2019-09-19 - Komentarz

Michał Wojnarowicz

Powyborcza sytuacja w Izraelu

Wybory do Knesetu przeprowadzone 17 września nie wyłoniły jednoznacznych zwycięzców, gdyż żaden z bloków skupionych wokół największych ugrupowań – Likudu i Niebiesko-Białych – nie uzyskał większości parlamentarnej. Kluczowe dla powstania koalicji rządowej mogą okazać się gotowość poszczególnych partii do kompromisu w celu utworzenia rządu jedności narodowej lub wewnętrzne rozłamy. 

2019-09-18 - Biuletyn

Łukasz Ogrodnik

Słowackie dążenia do lepszych stosunków z Rosją

Słowacki rząd, wbrew stanowisku prezydent Zuzany Čaputovej, kontynuuje politykę odprężenia w relacjach z Rosją. Służyła temu pierwsza wizyta premiera Słowacji Petra Pellegriniego w Moskwie i Sankt Petersburgu w czerwcu br. oraz wyrażenie gotowości do pozyskiwania gazu z Nord Stream 2, którego powstaniu słowacki rząd się dotychczas sprzeciwiał. Dla Grupy Wyszehradzkiej oznacza to pogłębienie rozłamu w postrzeganiu Rosji, dla Polski zaś – coraz widoczniejszą potrzebę poszukiwania sojuszników poza V4 w kwestii polityki wobec tego państwa.

2019-09-16 - Biuletyn

Sara Nowacka

Próby reformy polityki demograficznej Egiptu

Populacja Egiptu, najliczniejszego po Rosji sąsiada UE, wkrótce przekroczy 100 mln. W połączeniu z niesprawną gospodarką może to przyczynić się do wybuchu nowych kryzysów – na tle rosnącego bezrobocia, dostępu do wody i żywności oraz politycznych. W odpowiedzi na te wyzwania rząd, we współpracy z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i ONZ, podejmuje działania w celu zmniejszenia wskaźnika dzietności. Obniżenie tempa wzrostu populacji Egiptu pomoże ograniczyć dalszą destabilizację Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 

2019-09-13 - Biuletyn

Paweł Markiewicz

U.S. Policy towards the UK under Trump

Prezydent Donald Trump dąży do przesunięcia równowagi w partnerstwie z Wielką Brytanią na korzyść USA, zwiększając napięcia w relacjach transatlantyckich. Popierając brytyjskich zwolenników  wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, opowiedział się za twardym brexitem 31 października 2019 r. Taka ingerencja w wewnętrzną debatę, publiczna krytyka brytyjskich władz oraz dyskusja na temat inwestycji w sieć 5G doprowadziły do dalszych napięć. Jeśli dojdzie do reelekcji Trumpa, asymetria w relacjach brytyjsko-amerykańskich po brexicie może się pogłębić.

2019-09-12 - Biuletyn

Michał Wojnarowicz

Izrael przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi

Rządząca partia Likud pozostaje faworytem zaplanowanych na 17 września wyborów. Jednak jej lider – premier Benjamin Netanjahu – ma mniejsze szanse na sformowanie rządu niż po poprzednim, kwietniowym głosowaniu. Sondaże wskazują na wyrównany wynik obecnej prawicowej koalicji i ugrupowań opozycji. Jeśli żaden z bloków nie uzyska większości koalicyjnej, wyjściem z politycznego impasu może okazać się powołanie rządu jedności narodowej przez największe partie.

2019-09-11 - Komentarz

Bartosz Bieliszczuk, Szymon Zaręba

Wyrok Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

Wyrok Sądu UE z 10 września br. przywraca sytuację prawną gazociągu OPAL – lądowej odnogi Nord Stream – do stanu z 2009 r. Oznacza to konieczność ograniczenia przez Gazprom wykorzystania OPAL o ponad 12 mld m3 gazu rocznie. Aby utrzymać poziom eksportu do UE, koncern będzie musiał zwiększyć przesył przez Ukrainę, mimo że jej ominięcie jako kraju tranzytowego jest od lat strategicznym celem Rosji. Chociaż wyrok opiera się na traktatowej zasadzie solidarności energetycznej, Rosjanie będą przekonywać, że ma charakter polityczny, m.in. dlatego, że został wydany na krótko przed zimowym sezonem grzewczym i wygaśnięciem z końcem 2019 r. kontraktu na przesył gazu przez Ukrainę.