• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA) 
26 maja 2017
nr 16/2017
Komentarz PISM: Specjalne spotkanie NATO w Brukseli

Specjalne spotkanie głów państw i szefów rządów NATO 25 maja było pierwszą okazją do dyskusji w tym gronie z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa. Przebieg spotkania nie rozwiał obaw dotyczących gotowości USA do wsparcia Europy, potwierdził natomiast, że amerykańskim priorytetem w NATO jest uzyskanie większego wkładu sojuszników europejskich we wspólne bezpieczeństwo.Artur Kacprzyk
22 maja 2017
nr 15/2017
Komentarz PISM: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu

W dniach 22–23 maja br. prezydent USA Donald Trump odwiedzi Izrael. Wizyta świadczy o gotowości administracji amerykańskiej do uwzględniania interesów strategicznych Izraela w stopniu większym, niż miało to miejsce w czasie prezydentury Baracka Obamy.Michał Wojnarowicz
19 maja 2017
nr 14/2017
Komentarz PISM: Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej
Pierwszą zagraniczną podróżą prezydenta Trumpa jest wizyta w Arabii Saudyjskiej. Wizyta świadczy o zmianie, jaką w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Bliskiego Wschodu wprowadza administracja amerykańska. 

Patrycja Sasnal
18 maja 2017
nr 13/2017
Komentarz PISM: Wybory prezydenckie w Iranie
19 maja br. odbędą się wybory prezydenckie w Iranie. Za najpoważniejszych pretendentów do zwycięstwa uchodzą ubiegający się o reelekcję prezydent Hasan Rouhani i Ibrahim Raisi, cieszący się poparciem najwyższego przywódcy Alego Chameneiego.  

Karol Wasilewski
15 maja 2017
nr 12/2017
Komentarz PISM: Kampania wyborcza do Bundestagu po wyborach lokalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii
Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii wygrała CDU z 33-procentowym poparciem, wyprzedzając rządzącą obecnie SPD, która zdobyła 31,5% głosów. Trzecią siłą w lokalnym parlamencie będą liberałowie z FDP z 12,5% głosów. Wynik wyborów w tym landzie, ze względu na jego znaczenie, będzie rzutować na kampanię przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Miłosława Fijałkowska
13 maja 2017
nr 11/2017
Komentarz PISM: Forum Pasa i Szlaku – polityczna ofensywa Chin
14–15 maja w Pekinie odbędzie się Forum Pasa i Szlaku. Weźmie w nim udział 29 przywódców z całego świata, w tym premier Beata Szydło. Chiny przywiązują do tego wydarzenia ogromną wagę.

Marcin Przychodniak
10 maja 2017
nr 10/2017
Komentarz PISM: Polityka zagraniczna Korei Południowej po wyborach prezydenckich
W przyspieszonych wyborach prezydenckich w Korei Południowej zwyciężył centrolewicowy kandydat Partii Demokratycznej, Moon Jae-in. Tym samym zakończył się trwający kilka miesięcy kryzys polityczny spowodowany usunięciem z urzędu prezydent Park Geun-hye. Moon postuluje większą otwartość wobec Korei Północnej, stanowczość w relacjach z USA oraz poprawę relacji z Chinami.

Justyna Szczudlik
07 maja 2017
nr 9/2017
Komentarz PISM: Emmanuel Macron prezydentem Francji

Wybory prezydenckie we Francji wygrał w II turze Emmanuel Macron z poparciem 66,06% wyborców. Jego kontrkandydatka Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN), uzyskała 33,94% głosów. Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyniosła 74%.


Łukasz Jurczyszyn
02 maja 2017
nr 8/2017
Komentarz PISM: Wizyta kanclerz Angeli Merkel w Rosji

2 maja br. w Soczi z roboczą wizytą przebywa kanclerz Niemiec, Angela Merkel. To pierwsza taka wizyta szefowej niemieckiego rządu w Rosji od 2013 r.


Anna Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Marcin Terlikowski
28 kwietnia 2017
nr 7/2017
Komentarz PISM: Wizyta papieża Franciszka w Egipcie
W dniach 28–29 kwietnia papież Franciszek składa oficjalną wizytę w Egipcie, najludniejszym państwie arabskim. Wizyta będzie miała duże znaczenie dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Patrycja Sasnal
24 kwietnia 2017
nr 6/2017
Komentarz PISM: Macron liderem w wyborach prezydenckich we Francji
Pierwszą turę wyborów wygrał centrysta Emmanuel Macron, który uzyskał 23,9% głosów. W drugiej turze zmierzy się z Marine Le Pen, kandydatką Frontu Narodowego (poparcie 21,4% wyborców). Przy niespodziewanie wysokiej frekwencji (76,2%) konserwatysta François Fillon zdobył 19,9% głosów, a przedstawiciel lewicy Jean-Luc Mélenchon – 19,6%.

Łukasz Jurczyszyn
20 kwietnia 2017
nr 5/2017
Komentarz PISM: Wstępne orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Ukraina przeciwko Rosji
19 kwietnia Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydał pierwsze orzeczenie w sprawie złożonej przez Ukrainę w styczniu tego roku. Ukraina zarzuciła Rosji pogwałcenie dwóch konwencji ONZ – konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej oraz konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Rafał Tarnogórski
20 kwietnia 2017
nr 4/2017
Komentarz PISM: Przyspieszone wybory w Wielkiej Brytanii
18 kwietnia br. premier Theresa May zapowiedziała przeprowadzenie wyborów parlamentarnych. Dzień później wniosek w tej sprawie poparła Izba Gmin. Brytyjczycy pójdą do urn 8 czerwca. 

Jolanta Szymańska
18 kwietnia 2017
nr 3/2017
Komentarz PISM: Referendum w Turcji
16 kwietnia br. w Turcji odbyło się ogólnokrajowe referendum w sprawie wprowadzenia systemu prezydenckiego. Według nieoficjalnych wyników społeczeństwo opowiedziało się za jego przyjęciem większością 51,4% głosów. Opozycja zarzuca władzom fałszerstwa i wzywa do unieważnienia głosowania. 

Karol Wasilewski
11 kwietnia 2017
nr 2/2017
Komentarz PISM: Wzrost poparcia dla kandydata skrajnej lewicy w wyborach prezydenckich we Francji
Według najnowszych sondaży Jean-Luc Mélenchon, kandydat skrajnie lewicowego ruchu Francja Niepokorna, ma szansę znaleźć się w drugiej turze wyborów, w której zmierzy się z Marine Le Pen lub z Emmanuelem Macronem. Mélenchon w ciągu miesiąca odnotował największy spośród wszystkich kandydatów wzrost poparcia – z 12% do 18%.

Łukasz Jurczyszyn
07 kwietnia 2017
nr 1/2017
Komentarz PISM: Atak USA na bazę Al-Szajrat w Syrii
7 kwietnia br. USA przeprowadziły atak na syryjską bazę lotniczą Al-Szajrat. Użyto 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Celem uderzenia były instalacje wojskowe wykorzystane do ataku chemicznego 4 kwietnia w Chan Szajchun w prowincji Idlib.

Patrycja Sasnal

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij