie wzięły Niemcy, a po raz drugi – USA. Pozytywnym sygnałem dla sektora prywatnego była obecność przedstawicieli międzynarodowych instytucji finansowych podczas towarzyszącego szczytowi Forum Biznesowego, oraz decyzja o powołaniu Funduszu Trójmorza.

Bartosz Wiśniewski
18 września 2018
nr 63-2018
Komentarz PISM: Eskalacja wojny celnej USA-Chiny
17 września br. administracja USA zapowiedziała nałożenie kolejnych ceł – w wysokości 10% – na sprowadzane z Chin towary o łącznej wartości 200 mld dol. Zaczną one obowiązywać 24 września br. Na początku 2019 r. wysokość ceł wzrośnie do 25%. Administracja Donalda Trumpa chce w ten sposób wymusić zmiany w chińskiej polityce handlowej. Cła zaszkodzą jednak także gospodarce amerykańskiej, dlatego konfrontacyjna polityka może napotkać w USA opór. Efektem wzrostu ceł może być większy napływ towarów z obu stron konfliktu do UE, zwiększający konkurencję dla europejskich firm.

Marek Wąsiński, Damian Wnukowski
17 września 2018
nr 62-2018
Komentarz PISM: Uruchomienie wobec Węgier procedury z art. 7 Traktatu o UE
Parlament Europejski przyjął 12 września br. wniosek wzywający Radę UE do stwierdzenia – zgodnie z art. 7 ust.1 TUE – istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Węgry wartości, na których opiera się Unia. Wszczęcie tej procedury przynosi straty polityczne premierowi Viktorowi Orbánowi, który mimo licznych sporów z unijnymi instytucjami dotychczas skutecznie ubiegał się o poparcie europejskiej chadecji.

Veronika Jóźwiak
13 września 2018
nr 61-2018
Komentarz PISM: Orędzie o stanie Unii
Orędzie o stanie Unii, wygłoszone przez przewodniczącego Komisji Europejskiej (KE) Jeana-Claude’a Junckera 12 września, było przede wszystkim zapowiedzią kontynuacji starań o pełną realizację celów wyznaczonych w poprzednich latach. Juncker z naciskiem wezwał do wzrostu ambicji UE na arenie międzynarodowej.

Melchior Szczepanik
10 września 2018
nr 60-2018
Komentarz PISM: Wybory parlamentarne w Szwecji: skrajna prawica utrudni utworzenie rządu
9 września odbyły się w Szwecji wybory parlamentarne. Żadna z wyborczych koalicji nie zdobyła większości potrzebnej do utworzenia rządu. Jego przyszły kształt zależeć będzie więc od szerokiego porozumienia ponadpartyjnego, którego nadrzędnym celem pozostanie utrzymanie w politycznej izolacji partii Szwedzkich Demokratów (SD). Pomimo braku wyraźnego zwycięzcy, polityka Szwecji na forum UE oraz jej relacje z NATO nie ulegną zmianom.

Wojciech Lorenz, Marta Makowska
22 sierpnia 2018
nr 59/2018
Komentarz PISM: Spotkanie Merkel – Putin: intensyfikacja dialogu
Na zamku w Mesebergu, 18 sierpnia 2018 r. doszło do spotkania kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Władimira Putina. To drugie w ciągu ostatnich trzech miesięcy spotkanie przywódców Niemiec i Rosji, poprzedzone bilateralnymi wizytami ministrów spraw zagranicznych. Prawdopodobnie polityczna izolacja Rosji dobiega końca.

Lidia Gibadło
20 sierpnia 2018
nr 58/2018
Komentarz PISM: Rekonstrukcja rządu na Białorusi
Wykorzystując swoje konstytucyjne uprawnienia, prezydent Alaksandr Łukaszenka 18 sierpnia br. powołał nowego premiera i dokonał istotnej rekonstrukcji składu białoruskiej Rady Ministrów. Zmiany świadczą o potrzebie korekty polityki gospodarczej państwa, a celem nowego rządu ma być przede wszystkim poprawa wskaźników makroekonomicznych. Rekonstrukcja nie będzie miała natomiast znaczenia dla białoruskiej polityki zagranicznej.

Anna Maria Dyner
31 lipca 2018
nr 57/2018
Komentarz PISM: Znaczenie izraelskiej ustawy o „państwie narodu żydowskiego”
19 lipca Kneset przyjął ustawę o „państwie narodu żydowskiego”. Skutkiem tego może być wzrost napięć wewnętrznych w Izraelu, a krótkofalowo pogorszenie relacji z regionalnymi partnerami.

Michał Wojnarowicz
27 lipca 2018
nr 56/2018
Komentarz PISM: Odroczenie wojny handlowej UE–USA
W związku z napięciami w relacjach handlowych UE i USA, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker 25 lipca br. spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem. Przywódcy zgodzili się na rozpoczęcie dwustronnych negocjacji na temat liberalizacji handlu towarami przemysłowymi. Uzgodniono też, że w tym czasie administracja USA ma powstrzymać się przed wprowadzeniem nowych ceł, w szczególności na importowane samochody.

Marta Makowska, Marek Wąsiński
18 lipca 2018
nr 55/2018
Komentarz PISM: Szczyt UE–Chiny w cieniu Donalda Trumpa
XX szczyt UE–Chiny w Pekinie (16 lipca) odbył się w czasie amerykańsko-chińskiego sporu handlowego i krytyki polityki handlowej Unii Europejskiej przez Donalda Trumpa. Mimo że jednostronna i protekcjonistyczna polityka USA zbliżyła UE i Chiny do siebie, to nie będą one współpracować przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Marcin Przychodniak
17 lipca 2018
nr 54/2018
Komentarz PISM: Międzynarodowe konsekwencje spotkania Trump–Putin
16 lipca br. w Helsinkach doszło do pierwszych dwustronnych negocjacji Władimira Putina i Donalda Trumpa. Rozmowy prezydentów USA i Rosji dotyczyły kwestii Syrii, Ukrainy, nieproliferacji broni jądrowej i relacji amerykańsko-rosyjskich.

Anna Maria Dyner, Agnieszka Legucka
13 lipca 2018
nr 53/2018
Komentarz PISM: Szczyt NATO w Brukseli
Na szczycie w Brukseli w dniach 11–12 lipca br. przywódcy państw NATO zatwierdzili szereg decyzji dotyczących wzmocnienia odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania dla Sojuszu. Spotkaniu towarzyszyły jednak intensywne spory na temat wydatków obronnych. Kwestia ta pozostaje głównym źródłem napięć w NATO, zwłaszcza wobec niepewności co do tego, jakie działania jest gotowy podjąć prezydent USA Donald Trump, by wzmocnić presję na sojuszników.

Artur Kacprzyk
10 lipca 2018
nr 52/2018
Komentarz PISM: Jubileuszowy 20. szczyt Unia Europejska – Ukraina

9 lipca br. w Brukseli odbył się 20. szczyt Unia Europejska – Ukraina. Było to pierwsze spotkanie na najwyższym szczeblu od momentu wejścia w życie we wrześniu 2017 r. umowy stowarzyszeniowej, a zarazem ostatnie przed zaplanowanymi na marzec 2019 r. wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Wbrew oczekiwaniom strony ukraińskiej nie dało ono politycznego impulsu do pogłębienia dwustronnych stosunków.


Daniel Szeligowski
05 lipca 2018
nr 51/2018
Komentarz PISM: Odsłonięcie pomnika ofiar obozu w Małym Trościeńcu
29 czerwca br. w Małym Trościeńcu na Białorusi odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady. Obok prezydenta Białorusi wzięli w niej udział prezydenci Austrii i Niemiec, a także przedstawiciele innych państw (w tym Polski). Zorganizowanie ceremonii jest jednym z licznych działań władz białoruskich zmierzających do wyjścia z międzynarodowej izolacji.

Anna Maria Dyner, Łukasz Jasina
02 lipca 2018
nr 50/2018
Komentarz PISM: Efekty szczytu UE w sprawie migracji
Podczas szczytu Rady Europejskiej 28–29 czerwca br. przywódcy UE przyjęli wspólne wytyczne w sprawie migracji. Za priorytet uznano blokowanie napływu migrantów do Europy, po raz kolejny oddalając w czasie reformę systemu azylowego.

Jolanta Szymańska
27 czerwca 2018
nr 49/2018
Komentarz PISM: Unieważnienie wyborów burmistrza Kiszyniowa – konsekwencje wewnętrzne i międzynarodowe
25 czerwca br. mołdawski Sąd Najwyższy ostatecznie unieważnił wyniki przedterminowych wyborów burmistrza Kiszyniowa z 3 czerwca, które wygrał kandydat opozycji Andrei Năstase. Wątpliwy wyrok zapadł mimo protestów społecznych i wezwań do poszanowania zasad demokracji ze strony UE i USA. Ułatwi to faktycznie rządzącemu krajem oligarsze Vladowi Plahotniucowi zachowanie władzy. Równocześnie oddala Mołdawię od standardów europejskich.

Jakub Pieńkowski
25 czerwca 2018
nr 48/2018
Komentarz PISM: Wybory w Turcji: podwójne zwycięstwo Erdoğana
24 czerwca odbyły się wybory parlamentarne i prezydenckie w Turcji. Według nieoficjalnych wyników na urząd prezydenta ponownie wybrany został Recep Tayyip Erdoğan, na którego głosowało ok. 53% wyborców. Większość w parlamencie zdobył Sojusz Ludowy, składający się z partii Erdoğana (AKP) i ugrupowania nacjonalistycznego (MHP), który zyskał również blisko 53% głosów. Frekwencja wynosiła 87%. Zwycięstwo oznacza konsolidację sojuszu konserwatywno-nacjonalistycznego i kontynuację dotychczasowej polityki zagranicznej. 

Karol Wasilewski
21 czerwca 2018
nr 47/2018
Komentarz PISM: Stany Zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka
W dniu 19 czerwca br. podczas konferencji prasowej sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z członkostwa w Radzie Praw Człowieka (RPCz). Jest to organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego ONZ odpowiedzialny za monitorowanie stanu ochrony praw człowieka i świadczenie członkom ONZ odpowiedniej pomocy w zakresie przestrzegania zobowiązań międzynarodowych. Decyzja USA to osłabienie międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka.

Rafał Tarnogórski
20 czerwca 2018
nr 46/2018
Komentarz PISM: Deklaracja z Mesebergu: Francja i Niemcy przedstawiają plan zmian w Unii Europejskiej
Krótko przed szczytem Rady Europejskiej Francja i Niemcy przedstawiły długo wyczekiwane wspólne pomysły dotyczące zmian w integracji, z których najważniejsze odnoszą się do strefy euro i polityki migracyjnej. Deklaracja podpisana w brandenburskim Mesebergu przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona oznacza, że proces pogłębiania integracji może wkrótce ulec przyspieszeniu.

Sebastian Płóciennik, Jolanta Szymańska
18 czerwca 2018
nr 45/2018
Komentarz PISM: Konserwatysta prezydentem Kolumbii: możliwy zwrot w procesie pokojowym z FARC i ELN
17 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich w Kolumbii zwyciężył Iván Duque. Nowy prezydent obejmie urząd 7 sierpnia. Jego wybór może oznaczać zaostrzenie warunków kontynuacji procesu pokojowego zainicjowanego przez rząd ustępującego prezydenta Juana Manuela Santosa z największymi guerrillami w państwie: Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) i Armią Wyzwolenia Narodowego (ELN). W polityce zagranicznej można się spodziewać ściślejszej współpracy z USA oraz wzrostu napięcia w stosunkach z Wenezuelą.

Bartłomiej Znojek
14 czerwca 2018
nr 44/2018
Komentarz PISM: Mniej, ale lepiej: przyszłość Unii Europejskiej według premiera Holandii
13 czerwca br. premier Holandii Mark Rutte, zaproszony przez Parlament Europejski, przedstawił swoją koncepcję rozwoju UE. W ogólnym zarysie jest ona bliższa preferencjom polskich władz niż propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Jej implikacje dla budżetu Unii znacznie odbiegają jednak od stanowiska Polski.

Melchior Szczepanik
13 czerwca 2018
nr 43/2018
Komentarz PISM: Szczyt (pozornej) jedności: spotkanie przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Qingdao
Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) w Qingdao (9–10 czerwca) Chiny wykorzystały do podkreślenia roli Azji jako „środka ciężkości” świata, zdolności do budowania koalicji oraz konsensualnego sposobu podejmowania decyzji. Zademonstrowały jedność SOW, zestawiając efekty spotkania w Qingdao z nieudanym szczytem G7 w Kanadzie.

Justyna Szczudlik
13 czerwca 2018
nr 42/2018
Komentarz PISM: Szczyt Kim–Trump: sukces Korei Północnej
12 czerwca w Singapurze doszło do pierwszego w historii szczytu z udziałem przywódcy Korei Płn. i urzędującego prezydenta USA. Spotkanie Kim–Trump było sukcesem KRLD. Wzmocniła ona swoją pozycję międzynarodową. Wcześniejsze ustępstwa, takie jak moratorium na testy nuklearne i rakietowe, okazały się dla Kima niewygórowaną ceną za możliwość bezpośredniego spotkania z prezydentem USA. Ogólnikowy charakter przyjętego oświadczenia pokazuje, że najbardziej problematyczna kwestia, czyli denuklearyzacja, jest daleka od rozwiązania.

Oskar Pietrewicz
11 czerwca 2018
nr 41/2018
Komentarz PISM: Szczyt podziałów – spotkanie przywódców G7 w Kanadzie
Szczyt G7 w Charlevoix w Kanadzie (8–9 czerwca) uwypuklił różnice między USA a pozostałymi członkami ugrupowania. Spory dotyczą polityki handlowej, podejścia do zmian klimatycznych, a także stosunków z Rosją, którą prezydent Trump jest gotów przyjąć ponownie do G7. W konsekwencji maleją znaczenie ugrupowania i jego zdolność do nadawania tonu dyskusjom na tematy globalne. 

Marek Wąsiński, Damian Wnukowski
09 czerwca 2018
nr 40/2018
Komentarz PISM: Wybory nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ
Zgromadzenie Ogólne ONZ 8 czerwca br. wybrało pięciu nowych członków Rady Bezpieczeństwa (RB) na dwuletnią kadencję w latach 2019–2020. Wyniki tych wyborów mają dla Polski wyjątkowe znaczenie ze względu na jej aktualne członkostwo w RB.

Szymon Zaręba
05 czerwca 2018
nr 39/2018
Komentarz PISM: Socjaliści przejmują władzę w Hiszpanii
W Hiszpanii socjaliści doprowadzili do upadku rządu konserwatywnej Partii Ludowej. Nowy gabinet nie może liczyć na poparcie stabilnej większości w parlamencie, ale pojawia się szansa na postęp w negocjacjach dotyczących przyszłości Katalonii.

Melchior Szczepanik
30 maja 2018
nr 38/2018
Komentarz PISM: Międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy lotu MH17
24 maja br. międzynarodowa wspólna grupa śledcza (Joint Investigation Team, JIT) przedstawiła najnowsze wyniki dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, zestrzelonego w lipcu 2014 r. nad wschodnią Ukrainą. W świetle jej ustaleń odpowiedzialność za ten akt ponosi Rosja. W przypadku odmowy współpracy w ramach procesu sądowego przez władze Federacji Rosyjskiej UE powinna rozważyć nałożenie dodatkowych sankcji na to państwo.

Daniel Szeligowski
29 maja 2018
nr 37/2018
Komentarz PISM: Perspektywa nałożenia ceł na samochody importowane do USA
Departament Handlu USA wszczął 23 maja śledztwo w sprawie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego spowodowanego nadmiernym importem samochodów, samochodów dostawczych i części motoryzacyjnych. Podjęcie decyzji o nałożeniu ceł nie jest przesądzone, dopuszczone mogą być wyłączenia spod ich obowiązywania. Potencjalnie cła uderzyłyby jednak w najważniejszych sojuszników USA – 80% importu aut pochodzi z Kanady, Meksyku, Japonii, Niemiec i Korei Płd.

Marek Wąsiński
28 maja 2018
nr 36/2018
Komentarz PISM: Uroczyste obchody 250-lecia koliszczyzny na Ukrainie
17 maja 2018 r. Kijowska Rada Miejska podjęła decyzję o organizacji uroczystych obchodów 250. rocznicy powstania chłopskiego zwanego koliszczyzną, uzasadniając to zamiarem upamiętnienia walk skierowanych przeciwko „agresorom i okupantom” zajmującym bezprawnie ziemię ukraińską.

Łukasz Jasina
25 maja 2018
nr 35/2018
Komentarz PISM: Komisja Europejska kończy postępowanie antymonopolowe wobec Gazpromu
24 maja Komisja Europejska wydała rozstrzygnięcie w sprawie przeciwko Gazpromowi dotyczącej dostaw gazu w Europie Środkowej i Wschodniej. W decyzji zobowiązała rosyjski koncern do zmiany praktyk biznesowych polegających na nadużywaniu pozycji dominującej na wewnętrznym rynku gazu. Nie zdecydowała się na ukaranie Gazpromu.

Aleksandra Gawlikowska-Fyk
24 maja 2018
nr 34/2018
Komentarz PISM: Ruch Pięciu Gwiazd i Liga stworzą rząd we Włoszech
Po przeszło dwóch miesiącach trudnych rozmów włoskim ugrupowaniom udało się dojść do porozumienia w sprawie utworzenia rządu. Wraz z antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S) gabinet stworzy prawicowa Liga (dawniej Liga Północna). Program koalicji zapowiada konflikty między Włochami a partnerami w UE.

Jolanta Szymańska
16 maja 2018
nr 33/2018
Komentarz PISM: Singapur gospodarzem (prawdopodobnego) szczytu Trump–Kim
Gospodarzem spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una będzie Singapur. W przeszłości to ponad 5-milionowe miasto-państwo gościło już wydarzenia o porównywalnej randze. To efekt przypisania sobie roli „uczciwego pośrednika” w trudnych relacjach między zwaśnionymi stronami.

Oskar Pietrewicz, Justyna Szczudlik
07 maja 2018
nr 32/2018
Komentarz PISM: Perspektywy negocjacji w sprawie brexitu po wyborach samorządowych w Anglii: potwierdzenie niepewności
3 maja 2018 r. odbyły się wybory samorządowe w najgęściej zaludnionych częściach Anglii (m.in. Londynie i 34 miastach metropolitalnych). Uprawnionych do głosowania było ponad 22 mln osób. Wybory objęły regiony kluczowe w 2016 r. dla wyniku referendum w sprawie członkostwa UE. Stanowiły pierwszy praktyczny test poparcia dla partii politycznych od ostatnich wyborów parlamentarnych w czerwcu ub.r.


Przemysław Biskup
30 kwietnia 2018
nr 31/2018
Komentarz PISM: Szczyt międzykoreański: na przełom trzeba zaczekać

27 kwietnia w południowej części wioski Panmundżom, w strefie zdemilitaryzowanej, doszło do trzeciego w historii szczytu przywódców Korei Północnej i Południowej. Spotkanie Moon Jae-ina z Kim Dzong Unem było wizerunkowym sukcesem obu stron, ale postanowienia zawarte w deklaracji z Panmundżomu – zwłaszcza dotyczące denuklearyzacji i traktatu pokojowego – nie są przełomowe. Szczyt pokazał, że poprawa stosunków jest traktowana przez strony jako niezbędny warunek rozwiązania problemów bezpieczeństwa na Półwyspie.


Oskar Pietrewicz
27 kwietnia 2018
nr 30/2018
Komentarz PISM: Światowa premiera filmu „Sobibór” w Warszawie
23 kwietnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się światowa premiera filmu Sobibór w reżyserii Konstantina Chabienskiego. Kolejne projekcje odbędą się wkrótce w Wilnie i Moskwie. Film będzie dystrybuowany w kilkudziesięciu krajach. Opowiada o ostatnich dwóch tygodniach życia w obozie zagłady w Sobiborze, buncie i ucieczce więźniów. Przedstawia wydarzenia w sposób uwzględniający założenia rosyjskiej polityki historycznej.

Łukasz Jasina
16 kwietnia 2018
nr 29/2018
Komentarz PISM: Zwycięstwo Mila Đukanovicia w wyborach prezydenckich w Czarnogórze
Wybory prezydenckie w Czarnogórze, które odbyły się 15 kwietnia br., wygrał w pierwszej turze Milo Đukanović, uzyskując niemal 54% głosów. Jego główny oponent Mladen Bojanić – niezależny, ale wspierany przez większość partii opozycyjnych – uzyskał ok. 33% głosów. Zwycięstwo Đukanovicia oznacza utrzymanie dotychczasowych trendów w czarnogórskiej polityce, prozachodniego kursu kraju, ale prawdopodobnie także powolnego tempa rozwiązywania problemów wewnętrznych.

Tomasz Żornaczuk
13 kwietnia 2018
nr 28/2018
Komentarz PISM: Senat USA rozpatruje kandydaturę Pompeo na stanowisko szefa dyplomacji USA
W Senacie USA rozpoczęła się procedura rozpatrywania kandydatury Mike’a Pompeo na stanowisko sekretarza stanu. Urzędujący dyrektor CIA miałby zastąpić Rexa Tillersona z uwagi na większą zbieżność poglądów na kwestie międzynarodowe i lepsze relacje osobiste z Donaldem Trumpem. Przebieg debaty z udziałem Pompeo na forum senackiej Komisji Spraw Zagranicznych rzucił światło na najważniejsze wyzwania stojące przed administracją Trumpa w polityce zagranicznej oraz na główne linie politycznego sporu w tej sferze. Pompeo nie powinien mieć problemu z uzyskaniem poparcia Komisji, ale poparcie całego Senatu nie jest przesądzone.

Bartosz Wiśniewski
11 kwietnia 2018
nr 27/2018
Komentarz PISM: Między wschodem a zachodem – trzecia droga Rosji?
9 kwietnia br. na stronie internetowej czasopisma „Rossija w globalnoj politikie” Władisław Surkow opublikował tekst Odinoczestwo połukrowki („Samotność mieszańca”), w którym wskazuje na „geopolityczną samotność” jako czynnik warunkujący w przyszłości politykę zagraniczną Rosji. 

Anna Maria Dyner
09 kwietnia 2018
nr 26/2018
Komentarz PISM: Wybory na Węgrzech – silny mandat dla Orbána
Wybory parlamentarne na Węgrzech, które odbyły się 8 kwietnia br., z wyraźną przewagą wygrała koalicja rządząca Fidesz–KDNP. Po przeliczeniu 98,96% głosów jej wynik wynosi 48,64%. Z partii opozycyjnych największy sukces odniósł skrajnie prawicowy Jobbik, zdobywając 19,44% głosów. Do parlamentu dostały się jeszcze wystawiające wspólną listę Węgierska Partia Socjalistyczna – Dialog (MSZP-P) z wynikiem 12,32%, partia „Polityka Może Być Inna” (LMP) – 6,91% oraz Koalicja Demokratyczna (DK) – 5,57%.

Veronika Jóźwiak
06 kwietnia 2018
nr 25/2018
Komentarz PISM: Szczyt państw bałtyckich i USA w Waszyngtonie
3 kwietnia br. prezydenci: Litwy – Dalia Grybauskaitė, Łotwy – Raimonds Vējonis i Estonii – Kersti Kaljulaid spotkali się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowy odbyły się z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez państwa bałtyckie. Podpisana w Waszyngtonie deklaracja potwierdza gwarancje bezpieczeństwa dla tych trzech krajów i wytycza kierunki rozwoju współpracy.  


Kinga Raś
05 kwietnia 2018
nr 24/2018
Komentarz PISM: Echa wizyty Kim Dzong Una w Chinach
W dniach 25¬–28 marca Kim Dzong Un przebywał w Chinach na zaproszenie przewodniczącego Xi Jinpinga. Była to pierwsza zagraniczna podróż przywódcy KRLD od objęcia władzy pod koniec 2011 r. Wizyta wpisała się w zapoczątkowaną w styczniu br. aktywizację dyplomatyczną Korei Płn. Potwierdziła też, że ChRL odegra kluczową rolę w ewentualnym rozwiązaniu problemów na Półwyspie Koreańskim.

Oskar Pietrewicz
29 marca 2018
nr 23/2018
Komentarz PISM: Utworzenie panafrykańskiej strefy wolnego handlu
Szczyt Unii Afrykańskiej w Kigali 21 marca zatwierdził utworzenie afrykańskiej kontynentalnej strefy wolnego handlu. To pierwszy krok do realnej ekonomicznej integracji kontynentu, ale nie koniec związanych z nią problemów.

Jędrzej Czerep
23 marca 2018
nr 22/2018
Komentarz PISM: Zmiana na stanowisku doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego
22 marca prezydent Donald Trump zapowiedział nominację Johna Boltona na stanowisko swojego doradcy i szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Będzie on już trzecim prezydenckim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, po generałach Michaelu Flynnie i Herbercie Raymondzie McMasterze. Nominacja jest kontynuacją zmian w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa USA, zapoczątkowanych przez odwołanie Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu. 

Artur Kacprzyk, Marcin Andrzej Piotrowski
23 marca 2018
nr 21/2018
Komentarz PISM: Znaczenie rezygnacji Pedro Pablo Kuczynskiego z urzędu prezydenta Peru
21 marca 2018 r. prezydent Peru Pablo Pedro Kuczynski zrezygnował z urzędu. To efekt jego słabnącej pozycji w związku z zarzutami korupcyjnymi oraz narastającej presji ze strony opozycji, mającej większość w parlamencie. Zmiany polityczne mogą przynieść negatywne skutki dla pozycji Peru w Ameryce Łacińskiej, choć nie zmienią jego statusu ważnego państwa promującego demokrację w regionie.

Bartłomiej Znojek
16 marca 2018
nr 20/2018
Komentarz PISM: Dymisja rządu na Słowacji
15 marca prezydent Andrej Kiska przyjął dymisję Roberta Ficy – najdłużej urzędującego premiera w historii Słowacji (lata 2006–2010 i 2012–2018). Nowym szefem rządu został Peter Pellegrini, który zapowiedział zmiany w gabinecie. Poparcie dla największej partii Smer – sociálna demokracia słabnie, a opinia publiczna domaga się przedterminowych wyborów w połowie kadencji parlamentu.

Łukasz Ogrodnik, Tomasz Żornaczuk
16 marca 2018
nr 19/2018
Komentarz PISM: Nieformalne spotkanie państw członków RB w sprawie okupacji Krymu przez Federację Rosyjską
15 marca, w rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę odbyło się nieformalne spotkanie konsultacyjne państw członków Rady Bezpieczeństwa (RB) w sprawie okupacji Krymu. Zostało ono przeprowadzone w formule „Arria” z wspólnej inicjatywy Polski, Szwecji, Holandii, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych oraz przy udziale Ukrainy.

Rafał Tarnogórski
14 marca 2018
nr 18/2018
Komentarz PISM: Zmiana na stanowisku sekretarza stanu USA
13 marca prezydent Donald Trump odwołał sekretarza stanu Rexa Tillersona i ogłosił, że powoła na to stanowisko dyrektora CIA Mike’a Pompeo. Dymisja nie była zaskoczeniem, a jako następcę Tillersona typowano m.in. właśnie tego polityka. Zmiana to sygnał, że Trump chce ściślej kontrolować politykę zagraniczną. Szukając szans na sukces, amerykański prezydent inicjuje nową politykę celną USA oraz deklaruje wolę spotkania z Kim Dzong Unem, aby rozwiązać problem programu jądrowego i rakietowego Korei Płn. 

Andrzej Dąbrowski
13 marca 2018
nr 17/2018
Komentarz PISM: Porozumienie transpacyficzne bez USA
8 marca jedenaście państw regionu Azji i Pacyfiku podpisało w stolicy Chile, Santiago, umowę o całościowym i progresywnym partnerstwie transpacyficznym (The Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership – CPTPP). To nowa wersja umowy handlowej powołującej Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership – TPP), od której w styczniu 2017 r. odstąpiły Stany Zjednoczone. CPTPP to wyraz sprzeciwu sygnatariuszy wobec protekcjonistycznej polityki handlowej Donalda Trumpa i próba zacieśniania współpracy państw regionu w obliczu rosnącego znaczenia Chin.

Damian Wnukowski
09 marca 2018
nr 16/2018
Komentarz PISM: USA wprowadzają cła na import stali i aluminium
8 marca prezydent Donald Trump podjął decyzję o nałożeniu ceł na stal i aluminium importowane do Stanów Zjednoczonych. Wypełnił w ten sposób jedną ze swoich wyborczych obietnic. Opłaty będą dotyczyć wszystkich państw, choć dopuszczone są wyjątki – dotychczas wyłączono Kanadę oraz Meksyk. Skutkiem decyzji Trumpa będzie dalsze pogorszenie współpracy transatlantyckiej w dziedzinie handlu.

Marek Wąsiński
06 marca 2018
nr 15/2018
Komentarz PISM: Brytyjski spór o politykę brexitu a perspektywa przyspieszonych wyborów
Największe brytyjskie partie polityczne przygotowują się do kryzysu parlamentarnego na tle brexitu i ewentualnych przyspieszonych wyborów. Świadczą o tym niedawne wystąpienia programowe najważniejszych polityków rządowych i opozycyjnych. Stosunek do brexitu staje się obecnie klarowną linią podziału partyjnego w Zjednoczonym Królestwie.

Przemysław Biskup
05 marca 2018
nr 14/2018
Komentarz PISM: Powstanie wielkiej koalicji w Niemczech przesądzone
W partyjnym referendum, którego wyniki ogłoszono 4 marca, 66% z niemal 380 tys. głosujących członków SPD poparło utworzenie koalicji z CDU/CSU. Tym samym zniknęła największa przeszkoda na drodze do utworzenia nowego gabinetu Angeli Merkel. 

Sebastian Płóciennik
05 marca 2018
nr 13/2018
Komentarz PISM: Konflikt gazowy Rosja–Ukraina – kolejna odsłona
Po niekorzystnym dla siebie werdykcie Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze z Naftohazem Gazprom jednostronnie odmówił realizacji dostaw gazu na Ukrainę, które miały rozpocząć się na początku marca. Poprzez swoją motywowaną politycznie decyzję rosyjski koncern próbuje uderzyć w Ukrainę podczas ostrych mrozów, licząc na podważenie jej reputacji jako państwa tranzytowego. 

Bartosz Bieliszczuk, Aleksandra Gawlikowska-Fyk
02 marca 2018
nr 12/2018
Komentarz PISM: Orędzie prezydenta Putina – plan na czwartą kadencję
1 marca br. Władimir Putin wystąpił z orędziem do parlamentu. W polityce wewnętrznej priorytetowe będzie polepszenie sytuacji bytowej obywateli. Natomiast w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Rosja skoncentruje się na dalszym wzmacnianiu swoich sił zbrojnych i potencjału obronnego, zwłaszcza nuklearnego. „Wojenna” część orędzia skutecznie odwróciła uwagę od perspektyw rozwoju wewnętrznego Rosji. 

Agnieszka Legucka
01 marca 2018
nr 11/2018
Komentarz PISM: Rozstrzygnięcie w sprawie Naftohaz–Gazprom: porażka Rosji, szansa dla Ukrainy
Rozstrzygnięcie przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie kwestii spornych w kontraktach gazowych między Naftohazem a Gazpromem ma strategiczne znaczenie dla władz w Kijowie. Stanowi polityczne zwycięstwo Ukrainy i otwiera drogę do dalszych reform Naftohazu, a co za tym idzie – ukraińskiego rynku gazu. Obecny wyrok oraz wprowadzenie reform umożliwią zaangażowanie się zagranicznych partnerów w inwestycje i zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym.

Bartosz Bieliszczuk
26 lutego 2018
nr 10/2018
Komentarz PISM: Negatywna rekomendacja Centrum Wiesenthala dotycząca podróży do Polski
Międzynarodowe Centrum Szymona Wiesenthala przedstawiło 21 lutego 2018 r. oświadczenie, w którym stwierdza, że rozważa wydanie rekomendacji dotyczącej podróży (Travel Advisory) Żydów do Polski. Według propozycji przedstawicieli Centrum wyjazdy powinny ograniczać się do miejsc pamięci związanych z Zagładą i żydowskich cmentarzy. Powodem takiego działania Centrum jest rzekome zagrożenie dla Żydów w Polsce.

Łukasz Jasina
23 lutego 2018
nr 9/2018
Komentarz PISM: Dymisje burmistrzów Kiszyniowa i Bielc – konsekwencje dla polityki wewnętrznej i zagranicznej Mołdawii
16 lutego br. ustąpił ze stanowiska burmistrz Kiszyniowa Dorin Chirtoacă. Trzy dni wcześniej swą dymisję ogłosił Renato Usatîi, burmistrz 100-tysięcznych Bielc, drugiego co do wielkości (wyłączając naddniestrzański Tyraspol) miasta Mołdawii. Przedterminowe wybory burmistrzów nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ będą najpoważniejszym testem nastrojów społeczeństwa przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Jakub Pieńkowski
19 lutego 2018
nr 8/2018
Komentarz PISM: Wizyta Tillersona w Ankarze – szansa na normalizację stosunków Turcja–USA
15 lutego w Ankarze sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu. Wizyta miała służyć złagodzeniu napięć w stosunkach turecko-amerykańskich i pokazała, że obie strony są zainteresowane normalizacją relacji.

Karol Wasilewski
29 stycznia 2018
nr 7/2018
Komentarz PISM: Nowy rosyjski program zbrojeniowy na lata 2018–2027 – znaczenie dla Polski i NATO
24 stycznia prezydent Władimir Putin ogłosił przyjęcie przez Rosję nowego państwowego programu zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027. Na modernizację swoich sił zbrojnych Rosjanie planują przeznaczyć 20 bln rubli (ok. 355 mld dol.). Priorytetem będą wydatki na siły nuklearne, co wskazuje, że Rosja skupi się przede wszystkim na utrzymaniu swoich możliwości odstraszania.

Anna Maria Dyner
24 stycznia 2018
nr 6/2018
Komentarz PISM: Pogodzić różnice: manifest francuskich i niemieckich ekonomistów o przyszłości strefy euro
17 stycznia 2018 r. ukazał się manifest sygnowany przez 14 wiodących niemieckich i francuskich ekonomistów. Zawiera on – jak informuje tytuł – „konstruktywną propozycję reformy strefy euro”, a jego najważniejsze punkty odnoszą się do stabilizacji sektora bankowego, finansów publicznych i zapobiegania kryzysom. To kolejny ważny głos w coraz bardziej intensywnej dyskusji o przyszłości integracji europejskiej. 

Sebastian Płóciennik
22 stycznia 2018
nr 5/2018
Komentarz PISM: Turecka operacja wojskowa „Gałązka oliwna” w Syrii
Turecka armia rozpoczęła 20 stycznia operację na terytorium syryjskiej prowincji Afrin. Działania są wymierzone w kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), pod których kontrolą znajduje się ten obszar. Pretekstem do rozpoczęcia ofensywy były doniesienia o amerykańskich planach utworzenia na północy Syrii sił przygranicznych, w których skład wchodziłyby m.in. oddziały YPG.

Patrycja Sasnal, Karol Wasilewski
17 stycznia 2018
nr 4/2018
Komentarz PISM: Ultimatum prezydenta Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z Iranem
12 stycznia prezydent Donald Trump przedstawił swoje oczekiwania w sprawie umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. (JCPOA) wobec Kongresu USA oraz pozostałych mocarstw – sygnatariuszy tego porozumienia. Jeśli nie zostaną one spełnione do maja 2018 r., USA mają wypowiedzieć JCPOA. Trump podkreślił, że po raz trzeci i ostatni utrzymuje zawieszenie wcześniejszych sankcji USA na Iran związanych z jego programem nuklearnym. Jednocześnie zdecydował o wprowadzeniu nowych sankcji, mających stanowić odpowiedź na tłumienie niedawnych protestów Irańczyków.

Marcin Andrzej Piotrowski
15 stycznia 2018
nr 3/2018
Komentarz PISM: Rosja wzmacnia obecność wojskową w obwodzie kaliningradzkim
11 stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o odtworzeniu w obwodzie kaliningradzkim pułku myśliwców. Jednostka ma zostać wyposażona w nowoczesne myśliwce Su-35 oraz zmodernizowane Su-27. Po decyzji o rozmieszczeniu w obwodzie systemów Iskander-M jest to kolejny krok Rosji w kierunku wzmocnienia jej obecności wojskowej w basenie Morza Bałtyckiego. Działania te zmieniają też równowagę sił w regionie.

Anna Maria Dyner
12 stycznia 2018
nr 2/2018
Komentarz PISM: Zmiany w składzie rządu brytyjskiego
W dniach 8–10 stycznia br. premier Theresa May przeprowadziła rekonstrukcję swojego rządu. Zmiany personalne wpisują się w przygotowania do rozpoczynającego się w marcu II etapu negocjacji ws. brexitu. 

Przemysław Biskup
11 stycznia 2018
nr 1/2018
Komentarz PISM: Powrót do rozmów międzykoreańskich
9 stycznia w Panmundżomie odbyły się pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy między Koreą Północną i Południową. Ich głównym tematem było uczestnictwo KRLD w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym br. i zmniejszenie napięć na Półwyspie Koreańskim. Rozmowy mogą przyczynić się do krótkoterminowej poprawy sytuacji w regionie, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by w tym formacie został poruszony także temat programu nuklearnego Korei Płn.

Oskar Pietrewicz

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij