• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA), Rafał Tarnogórski (redaktor prowadzący), Anna Maria Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Sebastian Płóciennik, Patrycja Sasnal, Justyna Szczudlik, Jolanta Szymańska, Marcin Terlikowski, Tomasz Żornaczuk 
12 grudnia 2017
nr 78/2017
Komentarz PISM: Negocjacje w sprawie brexitu: porozumienie bez przełomu

8 grudnia br. negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii przyjęli porozumienie pozwalające stwierdzić tzw. wystarczający postęp w I etapie negocjacji w sprawie brexitu. Jest to krok konieczny, ale niegwarantujący ostatecznego sukcesu rozmów.

Przemysław Biskup
08 grudnia 2017
nr 77/2017
Komentarz PISM: Konsekwencje decyzji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy

6 grudnia prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiedział przeniesienie do niej ambasady Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja może doprowadzić do pogłębienia destabilizacji Bliskiego Wschodu i trwale zatrzymać proces pokojowy. 

Michał Wojnarowicz
07 grudnia 2017
Komentarz PISM: Więcej konsolidacji niż rewolucji: pogłębienie strefy euro według Komisji Europejskiej

6 grudnia Komisja Europejska (KE) przedłożyła propozycje pogłębienia unii gospodarczej i walutowej. Wbrew oczekiwaniom zawierają one niewiele odniesień do rewolucyjnych pomysłów prezydenta Macrona. Jest to raczej plan konsolidacji istniejącej architektury, wzmacniający przy okazji rolę samej Komisji. 

Sebastian Płóciennik
05 grudnia 2017
nr 75/2017
Komentarz PISM: Zarys nowej strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych

Doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego, Herbert R. McMaster, oznajmił, że administracja USA niebawem zaprezentuje nową Strategię bezpieczeństwa narodowego (NSS). W przemówieniu z 2 grudnia br. McMaster, z racji zajmowanego stanowiska odpowiedzialny za koordynację prac nad NSS, nakreślił jej główne założenia, nie precyzując jednak daty publikacji dokumentu. Z przemówienia wyłania się wizja polityki skupionej na obronie interesu narodowego w warunkach ostrej rywalizacji międzynarodowej. 

Bartosz Wiśniewski
01 grudnia 2017
nr 74/2017
Komentarz PISM: Prezydencja Argentyny w G20
Argentyna zainaugurowała 30 listopada 2017 r. swoje pierwsze roczne przewodnictwo w G20. Wzmocni ono jej pozycję międzynarodową, przede wszystkim wobec polityki otwarcia gospodarczego prowadzonej od blisko dwóch lat przez rząd prezydenta Mauricia Macriego. Dla polskiego rządu to okazja do zacieśnienia współpracy z Argentyną, drugim partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej.

Bartłomiej Znojek
27 listopada 2017
nr 73/2017
Komentarz PISM: Piąty szczyt Partnerstwa Wschodniego
24 listopada br. w Brukseli odbył się piąty szczyt Partnerstwa Wschodniego (PW). Spotkanie potwierdziło ograniczone zainteresowanie UE dalszym rozwojem współpracy ze wschodnimi sąsiadami. Utrzymanie status quo można uznać za umiarkowany sukces.

Daniel Szeligowski
24 listopada 2017
nr 72/2017
Komentarz PISM: Ostatni wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii

22 listopada br. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) wydał swój ostatni wyrok w pierwszej instancji – w sprawie Ratko Mladicia, głównego dowódcy bośniackich Serbów podczas konfliktu w Bośni i Hercegowinie na początku lat 90. To symboliczny koniec działalności instytucji, która walnie przyczyniła się do rozwoju międzynarodowego prawa karnego. 

Szymon Zaręba
23 listopada 2017
nr 71/2017
Komentarz PISM: USA uznają Koreę Północną za państwo sponsorujące terroryzm

20 listopada prezydent Donald Trump ogłosił decyzję o ponownym wpisaniu Korei Północnej na listę państw sponsorujących terroryzm. Następnego dnia Departament Skarbu USA nałożył na KRLD dodatkowe sankcje. Decyzja ta nie wpłynie na kalkulacje Pjongjangu, a także kluczowych aktorów regionalnych, w tym Chin. Dowodzi zatem ograniczonych możliwości administracji USA w obliczu północnokoreańskiego wyzwania nuklearno-rakietowego.  

Oskar Pietrewicz
20 listopada 2017
nr 70/2017
Komentarz PISM: Fiasko rozmów na temat „koalicji jamajskiej” w Niemczech

Trwające kilka tygodni rozmowy sondujące możliwość powstania koalicji między chadekami, liberałami i Zielonymi zawiodły. Kryzys w negocjacjach narastał od kilku dni i doprowadził do zerwania rozmów przez FDP. Niemcy stoją przed wyborem między otwarciem nowych negocjacji, powstaniem rządu mniejszościowego a rozwiązaniem Bundestagu.

Sebastian Płóciennik
16 listopada 2017
nr 69/2017
Komentarz PISM: Expo 2022: porażka, która może być sukcesem

15 listopada br. członkowie Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu zdecydowali o przyznaniu Buenos Aires prawa do organizacji Expo 2023. Argentyńska stolica w pierwszej rundzie pokonała Minneapolis (Stany Zjednoczone), a w drugiej polskiego kandydata – Łódź. Hasłem przewodnim polskiej wystawy miało być „City Re:Invented”, czyli „miasto przeprojektowane i wymyślone na nowo”. 

Adriana Skorupska
08 listopada 2017
nr 68/2017
Komentarz PISM: Rosyjski potencjał wojskowy – bilans wzmocnień

7 listopada w trakcie obrad kierownictwa Ministerstwa Obrony szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow podsumował ostatnie pięć lat reformy sił zbrojnych. Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że Rosja szczególną wagę przywiązuje do wzmacniania swojej zachodniej flanki oraz sił strategicznych.

Anna Maria Dyner
06 listopada 2017
nr 67/2017
Komentarz PISM: Początek szczytu klimatycznego w Bonn
6 listopada w Bonn rozpoczyna się dwutygodniowy szczyt klimatyczny COP23, czyli 23. konferencja stron Ramowej konwencji ONZ ds. zmian klimatu (UNFCCC). Celem spotkania jest przygotowanie zasad wdrożenia porozumienia paryskiego, co do których ostateczna decyzja powinna zapaść na szczycie w Katowicach w 2018 r.

Marek Wąsiński
31 października 2017
nr 66/2017
Komentarz PISM: Znaczenie wizyty patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Rumunii
W dniach 26–28 października br. patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przebywał z wizytą w Bukareszcie na zaproszenie patriarchy Daniela, stojącego na czele Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Wizyta może mieć znaczenie dla rywalizacji między Cerkwią Rosyjską a Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopolitańskim o prymat w świecie prawosławnym.

Jakub Pieńkowski
30 października 2017
nr 65/2017
Komentarz PISM: Deklaracja niepodległości hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Katalonii

27 października autonomiczny parlament kataloński przyjął w głosowaniu akt nazwany deklaracją niepodległości. W odpowiedzi Hiszpania wdrożyła procedurę przewidzianą w art. 155 konstytucji, upoważniającą władze Królestwa Hiszpanii do zawieszenia autonomii i wprowadzenia władzy rządu centralnego. Inne państwa, w tym Polska, zaczęły deklarować poszanowanie zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii.

Rafał Tarnogórski
25 października 2017
nr 64/2017
Komentarz PISM: Stanowisko Rady UE w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych
23 października br. w Luksemburgu odbyło się spotkanie Rady UE, na którym unijni ministrowie ds. zatrudnienia przyjęli stanowisko w sprawie nowelizacji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Przeciwko głosowały Polska, Węgry, Litwa i Łotwa. Od głosu wstrzymały się Wielka Brytania, Irlandia i Chorwacja. To nie koniec prac nad dyrektywą, ale jej ostateczny kształt prawdopodobnie będzie zbliżony do wersji, nad którą pracowała Rada. 

Jolanta Szymańska
23 października 2017
nr 63/2017
Komentarz PISM: Negocjacje w sprawie brexitu po szczycie Rady Europejskiej

Szczyt Rady Europejskiej (RE) z 19–20 października br. miał dokonać oceny pierwszego etapu negocjacji w sprawie brexitu. Celem szczytu było przełamanie impasu negocjacyjnego poprzez otwarcie rozmów na temat przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. W tle toczy się rozgrywka o  pozycję premier Theresy May na brytyjskiej scenie politycznej.

Przemysław Biskup
18 października 2017
nr 62/2017
Komentarz PISM: Otwarcie kompleksu memorialnego na Przełęczy Tucholskiej (Wereckiej)

15 października 2017 r. wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze dokonała otwarcia kompleksu memorialnego na Przełęczy Tucholskiej (w rejonie wsi Kłymec). Obiekt poświęcono pomordowanym rzekomo przez Polaków bojownikom Karpato-Ukrainy. Pomówienie o zbrodnię wojenną stanowi poważne obciążenie dla relacji Ukrainy z Polską. Taka polityka historyczna będzie wywoływać napięcia z sąsiadami również w przyszłości.

Łukasz Jasina
17 października 2017
nr 61/2017
Komentarz PISM: XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin
18 października rozpocznie się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Mniej więcej tydzień później odbędzie się pierwsze posiedzenie plenarne nowego Komitetu Centralnego. Są to najważniejsze polityczne wydarzenia w Chinach w tym roku. Xi Jinping liczy na potwierdzenie swojego przywództwa i konsolidację władzy. Być może pojawią się wskazówki dotyczące jego następcy. Niewykluczone jest jednak także rozpoczęcie przygotowań do przedłużenia rządów Xi na trzecią kadencję.

Justyna Szczudlik
16 października 2017
nr 60/2017
Komentarz PISM: Wybory w Austrii – wyraźne wzmocnienie prawicy

Przedterminowe wybory do Rady Narodowej (Nationalrat) wygrała chadecka Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) z wynikiem 31,5%. Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) pod przywództwem kanclerza Christiana Kerna uplasowała się na drugim miejscu z 26,9%. Skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPÖ) zajęła trzecie miejsce z rezultatem 26%. Czteroprocentowy próg wyborczy przekroczyli również: liberalna Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) z wynikiem 5,3% oraz przedstawiciele lewicowej Listy Pilza z 4,4%.

Łukasz Ogrodnik
16 października 2017
nr 59/2017
Komentarz PISM: „Decertyfikacja” umowy nuklearnej z Iranem przez administrację Trumpa
13 października administracja Donalda Trumpa przedstawiła założenia swojej polityki wobec Iranu. Nie towarzyszył im jednak okresowy raport o umowie JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z 2015 r, czyli jej „certyfikacja”. Tym samym prezydent Trump oddał kluczowy element polityki USA wobec Iranu w ręce Kongresu. 

Marcin Andrzej Piotrowski
13 października 2017
nr 58/2017
Komentarz PISM: Porozumienie Fatah–Hamas
12 września Fatah i Hamas podpisały w Kairze porozumienie w sprawie pojednania politycznego. Zakończenie trwającego od 2007 r. konfliktu może pozytywnie wpłynąć na proces pokojowy tylko pod warunkiem, że będzie kolejnym krokiem w kierunku deradykalizacji Hamasu.

Michał Wojnarowicz
06 października 2017
nr 57/2017
Komentarz PISM: Wizyta króla Arabii Saudyjskiej w Rosji

Saudyjski monarcha, król Salman, złożył pierwszą w historii oficjalną wizytę w Rosji w dn. 4–8 października 2017 r. Wizyta świadczy o wzmocnieniu wspólnoty interesów obu państw oraz o przynajmniej taktycznym przezwyciężeniu różnic w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego. 

Patrycja Sasnal
02 października 2017
nr 56/2017
Komentarz PISM: Referendum w Katalonii

1 października br. w Katalonii odbyło się referendum w sprawie niepodległości regionu. Według lokalnych władz 90% uczestników głosowania opowiedziało się za secesją. Jego legalności od początku nie uznają jednak władze centralne. 

Jolanta Szymańska, Przemysław Biskup
25 września 2017
nr 55/2017
Komentarz PISM: Przemówienie Theresy May we Florencji

Przemówienie premier Zjednoczonego Królestwa Theresy May we Florencji z 22 września było pierwszym po majowych wyborach do Izby Gmin, które w tak wszechstronny sposób ukazało brytyjską wizję brexitu. 

Przemysław Biskup
25 września 2017
nr 54/2017
Komentarz PISM: Wybory w Niemczech: Merkel zwycięska, ale osłabiona

Wybory parlamentarne w Niemczech wygrała CDU/CSU z 32,9% głosów, wyprzedzając socjaldemokratów, którzy uzyskali jedynie 20,5%. Spośród mniejszych partii największy sukces odniosła Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którą oddało głosy ponad 12,6% wyborców. Do grona wygranych należy zaliczyć także liberalną FDP, która wraca do Bundestagu po czteroletniej przerwie z wynikiem 10,7%. Umiarkowany sukces odnieśli także Zieloni i Die Linke, zdobywając odpowiednio 8,9% i 9,2% głosów. 

Sebastian Płóciennik
21 września 2017
nr 53/2017
Komentarz PISM: Tymczasowe wejście w życie umowy o wolnym handlu UE z Kanadą (CETA)

21 września weszła tymczasowo w życie Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (Comprehensive Economic and Trade Agreement – CETA) między Unią Europejską a Kanadą. Umowa znosi większość ceł we wzajemnym obrocie i eliminuje bariery w wymianie usług. Może stać się wzorem dla kolejnych umów o wolnym handlu i dzięki temu rozpowszechniać unijne standardy.

Marek Wąsinski
14 września 2017
nr 52/2017
Komentarz PISM: Orędzie o stanie Unii
13 września przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił w Parlamencie Europejskim (PE) doroczne orędzie o stanie Unii (SOTEU). Nakreślił w nim swoją wizję „coraz bardziej zjednoczonej Unii”. Horyzont realizacji swoich kluczowych postulatów wyznaczył na 2019 rok, czyli koniec obecnej kadencji PE i Komisji Europejskiej.

Jolanta Szymańska
12 września 2017
nr 51/2017
Komentarz PISM: Polityczne konsekwencje powrotu Micheila Saakaszwilego na Ukrainę

Wywołując medialny rozgłos, Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i były przewodniczący Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, 10 września br. wrócił na terytorium Ukrainy. Pod koniec lipca br. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odebrał Saakaszwilemu obywatelstwo w związku z rzekomym zatajeniem w 2015 r. przed ukraińską służbą migracyjną faktu, że gruzińska prokuratura prowadziła przeciw niemu śledztwo.

Daniel Szeligowski
07 września 2017
nr 50/2017
Komentarz PISM: Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargi Słowacji i Węgier w sprawie mechanizmu relokacji

Trybunał w Luksemburgu (TSUE) oddalił w całości skargi Węgier i Słowacji, które domagały się stwierdzenia nieważności decyzji Rady UE w sprawie relokacji azylantów. W sprawie tej Polska występowała jako interwenient popierający żądania skarżących państw. 

Jolanta Szymańska
06 września 2017
nr 49/2017
Komentarz PISM: Szczyt BRICS w Chinach

5 września w chińskim Xiamen zakończył się 9. szczyt przywódców BRICS – forum współpracy Brazylii, ChRL, Rosji, Indii i RPA. Obnażył on pogłębiające się różnice w obrębie grupy. Jego przebieg świadczy także o coraz wyraźniejszym wykorzystywaniu BRICS przez Chiny do realizacji ich partykularnych interesów.

Marcin Przychodniak
04 września 2017
nr 48/2017
Komentarz PISM: Znaczenie północnokoreańskiego testu nuklearnego
Korea Północna (KRL-D) 3 września przeprowadziła szósty test nuklearny, deklarując, że była to eksplozja termojądrowa. Dane z monitoringu sejsmicznego potwierdzają, że test (tzw. Kim-6) mógł – według wstępnych szacunków – mieć moc powyżej 100–120 kt. Jest to moc kilkanaście razy większa niż w eksplozjach przeprowadzonych w latach 2006–2016, co uwiarygodnia twierdzenia KRL-D.

Marcin Andrzej Piotrowski
28 sierpnia 2017
nr 47/2017
Komentarz PISM: Scenariusz ćwiczeń „Zachód 2017”

W dniach 14–20 września na terenie Białorusi i Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej odbędą się ćwiczenia o kryptonimie „Zachód 2017”. Scenariusz ćwiczeń wyciekł do opinii publicznej. Z dostępnych informacji wynika, że będzie to największy tegoroczny sprawdzian gotowości bojowej sił zbrojnych obu państw.

Anna Dyner
25 sierpnia 2017
nr 46/2017
Komentarz PISM: Spotkanie prezydenta Francji z szefami rządów państw Trójkąta Sławkowskiego

23 sierpnia br. w Salzburgu odbyło się spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przywódcami państw zawiązanego w 2015 r. Trójkąta Sławkowskiego (S3): kanclerzem Austrii Christianem Kernem, premierem Czech Bohuslavem Sobotką i premierem Słowacji Robertem Ficą. Podczas podróży po Europie Środkowej Macron odwiedzi również Rumunię i Bułgarię.

Łukasz Jurczyszyn, Łukasz Ogrodnik
01 sierpnia 2017
nr 45/2017
Komentarz PISM: Kryzys w Wenezueli

30 lipca 2017 r. w Wenezueli z inicjatywy prezydenta Nicolása Maduro odbyły się wybory do Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma opracować nową ustawę zasadniczą. Dla wenezuelskiej opozycji i społeczności międzynarodowej (w tym innych państw regionu, USA czy UE) jest to kolejny etap podważania konstytucyjnego porządku i krok utrudniający zażegnanie wielowymiarowego kryzysu rozwijającego się w Wenezueli od kilku lat.

Bartłomiej Znojek
27 lipca 2017
nr 44/2017
Komentarz PISM: Kryzys związany z dostępem do Wzgórza Świątynnego

Atak terrorystyczny w Jerozolimie z 14 lipca i jego następstwa doprowadziły do zaognienia stosunków izraelsko-palestyńskich. Obecne napięcia raczej nie wywołają kolejnego powstania palestyńskiego, ale są elementem postępującej radykalizacji stron.

Michał Wojnarowicz
24 lipca 2017
nr 43/2017
Komentarz PISM: Wzrost napięcia w relacjach niemiecko-tureckich

Napięcie w stosunkach niemiecko-tureckich wzrosło wskutek aresztowania w Turcji Petera Steudtnera – niemieckiego działacza na rzecz praw człowieka. Usłyszał on zarzuty o członkostwo w organizacji terrorystycznej. Minister spraw zagranicznych RFN Sigmar Gabriel zapowiedział rewizję polityki wobec Turcji. 

Karol Wasilewski
20 lipca 2017
nr publikacje/komentarz/nr-42-2017
Komentarz PISM: Szczyt V4 + Izrael w Budapeszcie
19 lipca br. w Budapeszcie odbyło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Potwierdziło ono duży potencjał współpracy między stronami, ale na jego odbiór wpłynie medialny przeciek z zamkniętego spotkania premierów.

Michał Wojnarowicz, Łukasz Ogrodnik
17 lipca 2017
nr 41/2017
Komentarz PISM: Wizyta księcia i księżnej Cambridge w Polsce

W dniach 17–19 lipca wnuk brytyjskiej królowej i drugi pretendent do tronu Zjednoczonego Królestwa, książę Cambridge Wilhelm (William), wraz z małżonką księżną Katarzyną (Catherine) złożą oficjalną wizytę w Polsce. Ponadto pobyt w Warszawie, Gdańsku i Sztutowie wpisuje się w cel europejskiej podróży książęcej pary, jakim jest oddanie hołdu ofiarom totalitaryzmów. Po zakończeniu wizyty w Polsce Windsorowie odwiedzą Niemcy i zrealizują tam podobny program symboliczny (np. odwiedziny pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie).

Łukasz Jasina
14 lipca 2017
nr 40/2017
Komentarz PISM: 19. szczyt Unia Europejska – Ukraina
12–13 lipca br. w Kijowie odbył się 19. szczyt Unia Europejska – Ukraina. Spotkanie miało szczególne znaczenie ze względu na ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej oraz objęcie Ukrainy ruchem bezwizowym. Potwierdziło jednak różnice poglądów na kierunek rozwoju wzajemnych stosunków.

Daniel Szeligowski
13 lipca 2017
nr 39/2017
Komentarz PISM: Polityczne porozumienie w sprawie strefy wolnego handlu UE-Japonia
Unia Europejska i Japonia podpisały 6 lipca polityczne porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym. Nie oznacza to zakończenia rozmów, ale ma wspomóc negocjacje oraz wywrzeć naciski na innych partnerów gospodarczych, zwłaszcza na USA.

Marek Wąsiński, Damian Wnukowski
11 lipca 2017
nr 38-2017
Komentarz PISM: Spotkanie Trump–Putin w Hamburgu
Pierwsze spotkanie prezydentów USA i Rosji odbyło się 7 lipca w Hamburgu przy okazji szczytu G20. Przebieg i efekty spotkania wskazują, że administracja Trumpa napotyka trudności w nawiązywaniu nawet ograniczonej współpracy z Rosją, głównie za sprawą presji wewnętrznej w USA. W tych warunkach Rosja nie może liczyć na realizację najważniejszego swojego celu – na zniesienie sankcji.

Anna Maria Dyner
10 lipca 2017
nr 37/2017
Komentarz PISM: Szczyt G20 w Hamburgu – spory z USA o klimat i handel

Szczyt G20, który odbył się 7–8 lipca w Hamburgu, ujawnił podziały między USA a pozostałymi członkami Grupy w tak istotnych sprawach, jak ochrona klimatu czy handel międzynarodowy. Potwierdził też stopniowe rozrastanie się agendy G20, która – poza tradycyjnymi kwestiami ekonomicznymi – obejmuje takie zagadnienia, jak walka z terroryzmem czy migracje.   


Damian Wnukowski
07 lipca 2017
nr 36/2017
Komentarz PISM: Przemówienie prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie

Trump wykorzystał wizytę w Polsce (6 lipca) do wygłoszenia swojego najważniejszego dotychczas, i pierwszego poza Stanami Zjednoczonymi, przemówienia poświęconego roli USA w stosunkach międzynarodowych. Wystąpienie Trumpa rozwiało część wątpliwości co do treści polityki Stanów Zjednoczonych, ale wskazuje również na utrzymujące się jej wewnętrzne napięcie.


Bartosz Wiśniewski
30 czerwca 2017
nr 35/2017
Komentarz PISM: Spotkanie prezydentów USA i Korei Południowej a perspektywy stabilizacji na Półwyspie Koreańskim
Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest najważniejszym tematem rozmów prezydentów Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej (29–30 czerwca w Waszyngtonie). Skala nieufności i rozbieżności wzajemnych oczekiwań między USA a Koreą Północną sprawia, że zmniejszenie napięcia w regionie jest mało prawdopodobne.      


Bartosz Wiśniewski
29 czerwca 2017
nr 34/2017
Komentarz PISM: Przyszłość finansów UE według Komisji Europejskiej

Komisja Europejska 26 czerwca br. opublikowała ostatni – piąty – dokument powiązany z białą księgą z marca br. w sprawie przyszłości Europy. KE przedstawia pięć scenariuszy rozwoju budżetu UE opowiadających wariantom przedstawionych w białej księdze.

Patryk Toporowski
29 czerwca 2017
nr 33/2017
Komentarz PISM: XII Szczyt Sojuszu Pacyfiku

W dniach 29–30 czerwca 2017 r. w Cali w Kolumbii odbywa się XII Szczyt Sojuszu Pacyfiku – ugrupowania współpracy regionalnej obejmującego Chile, Kolumbię, Meksyk i Peru. Dla Polski – państwa obserwatora w Sojuszu Pacyfiku od lipca 2015 r. – współpraca z państwami bloku należy obecnie do głównych kierunków zaangażowania w Ameryce Łacińskiej.

Bartłomiej Znojek
28 czerwca 2017
nr 32/2017
Komentarz PISM: Partnerstwo amerykańsko-indyjskie po spotkaniu Modi–Trump
Premier Indii Narendra Modi w dniach 25–26 czerwca złożył oficjalną wizytę w USA. Jej celem było odnowienie partnerstwa indyjsko-amerykańskiego. Pierwsze spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przerosło oczekiwania komentatorów i przygotowało grunt pod ściślejszą współpracę w przyszłości.

Patryk Kugiel
24 czerwca 2017
nr 31/2017
Komentarz PISM: PESCO: Unia Europejska zacieśnia współpracę obronną
Po okresie zastoju współpraca obronna w UE przyśpiesza. Na początku miesiąca Komisja Europejska uruchomiła Europejski Fundusz Obronny, który ma współfinansować rozwój technologii i zdolności wojskowych w Unii. Natomiast na unijnym szczycie 22 czerwca zdecydowano, że grupa chętnych państw może zbudować rdzeń obronny Unii.


Marcin Terlikowski
24 czerwca 2017
nr 30/2017
Komentarz PISM: Wywiad z Macronem zapowiada pogłębienie strefy euro i trudne relacje z Grupą Wyszehradzką

21 czerwca 2017 br. w ośmiu dziennikach europejskich: „Le Soir”, „Le Temps”, Le Figaro, „The Guardian”, „Corriere della Sera”, „El País”, „Süddeutsche Zeitung”, „Gazeta Wyborcza” opublikowano wywiad z prezydentem Emmanuelem Macronem. Prezydent Francji krytykuje w nim niektóre państwa Europy Środkowej, w tym Polskę, za naruszanie reguł panujących w UE i grozi poniesieniem przez nie „wszelkich politycznych konsekwencji”.

Łukasz Jurczyszyn
21 czerwca 2017
nr 29/2017
Komentarz PISM: Spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Petra Poroszenki
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 19–20 czerwca br. przebywał z roboczą wizytą w Stanach Zjednoczonych, w trakcie której spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem.


Daniel Szeligowski
20 czerwca 2017
nr 28/2017
Komentarz PISM: Spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu
19 czerwca w Warszawie spotkali się premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. Polska symbolicznie przekazała Węgrom przewodnictwo w V4, które formalnie rozpocznie się 1 lipca br.

Łukasz Ogrodnik
19 czerwca 2017
nr 27/2017
Komentarz PISM: Partia prezydenta Macrona triumfuje w wyborach parlamentarnych

Przy historycznie niskiej frekwencji (42,6%) prezydencki sojusz partii La République en Marche! (LRM) i Ruchu Demokratycznego (MoDem) wygrał wybory parlamentarne we Francji, zdobywając 350 z 577 miejsc w parlamencie. Za nimi znaleźli się centroprawicowi Republikanie (LR), uzyskując 130 miejsc. Tym samym stali się głównym ugrupowaniem opozycyjnym. Na kolejnych pozycjach uplasowały się następujące partie: Partia Socjalistyczna (PS – 34), sojusz Francji Niepokornej i Francuskiej Partii Komunistycznej (27) oraz Front Narodowy (FN – 8).

Łukasz Jurczyszyn
12 czerwca 2017
nr 26/2017
Komentarz PISM: Europejski Fundusz Obronny: wsparcie finansowe dla przemysłu obronnego UE

Uruchomienie Europejskiego Funduszu Obronnego to przełomowa decyzja, ponieważ umożliwia wykorzystanie środków z budżetu UE do finansowania rozwoju nowych technologii przez europejski przemysł obronny oraz do wspierania państw członkowskich przy pozyskiwaniu zdolności wojskowych. Celem funduszu jest budowa autonomii strategicznej Unii i pogłębienie integracji europejskiej w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony.

Marcin Terlikowski
12 czerwca 2017
nr 25/2017
Komentarz PISM: Konserwatyści bez samodzielnej większości po wyborach w Wielkiej Brytanii

Przyspieszone wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Konserwatywna. Straciła jednak bezwzględną większość w Izbie Gmin, którą miała od 2015 r. Aby stworzyć rząd, premier Theresa May będzie potrzebowała wsparcia północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP).

Jolanta Szymańska
09 czerwca 2017
nr 24/2017
Komentarz PISM: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwiedzi Polskę w pierwszych dniach lipca. Jego wizyta przyczyni się do wzmocnienia relacji nowej amerykańskiej administracji z państwami Europy Środkowej, zwłaszcza w ważnym dla Trumpa obszarze współpracy gospodarczej. 

Bartosz Wiśniewski
07 czerwca 2017
nr 23/2017
Komentarz PISM: Dostawa gazu skroplonego z USA do Polski

Zapowiedziana na 8 czerwca br. dostawa gazu skroplonego (LNG) z USA do Świnoujścia nie ma precedensu. Gaz wysłany z terminala w Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską – jedynej jak dotąd instalacji służącej eksportowi LNG uruchomionej w USA wskutek „rewolucji łupkowej” – po raz pierwszy trafia do odbiorcy w Europie Środkowej. Transakcja ta świadczy o korzystnych dla Polski tendencjach na globalnym rynku LNG. 

Bartosz Wiśniewski
06 czerwca 2017
nr 22/2017
Komentarz PISM: Arabski kryzys dyplomatyczny

Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. Ruch ten ma służyć konsolidacji antyirańskiego sojuszu państw arabskich i umocnieniu przywódczej roli Arabii Saudyjskiej w jego ramach.


Patrycja Sasnal
02 czerwca 2017
nr 21/2017
Komentarz PISM: Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Polska 2 czerwca 2017 r. została po raz szósty wybrana przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. Dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. i będzie dopiero drugą (po przypadającej na lata 1996–1997) sprawowaną po demokratycznych przemianach ustrojowych.

Rafał Tarnogórski
02 czerwca 2017
nr 20/2017
Komentarz PISM: Stany Zjednoczone zapowiadają wyjście z porozumienia klimatycznego


Donald Trump 1 czerwca br. ogłosił decyzję o wyjściu USA z porozumienia paryskiego. Wprowadzenie jej w życie będzie możliwe nie wcześniej niż za trzy lata. W tym czasie USA będą zabiegać o wynegocjowanie nowej umowy lub zmianę obecnej. W razie faktycznego wyjścia USA porozumienie paryskie nadal będzie obowiązywać, ale międzynarodowe wysiłki na rzecz ograniczania skutków zmian klimatu będą mniej skuteczne.


Marek Wąsiński
02 czerwca 2017
nr 19/2017
Komentarz PISM: Szczyt UE–Chiny: zbawienny „efekt Trumpa”?

Szczyt UE–Chiny (1–2 czerwca w Brukseli) zdominują obawy przed protekcjonistycznymi zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa. Niewykluczone jest przyspieszenie rozmów na temat unijno-chińskiej umowy inwestycyjnej oraz nasilenie współpracy w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

Marcin Przychodniak
01 czerwca 2017
nr 18/2017
Komentarz PISM: Werdykt Trybunału Arbitrażowego w sporze Gazprom–Naftohaz

31 maja Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie oddalił wielomiliardowe roszczenia Gazpromu wobec Naftohazu związane z umową na dostawy rosyjskiego gazu. Orzeczenie to stanowi dopiero pierwsze z serii rozstrzygnięć międzynarodowego arbitrażu, ale będzie miało znaczące konsekwencje finansowe i polityczne dla obu stron sporu. 

Bartosz Bieliszczuk, Aleksandra Gawlikowska-Fyk
01 czerwca 2017
nr 17/2017
Komentarz PISM: Reforma strefy euro: wizja Komisji Europejskiej


W końcu maja Komisja Europejska przedstawiła propozycje reform unii gospodarczej i walutowej. Stanowią one kolejny etap dyskusji o przyszłości integracji. Dyskusję tę zainicjowano przed jubileuszowym szczytem w Rzymie, publikując scenariusze przyszłości integracji. Propozycje Komisji są bardzo ogólne, ale mają wyraźne przesłanie polityczne: kryzys strefy euro się skończył, czas na finalizację integracji w tym obszarze.   


Sebastian Płóciennik
26 maja 2017
nr 16/2017
Komentarz PISM: Specjalne spotkanie NATO w Brukseli


Specjalne spotkanie głów państw i szefów rządów NATO 25 maja było pierwszą okazją do dyskusji w tym gronie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa. Przebieg spotkania nie rozwiał obaw dotyczących gotowości USA do wsparcia Europy, potwierdził natomiast, że amerykańskim priorytetem w NATO jest uzyskanie większego wkładu sojuszników europejskich we wspólne bezpieczeństwo.Artur Kacprzyk
22 maja 2017
nr 15/2017
Komentarz PISM: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu


W dniach 22–23 maja br. prezydent USA Donald Trump odwiedzi Izrael. Wizyta świadczy o gotowości administracji amerykańskiej do uwzględniania interesów strategicznych Izraela w stopniu większym, niż miało to miejsce w czasie prezydentury Baracka Obamy.Michał Wojnarowicz
19 maja 2017
nr 14/2017
Komentarz PISM: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej

Pierwszą zagraniczną podróżą prezydenta Trumpa jest wizyta w Arabii Saudyjskiej. Wizyta świadczy o zmianie, jaką w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Bliskiego Wschodu wprowadza administracja amerykańska. 

Patrycja Sasnal
18 maja 2017
nr 13/2017
Komentarz PISM: Wybory prezydenckie w Iranie

19 maja br. odbędą się wybory prezydenckie w Iranie. Za najpoważniejszych pretendentów do zwycięstwa uchodzą ubiegający się o reelekcję prezydent Hasan Rouhani i Ibrahim Raisi, cieszący się poparciem najwyższego przywódcy Alego Chameneiego.  

Karol Wasilewski
15 maja 2017
nr 12/2017
Komentarz PISM: Kampania wyborcza do Bundestagu po wyborach lokalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii

Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii wygrała CDU z 33-procentowym poparciem, wyprzedzając rządzącą obecnie SPD, która zdobyła 31,5% głosów. Trzecią siłą w lokalnym parlamencie będą liberałowie z FDP z 12,5% głosów. Wynik wyborów w tym landzie, ze względu na jego znaczenie, będzie rzutować na kampanię przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Miłosława Fijałkowska
13 maja 2017
nr 11/2017
Komentarz PISM: Forum Pasa i Szlaku – polityczna ofensywa Chin

14–15 maja w Pekinie odbędzie się Forum Pasa i Szlaku. Weźmie w nim udział 29 przywódców z całego świata, w tym premier Beata Szydło. Chiny przywiązują do tego wydarzenia ogromną wagę.

Marcin Przychodniak
10 maja 2017
nr 10/2017
Komentarz PISM: Polityka zagraniczna Korei Południowej po wyborach prezydenckich

W przyspieszonych wyborach prezydenckich w Korei Południowej zwyciężył centrolewicowy kandydat Partii Demokratycznej, Moon Jae-in. Tym samym zakończył się trwający kilka miesięcy kryzys polityczny spowodowany usunięciem z urzędu prezydent Park Geun-hye. Moon postuluje większą otwartość wobec Korei Północnej, stanowczość w relacjach z USA oraz poprawę relacji z Chinami.

Justyna Szczudlik
07 maja 2017
nr 9/2017
Komentarz PISM: Emmanuel Macron prezydentem Francji

Wybory prezydenckie we Francji wygrał w II turze Emmanuel Macron z poparciem 66,06% wyborców. Jego kontrkandydatka Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN), uzyskała 33,94% głosów. Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyniosła 74%.


Łukasz Jurczyszyn
02 maja 2017
nr 8/2017
Komentarz PISM: Wizyta kanclerz Angeli Merkel w Rosji

2 maja br. w Soczi z roboczą wizytą przebywa kanclerz Niemiec, Angela Merkel. To pierwsza taka wizyta szefowej niemieckiego rządu w Rosji od 2013 r.


Anna Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Marcin Terlikowski
28 kwietnia 2017
nr 7/2017
Komentarz PISM: Wizyta papieża Franciszka w Egipcie

W dniach 28–29 kwietnia papież Franciszek składa oficjalną wizytę w Egipcie, najludniejszym państwie arabskim. Wizyta będzie miała duże znaczenie dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Patrycja Sasnal
24 kwietnia 2017
nr 6/2017
Komentarz PISM: Macron liderem w wyborach prezydenckich we Francji

Pierwszą turę wyborów wygrał centrysta Emmanuel Macron, który uzyskał 23,9% głosów. W drugiej turze zmierzy się z Marine Le Pen, kandydatką Frontu Narodowego (poparcie 21,4% wyborców). Przy niespodziewanie wysokiej frekwencji (76,2%) konserwatysta François Fillon zdobył 19,9% głosów, a przedstawiciel lewicy Jean-Luc Mélenchon – 19,6%.

Łukasz Jurczyszyn
20 kwietnia 2017
nr 5/2017
Komentarz PISM: Wstępne orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Ukraina przeciwko Rosji

19 kwietnia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał pierwsze orzeczenie w sprawie złożonej przez Ukrainę w styczniu tego roku. Ukraina zarzuciła Rosji pogwałcenie dwóch konwencji ONZ – konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej oraz konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Rafał Tarnogórski
20 kwietnia 2017
nr 4/2017
Komentarz PISM: Przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii

18 kwietnia br. premier Theresa May zapowiedziała przeprowadzenie wyborów parlamentarnych. Dzień później wniosek w tej sprawie poparła Izba Gmin. Brytyjczycy pójdą do urn 8 czerwca. 

Jolanta Szymańska
18 kwietnia 2017
nr 3/2017
Komentarz PISM: Referendum w Turcji

16 kwietnia br. w Turcji odbyło się ogólnokrajowe referendum w sprawie wprowadzenia systemu prezydenckiego. Według nieoficjalnych wyników społeczeństwo opowiedziało się za jego przyjęciem większością 51,4% głosów. Opozycja zarzuca władzom fałszerstwa i wzywa do unieważnienia głosowania. 

Karol Wasilewski
11 kwietnia 2017
nr 2/2017
Komentarz PISM: Wzrost poparcia dla kandydata skrajnej lewicy w wyborach prezydenckich we Francji

Według najnowszych sondaży Jean-Luc Mélenchon, kandydat skrajnie lewicowego ruchu Francja Niepokorna, ma szansę znaleźć się w drugiej turze wyborów, w której zmierzy się z Marine Le Pen lub z Emmanuelem Macronem. Mélenchon w ciągu miesiąca odnotował największy spośród wszystkich kandydatów wzrost poparcia – z 12% do 18%.

Łukasz Jurczyszyn
07 kwietnia 2017
nr 1/2017
Komentarz PISM: Atak USA na bazę Al-Szajrat w Syrii

7 kwietnia br. USA przeprowadziły atak na syryjską bazę lotniczą Al-Szajrat. Użyto 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Celem uderzenia były instalacje wojskowe wykorzystane do ataku chemicznego 4 kwietnia w Chan Szajchun w prowincji Idlib.

Patrycja Sasnal

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij