• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA), Rafał Tarnogórski (redaktor prowadzący), Karolina Borońska-Hryniewiecka, Anna Maria Dyner, Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Sebastian Płóciennik, Patrycja Sasnal, Justyna Szczudlik, Marcin Terlikowski, Tomasz Żornaczuk 
19 lutego 2018
nr 8/2018
Komentarz PISM: Wizyta Tillersona w Ankarze – szansa na normalizację stosunków Turcja–USA
15 lutego w Ankarze sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu. Wizyta miała służyć złagodzeniu napięć w stosunkach turecko-amerykańskich i pokazała, że obie strony są zainteresowane normalizacją relacji.

Karol Wasilewski
29 stycznia 2018
nr 7/2018
Komentarz PISM: Nowy rosyjski program zbrojeniowy na lata 2018–2027 – znaczenie dla Polski i NATO
24 stycznia prezydent Władimir Putin ogłosił przyjęcie przez Rosję nowego państwowego programu zamówień zbrojeniowych na lata 2018–2027. Na modernizację swoich sił zbrojnych Rosjanie planują przeznaczyć 20 bln rubli (ok. 355 mld dol.). Priorytetem będą wydatki na siły nuklearne, co wskazuje, że Rosja skupi się przede wszystkim na utrzymaniu swoich możliwości odstraszania.

Anna Maria Dyner
24 stycznia 2018
nr 6/2018
Komentarz PISM: Pogodzić różnice: manifest francuskich i niemieckich ekonomistów o przyszłości strefy euro
17 stycznia 2018 r. ukazał się manifest sygnowany przez 14 wiodących niemieckich i francuskich ekonomistów. Zawiera on – jak informuje tytuł – „konstruktywną propozycję reformy strefy euro”, a jego najważniejsze punkty odnoszą się do stabilizacji sektora bankowego, finansów publicznych i zapobiegania kryzysom. To kolejny ważny głos w coraz bardziej intensywnej dyskusji o przyszłości integracji europejskiej. 

Sebastian Płóciennik
22 stycznia 2018
nr 5/2018
Komentarz PISM: Turecka operacja wojskowa „Gałązka oliwna” w Syrii
Turecka armia rozpoczęła 20 stycznia operację na terytorium syryjskiej prowincji Afrin. Działania są wymierzone w kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), pod których kontrolą znajduje się ten obszar. Pretekstem do rozpoczęcia ofensywy były doniesienia o amerykańskich planach utworzenia na północy Syrii sił przygranicznych, w których skład wchodziłyby m.in. oddziały YPG.

Patrycja Sasnal, Karol Wasilewski
17 stycznia 2018
nr 4/2018
Komentarz PISM: Ultimatum prezydenta Trumpa w sprawie umowy nuklearnej z Iranem
12 stycznia prezydent Donald Trump przedstawił swoje oczekiwania w sprawie umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. (JCPOA) wobec Kongresu USA oraz pozostałych mocarstw – sygnatariuszy tego porozumienia. Jeśli nie zostaną one spełnione do maja 2018 r., USA mają wypowiedzieć JCPOA. Trump podkreślił, że po raz trzeci i ostatni utrzymuje zawieszenie wcześniejszych sankcji USA na Iran związanych z jego programem nuklearnym. Jednocześnie zdecydował o wprowadzeniu nowych sankcji, mających stanowić odpowiedź na tłumienie niedawnych protestów Irańczyków.

Marcin Andrzej Piotrowski
15 stycznia 2018
nr 3/2018
Komentarz PISM: Rosja wzmacnia obecność wojskową w obwodzie kaliningradzkim
11 stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o odtworzeniu w obwodzie kaliningradzkim pułku myśliwców. Jednostka ma zostać wyposażona w nowoczesne myśliwce Su-35 oraz zmodernizowane Su-27. Po decyzji o rozmieszczeniu w obwodzie systemów Iskander-M jest to kolejny krok Rosji w kierunku wzmocnienia jej obecności wojskowej w basenie Morza Bałtyckiego. Działania te zmieniają też równowagę sił w regionie.

Anna Maria Dyner
12 stycznia 2018
nr 2/2018
Komentarz PISM: Zmiany w składzie rządu brytyjskiego
W dniach 8–10 stycznia br. premier Theresa May przeprowadziła rekonstrukcję swojego rządu. Zmiany personalne wpisują się w przygotowania do rozpoczynającego się w marcu II etapu negocjacji ws. brexitu. 

Przemysław Biskup
11 stycznia 2018
nr 1/2018
Komentarz PISM: Powrót do rozmów międzykoreańskich
9 stycznia w Panmundżomie odbyły się pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy między Koreą Północną i Południową. Ich głównym tematem było uczestnictwo KRLD w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym br. i zmniejszenie napięć na Półwyspie Koreańskim. Rozmowy mogą przyczynić się do krótkoterminowej poprawy sytuacji w regionie, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by w tym formacie został poruszony także temat programu nuklearnego Korei Płn.

Oskar Pietrewicz

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij