2019-09-02 - Komentarz
Nowy rząd na Ukrainie
29 sierpnia br. ukraiński parlament zatwierdził skład nowego rządu. Gabinet uzyskał poparcie frakcji parlamentarnej Sługi Ludu (partii związanej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim) oraz części deputowanych niezrzeszonych. Stabilna większość w parlamencie oraz techniczny skład nowego rządu otwierają drogę do szybkich reform na Ukrainie.
2019-09-02 - Komentarz
Wybory w Saksonii i Brandenburgii. Trudne zwycięstwo CDU i SPD
Wybory w Brandenburgii i Saksonii nie przyniosły zmiany wśród najsilniejszych ugrupowań w parlamentach krajowych – pozostały nimi odpowiednio SPD (26,2%) i CDU (32,1%). Obie partie odnotowały jednak spadek poparcia. Powody do zadowolenia mają AfD, obecnie druga siła polityczna w obu landtagach, oraz Zieloni, dla których rezultat głosowania jest najlepszy w historii wyborów krajowych w Brandenburgii i Saksonii. Wynik ten doprowadzi do przebudowy lokalnych koalicji rządowych, a na poziomie federalnym jest kolejnym sygnałem słabnącej pozycji dwóch największych ugrupowań niemieckiej sceny politycznej.
2019-08-30 - Biuletyn
Prace USA nad pociskami krótkiego i średniego zasięgu po wyjściu z traktatu INF
Po wyjściu z traktatu INF USA planują wprowadzenie do służby pocisków bazowania lądowego o zasięgu 500–5500 km. Jeszcze w trakcie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa możliwe jest podjęcie rozmów o ich dyslokacji z azjatyckimi i europejskimi sojusznikami. Opracowanie większości tego typu pocisków zajmie co najmniej kilka lat i już wywołuje kontrowersje, m.in. w Kongresie oraz w NATO. Rosja będzie starała się zapobiec rozmieszczeniu takiej broni, zwłaszcza w Europie, jednocześnie przedstawiając działania USA jako pretekst do dalszej rozbudowy własnego arsenału.
2019-08-30 - Biuletyn
Kryzys tureckiej soft power w Afryce
Od lat 90. XX w. narzędzia soft power wspomagają gospodarczą i polityczną ekspansję Turcji na południe od Sahary. Działalność szkół i innych instytucji powiązanych z ruchem Fethullaha Gülena (Hizmet) ułatwiła wytworzenie się zorientowanych na Turcję lokalnych elit, rozpropagowała kulturę i obraz Turcji jako kraju sukcesu. Jednak zmiany w Turcji po próbie puczu w Ankarze w 2016 r. definitywnie zakończyły synergię między Hizmetem a tureckim państwem. Trwa przebudowa tureckiej soft power, której towarzyszą naciski i ingerencje w wewnętrzne sprawy afrykańskich rządów.
2019-08-30 - Komentarz
Wizyta Johna Boltona w Mińsku
29 sierpnia br. gościł w Mińsku doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton – najwyższy rangą przedstawiciel amerykańskich władz, który odwiedził Białoruś w ciągu ostatnich 25 lat. Spotkał się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką oraz ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem. Wizyta Boltona świadczy o rosnącej roli Białorusi w polityce USA wobec Europy Wschodniej.
2019-08-29 - Biuletyn
Pogorszenie koniunktury gospodarczej w Niemczech: wnioski dla Polski i UE
Pogorszenie koniunktury w Niemczech jest spowodowane głównie słabszym wzrostem gospodarki globalnej i niepewnością wywołaną konfliktami handlowymi. Wśród potencjalnych środków zaradczych coraz częściej dyskutowany jest duży pakiet fiskalny, który może wzmocnić popyt wewnętrzny. Sposób reakcji na groźbę recesji będzie istotny dla gospodarki Polski, która ze względu na silne powiązania handlowe z Niemcami może wyraźnie odczuć dekoniunkturę na rynku zachodniego sąsiada.