• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > PISM Strategic Files

PISM Strategic Files

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

 
29 czerwca 2017
PISM Strategic File nr 3 (87): Consequences of the U.S. Withdrawal from the Trans-Pacific Partnership

Donald Trump na początku swojej prezydentury zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia o wolnym handlu (TPP), które w 2016 r. zostało podpisane przez 12 państw. W ten sposób Stany Zjednoczone utraciły bardzo istotne narzędzie wpływów gospodarczych i geopolitycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Nawet jeśli pozostałych 11 państw ratyfikuje porozumienie, bez udziału największego światowego mocarstwa umowa straci na znaczeniu i mimo pierwotnych planów prawdopodobnie nie stanie się punktem odniesienia dla kolejnych porozumień w przyszłości. W efekcie rolę przywódcy regionalnej integracji mogą przejąć Chiny, które traktowały TPP jako część amerykańskiej strategii powstrzymywania. Próżnię po USA może także wykorzystać Unia Europejska do efektywniejszego promowania swojej własnej agendy gospodarczej w regionie Azji i Pacyfiku.

Marek Wąsiński, Damian Wnukowski
14 czerwca 2017
PISM Strategic File no. 2 (86): The “New Turkey” in the Making: What Should the EU’s Strategy Be?
Referendum prezydenckie w Turcji było kolejnym krokiem w stronę konsolidacji władzy przez Recepa Tayyipa Erdogana i rozpoczyna nową fazę przebudowy tureckiego państwa. Kampania przed głosowaniem pogłębiła jednak polaryzację tureckiego społeczeństwa i nadwyrężyła stosunki z niektórymi europejskimi państwami. Chociaż władze powinny być zainteresowane zmniejszeniem tych napięć, próby takie nie muszą przynieść pozytywnych efektów. Aby odbudowa relacji na zewnątrz stała się możliwa konieczne może być opracowanie nowej unijnej strategii, która umożliwi zbudowanie bliższych relacji Turcji z Unią Europejską.

Karol Wasilewski
06 czerwca 2017
PISM Strategic File no. 1 (85): Trends in Force Posture in Europe

Analiza sześciu państw (Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji i USA), które w sumie przeznaczają na obronność 85% ogólnych wydatków wszystkich 57 członków OBWE, wskazuje na dwa wyraźnie przeciwstawne trendy w strukturach sił zbrojnych. W ciągu ostatniej dekady Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy zmniejszyły liczbę wojsk, zredukowały ilość sprzętu niezbędnego do prowadzenia klasycznego konfliktu o dużej intensywności oraz zmniejszały lub utrzymywały na tym samym poziomie gotowość swoich sił zbrojnych. Takie same trendy dotyczą amerykańskich wojsk w Europie. Rosja co prawda również zmniejszyła liczbę wojsk i pozbyła się przestarzałego sprzętu, ale jednocześnie podniosła gotowość sił zbrojnych i dostosowała je do udziału w konflikcie na obszarze OBWE.

Jacek Durkalec, Anna Maria Dyner, Artur Kacprzyk, Wojciech Lorenz, Marcin Andrzej Piotrowski, Marcin Terlikowski (red.)

 


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij