• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA), Rafał Tarnogórski (redaktor prowadzący), Karolina Borońska-Hryniewiecka, Anna Maria Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Sebastian Płóciennik, Patrycja Sasnal, Justyna Szczudlik, Marcin Terlikowski, Tomasz Żornaczuk 
16 marca 2018
nr 20/2018
Komentarz PISM: Dymisja rządu na Słowacji
15 marca prezydent Andrej Kiska przyjął dymisję Roberta Ficy – najdłużej urzędującego premiera w historii Słowacji (lata 2006–2010 i 2012–2018). Nowym szefem rządu został Peter Pellegrini, który zapowiedział zmiany w gabinecie. Poparcie dla największej partii Smer – sociálna demokracia słabnie, a opinia publiczna domaga się przedterminowych wyborów w połowie kadencji parlamentu.

Łukasz Ogrodnik, Tomasz Żornaczuk
16 marca 2018
nr 19/2018
Komentarz PISM: Nieformalne spotkanie państw członków RB w sprawie okupacji Krymu przez Federację Rosyjską
15 marca, w rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę odbyło się nieformalne spotkanie konsultacyjne państw członków Rady Bezpieczeństwa (RB) w sprawie okupacji Krymu. Zostało ono przeprowadzone w formule „Arria” z wspólnej inicjatywy Polski, Szwecji, Holandii, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych oraz przy udziale Ukrainy.

Rafał Tarnogórski
14 marca 2018
nr 18/2018
Komentarz PISM: Zmiana na stanowisku sekretarza stanu USA
13 marca prezydent Donald Trump odwołał sekretarza stanu Rexa Tillersona i ogłosił, że powoła na to stanowisko dyrektora CIA Mike’a Pompeo. Dymisja nie była zaskoczeniem, a jako następcę Tillersona typowano m.in. właśnie tego polityka. Zmiana to sygnał, że Trump chce ściślej kontrolować politykę zagraniczną. Szukając szans na sukces, amerykański prezydent inicjuje nową politykę celną USA oraz deklaruje wolę spotkania z Kim Dzong Unem, aby rozwiązać problem programu jądrowego i rakietowego Korei Płn. 

Andrzej Dąbrowski
13 marca 2018
nr 17/2018
Komentarz PISM: Porozumienie transpacyficzne bez USA
8 marca jedenaście państw regionu Azji i Pacyfiku podpisało w stolicy Chile, Santiago, umowę o całościowym i progresywnym partnerstwie transpacyficznym (The Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership – CPTPP). To nowa wersja umowy handlowej powołującej Partnerstwo Transpacyficzne (Trans-Pacific Partnership – TPP), od której w styczniu 2017 r. odstąpiły Stany Zjednoczone. CPTPP to wyraz sprzeciwu sygnatariuszy wobec protekcjonistycznej polityki handlowej Donalda Trumpa i próba zacieśniania współpracy państw regionu w obliczu rosnącego znaczenia Chin.

Damian Wnukowski
09 marca 2018
nr 16/2018
Komentarz PISM: USA wprowadzają cła na import stali i aluminium
8 marca prezydent Donald Trump podjął decyzję o nałożeniu ceł na stal i aluminium importowane do Stanów Zjednoczonych. Wypełnił w ten sposób jedną ze swoich wyborczych obietnic. Opłaty będą dotyczyć wszystkich państw, choć dopuszczone są wyjątki – dotychczas wyłączono Kanadę oraz Meksyk. Skutkiem decyzji Trumpa będzie dalsze pogorszenie współpracy transatlantyckiej w dziedzinie handlu.

Marek Wąsiński
06 marca 2018
nr 15/2018
Komentarz PISM: Brytyjski spór o politykę brexitu a perspektywa przyspieszonych wyborów
Największe brytyjskie partie polityczne przygotowują się do kryzysu parlamentarnego na tle brexitu i ewentualnych przyspieszonych wyborów. Świadczą o tym niedawne wystąpienia programowe najważniejszych polityków rządowych i opozycyjnych. Stosunek do brexitu staje się obecnie klarowną linią podziału partyjnego w Zjednoczonym Królestwie.

Przemysław Biskup
05 marca 2018
nr 14/2018
Komentarz PISM: Powstanie wielkiej koalicji w Niemczech przesądzone
W partyjnym referendum, którego wyniki ogłoszono 4 marca, 66% z niemal 380 tys. głosujących członków SPD poparło utworzenie koalicji z CDU/CSU. Tym samym zniknęła największa przeszkoda na drodze do utworzenia nowego gabinetu Angeli Merkel. 

Sebastian Płóciennik
05 marca 2018
nr 13/2018
Komentarz PISM: Konflikt gazowy Rosja–Ukraina – kolejna odsłona
Po niekorzystnym dla siebie werdykcie Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze z Naftohazem Gazprom jednostronnie odmówił realizacji dostaw gazu na Ukrainę, które miały rozpocząć się na początku marca. Poprzez swoją motywowaną politycznie decyzję rosyjski koncern próbuje uderzyć w Ukrainę podczas ostrych mrozów, licząc na podważenie jej reputacji jako państwa tranzytowego. 

Bartosz Bieliszczuk, Aleksandra Gawlikowska-Fyk
02 marca 2018
nr 12/2018
Komentarz PISM: Orędzie prezydenta Putina – plan na czwartą kadencję
1 marca br. Władimir Putin wystąpił z orędziem do parlamentu. W polityce wewnętrznej priorytetowe będzie polepszenie sytuacji bytowej obywateli. Natomiast w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Rosja skoncentruje się na dalszym wzmacnianiu swoich sił zbrojnych i potencjału obronnego, zwłaszcza nuklearnego. „Wojenna” część orędzia skutecznie odwróciła uwagę od perspektyw rozwoju wewnętrznego Rosji. 

Agnieszka Legucka
01 marca 2018
nr 11/2018
Komentarz PISM: Rozstrzygnięcie w sprawie Naftohaz–Gazprom: porażka Rosji, szansa dla Ukrainy
Rozstrzygnięcie przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie kwestii spornych w kontraktach gazowych między Naftohazem a Gazpromem ma strategiczne znaczenie dla władz w Kijowie. Stanowi polityczne zwycięstwo Ukrainy i otwiera drogę do dalszych reform Naftohazu, a co za tym idzie – ukraińskiego rynku gazu. Obecny wyrok oraz wprowadzenie reform umożliwią zaangażowanie się zagranicznych partnerów w inwestycje i zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym.

Bartosz Bieliszczuk
26 lutego 2018
nr 10/2018
Komentarz PISM: Negatywna rekomendacja Centrum Wiesenthala dotycząca podróży do Polski
Międzynarodowe Centrum Szymona Wiesenthala przedstawiło 21 lutego 2018 r. oświadczenie, w którym stwierdza, że rozważa wydanie rekomendacji dotyczącej podróży (Travel Advisory) Żydów do Polski. Według propozycji przedstawicieli Centrum wyjazdy powinny ograniczać się do miejsc pamięci związanych z Zagładą i żydowskich cmentarzy. Powodem takiego działania Centrum jest rzekome zagrożenie dla Żydów w Polsce.

Łukasz Jasina
23 lutego 2018
nr 9/2018
Komentarz PISM: Dymisje burmistrzów Kiszyniowa i Bielc – konsekwencje dla polityki wewnętrznej i zagranicznej Mołdawii
16 lutego br. ustąpił ze stanowiska burmistrz Kiszyniowa Dorin Chirtoacă. Trzy dni wcześniej swą dymisję ogłosił Renato Usatîi, burmistrz 100-tysięcznych Bielc, drugiego co do wielkości (wyłączając naddniestrzański Tyraspol) miasta Mołdawii. Przedterminowe wybory burmistrzów nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ będą najpoważniejszym testem nastrojów społeczeństwa przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Jakub Pieńkowski
19 lutego 2018
nr 8/2018
Komentarz PISM: Wizyta Tillersona w Ankarze – szansa na normalizację stosunków Turcja–USA
15 lutego w Ankarze sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu. Wizyta miała służyć złagodzeniu napięć w stosunkach turecko-amerykańskich i pokazała, że obie strony są zainteresowane normalizacją relacji.

Karol Wasilewski
29 stycznia 2018
nr 7/2018
Komentarz PISM: Nowy rosyjski program zbrojeniowy na lata 2018–2027 – znaczenie dla Polski i NATO
24 stycznia prezydent Władimir Putin ogłosił przyjęcie przez Rosję nowego państwowego programu zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027. Na modernizację swoich sił zbrojnych Rosjanie planują przeznaczyć 20 bln rubli (ok. 355 mld dol.). Priorytetem będą wydatki na siły nuklearne, co wskazuje, że Rosja skupi się przede wszystkim na utrzymaniu swoich możliwości odstraszania.

Anna Maria Dyner
24 stycznia 2018
nr 6/2018
Komentarz PISM: Pogodzić różnice: manifest francuskich i niemieckich ekonomistów o przyszłości strefy euro
17 stycznia 2018 r. ukazał się manifest sygnowany przez 14 wiodących niemieckich i francuskich ekonomistów. Zawiera on – jak informuje tytuł – „konstruktywną propozycję reformy strefy euro”, a jego najważniejsze punkty odnoszą się do stabilizacji sektora bankowego, finansów publicznych i zapobiegania kryzysom. To kolejny ważny głos w coraz bardziej intensywnej dyskusji o przyszłości integracji europejskiej. 

Sebastian Płóciennik
22 stycznia 2018
nr 5/2018
Komentarz PISM: Turecka operacja wojskowa „Gałązka oliwna” w Syrii
Turecka armia rozpoczęła 20 stycznia operację na terytorium syryjskiej prowincji Afrin. Działania są wymierzone w kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), pod których kontrolą znajduje się ten obszar. Pretekstem do rozpoczęcia ofensywy były doniesienia o amerykańskich planach utworzenia na północy Syrii sił przygranicznych, w których skład wchodziłyby m.in. oddziały YPG.

Patrycja Sasnal, Karol Wasilewski
17 stycznia 2018
nr 4/2018
Komentarz PISM: Ultimatum prezydenta Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z Iranem
12 stycznia prezydent Donald Trump przedstawił swoje oczekiwania w sprawie umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. (JCPOA) wobec Kongresu USA oraz pozostałych mocarstw – sygnatariuszy tego porozumienia. Jeśli nie zostaną one spełnione do maja 2018 r., USA mają wypowiedzieć JCPOA. Trump podkreślił, że po raz trzeci i ostatni utrzymuje zawieszenie wcześniejszych sankcji USA na Iran związanych z jego programem nuklearnym. Jednocześnie zdecydował o wprowadzeniu nowych sankcji, mających stanowić odpowiedź na tłumienie niedawnych protestów Irańczyków.

Marcin Andrzej Piotrowski
15 stycznia 2018
nr 3/2018
Komentarz PISM: Rosja wzmacnia obecność wojskową w obwodzie kaliningradzkim
11 stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o odtworzeniu w obwodzie kaliningradzkim pułku myśliwców. Jednostka ma zostać wyposażona w nowoczesne myśliwce Su-35 oraz zmodernizowane Su-27. Po decyzji o rozmieszczeniu w obwodzie systemów Iskander-M jest to kolejny krok Rosji w kierunku wzmocnienia jej obecności wojskowej w basenie Morza Bałtyckiego. Działania te zmieniają też równowagę sił w regionie.

Anna Maria Dyner
12 stycznia 2018
nr 2/2018
Komentarz PISM: Zmiany w składzie rządu brytyjskiego
W dniach 8–10 stycznia br. premier Theresa May przeprowadziła rekonstrukcję swojego rządu. Zmiany personalne wpisują się w przygotowania do rozpoczynającego się w marcu II etapu negocjacji ws. brexitu. 

Przemysław Biskup
11 stycznia 2018
nr 1/2018
Komentarz PISM: Powrót do rozmów międzykoreańskich
9 stycznia w Panmundżomie odbyły się pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy między Koreą Północną i Południową. Ich głównym tematem było uczestnictwo KRLD w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym br. i zmniejszenie napięć na Półwyspie Koreańskim. Rozmowy mogą przyczynić się do krótkoterminowej poprawy sytuacji w regionie, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by w tym formacie został poruszony także temat programu nuklearnego Korei Płn.

Oskar Pietrewicz

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij