Kierownik projektu: Marcin Terlikowski
Analitycy:
Ewolucja europejskiego środowiska bezpieczeństwa, która zaszła w ciągu ostatnich kilku lat boleśnie zweryfikowała przewidywania, prognozy i założenia strategiczne państw z początku XXI w. Uznawane wcześniej za mało realne, zagrożenie konfliktem zbrojnym między krajami europejskimi, zmaterializowało się w 2008 r. w Gruzji i w 2014 r. na Krymie. Zagrożenie ze strony cyberataków osiągnęło wcześniej niewyobrażalną skalę, stając się nieodłącznym elementem rywalizacji politycznej państw (cyberszpiegostwo, cybersabotaż) oraz konfliktów (cyberwojna). Piractwo morskie powróciło nieoczekiwanie do listy aktualnych wyzwań dla bezpieczeństwa Europy, uzależnionej przecież od oceanicznych szlaków komunikacyjnych. W krajach Afryki Północnej, Sahelu, w Afryce Środkowej oraz na Bliskim Wschodzie oraz wybuchły nowe konflikty wewnętrzne, niosące ze sobą fale uchodźców, nielegalny handel bronią, wzrost aktywności międzynarodowych organizacji terrorystycznych oraz zbrodnie wojenne i katastrofy humanitarne.
Na ten skomplikowany obraz zagrożeń nakłada się coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna państw europejskich. Rozpoczęte w 2009 r. cięcia budżetów obronnych prowadzą do redukcji wielkości i wyposażenia sił zbrojnych państw Europy. Podczas gdy w sąsiedztwie Europy zagrożenia się mnożą, ona sama rozbraja się a koszty są podstawowym kryterium decyzji o zaangażowaniu wojskowym w rozwiązanie danego kryzysu. Nigdy wcześniej polityka bezpieczeństwa nie była tak mocno zależna od rachunku ekonomicznego, jak obecnie.
Cele badawcze Programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe obejmują analizę ewolucji zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i jednocześnie polityki bezpieczeństwa krajów europejskich, w tym jej głównych instrumentów: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Równocześnie Projekt bada zmiany zachodzące na europejskim rynku uzbrojenia, w wydatkach państw Europy na obronność oraz trendy dotyczące prywatyzacji bezpieczeństwa i obronności. Szczególnym celem projektu jest wsparcie procesu formułowania i implementacji polityki bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, we wszystkich jej wymiarach: polityki w NATO, UE i innych organizacjach międzynarodowych, regionalnej i dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony a także polityce przemysłowej wobec sektora obronnego oraz transformacji i modernizacji sił zbrojnych RP.