wersja dla niedowidzących
wersja mobilna
e-Księgarnia
Dołącz do nas na Facebook
Dołącz do nas na Twitter
Dołącz do nas na Flickr
Oglądaj nas na YouTube
PISM English version

Kalendarium PISM

podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

30 marca 2015
Prezentacja Polskich Dokumentów Dyplomatycznych 1934
PISM zaprasza na debatę Dyplomatyczny majstersztyk czy historyczna pomyłka? (polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy z 1934 r.) organizowaną w związku z publikacją tomu Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1934.
25 marca 2015
Seminarium: Bezpieczeństwo Turcji w nowym stuleciu
25 marca 2015 w Polskim Instytutcie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Tarık Oğuzlu (International Antalya University, Turcja) zatytułowane: Bezpieczeństwo Turcji w nowym stuleciu. Spotkanie poprowadziła Pinar Elman, analityk PISM w projekcie Bliski Wschód i Afryka Północna.
24 marca 2015
Konferencja: Wyzwania bezpieczeństa Azji Wschodniej: szanse na złagodzenie napięć w regionie
24 marca 2015 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Warszwie zorganizowały konferencję: Wyzwania bezpieczeństa Azji Wschodniej: szanse na złagodzenie napięć w regionie.
20 marca 2015
Seminarium: Japan's Security Policy in a Changing Regional Environment
20 marca 2015 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Japonii w Warszawie zorganizowały  wykład prof. Kazuya Sakamoto (Graduate School of Law and Politics, Uniwersytet Osaka): Japan's Security Policy in a Changing Regional Environment.
16 marca 2015
Jak kształtować politykę energetyczną państwa?
Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy warsztatów energetycznych GoodGov. Eksperci i praktycy reprezentujący sektor administracji rządowej, organizacje pozarządowe i spółki energetyczne doszli do wniosku, że Unia Europejska wywiera silny wpływ na gospodarowanie surowcami w państwach członkowskich.
05 marca 2015
Inwestycje na Ukrainie? – misja nie niemożliwa
Wydawać by się mogło, że inwestycje w kraju objętym działaniami wojennymi i pogrążonym w kryzysie gospodarczym są obarczone zbyt dużym ryzykiem. Mimo tego, seminarium PISM Ukraińska gospodarka wobec wyzwań – jakie perspektywy dla inwestorów zagranicznych? z udziałem byłego ministra rozwoju ekonomicznego i handlu Pawlo Szeremety przyciągnęło czołowych przedstawicieli naszego rodzimego biznesu i świata polityki, którzy byli zainteresowani potencjałem inwestycyjnym Ukrainy.
24 lutego 2015
PISM wziął udział w Seminarium Weimarskim na temat polityki sąsiedztwa
W Brukseli podczas seminarium „The EU and its Eastern Neighborhood, Challenges and Prospects” dyskutowano o polityce sąsiedztwa i o ewolucji Partnerstwa Wschodniego w kontekście kryzysu ukraińskiego.
19 lutego 2015
Konflikt na Ukrainie ma kluczowy wpływ na relacje polsko-rosyjskie
To zgodna ocena polskich i rosyjskich ekspertów, którzy omawiali problemy we wzajemnych stosunkach podczas seminarium zorganizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Rosyjską Radę Spraw Międzynarodowych, w Moskwie
19 lutego 2015
Gospodarka podstawą współpracy UE-Ameryka Łacińska
To zgodny wniosek uczestników seminarium „EU-Latin America: Cooperation in the Globalized World” zorganizowanego w PISM.
10 lutego 2015
Polska wzmocniła Afganistan, a Afganistan wzmocnił Polskę
Udział Polski w misji ISAF miał bezpośredni wpływ na wzmocnienie bezpieczeństwa Polaków – uznali eksperci biorący udział w konferencji „Bilans polskiej obecności w Afganistanie”.
28 stycznia 2015
Niepewna przyszłość Unii na arenie międzynarodowej
Unia Europejska nie zdążyła jeszcze uporać się ze skutkami kryzysu ekonomicznego, a już pogrążyła się w poważnym kryzysie geopolitycznym i musi przemyśleć swoje podejście do polityki zagranicznej. Takiego zdania jest gość PISM, Bruno Maçães, sekretarz stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii.
26 stycznia 2015
Polityka rodzinna zamiast imigracji
To przepis na sukces węgierskiego rządu. Przedstawił go Zoltán Balog, minister ds. zasobów ludzkich w rządzie Viktora Orbána, który gościł w PISM.
14 stycznia 2015
Czy sankcje powstrzymały Rosję?
Skuteczność sankcji nałożonych na Rosję można mierzyć przede wszystkim tym, czy powstrzymały ją od dalszej agresji na Ukrainę. – Jeśli to właśnie było ich celem, to są skuteczne – przekonywał Jarosław Ćwiek-Karpowicz z PISM podczas debaty zorganizowanej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w związku z publikacją raportu „Sankcje i Rosja”.
13 stycznia 2015
Czym jest bezpieczeństwo Unii Europejskiej?
Każdy kraj członkowski inaczej postrzega bezpieczeństwo. Inaczej też patrzą na nie obywatele a inaczej państwa. Na czym polegają te różnice i jakie są podobieństwa pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami zastanawiali się uczestnicy warsztatu, przeprowadzonego w ramach projektu Evolving Concept of Security (EvoCS), który odbył się w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. 

12 stycznia 2015
Debata PISM z udziałem Szefa BBN Stanisława Kozieja
W PISM odbyła się debata Czym jest bezpieczeństwo? Postrzeganie zagrożeń dla regionu, państwa i społeczeństwa w Polsce i Europie z udziałem Szefa BBN Stanisława Kozieja. Spotkanie poprowadził dyrektor Marcin Zaborowski.
11 grudnia 2014
Polsko-hiszpański okragły stół: Spain and Poland: strategic partners in a Union in flux
Jak współpracować w zmieniającej się Europie i co sprawia, że Polacy i Hiszpanie mogą uważać się za "przyjaciół z okopów". Eksperci z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i Elcano Royal Institute próbowali znaleźć odpowiedź na te pytania podczas polsko-hiszpańskiego okrągłego stołu pt. Spain and Poland: strategic partners in a Union in flux, zorganizowanego w Madrycie 11 grudnia 2014 roku.
10 grudnia 2014
Minister Grzegorz Schetyna z przemówieniem w PISM
Minister Spraw Zagranicznych zabrał głos w kwestii polityki bezpieczeństwa, jako gość honorowy konferencji  „The Next 15 Years: Future Polish Priorities in NATO”. Wydarzenie zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i NATO Public Diplomacy Division. 08 grudnia 2014
Jak konkurencyjna jest Polska?

Nasz rezultat nie jest zły, ale z pewnością mamy większe ambicje. W tegorocznym raporcie uplasowaliśmy się na 43 miejscu.

05 grudnia 2014
Wykład Prezydenta Gruzji w PISM
5 grudnia 2014, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych miał zaszczyt gościć Prezydenta Gruzji Giorgi Margvelashvili z wykładem: Georgia – Europe's Bridge between the East and the West.
04 grudnia 2014
Doświadczenia w transformacji inspiracją dla Półwyspu Koreańskiego
Rok 2014 jest szczególny dla państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), ze względu na obchody 10-tej rocznicy członkostwa w Unii Europejskiej, jak i 25-lecie transformacji politycznej i gospodarczej. O sukcesie procesu demokratyzacji i liberalizacji w tych krajach świadczyć może chociażby wybór polityków z tego regionu na wysokie stanowiska europejskie, a także rosnące znaczenie V4 w UE.
01 grudnia 2014
Polska i Izrael o słabości Moskwy
Działania Rosji na Ukrainie w dłuższej perspektywie zagrażają bezpieczeństwu w całej Europie. Świadczą jednak bardziej o słabości tego państwa, niż jego sile.  Rosja jest w stanie wspierać zbrojnie separatyzm w sąsiednim kraju, ale nie jest w stanie pozyskać tam trwałych sojuszników.
27 listopada 2014
Prezentacja jubileuszowego tomu Polskich Dokumentów Dyplomatycznych 1979
W PISM odbyła się prezentacja jubileuszowego tomu Polskich Dokumentów Dyplomatycznych 1979. Spotkanie poprowadził redaktor naczelny serii PDD Prof. Włodzimierz Borodziej. W trakcie spotkania został wyemitowany kilkuminutowy film archiwalny Polskiej Kroniki Filmowej pt.:„Dni Kultury Polskiej” poświęcony promocji polskiej kultury w Moskwie w 1979 roku.
20 listopada 2014
Prezydent Bronisław Komorowski otworzył Warsaw Security Forum
W dniach 20 - 21 listopada 2014 r. w Warszawie odbyło się  Warsaw Security Forum 2014. Pierwszą sesję WSF2014 - Konferencji przedstawicieli wysokiego szczebla państw UE odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa narodowego otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
15 listopada 2014
Konkurs na esej studencki na temat TTIP
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Ambasadą Szwecji ogłasza konkurs na esej studencki na temat Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).  Termin składania prac mija 11 listopada 2014r.
13 listopada 2014
Czy to koniec Unii Europejskiej?
Na to odważne pytanie starał się odpowiedzieć Jan Zielonka podczas spotkania autorskiego w kawiarni Czuły Barbarzyńca, które odbyło się 13 listopada
12 listopada 2014
Włodzimierz Borodziej odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Włodzimierz Borodziej, redaktor naczelny serii  Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, wydawanej przez  Polski Instytut Spraw Międzynarodowych od 2005 r. , profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przewodniczący Rady Naukowej powstającego Domu Europejskiej Historii w Brukseli został odznaczony 11 listopada br. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
10 listopada 2014
Europejskie think-tanki i Donald Tusk o przyszłości Unii
Jaka może być rola think-tanków w kształtowaniu polityki Brukseli? W jakim stopniu unijni decydenci potrzebują wkładu ekspertów? Zastanawiał się nad tym Donald Tusk, który już niebawem obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady PISM i przedstawiciele 21 think-tanków podczas listopadowego szczytu zorganizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
 
06 listopada 2014
Zachód potrzebuje konsolidacji
To jedna z głównych konkluzji  Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera i przewodniczącego Rady PISM, który już po raz drugi wygłosil wykład w ramach Geremek Lecture w Waszyngtonie
06 listopada 2014
Ukraiński kryzys pokazał porażkę unijnej polityki wschodniej
To jeden z głównych wniosków  konferencji projektu GoodGov w Oslo. Jej uczestnicy dyskutowali o wyzwaniach, które konflikt na Ukrainie postawił przed unijną polityką energetyczną, migracyjną i bezpieczeństwa.
03 listopada 2014
Nieustający dylemat budowy zaufania na Półwyspie Koreańskim
Nowe władze w Pyongyang i Seulu rozbudziły nadzieję na otwarcie nowego etapu w stosunkach między KRL-D a Republiką Korei. Ale czy pragmatyczny dialog między oboma państwami jest możliwy? Czy Europa może dla Półwyspu Koreańskiego służyć jako przykład skuteczności w zakresie budowy zaufania? Czy Polska, jako państwo od wielu lat utrzymujące stosunki dyplomatyczne z oboma państwami może odgrywać aktywną role w procesie pojednania na Półwyspie Koreańskim?
31 października 2014
ISIS umiarkowanym zagrożeniem dla Arabii Saudyjskiej
Nie ma nadziei na szybkie usunięcie zagrożenia, jakie stanowi ISIS dla Bliskiego Wschodu, ale istnieje szansa na poprawę polsko-saudyjskich relacji gospodarczych. To niektóre z konkluzji III warsztatów polsko-saudyjskich, które odbyły się w PISM. Spotkanie zgromadziło dyplomatów, ekspertów i biznesmenów z Polski i Arabii Saudyjskiej, którzy dyskutowali o destabilizacji Bliskiego Wschodu i polsko-saudyjskich relacjach gospodarczych.
30 października 2014
Grupa Wyszehradzka w strefie euro?
Dyskusja na temat skutków takiego rozwiązania odbędzie się 30 października br, w Budapeszcie w trakcie warsztatu pt. „Eurozone Accession: Benefits and Costs. Is It Worth Making the Third Step?”. Jest on organizowany w ramach dwuletniego  projektu finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki (Grant Strategiczny Nr 31310060 „Time for the Third Step? The V4+ and the Eurozone Accession”).
17 października 2014
Nowy kształt euroatlantyckiej polityki bezpieczeństwa po szczycie NATO w Walii
PISM i Fundacja Instytut Studiów Strategicznych zorganizowały konferencję: Nowy Kształt Euroatlantyckiej Polityki Bezpieczeństwa po Szczycie NATO w Wali. Konferencja organizowana była we współpracy z: Kwaterą Główną NATO, Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Konferencja odbyła się 17 października w Krakowie.
17 października 2014
Konferencja: Prospects of EU Enlargement: Time for Consolidation?
17 Października 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowały  konferencję: Prospects of EU Enlargement: time for consolidation?
15 października 2014
Transparentne zarządzanie: wskazówki V4
Dobre rządzenie w państwach grupy wyszehradzkiej to główny motyw trzydniowych warsztatów zatytułowanych: Transparent Governance in Moldova and Ukraine – “Dos and Don’ts” from the V4, które odbyły się w dniach 15-17 października w PISM. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele administracji publicznej i społeczeństwa obywatelskiego z Mołdawii i Ukrainy oraz eksperci z państw Grupy Wyszehradzkiej.
14 października 2014
Fot. NATO
PISM partnerem Security Jam 2014 największej debaty online poświęconej bezpieczeństwu
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza do udziału w Security Jam 2014, współorganizowanej przez PISM debaty online, która odbędzie się  14-16 października 2014 r. Będzie to wyjątkowa okazja do podzielenia się opinią nt. kluczowych zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego z tysiącami ekspertów z całego świata.
13 października 2014
Konferencja: Mexico and the Americas: Reconfigurating Western Hemisphere Relations?
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) ma przyjemność zaprosić na seminarium pt. Mexico and the Americas: Reconfigurating Western Hemisphere Relations?
13 października 2014
Polsce jest potrzebna dyskusja o TTIP
Ze względu na duży wpływ, który TTIP może mieć  na nasz kraj, bardzo ważne jest promowanie publicznej  dyskusji na temat tej umowy – do takiego wniosku doszli  uczestnicy konferencji: Transatlantycki renesans? Znaczenie  umowy o wolnym handlu UE-USA. Wzięli w niej udział studenci różnych warszawskich uczelni, a wydarzenie miało na celu rozpowszechnianie wiedzy o TTIP. Dyskusja skupiała się głównie na najczęściej pojawiających się pytaniach dotyczących  umowy handlowej.
08 października 2014
Wyszehrad nie pełni roli geopolitycznej
Taki pogląd wyraził wiceminister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Pert Drulak, który był gościem PISM. Służy ona wymianie zdań, budowaniu zaufania i realizacji wspólnych projektów, na przykład poprzez Fundusz Wyszehradzki.
02 października 2014
Partnerstwo Wschodnie wymaga zmian
Unia Europejska powinna przedstawić ofertę utworzenia europejskiego obszaru gospodarczego oraz stworzyć podstawy do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dla wschodnich partnerów – to główny wniosek z obrad stołu roboczego na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego.
01 października 2014
Premiera raportu PISM “Civil Society in the EU Integration of the Western Balkans”
Publikacja została zaprezentowana 1 października 2014 podczas Belgrade Security Forum. Raport skupia się na wyzwaniach dotyczących współpracy rządów i społeczeństwa obywatelskiego w państwach Bałkanów Zachodnich w sześciu wybranych obszarach objętych rozdziałami 23 i 24 w ramach negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.
29 września 2014
Energetyka jądrowa w centrum Europy
Dyskusja o tym, czy budować elektrownię jądrową w Polsce toczy się od wielu lat. Obecnie jednak. Program polskiej energetyki jądrowej wkracza w decydującą fazę, a nowa polityka energetyczna Polski zakłada rozwój tej technologii. Dlatego celem i ambicją Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest wspieranie debaty na temat korzyści i zagrożeń związanych z cywilnym wykorzystaniem energii jądrowej na podstawie doświadczeń innych państw europejskich.

25 września 2014
Niemcy – bezradny hegemon
W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele kontrowersji wokół aktualnej polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec, zwłaszcza związanych ze stanowiskiem tego kraju wobec wojny na Ukrainie. Ich wyrazem stały się liczne komentarze i analizy w mediach, w których krytykowano Berlin za zbytnią uległość wobec działań Rosji i brak spójnej polityki wobec Ukrainy, a także niechęć do wzmocnienia militarnej infrastruktury NATO w Europie Wschodniej.
23 września 2014
Projekt “Nowa Turcja” – implikacje dla Unii Europejskiej
Odkąd, Recep Tayyip Erdogan został zaprzysiężony na nowego prezydenta Republiki Tureckiej jego celem stała się transformacja kraju zgodnie ze swoją wizją „Nowej Turcji”. Czy uda mu się ją zrealizować?
22 września 2014
Polska i Czechy: wspólna granica zobowiązuje
Współpraca transgraniczna między Polską a Czechami rozwija się w dobrym kierunku, chociaż zbyt powoli. Wniosek ten podzielają uczestnicy polsko-czeskiego okrągłego stołu, który zgromadził w PISM polityków, dyplomatów, przedsiębiorców, ekspertów, działaczy społecznych i dziennikarzy z obu krajów.
18 września 2014
Polska i Turcja wspólne interesy, wspólne sąsiedztwo
Energetyka, bezpieczeństwo i problemy Kaukazu to wspólne priorytety obydwu krajów. Wniosek ten podzielają uczestnicy polsko-tureckiego okrągłego stołu, który zgromadził w PISM dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu. Bezpieczeństwo międzynarodowe staje się niezwykle istotne z punktu widzenia obydwu krajów, w obliczu problemów regionu Morza Czarnego.
16 września 2014
Bezpieczeństwo jądrowe: środkowoeuropejski sukces
Państwa Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęły sukcesy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego, ale nie powinny spoczywać na laurach.
09 września 2014
Debata: Ograniczanie zmian klimatu a wzrost konkurencyjności
Polityka klimatyczna pozostaje jednym z ważniejszych obszarów aktywności wielu państw. Jednocześnie po kryzysie ekonomicznym w Unii Europejskiej coraz więcej uwagi zaczęto poświęcać konkurencyjności europejskiego przemysłu. Obecnie polityka klimatyczna oraz konkurencyjność gospodarki UE stanowią podwójne wyzwanie dla polityków.
09 września 2014
„Pribaltika” mniej bezpieczna, ale podzielona
Konflikt ukraińsko – rosyjski wyraźnie osłabia poziom poczucia bezpieczeństwa w państwach bałtyckich. Jednocześnie sprawia, że  konieczne jest zacieśnienie współpracy Litwy, Łotwy i Estonii w dziedzinie bezpieczeństwa. To główny wniosek z zamkniętego seminarium eksperckiego, zorganizowanego w PISM, 9 września 2014 r. Punktem wyjścia do dyskusji stał się wykład Gediminasa Kirkilasa, wiceprzewodniczącego litewskiego parlamentu (Seimas).
05 września 2014
Polska atrakcyjna inwestycyjnie dla Chin
Od kilkunastu lat w Polsce działa już wiele japońskich i koreańskich firm. Ich inwestycje w branży nowoczesnego przemysłu przyczyniły się do transferu zaawansowanych technologii i innowacji, a także tworzenia nowych miejsc pracy. Czy tak samo może być w przypadku inwestycji chińskich?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy seminarium: China – Central Europe Cooperation Chinese Investment in Poland, które odbyło się w PISM 5 września 2014 r.
25 sierpnia 2014
Większość Polaków za energetyką jądrową - najnowsze wyniki badań wykonanych na zlecenie PISM
Najnowsze badania opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że zdecydowana większość Polaków pozytywnie odnosi się do planów budowy elektrowni jądrowej. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań 
23 lipca 2014
TTIP – potrzeba wspólnej amerykańsko-europejskiej odpowiedzi na gospodarcze wyzwania globalizacji
Przed pokusą ograniczenia negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) przestrzegano w czasie spotkania w PISM z Thomasem Fine, amerykańskim dyplomatą i głównym negocjatorem rozdziału dotyczącego usług.
10 lipca 2014
Zmniejszenie ryzyka wojny jądrowej w Europie wymaga dialogu z Rosją
To główny wniosek, jaki wyłania się z ostatniego raportu PISM „Options for Transparency and Confidence-Building Measures Related to Non-Strategic Nuclear Weapons in Europe: Cost-Benefit Matrix”. Najnowszy  raport PISM  wskazuje, które środki przejrzystości i budowy zaufania mogą być relatywnie łatwe do przyjęcia przez NATO i Rosję, które wymagają bezprecedensowej  woli politycznej obu stron (szczególnie Rosji), a które są niemożliwe w dającej się przewidzieć przyszłości.
10 lipca 2014
Wzmocnienie systemu obrony NATO niezbędne dla dialogu z Rosją
To główny wniosek seminarium eksperckiego zorganizowanego przez PISM i ambasadę Rumunii 10 lipca. 
01 lipca 2014
Promocja książki Poland-India Relations in 21st Century. Vistas for Future Cooperation
Analityk PISM, Patryk Kugiel wziął udział 24 czerwca br. w New Delhi w promocji książki pt. „Poland-India Relations in 21st Century. Vistas for Future Cooperation”. Książka będąca efektem wieloletniej współpracy i wydana wspólnie przez Indyjską Radę Spraw Światowych (ICWA) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), jest pierwszą w historii publikacją ukazującą się w Indiach w języku angielskim na temat relacji polsko-indyjskich.
24 czerwca 2014
Ku europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego
W maju, w odpowiedzi na kryzys ukraińsko-rosyjski i realne zagrożenie przerwania dostaw gazu, Komisja Europejska przedstawiała Europejską Strategię Bezpieczeństwa Energetycznego. Dokument uwzględnia wiele z postulatów, zawartych w polskiej propozycji tzw. unii energetycznej. Jest to jednak dopiero początek dyskusji o tym, jak powinna wyglądać unijna strategia na rzecz większego bezpieczeństwa energetycznego, i jaki wpływ mogą na nią mieć polskie postulaty.
13 czerwca 2014
PISM patronem konferencji „Prawa człowieka między wojną a pokojem”
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych patronem 14 Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka: Prawa człowieka między wojną a pokojem, organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, II Wydział Prawa Uniwersytetu w Bari, Wydział Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie oraz Wydział Prawa Uniwersytetu w Walencji. Konferencja odbyła się w Ostródzie w dniach 13-14 czerwca 2014 r.
11 czerwca 2014
Polska stworzy specjalną strefę przemysłową dla chińskich przedsiębiorstw?
Współpraca Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej nabrała nowej dynamiki po wizycie premiera ChRL Wen Jiabao w Warszawie w kwietniu 2012 r. Spotkał się wówczas z  przywódcami 16 państw regionu i zaproponował nowe inicjatywy rozwoju współpracy  ramach nowego formatu 16+1.
11 czerwca 2014
Polityka Bezpieczeństwa po Afganistanie i Ukrainie – Okrągły Stół GoodGov
Czy Afganistan da sobie radę po wycofaniu misji ISAF? Jak przełamać impas w relacjach UE–NATO? Jakie wnioski ze współpracy Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii w NORDEFCO (Nordyckiej Współpracy Obronnej) może wyciągnąć Grupa Wyszehradzka? Na te pytania odpowiadali polscy i norwescy eksperci, zgromadzeni na kolejnym okrągłym stole zorganizowanym w ramach projektu GoodGov.
05 czerwca 2014
Zachód musi pomóc Ukrainie – piąta edycja Wrocław Global Forum dobiegła końca
Konflikt za naszą wschodnią granicą zdominował dyskusje w trakcie tegorocznej konferencji. Dużo czasu poświęciły mu najważniejsze postaci ze świata polityki i dyplomacji, którzy gościli we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska pojawili się między innymi prezydent Estonii, Toomas Hendrik Ilves, amerykańscy senatorowie; John McCain, Chris Murphy oraz Ron Johnson, czy ukraiński minister gospodarki i handlu Paweł Szeremeta,
05 czerwca 2014
PISM patronem X Łódzkim Spotkaniom Wschodnioazjatyckim – 10th Lodz East Asia Meeting „Central Europe – East Asia Regional Dynamics”
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych był po raz drugi patronem konferencji Lodz East Asia Meeting, w tym roku poświęconej zagadnieniu: Central Europe – East Asia Regional Dynamics, która odbyła się w Łodzi na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ w dniach 5-6 czerwca 2014. Organizatorem konferencji był Zakład Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego.
30 maja 2014
Bezpieczeństwo Europy po Ukrainie
Kryzys u wschodniego sąsiada Polski sprawił, że przyszłość bezpieczeństwa na starym kontynencie stoi pod znakiem zapytania. W Warszawie dyskutowały o tym wybitne osobistości i eksperci z państw UE, a także Rosji i Turcji. 
27 maja 2014
O Ukrainie z Izraelem
Kryzys na Ukrainie oraz relacje Polski i Izraela ze Stanami Zjednoczonymi były jednymi z głównych wątków poruszanych podczas II Polsko-Izraelskiego Dialogu Strategicznego, który odbył się w Warszawie.
20 maja 2014
Konferencja PISM w Londynie: The changing relationship between Britain, Poland and Germany
20 maja 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz Friedrich Ebert Stiftung oraz SWP zaprasza na konferencję: The Changing Relationship Between Britain, Poland and Germany, która odbędzie się w Londynie w Asia House (63 New Cavendish St, London W1G 7LP).
19 maja 2014
Unia podzielona energetycznie
Plany polityczne Brukseli na lata 2020-2030 dotyczące sektora energetycznego  ukazują jej słabość w podejmowaniu decyzji,  bowiem proces ten jest często blokowany przez partykularne interesy poszczególnych krajów członkowskich. Na znaczeniu zyskuje tym samym współpraca między państwami. To główne wnioski jakie pojawiały się w dyskusji podczas polsko-norweskiego okrągłego stołu nt. energii, zorganizowanego w ramach wspólnego projektu GoodGov
16 maja 2014
Seminarium: Indie po wyborach:perspektywy zmian w indyjskiej polityce zagranicznej
Ze spokojem i umiarkowanym optymizmem komentowali zmianę rządu w Indiach uczestnicy seminarium zorganizowanego w PISM nt. konsekwencji indyjskich wyborów parlamentarnych. Chociaż spotkanie odbywało się jeszcze w trakcie liczenia głosów w Indiach, coraz wyraźniejsze było miażdżące zwycięstwo nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej i odsunięcie od rządu Indyjskiego Kongresu Narodowego.
14 maja 2014
PISM współorganizatorem seminarium w Pretorii: Poland and South Africa towards 2030
14 maja 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Policy Research and Analysis Unit of the Department of International Relations and Cooperation, z South African Institute of International Affairs (SAIIA) oraz przy udziale Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w RPA zorganizował seminarium w Pretorii: Poland and South Africa towards 2030.
13 maja 2014
Czy Ameryka Łacińska, Karaiby i Europa Środkowo-Wschodnia są gotowe na bliższą współpracę?
W dotkniętym kryzysem wielobiegunowym świecie państwa co raz częściej nawiązują relacje z nowymi, nietradycyjnymi partnerami. W przypadku Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Europy Środkowo-Wschodniej zainteresowanie regionami w sferze dyplomacji ekonomicznej, nie przełożyło się jednak do tej pory na pogłębienie relacji dwustronnych w innych dziedzinach. W jakich obszarach Europa Środkowo-Wschodnia oraz Ameryka Łacińska i Karaiby mogłyby współpracować?
13 maja 2014
Referendum pod chmurką, czyli demokracja made in Russia - Tomasz Kułakowski prosto z Moskwy
Niepodległościowe referendum dwóch Republik Ludowych - Donieckiej i Ługańskiej odbyło się również w Moskwie - dla tych "zwolenników federalizacji i niepodległości", którzy nie mogli być w swoich domach, bo żyją i pracują w Rosji. W zasadzie całą historię można by zamknąć jednym słowem - farsa. I to podwójna  - pisze Tomasz Kułakowski 

13 maja 2014
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu we Francji – doświadczenia polskich przedsiębiorstw
13 maja 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Francuska Izba Przemysłowo Handlowa, Polska Izba Handlowo-Przemysłowa we Francji, Wardyński i Wspólnicy oraz MAZARS zorganizowali seminarium: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu we Francji – doświadczenia polskich przedsiębiorstw.
08 maja 2014
Gość PISM: Jean Asselborn - minister spraw zagranicznych Luksemburga
8 maja 2014 w PISM odbyło się spotkanie z Jeanem Asselbornem, ministrem spraw zagranicznych Luksemburga: The European Union and its Neighbourhood: Where Do We Go after Crimea? Spotkanie moderował Marcin Zaborowski - dyrektor PISM.
07 maja 2014
Polski biznes patrzy na Wschód – PISM na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Przyszłość Europy Środkowej i Wschodniej i gospodarek kraju tego regionu wobec kryzysu na Ukrainie i faktycznej wojny rosyjsko-ukraińskiej była tematem organizowanej przez PISM sesji: Co dalej na wschodzie podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w dniach 7-9 maja 2014 r. w Katowicach.
06 maja 2014
Konferencja: Dealing with the EU’s Legitimacy Crisis: False Promises or Promising Improvements?
6 maja 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Heinrich Boell Stiftung zorganizowali seminarium: Dealing with the EU’s Legitimacy Crisis: False Promises or Promising Improvements?
17 kwietnia 2014
Debata: Africa's Quest for Peace and Security: Challenges Ahead for the EU and Poland
17 kwietnia 2014 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę Africa's Quest for Peace and Security: Challenges Ahead for the EU and Poland.
09 kwietnia 2014
Porozumienie z Brukseli: dekosowizacja Serbii, normalizacja i integracja z UE bliżej
Porozumienie z Brukseli z kwietnia ubiegłego roku nie było panaceum na problemy Serbii i Kosowa, jednak stanowiło przełomowy krok w stopniowej poprawie sytuacji.
04 kwietnia 2014
PISM patronował konferencji: POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii
4 kwietnia 2014 roku w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej około 180 osób z całej Polski uczestniczyło w Konferencji POLSKIE ROCZNICE. 25 lat przemian – 15 lat w NATO – 10 lat w Unii. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Centrum Debaty Publicznej. Tematem konferencji było podsumowanie rocznic przełomowych wydarzeń w historii Polski, które przypadają na 2014 rok oraz nakreślenie priorytetów na najbliższe lata.
04 kwietnia 2014
Konferencja: Defence Matters – nowe wyzwania polityki bezpieczeństwa NATO i UE
PISM i Fundacja Instytut Studiów Strategicznych we współpracy z Kwaterą Główną NATO i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce zorganizowały XXI międzynarodową konferencję o bezpieczeństwie euroatlantyckim: Defence Matters – nowe wyzwania polityki bezpieczeństwa NATO i UE.
03 kwietnia 2014
Polska i Turcja odetchną z ulgą jeśli konflikt na Ukrainie zostanie rozwiązany pokojowo
Turcja i Polska stały się sojusznikami po akcesji Polski do NATO. Turcja dąży do wejścia do Unii Europejskiej, a Polska obecna w tych strukturach czyni ten cel realnym. Oba kraje starają się obecnie pogłębić i poszerzyć łączący je sześćsetletni związek.
02 kwietnia 2014
Seminarium: The EU’s New Home Affairs Agenda: The CEE’s Moment?
PISM, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowały seminarium: The EU’s New Home Affairs Agenda: The CEE’s Moment?, które odbyło się 2 kwietnia.
31 marca 2014
Ukraińskie lekcje dla Białorusi
Rosyjska aneksja Krymu zmieniła sytuację w całym regionie Europy Wschodniej zarówno w wymiarze politycznym, gospodarczym, ale także militarnym i społecznym. Tym samym białoruskim władzom przyszło wybierać między zdecydowanym opowiedzeniem się za stanowiskiem Rosji, a „polityką wiecznych niedomówień”, którą z powodzeniem realizowały w ostatnich latach.


28 marca 2014
Gość PISM: Julie Bishop, Minister Spraw Zagranicznych Australii
PISM i Ambasada Australii w Warszawie zorganizowały  wykład Minister Spraw Zagranicznych Australii Julie Bishop, zatytułowany Current Security Challenges – Australia’s Perspective. Spotkanie odbyło się w piątek 28 marca w Pałacyku na Foksal, poprowadził je Roderick Parkes, koordynator programu Unia Europejska w PISM.
27 marca 2014
Serbia po wyborach: czy Vučić‎ weźmie wszystko?
24 marca komisja wyborcza potwierdziła ostateczne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych w Serbii, przeprowadzonych 16 marca. Zgodnie z przewidywaniami sondaży opinii publicznej wygrała je kierowana przez Aleksandra Vučicia Serbska Partia Postępu (SNS), główna siła polityczna w obecnym rządzie. Zaskoczeniem są natomiast rozmiary zwycięstwa – blisko połowa wszystkich głosów, chociaż przedwyborcze sondaże zakładały ok. 40%.
14 marca 2014
Flickr/rockcohen
Jaka przyszłość unii bankowej? - seminarium PISM/IIR w Pradze
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Institute of International Relations (IIR) organizują warsztat Eurozone and the Banking Union, który odbędzie się w Pradze 14 marca 2014 r. 
13 marca 2014
Polskie doświadczenia w pojednaniu z sąsiadami – wzór dla Azji Wschodniej?
Podczas seminarium „Polish Experience in Reconciliation: A Model for Rapprochement in East Asia?” eksperci z Korei Południowej, Niemiec i Polski zastanawiali się, czy europejskie doświadczenia w zakresie pojednania można wykorzystać do polepszenia relacji koreańsko-japońskich. Koreańscy specjaliści mówili o najtrudniejszych kwestiach dzielących społeczeństwa obu krajów. 
06 marca 2014
Polska gotowa na strategiczne partnerstwo z Indiami
Polska i Indie powinny zintensyfikować działania w celu zacieśnienia współpracy – uzgodnili uczestnicy międzynarodowej konferencji: "India and Poland - 60 years of diplomatic relations: legacy and ways forward". Przez dwa dni ponad 100 uczestników z obu państw rozmawiało na Uniwersytecie Warszawskim o roli Polski i Indii w erze globalizacji, dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej.
05 marca 2014
Białoruś – w cieniu Ukrainy
W ostatnich miesiącach oczy światowej opinii publicznej zwrócone są na Ukrainę. I choć Białoruś pozostaje w cieniu tych wydarzeń, to co dzieje się teraz u jej południowego sąsiada będzie miało znaczenie dla całego regionu.
05 marca 2014
Jak wspierać europejskie aspiracje Ukrainy? - Szczyt think tanków w PISM
Euromajdan odniósł niezaprzeczalne zwycięstwo: Wiktora Janukowycza usunięto z urzędu, a poległych podczas walk na Majdanie – „Niebiańską Sotnię” – czci się jako bohaterów. Ale legalność nowego rządu jest kwestionowana nie tylko przez członków poprzednich władz Ukrainy, lecz także przez samych aktywistów Majdanu. Ukraińska gospodarka znajduje się zaś na skraju bankructwa, co stwarza zagrożenie dla całego społeczeństwa.
28 lutego 2014
Gość PISM - Paschal Donohoe, irlandzki minister ds. europejskich
PISM i Ambasada Irlandii w Polsce, zorganizowały wykład ministra ds. europejskich Paschala Donohoe pt. An Irish Perspective on a European Future, który odbył się 28 lutego br. o godzinie 11:00. Spotkanie poprowadził Roderick Parkes, koordynator programu Unia Europejska.
20 lutego 2014
NATO i Rosja dalekie od porozumienia w kwestii taktycznej broni jądrowej
Problemem są tu niewielkie szanse na osiągnięcie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie wymiany informacji na temat wielkości i rozmieszczenia arsenałów jądrowych, wspólnych ćwiczeń, wzajemnych wizyt czy też deklaracji o nierozmieszczaniu dodatkowych sił, czyli tzw. środków budowy zaufania w obszarze niestrategicznej broni jądrowej w Europie. . Nie jest jasne, kiedy do rozmów będzie gotowe NATO. Niechętna do rozpoczynania jakichkolwiek dyskusji na ten temat jest Rosja.
13 lutego 2014
(Nie)przewidywalna Ukraina
Niepewność co do losów Ukrainy zwiększa konieczność bacznego śledzenia bieżących wydarzeń w Kijowie, ale także w poszczególnych regionach. Istniejące zaś prawdopodobieństwo siłowego rozwiązania wewnętrznego konfliktu między władzą a opozycją sprawia, ze strona polska musi brać pod uwagę różne warianty rozwoju sytuacji. Właśnie możliwe scenariusze wydarzeń i Ukrainie były omawiane podczas kolejnych konsultacji międzyresortowych w PISM.
13 lutego 2014
Aleksander Kwaśniewski o możliwych rozwiązaniach ukraińskiego kryzysu
Były prezydent RP, który był gościem PISM zastanawiał się przede wszystkim, w jaki sposób można byłoby osiągnąć kompromisowe, polityczne rozwiązanie obecnego konfliktu - i jak może w tym pomóc Unia Europejska, a w tym Polska.
11 lutego 2014
Japonia bez atomu?
To pytanie, na które trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć, jednak po tsunami i awarii w elektrowni jądrowej Fukushima Daichii w marcu 2011 roku,  przyszłość sektora energetycznego stała się dla Japonii niewątpliwie wielkim wyzwaniem.
06 lutego 2014
Twarze Majdanu – spotkanie z Rusłaną Łyżyczko
Jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy protestu została piosenkarka Rusłana Łyżyczko (która w 2004 r. wygrała konkurs Eurowizji) – nie tylko śpiewa na Majdanie, ale organizuje pomoc dla manifestantów pobitych przez ukraińską milicję czy oddziały Berkutu.
04 lutego 2014
Gość PISM: Serkan Demirtaş, dziennikarz tureckiego dziennika Hürriyet Daily News
4 lutego 2014, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na seminarium z Serkanem Demirtaşem, dziennikarzem tureckiego dziennika Hürriyet Daily News, zatytułowane: Prospects for Turkish Foreign Policy in a Year of Domestic Elections.
30 stycznia 2014
Grupa znamienitych osobistości rekomenduje działania na rzecz ściślejszej integracji europejskiej
Zdaniem członków grupy - Leadership Task Force  on a Cooperative Greater Europe, mimo upływu ponad dwudziestu lat od zakończenia zimnej wojny, Europa pozostaje podzielona, czego dobitnym potwierdzeniem jest rozwój wydarzeń na Ukrainie. Nie należy jednak stracić z oczu możliwości szerszej współpracy europejskiej. W tym celu grupa proponuje podjąć pracę nad nowym paneuropejskim projektem politycznym.
28 stycznia 2014
Ukraina między Janukowyczem, narodem a oligarchami
Sytuacja na Ukrainie pozostaje nierozstrzygnięta.  Wciąż jest za wcześnie, by mówić o zakończeniu konfliktu. Taki wniosek wyłania się z opinii ekspertów podczas zorganizowanej w PISM debaty poświęconej kryzysowi w Kijowie.
27 stycznia 2014
Umowa handlowa UE-Kanada będzie zawarta w ciągu miesiąca
To deklaracja Steva Verheula, głównego negocjatora umowy Comprehensive Economic Agreement (CETA) ze strony kanadyjskiej, który był gościem PISM.Jak powiedział Verheul główne założenie jakie przyświecało negocjatorom umowy,  a więc żeby była ona możliwie jak najbardziej ambitna, sprawdziło się, chociaż negocjacje trwały ponad pięć lat. Dzięki temu, CETA jest dziś najbardziej wszechstronnym porozumieniem które dotychczas zawarły i Kanada  i UE. 
22 stycznia 2014
PISM ponownie jednym z najlepszych think tanków na świecie wg The Global Go To Think Tanks Report 2013
W międzynarodowym rankingu The Global “Go-To Think Tanks” 2013 przygotowywanym corocznie przez Think Tanks and Civil Societies Program z Uniwersytetu w Pensylwanii, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) został uznany za trzeci najlepszy think tank na świecie z budżetem mniejszym niż 5 milinów dolarów oraz trzeci najlepszy think tank w Europie Środkowo-Wschodniej (po Carnegie Moscow Center i CASE).
22 stycznia 2014
Think tanki współtworzą politykę państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Think tanki współtworzą politykę państw Europy Środkowo-Wschodniej. To wniosek dyrektorów czołowych środkowoeuropejskich think tanków – Marcina Zaborowskiego (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych),Macieja Sobolewskiego (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE) oraz Roberta Vassa ze Slovak Atlantic Commission SAC, który pojawiał się w trakcie dyskusji o ich roli.

16 stycznia 2014
Francusko-polski okrągły stół
Camille Grand, dyrektor Fundacji Badań Strategicznych (FRS), i Marcin Zaborowski, dyrektor PISM, otworzyli kolejny polsko-francuski stół roboczy. W jego obradach wzięli udział przedstawiciele ministerstw, instytucji publicznych, ośrodków analitycznych i biznesu w sektorze energetycznym z obu krajów. Tego typu spotkania odbywają się cyklicznie w Paryżu i Warszawie. Obrazuje to stałe polepszanie relacji polsko-francuskich i potrzebę dalszego zacieśniania współpracy.
15 stycznia 2014
2014 dobrym rokiem dla relacji Unii z Chinami?
Poprawa sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej, a także dobra druga połowa ubiegłego roku w relacjach chińsko-unijnych może zwiastować optymistyczne prognozy dla stosunków Brukseli i Pekinu w tym roku. To wnioski uczestników spotkania - analityków i dyrektora PISM z byłym ambasadorem Chin w Niemczech Ma Canrongiem i  przedstawicielami czołowych chińskich think-tanków.
14 stycznia 2014
Trudna lecz obiecująca współpraca – czyli o wspólnej polityce bezpieczeństwa państw Grupy Wyszehradzkiej
Polska, Czechy, Słowacja i Węgry nie mogą pozwolić sobie na zmarnowanie wysiłku związanego ze zbudowaniem pierwszej wspólnej jednostki wojskowej – grupy bojowej UE, która ma być gotowa w 2016 r. Choć zostanie ona rozwiązana po zakończeniu jej dyżuru, to mogłaby być regularnie odtwarzana, a niektóre jej elementy, np. szpital polowy,  pozostawać w stanie ciągłej gotowości do wykorzystania w operacjach stabilizacyjnych i pokojowych NATO i UE.
30 grudnia 2013
Szczyt zmarnowanej szansy
Spotkanie Rady Europejskiej z 19 i 20 grudnia zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło prawdziwej debaty o bezpieczeństwie Unii Europejskiej i Europy w ogóle. W konkluzjach zabrakło  chociażby  wzmianki o rozpoczęciu dialogu o  wdrożeniu zapisów obowiązującego od czterech lat traktatu lizbońskiego, a te  mogłyby pozwolić na realne wzmocnienie unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO).
20 grudnia 2013
Zastępca dyrektora PISM, Beata Wojna otrzymała nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych
Z przyjemnością informujemy, że zastępca Dyrektora PISM, Beata Wojna 19 grudnia odebrała z rąk Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego  nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych.
20 grudnia 2013
Debata PISM - Co dalej z Ukrainą?
PISM zorganizował debatę: CO DALEJ Z UKRAINĄ? W debacie uczestniczyli: Jacek Saryusz-Wolski, Paweł Kowal, Kateryna Kruk. Spotkanie poprowadzi dyrektor PISM, Marcin Zaborowski.


16 grudnia 2013
Gruzja kontynuuje integrację z Unią Europejską i NATO
Taką deklarację złożył Aleks Petriaszwili, gruziński Minister ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej. Jak zaznaczył wybór ten jest uwarunkowany decyzją społeczeństwa, a nie elity politycznej w Tbilisi. Dodał, że rząd gruziński będzie kontynuował reformy wewnętrzne inspirowane i wspierane przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim reformę wymiaru sprawiedliwości, sektora publicznego oraz rolnictwa.
15 grudnia 2013
Czy Polska może się przyczynić do polepszenia relacji Unii Europejskiej z Iranem?
Zmiany, którie nastapiły w Iranie po ostatnich wyborach prezydenckich, tworzą podatny grunt dla rozpoczęcia bliższej dwustronnej współpracy. Relacje między Polską a Iranem oraz sytuacja w ich poszczególnych regionach były głównymi tematami pierwszego Irańsko-Polskiego Okrągłego Stołu, który odbył się w Teheranie 15 grudnia 2013 r.
13 grudnia 2013
Przyszłość dla współpracy przemysłu obronnego Polski i Hiszpanii rysuję się w jasnych barwach
Zadeklarowali to uczestnicy polsko-hiszpańskiego okrągłego stołu eksperckiego, poświęconego współpracy obu krajów w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony a także perspektywom kooperacji ich przemysłu obronnego.
12 grudnia 2013
Briefing prasowy: Co dalej z Ukrainą?
Co dalej z Ukrainą? Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował briefing prasowy z udziałem ekspertów PISM.
11 grudnia 2013
Kolejny krok w relacjach polsko-saudyjskich
Polska i Arabia Saudyjska prawdopodobnie w najbliższym czasie nie staną się strategicznymi partnerami, niemniej jest wiele dziedzin, w których współpraca może przynieść obopólne korzyści. Był to jeden z wniosków drugich polsko-saudyjskich warsztatów, które odbyły się w Rijadzie 11–12 grudnia 2013 r.
11 grudnia 2013
Konflikt etniczny i przemoc na tle religijnym mogą ciągle zatrzymać proces transformacji w Mjanmie/Birmie.
11 Grudnia 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Challenges for Democratization in Myanmar – Threats of Sectarian and Ethnic Violence?
09 grudnia 2013
Chiny chcą silniej współpracować z Europą Środkową
Listopadowy drugi szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Bukareszcie, a także coraz intensywniejsze relacje polsko-chińskie to dowód na rosnące zainteresowanie Chin współpracą z tą częścią Europy. 
02 grudnia 2013
"Nie zapominamy o Afryce Północnej"
"UE czuje się w równym stopniu odpowiedzialna za sytuację we wschodnim i południowym sąsiedztwie. Dzisiaj dla Polski najważniejsza jest sytuacja na Ukrainie, ale nie zapominamy też o Afryce Północnej”, powiedział Jerzy Buzek 2 grudnia 2013  w Madrycie podczas seminarium  Towards democracy in the Arab World: through dialogue not confrontation. How can Europe contribute?
01 grudnia 2013
Ukrainą nie da się rządzić siłą
Nie bardzo wiadomo, na czym polega logika działania prezydenta Wiktora Janukowycza i jego współpracowników. Nie wiadomo - zwłaszcza, że "pomarańczowa rewolucja" (akurat obchodzimy kolejną jej rocznicę) pokazała, że Ukraińcami nie da się rządzić z pozycji siły i przymusu. Już raz ludzie wyszli na ulicę i zmienili bieg historii swego kraju, uniemożliwiając zwycięstwo w sfałszowanych wyborach.
29 listopada 2013
Briefing prasowy: Podpiszą, nie podpiszą? - Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował briefing prasowy poświęcony Szczytowi Partnerstwa Wschodniego w Wilnie: Podpiszą, nie podpiszą?
28 listopada 2013
Europa-Rosja: konfrontacja czy współpraca?
Rosja stara się przekonać swych sąsiadów – Ukrainę, Mołdawię i Gruzję – by nie podpisywali lub nie parafowali układów stowarzyszeniowych z UE. Stosuje przy tym raczej groźby niż zachęty. W kontaktach z NATO Moskwa zdecydowanie krytykuje plany rozszerzenia Sojuszu na wschód. Ułożenie kontaktów z Rosją i ustanowienie akceptowalnych zasad współpracy stanowi jedno z najważniejszych wyzwań politycznych w Europie.
28 listopada 2013
Semestr Europejski – panaceum na kryzys czy placebo?
28 listopada 2013 odbyła się zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce Konferencja: Semestr Europejski – panaceum na kryzys czy placebo?
25 listopada 2013
Wybory w maju 2014: wyzwania przed nami
Mimo ciągłego wzrostu kompetencji Parlamentu Europejskiego od roku 1979, kolejne wybory do tej instytucji odznaczają się coraz mniejszą frekwencją. Odwrócenie tego trendu w maju 2014 r. jest niepewne.
24 listopada 2013
Przyszłość Ameryk w zarządzaniu globalnym – dyskusja w Meksyku
Beata Wojna, zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, reprezentowała PISM na konferencji Council of Councils Americas Regional Conference and the Hemispheric Meeting of Council on International Relations, która odbyła się w Meksyku w dniach 24–26 listopada 2013 r.
22 listopada 2013
Chorwacja nie będzie wykorzystywać członkostwa w UE do rozstrzygania sporów ze swoimi sąsiadami
Poprzez taką deklarację prezydent Ivo Josipović – wygłaszając przemówienie w PISM – podkreślił, że kraje bałkańskie aspirujące do członkostwa w UE powinny skupić się przede wszystkim na reformach wewnętrznych.
22 listopada 2013
Demokracja i rozwój
„Demokracja i rozwój” to główne hasła prezydencji we Wspólnocie Demokracji, którą będzie sprawował Salwador przez kolejne dwa lata. Z punktu widzenia prezydencji ważny jest też rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz budowanie płaszczyzn współpracy z rządem.
22 listopada 2013
Konferencja: Crisis in the Eurozone: Slovak Experiences with the Common Currency
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Institute for Economic and Social Reforms (INEKO) zorganizowali konferencję Crisis in the Eurozone: Slovak Experiences with the Common Currency, która odbyła się w Bratysławie, 22 listopada 2013.
21 listopada 2013
Iran coraz bardziej otwarty na dialog i obecność kobiet w życiu publicznym
Często jednak media malują niesprawiedliwy i wypaczony obraz tego kraju przekonywała pierwsza w historii irańska wiceprezydent Massoumeh Ebtekar.
19 listopada 2013
Polsko-turecki okrągły stół
19 listopada w Ankarze PISM (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i SAM (Centrum Badań Strategicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Turcji) zainaugurowały polsko-turecki okrągły stół. W spotkaniu biorą udział politycy, urzędnicy i eksperci zajmujący się polityką międzynarodową.
18 listopada 2013
Trialog Niemcy-Polska-Rosja
18 listopada 2013  Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik e.V. (DGAP), Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Institut Mirovoj Ekonomiki oraz Meždunarodnyh Otnošenij - IMEMO (Институт мировой экономики и международных отношений) rozpoczęli projekt: Trialog Niemcy – Polska – Rosja w ramach konferencji poświęconej tematyce energetycznej Energy Security Discourses in the National Contexts.
17 listopada 2013
Polacy i Egipcjanie rozmawiają o transformacji bez oceniania
Egipt znajduje się w szczególnym momencie. Chociaż Egipcjanie nie oczekiwali, że zmiana systemowa nastąpi z dnia na dzień, podziały społeczne, które pogłębiły się po usunięciu prezydenta Muhammada Mursiego z urzędu (nazywanych przez niektóre grupy społeczne „drugą falą rewolucji egipskiej”) sprawiają, że przyszłość transformacji demokratycznej stoi pod znakiem zapytania.
15 listopada 2013
Konferencja PISM i CEPS: The Eastern Partnership: what lies in store after the Vilnius summit?
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i the Centre for European Policy Studies zorganizowali konferencję: The Eastern Partnership: what lies in store after the Vilnius summit?, która odbyła się 15 listopada 2013 w Brukseli.
14 listopada 2013
Nowe szanse na denuklearyzację Korei Północnej?
Północnokoreański program nuklearny budzi stanowczy sprzeciw społeczności międzynarodowej. Zdaniem uczestników seminarium: Yeo Seung-bae, Zastępca Dyrektora Biura ds. północnokoreańskiego programu jądrowej w MSZ Republiki Korei, prof. Kim  Hyun-wook z IFANS, dr Nicolas Levi, adiunkt w PAN, i analityk w Centrum Studiów Polska Azja oraz Łukasz Kulesa, dobrych recept na rozwiązanie niekończącego się kryzysu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim do tej pory jednak brak.
08 listopada 2013
Turcja chce do Unii, ale Unia nie chce Turcji - premier Recep Tayyip Erdoğan gościem PISM
Dlatego właśnie według premiera Recepa Tayyipa Erdoğana negocjacje akcesyjne jego kraju z Brukselą już od tak długiego czasu nie mogą zostać doprowadzone do końca.
08 listopada 2013
Turcy nadchodzą! Otwórzcie bramy - Marcin Zaborowski
W polityce zagranicznej nie ma raczej miejsca na sentymenty, ale pamiętajmy o tym ze w przeszłości Turcja nas nie zawiodła. Będąc coraz ważniejszym członkiem UE Polska nie może zapomnieć o wsparciu, jakiego udzieliła nam w przeszłości - pisze dyrektor PISM z okazji wizyty tureckiego premiera w Polsce. 
06 listopada 2013
Rosyjskie i unijne spojrzenie na Partnerstwo Wschodnie
Podczas zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina być może podpisze, a Mołdawia i Gruzja parafują umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. To stwarza zupełnie nową sytuację dla Rosji, budzi w niej duże obawy i będzie rzutować na przyszłość stosunków rosyjsko-unijnych, tym bardziej że Rosja rozwija swój własny projekt integracji państw na obszarze postradzieckim – Unię Eurazjatycką, chcąc do niej włączyć także większość krajów Partnerstwa.
06 listopada 2013
Irak ma wszystko, oprócz bezpieczeństwa
Mimo braku bezpieczeństwa, iracka gospodarka intensywnie się rozwija . Optymistyczne prognozy ekonomiczne obejmują nie tylko sektor naftowy – do 2017 r. Irak ma podwoić wydobycie ropy naftowej – ale też infrastrukturę komunikacyjną. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Iraku Hoszjara Zebariego stosunki europejsko-irackie dostały w ubiegłym roku nowy impuls w postaci porozumienia o partnerstwie i współpracy.
04 listopada 2013
Palestyńczycy chcą więcej UE
Palestyńscy dyplomaci i badacze domagają się jeszcze większego zaangażowania Unii Europejskiej w stosunki palestyńsko-izraelskie. Chwalą wielopoziomowe postrzeganie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, czyli łączenie kwestii politycznych, gospodarczych i społecznych w podejściu do problemu, ale krytykują uzależnienie głównego głosu UE od stanowiska Stanów Zjednoczonych. Chcą, by UE nadal jako największy darczyńca dla Palestyńczyków wspierała tworzenie instytucji przyszłego państwa.
30 października 2013
Niemiecka transformacja energetyczna - „Energiewende”
Niemiecka transformacja energetyczna jest tematem przyciągającym uwagę nie tylko w Polsce, ale także wśród innych sąsiadów Niemiec oraz w całej Unii Europejskiej. Aby ocenić, w jaki sposób „Energiewende” wpływa na politykę energetyczną i klimatyczną UE oraz relacje Niemiec z sąsiadami, 30 października 2013 PSIM, we SWP oraz Fundacją Konrada Adenauera (KAS), zorganizował seminarium: The German ‘Energiewende’ from different perspectives.
28 października 2013
Gospodarcze NATO – polsko-rumuńska odpowiedź na aktualne pytanie Europy
To tylko jedno z licznych rozwiązań, nad którymi Polska i Rumunia mogą wspólnie pracować w czasie, gdy konieczne jest nowe zdefiniowanie stosunków zarówno wewnątrz Unii jak i  w wymiarze transatlanckim. Crin Antonescu, przewodniczący rumuńskiego Senatu w swym wykładzie pt. Romania and Poland: An Indispensable Partnership for the European Project and Transatlantic Ties przedstawił też inne propozycje.
25 października 2013
Koniec ery Saakaszwilego - Giorgi Margwelaszwili czwartym prezydentem Gruzji - komentarz Konrada Zasztowta
Kandydat rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, uzyskał około 62% głosów Zwycięstwo Margwelaszwilego zakończyło burzliwy etap kohabitacji między rządem Bidziny Iwaniszwilego, a prezydentem Micheilem Saakaszwilim. 
25 października 2013
Polska potrzebuje wspólnej europejskiej strategii bezpieczeństwa – Tomasz Siemoniak otwiera XVI edycję Studium Polityki Zagranicznej Akademii PISM
Największym problemem, z którym boryka się dziś sektor obronny w Europie są niewystarczające środki przeznaczane na jego funkcjonowanie.
24 października 2013
Sukces, który pozostaje wyzwaniem - Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim
Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim zaczął funkcjonować w lipcu 2012r., i okazał się wielkim sukcesem w relacjach polsko-rosyjskich, który przerósł oczekiwania nawet największych optymistów. Niemniej jednak, ponad rok obowiązywania umowy pokazał również jej niewielkie słabości, które będą wyzwaniem zarówno dla Polski jak i Rosji. Dyskutowano o nich w trakcie obrad polsko-rosyjskiego okrągłego stołu.
23 października 2013
Mały ruch graniczny – duży sukces Polski i Rosji
Rezultatem umowy jest nie tylko znaczny wzrost obrotów handlowych w pasie przygranicznym objętym umową, ale także zwiększenie zainteresowania Polską wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i ułatwienie współpracy naukowej i kulturalnej.
22 października 2013
Syryjska opozycja rozczarowana wspólnotą międzynarodową
Syryjscy opozycjoniści oczekują konsekwentnej i jasnej reakcji ze strony Unii Europejskiej, w tym Polski, na „tragedię”, która ma miejsce w ich kraju. . Jak podkreślili na spotkaniu z analitykami PISM woleliby politykę bardziej niezależną od interesów amerykańskich i rosyjskich. Chcą także inspirować się doświadczeniami polskiej transformacji systemowej z 1989 r. i lat 90-tych.
22 października 2013
Rosyjska opozycja chce integracji z UE
W sprawach polityki zagranicznej odróżniamy się od władz w kilku kluczowych sprawach – mówił podczas spotkania w PISM Władimir Ryżkow, współprzewodniczący opozycyjnego ugrupowania RPR-PARNAS, który 22 października wygłosił wykład „Perspektywy rosyjskiej sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej: spojrzenie ze strony opozycji”.
15 października 2013
Meksyk - coraz ważniejszy gracz międzynarodowy, mimo problemów
Tak o swoim kraju mówił Jorge Castañeda, były Minister Spraw Zagranicznych Meksyku, który był gościem PISM. Według niego Meksyk ma duży potencjał  i szansę na zdobycie pozycji wschodzącego mocarstwa.
10 października 2013
Najważniejsza jest suwerenność – Dmitri Trenin w PISM
Prezydent Rosji Władimir Putin w swych działaniach na arenie międzynarodowej chce przede wszystkim potwierdzenia pełnej suwerenności swojego kraju – mówił na spotkaniu w PISM dyrektor Moskiewskiego Centrum Carnegie, Dmitri Trenin. Wystąpił z wykładem na temat współczesnej polityki zagranicznej Rosji. Jak podkreślił, właśnie ten czynnik wpłynął na decyzje Rosji w sprawie Edwarda Snowdena czy w kwestii Syrii.
09 października 2013
Polska i Norwegia – wspólne interesy pomimo różnic
Na pierwszy rzut oka Polskę i Norwegię dzieli bardzo wiele, a w niektórych dziedzinach, jak np. energetyka, widoczna jest również znaczna dysproporcja potencjałów. Czy współpraca tych państw ma więc rację bytu? Czego mogą się one od siebie nauczyć? O tym dyskutowali uczestnicy konferencji inaugurującej projekt GoodGov.

02 października 2013
PISM partnerem U.S.- Central Europe Strategy Forum
U.S.-Central Europe Strategy Forum, organizowane przez waszyngtoński ośrodek CEPA, już po raz piaty, to spotkanie ekspertów i liderów z Ameryki i Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczne Forum (3-4 października 2013) poświęcone jest ocenie sukcesów i porażek demokratycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej w 1989 roku
02 października 2013
Prezydent, który chciał zmienić bieg historii – książka o polityce zagranicznej Obamy wydawnictwa PISM już na rynku
Jakim politykiem jest Barack Obama? Idealistą czy mocno stąpającym po ziemi pragmatykiem? Autorzy monografii poświęconej polityce zagranicznej Baracka Obamy w jego pierwszej kadencji odpowiadają m.in. na to właśnie pytanie. Przedstawiają czynniki, które wpływały na decyzje amerykańskiego prezydenta, sięgając do wątków biograficznych i skomplikowanego układu sił na arenie międzynarodowej. 

02 października 2013
Biblioteka PISM będzie cyfrowa i zdigitalizuje swoje zbiory
Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Działania Upowszechniające Naukę”. Na budowę biblioteki cyfrowej i digitalizację zbiorów dostaliśmy  529 530 zł.  Cały  projekt rozłożony jest na lata 2013 – 2014. 
24 września 2013
Polski i fiński rząd popierają liberalizację reżimu wizowego UE
Zadeklarowali to jego przedstawiciele, którzy byli obecni na konferencji  poświęconej polityce wizowej Unii Europejskiej: Freedom at a cost? EU visa policy towards the Eastern neighbours and Russia. 
 
23 września 2013
Publikacja Anny Marii Dyner na stronie ISN
Publikacja Anny Marii Dyner na stronie ISN.
23 września 2013
Koniec liberalnego konsensusu - profesor György Schöpflin w PISM
Liberalny konsensus, na którym oparta jest UE, wyczerpał się – powiedział Profesor György Schöpflin, Poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Fidesz, który wystąpił w PISM z wykładem pt. „Europe, the EU and the Troubles of Integration”. 
23 września 2013
W Berlinie bez zmian ? - Debata PISM, radiowej Trójki i Fundacji Konrada Adenauera
Najważniejsze w tym roku wybory Europy zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem CDU/CSU, a przede wszystkim stojącej na ich czele Angeli Merkel, która nadal będzie obejmować urząd kanclerski.Jakie te rozstrzygnięcia wyborcze będą miały wpływ na niemiecką politykę wewnętrzną i zagraniczną? Czego może spodziewać się Polska? O tym wszystkim w poniedziałkowej debacie na antenie radiowej Trójki. 
20 września 2013
Czy pomoc rozwojowa może być ważnym wymiarem współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej?
Czy pomoc rozwojowa może być ważnym wymiarem współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej? I jakie doświadczenia kraje te zdobyły w trakcie ostatnich dziesięciu lat budowania nowoczesnych systemów pomocy rozwojowej? Takie tematy podjęli uczestnicy seminarium eksperckiego w PISM: V4 Development Cooperation Policy: The Lessons Learnt and the Way Forward.
19 września 2013
Czym jest doktryna Komorowskiego?
19 września 2013 gościem PISM był Minister Stanisław Koziej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tematyka spotkania obejmowała doświadczenia i wnioski płynące ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, a także aktualne wyzwania dla polskiej polityki bezpieczeństwa wynikające z aktywności w NATO oraz UE i rozwoju sytuacji międzynarodowej. 
13 września 2013
Konferencja prasowa: Rosyjska propozycja ws. Syrii – szansa na przełom czy gra na czas?
Czy przejęcie kontroli nad arsenałami chemicznymi syryjskiego reżimu jest realistyczne? Jakie konsekwencje dla przebiegu konfliktu w Syrii przyniesie rosyjska inicjatywa? Jak propozycja Rosji wpłynie na wiarygodność Stanów Zjednoczonych? 
13 września 2013
Seminarium PISM: Germany's Choices: German Foreign Policy after the Federal Parliamentary Elections
13 września Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Fundacja im. Heinricha Bölla zorganizowali seminarium: Germany's Choices: German Foreign Policy after the Federal Parliamentary Elections, połączone z prezentacją najnowszego numeru kwartalnika The Polish Quarterly of International Affairs
11 września 2013
Co polscy przedsiębiorcy myślą o współpracy z chińską potęgą gospodarczą?
Co polscy przedsiębiorcy myślą o współpracy z chińską potęgą gospodarczą? Nowy raport PISM - KPMG  pozwala zrozumieć, jakie są faktyczne możliwości rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Chinami. To pierwsze tego typu badania w Polsce w tak dużej skali, w którym nasi rodzimi przedsiębiorcy wypowiedzieli się, jak postrzegają współpracę gospodarczą z tym krajem.
11 września 2013
Bukareszt (Rumunia) / Fot. Wikipedia/Mastermindsro
Konferencja: Romanian-Polish Strategic Partnership: Sharing Mutual Visions
11 września 2013 roku Rumuński Instytut Europejski oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizowali konferencję: Romanian-Polish Strategic Partnership: Sharing Mutual Visions.
09 września 2013
Wizyta Premiera Republiki Mołdawii Iurie Leancăw w PISM
Partnerstwo Wschodnie wypełniło już stawiane przed nim główne cele i nadszedł czas dla Unii Europejskiej by wypracować nowe podejście wobec wschodniego sąsiedztwa, powiedział Premier Republiki Mołdawii Iurie Leancă podczas swojej wizyty w PISM 9 września.  

02 września 2013
fot. Reuters
Syryjski impas ? - Briefing prasowy w PISM
W czasie trwającej już o dwóch i pół roku rebelii przeciwko reżimowi Baszara al - Asada w Syrii zginęło blisko 100 tysięcy osób. Czy możliwe jest polityczne zakończenie konfliktu? Jakie mogą być skutki interwencji militarnej? Na te pytania starali się odpowiedzieć podczas briefingu prasowego Dyrektor Marcin Zaborowski, Wojciech Lorenz i Marcin Andrzej Piotrowski.


30 sierpnia 2013
Debata Strategiczna PISM w Juracie
W sierpniu 2013 roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Fundacją Dyplomacji Publicznej zainicjował cykl kameralnych spotkań pod nazwą  Debata Strategiczna PISM, których celem jest analiza ważnych zagadnień dla polityki zagranicznej RP i polskiej gospodarki.
18 lipca 2013
fot. Reuters
Protesty organizowane w Turcji będą miały wpływ na kształt tureckiej polityki, lecz w perspektywie długoterminowej.
Protesty organizowane w Turcji będą miały wpływ na kształt tureckiej polityki, lecz w perspektywie długoterminowej, a polaryzacja społeczeństwa tureckiego potrwa co najmniej do następnych wyborów w 2014 roku. 
15 lipca 2013
Bliski Wschód oczami Iranu
Afganistan i Syria to kraje, w których rozwój sytuacji jest szczególnie istotny z punktu widzenia Teheranu. Iran uważa, że zarówno w przypadku Afganistanu jak i Syrii nie może dość do wojskowego rozwiązania konfliktu, dlatego negatywnie podchodzi do pomysłów zbrojenia opozycji.

15 lipca 2013
Nowa Zelandia coraz ważniejszym partnerem handlowym
Takiego zdania jest Tim Groser minister handlu, minister ds. klimatycznych i wiceminister spraw zagranicznych Nowej Zelandii, oraz główny kandydat na dyrektora generalnego WTO, który 15 lipca 2013 odwiedził PISM. 
11 lipca 2013
Kryzys wciąż trawi południe Europy, ale Polska radzi sobie dobrze – przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin w PISM
Pomimo kłopotów gospodarczych w Unii Europejskiej Chiny chcą z nią współpracować. Stabilna sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, sprawia, że Państwo Środka patrzy coraz bardziej przychylnym okiem właśnie na ten region. 

10 lipca 2013
XII Forum Polityki Zagranicznej
Już po raz dwunasty odbyło się Forum Polityki Zagranicznej. Inicjatywa ta miała na celu promocję dialogu w zakresie polityki zagranicznej pomiędzy siłami politycznymi reprezentowanymi w Parlamencie. Tegoroczne Forum poświęcone było tematowi:  Między Wyszehradem a Północą - Polska wobec państw regionu Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej. Nagranie wideo.
09 lipca 2013
fot. Anna Kulikowska-Kasper
Gruzja w roku kohabitacji – debata z udziałem europosła Krzysztofa Liska

Premier Bidzina Iwaniszwili i jego polityczny oponent prezydent Micheil Saakaszwili wspólnie u steru władzy. Jak taki układ wpłynie na stosunki Tbilisi z Brukselą i Moskwą, a także na gruzińską arenę wewnętrzną. Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej 9 lipca w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

05 lipca 2013
Gość PISM: Pierre Vimont - Sekretarz Generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych
5 lipca gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Pierre Vimont, sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Na spotkaniu rozmawiano o innowacyjnej naturze Służby i jej relacjach z innymi instytucjami UE, a także z narodowymi służbami dyplomatycznymi.
01 lipca 2013
Chorwacja w Unii Europejskiej – konferencja prasowa w PISM
1 lipca Chorwacja stała się 28 krajem członkowskim UE. Z tej okazji PISM  zorganizował konferencję prasową poświęconą temu wydarzeniu. Udział w niej wzięli Ivan Del Vechio – ambasador Republiki Chorwacji w Polsce,  Paweł Kowal – poseł do Parlamentu Europejskiego, a także Tomasz Żornaczuk – analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Konferencję otworzy Marcin Zaborowski – dyrektor PISM.
25 czerwca 2013
Inauguracja projektu naukowego „Rastanews"
Kwestia rozszerzenia strefy euro o kolejne państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ze specjalnym uwzględnieniem Polski oraz Czech i Węgier, była przedmiotem seminarium naukowego „Membership in the Reforming Euro Area: The CEE Perspective”.
20 czerwca 2013
Konferencja: Free Trade, Regulatory Approximation and Mobility in the Eastern Partnership: from Commitments to Deeds
20 czerwca 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało konferencję: Free  Trade, Regulatory Approximation and Mobility in the Eastern Partnership: from Commitments to Deeds.
17 czerwca 2013
Dwumiesięczny staż dla studentów - Program: Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny staż dla studentów zainteresowanych zdobyciem doświadczenia w pracach związanych z realizacją zadań analityczno-badawczych programu Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia. Kandydaci proszeni są o przesłanie zgłoszeń na adres koscinski@pism.pl do 21 lipca 2013 r.
17 czerwca 2013
fot.Reuters
Przyszłość Iranu po wyborach prezydenckich
Po 8 latach rządów konserwatysty  Mahmuda Ahmadineżada, nowym prezydentem został umiarkowany polityk, Hassan Rohani. Wyniki wyborów, irański program nuklearny, a także polityka wewnętrzna i zagraniczna były przedmiotami dyskusji zorganizowanej przez PISM. Wzięli w niej udział: Jan Bury z UKSW, Konstanty Gebert – członek ECFR oraz Marcin Andrzej Piotrowski – ekspert PISM. Dyskusję poprowadził analityk PISM ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Wojciech Lorenz.
13 czerwca 2013
Wroclaw Global Forum promuje demokrację
Zakończyła się czwarta edycja Wrocław Global Forum. Podczas konferencji uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie czy Europa i Stany Zjednoczone są gotowe na partnerstwo w wymiarze globalnym. Politycy, eksperci i środowiska biznesowe poruszali tak ważne kwestie jak energetyka, kryzys w strefie euro czy przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego.   

12 czerwca 2013
Bernardo Sepúlveda, Wiceprezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
Gość PISM: Bernardo Sepúlveda, Wiceprezes Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
Jak jurysdykcja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) wpływa na działania państw? W jaki sposób spory wniesione przez państwa Ameryki Łacińskiej przyczyniają się do rozwoju prawa międzynarodowego? Czy MTS jest potrzebny, skoro państwa takie jak USA, Chiny i Francja mogą się wycofać z obowiązkowej jurysdykcji Trybunału czy ograniczyć przedmiotowo lub podmiotowo jej zakres? Te kwestie poruszył sędzia Sepúlveda  podczas wykładu w PISM.
05 czerwca 2013
Jaroslav Neverovič, Minister of Energy of the Republic of Lithuania
O prezydencji Litwy w UE i przyszłości integracji w Wilnie
Przygotowania do rozpoczynającej się 1 lipca 2013 r. prezydencji Litwy w Radzie Unii Europejskiej były tematem wizyty studyjnej w Wilnie grupy polskich dziennikarzy, zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (PKE).
28 maja 2013
Ku wspólnej Europejskiej Strategii Globalnej
Wzrost znaczenia państw BRICS, problemy w Korei Północnej i Syrii,  malejące znaczenie Stanów Zjednoczonych i kryzys norm, którymi kieruje się Zachód - jak na to wszystko powinna zareagować już i tak przeciążona własnymi problemami Unia Europejska? 
27 maja 2013
Udział Dariusza Kałana w konferencji „Hungary’s Double CEI–V4 Presidency: Synergies and Opportunities”
Dariusz Kałan wziął udział w międzynarodowej konferencji „Hungary’s Double CEI–V4 Presidency: Synergies and Opportunities”, która odbyła się w dniach 27-30 maja 2013 r. w Budapeszcie.
27 maja 2013
Polsko - Hiszpański Okrągły Stół w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
Jak współpracować w niestabilnej Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć eksperci z PISM Real Instituto Elcano w trakcie polsko – hiszpańskiego okrągłego stołu, który odbył się 27 maja 2013 roku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
24 maja 2013
Wizyta przedstawicieli China Institutes of Contemporary International Relations w PISM
24 maja 2013 w Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie z przedstawicielami  China Institutes Of Contemporary International Relations (CICIR). Na spotkaniu rozmawiano o relacjach politycznych i gospodarczych Chin z Europą Środkową koncentrując się na kryzysie w strefie euro oraz kwestiach bezpieczeństwa.
20 maja 2013
Okrągły stół ekspertów z Chin i Europy Środkowej
Handel i inwestycje, znaczenie koncepcji "chińskiego marzenia," współpraca państw Europy Środkowej z Chinami, wyzwania dla bezpieczeństwa międzynarodowego - te i inne tematy poruszono w trakcie okrągłego stołu, przy którym dyskutowali eksperci z Chin i Europy Środkowej.
20 maja 2013 r. w Warszawie, z inicjatywy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS), doszło do spotkania przedstawicieli think-tanków, ośrodków akademickich i administracji rządowej.
16 maja 2013
Seminarium: Towards the 2013 Bundestag elections - do the Germans want an Alternative?
16 maja 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium eksperckie, zatytułowane: „Towards the 2013 Bundestag elections - do the Germans want an Alternative?”, w którym udział wzięli Piotr Buras (The European Council on Foreign Relations), Sebastian Płóciennik (Uniwersytet Wrocławski) oraz analityk PISM Ryszarda Formuszewicz. Spotkanie moderował Roderick Parkes, koordynator pragramu ds. UE w PISM. Dyskusja ogniskowała się zasadniczo wokół trzech kwestii dotyczących: ocenie i szansach koalicji rządzącej CDU/CSU-FDP; programie opozycyjnych  partii SDP i Zielonych oraz znaczeniu pojawienia się na niemieckiej scenie partyjnej nowych graczy.
25 kwietnia 2013
fot. Anna Kulikowska-Kasper
Seminarium: Regional Dynamics in the South Caucasus Region: Consequences for the EU and NATO
25 kwietnia 2013 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) we współpracy z Centre for European and North Atlantic Affairs (CENAA) zorganizował zamknięte seminarium pt. Regional Dynamics in the South Caucasus Region: Consequences for the EU and NATO. Tematyka seminarium objęła kwestie bezpieczeństwa regionalnego na Kaukazie Południowym, modele współpracy Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu z Sojuszem Północnoatlantyckim oraz politykę Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej wobec państw regionu.
23 kwietnia 2013
Seminarium: Germany and Poland – Towards an Energy Transformation Partnership

23 kwietnia br. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), we współpracy z Niemieckim Instytutem Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa (SWP) oraz Fundacją Konrada Adenauera (KAS), zorganizował seminarium pt. Germany and Poland – Towards an Energy Transformation Partnership. Seminarium odbyło się w Berlinie w ramach „dialogu-energetycznego” PISM-SWP. W dyskusji na temat obecnych i przyszłych priorytetów polityki energetycznej Polski i Niemiec wzięli udział analitycy obu Instytutów oraz przedstawiciele ministerstw i przedsiębiorstw energetycznych.

18 kwietnia 2013
Gość PISM: Frank A. Rose, Zastępca Asystenta Sekretarza Stanu USA ds. Polityki Obronnej i Przestrzeni Kosmicznej
W dniu 18 kwietnia 2013 roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium eksperckie z udziałem Franka A. Rose’a, Zastępcy Asystenta Sekretarza Stanu USA ds. Polityki Obronnej i Przestrzeni Kosmicznej. Przedmiotem dyskusji podczas spotkania była głównie kwestia rozwoju amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w świetle ostatnich zmian w programie ogłoszonych przez Sekretarza Obrony USA Chucka Hagla. 
17 kwietnia 2013
Debata z udziałem Félixa Fernándeza Shawa - fot. Anna Kulikowska-Kasper
Debata z udziałem Félixa Fernándeza Shawa
17 Kwietnia 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamkniętą debatę ekspercką – zatytułowaną „EU Development Policy in a Changing World: Actors and Instruments” – z udziałem szefa Sekcji Koordynacji Współpracy Rozwojowej w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ) Pana Félixa Fernándeza Shawa. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele think-tanków, organizacji pozarządowych oraz środowisk rządowych i akademickich moderowała, zastępca Dyrektora PISM Beata Wojna
16 kwietnia 2013
photot by Joanna Kędzierska
Expect upswing in Polish-Turkish diplomacy in 2014
Biorąc pod uwagę wspólną przeszłość obu państw i fakt, że Polska i Turcja mają podobne cele, nie ma powodów dla których oba kraje nie miałyby współpracować - Pinar Elman dla Hurriyet Daily News.
Link do artykułu
16 kwietnia 2013
Hubert Védrine / Fot. Wikipedia
Jaka przyszłość dla NATO? Hubert Védrine oraz Adam Daniel Rotfeld gośćmi PISM
16 kwietnia w PISM odbyła się debata Twenty Years after the Demise of the USSR and on the Eve of Leaving Afghanistan: France’s and Poland’s Views of NATO and European Defence, z udziałem byłego Ministra Spraw Zagranicznych Francji  Huberta Védrina, oraz byłego Ministra Spraw Zagranicznych Adama Daniela Rotfelda.

12 kwietnia 2013
Konferencja - 2013 Carnegie International Nuclear Policy
Eksperci PISM Łukasz Kulesa i Jacek Durkalec wzięli udział w  prestiżowej „2013 Carnegie International Nuclear Policy Conference”, która odbyła się w dniach 8-9 kwietnia 2013 r. w Waszyngtonie. Konferencja Carnegie jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie poświęconym kwestiom nuklearnego odstraszania, nieproliferacji, kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Wzięło w niej udział ponad 800 ekspertów z ponad 45 państw i organizacji międzynarodowych.
10 kwietnia 2013
Fot. Wikipedia
Uderzyć Jamałem w Kijów - artykuł analityków PISM w Rzeczpospolitej
Jarosław Ćwiek-Karpowicz, kierownik Biura Badań i Analiz PISM oraz Piotr Kościński, koordynator programu Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia, na łamach Rzeczpospolitej komentują możliwość realizacji projektu budowy gazociągu Jamał II: "W sprawie z gazociągiem Jamał II nie chodzi o to, 
by przedkładać interes Ukrainy ponad nasz własny. 
Dla Polski ważne powinno być jednak to, by wschodniego sąsiada nie osłabiać".
Link do artykułu
08 kwietnia 2013
Wykład Davida Usupashvilego/fot. Anna Kulikowska-Kasper
Wykład Davida Usupashvilego
W dniu 8 kwietnia 2013 r. w siedzibie PISM odbyło się spotkanie z Dawidem Usupaszwilim, przewodniczącym parlamentu Gruzji, który wygłosił wykład pt. „European Integration of Georgia - New Opportunities and Old Challenges”. Moderatorem spotkania był Kierownik Biura Badań i Analiz PISM Jarosław Ćwiek-Karpowicz.
31 marca 2013
Fot. Shutterstock
O przystąpieniu Polski do strefy Euro - Marcin Zaborowski, dyrektor PISM, dla AFP
Marcin Zaborowski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w wywiadzie dla Agence France Presse (AFP): "Jeśli rząd chce zbliżyć Polskę do członkostwa w strefie Euro, musi zacząć działać w tym momencie.To są oczekiwania ze strony Brukseli i innych państw. W przeciwnym wypadku zostaniemy pozbawieni możliwości podejmowania najważniejszych decyzji w UE”.
Link do artykułu
29 marca 2013
fot. Wikipedia CC
O polskiej dyplomacji w programie Czarno na Białym mówił dyrektor PISM Marcin Zaborowski
W TVN24, w programie Czarno na Białym, Marcin Zaborowski mówił o polskiej dyplomacji " W tym, że byli politycy zostają dyplomatami, ambasadorami, czy też osoby, które nie są zawodowymi dyplomatami, nie ma nic nadzwyczajnego".
27 marca 2013
Seminar with Ovidiu Dranga/fot. Jadwiga Winiarska
Seminarium PISM: Romania and Poland – A Joint Strategic Vision for the Euro-Atlantic Community
27 marca 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium "Romania and Poland – A Joint Strategic Vision for the Euro-Atlantic Community"  z udziałem Pana Ovidiu Dranga, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rumunii. Moderatorem spotkania był koordynator programu Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia, Piotr Kościński.
25 marca 2013
Fot. Shutterstock
Konferencja: Moving towards more ambitious Eastern Partnership?
25 marca 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował międzynarodową konferencję: Moving towards more ambitious Eastern Partnership? w Brukseli we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej, Institute of International Relations (Czechy) oraz Institute for Public Policy (Mołdawia).
25 marca 2013
fot. Wikipedia CC
O 10 rocznicy interwencji w Iraku - Marcin Zaborowski dla Programu 3 Polskiego Radia
W Programie 3 Polskiego Radia, w audycji "Raport o stanie świata", dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem, mówił o przyczynach i skutkach interwencji w Iraku.24 marca 2013
fot. Wikipedia CC
Gry wyborcze Orbána - Dariusz Kałan dla Rzeczpospolitej
Gdy europejska opinia publiczna dyskutowała głównie nad ideologicznymi zmianami węgierskiej konstytucji, dyskretnie wprowadzono poprawkę ułatwiającą to, co dla Fideszu stanowi dziś polityczny cel numer jeden: zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2014 roku – pisze analityk PISM, Dariusz Kałan.
22 marca 2013
Seminarium PISM: Energetyczna mapa drogowa UE: impuls czy hamulec?
22 marca 2013 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Energetyczna mapa drogowa UE: impuls czy hamulec?. W seminarium udział wzięli Andrzej Kassenberg, Prezes, Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Jacek Saryusz-Wolski, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie moderował analityk PISM, Bartosz Wiśniewski.
20 marca 2013
fot. Jadwiga Winiarska
Seminarium eksperckie: The Security Situation in East Asia: Taiwan’s Perspective

W dniu 20 marca 2013 roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium eksperckie pt. The Security Situation in East Asia: Taiwan’s Perspecive. Gościem spotkania był dr Francis Yi-hua Kan, doradca Narodowej Rady Bezpieczeństwa Tajwanu.

19 marca 2013
Konsultacje społeczne Komisji Europejskiej w sprawie gazu łupkowego – głos analityków PISM
Polecamy analizę autorstwa analityków PISM – Agaty Gostyńskiej Bartosza Wiśniewskiego – omawiającą istotę i implikacje konsultacji społecznych Komisji Europejskiej w sprawie gazu łupkowego. Autorzy dowodzą, że aby znacząco wpłynąć na kierunek europejskiej debaty na ten temat, Komisja Europejska powinna znaleźć sposób na pogodzenie skrajnych stanowisk zwolenników i przeciwników gazu łupkowego.
19 marca 2013
Trilateral British-Afghan-Polish Analytical Forum
19 marca 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zorganizowali Trilateral British-Afghan-Polish Analytical Forum.
13 marca 2013
Okrągły stół w PISM: North South Gas-Corridor and V4 Energy Security

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych otrzymał Standard Grant Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu „North-South Gas Corridor and the V4 Energy Security”. Partnerami PISM są: Hungarian Institute of International Affairs (Węgry), Central European Policy Institute (Słowacja) oraz International Institute of Political Science of Masaryk University (Czechy). W ramach projektu w dniach 13-14 marca 2013 r. w Warszawie odbywa się konferencja z udziałem ekspertów i decydentów z krajów V4, Chorwacji, Rumunii oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej. Ponadto jesienią 2013 r. zostanie wydany raport, w którym autorzy zdefiniują uwarunkowania i interesy poszczególnych państw uczestniczących w projekcie korytarza oraz na ich bazie wypracują rekomendacje dla rządów.


13 marca 2013
Fot. Shutterstock
Praca w PISM: Analityk stosunków międzynarodowych – Ukraina
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje analityka zajmującego się polityką zagraniczną i wewnętrzną Ukrainy. 
07 marca 2013
Gość PISM: Fathallah Sijilmassi, Sekretarz Generalny Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego
7 marca 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład Fathallaha Sijilmassi, Sekretarza Generalnego Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, zatytułowany: North Africa Region: Challenges and Opportunities.


06 marca 2013
Profesor Rabbie Sabel/Fot. Agnieszka Kopeć
Seminarium z udziałem Profesora Robbiego Sabela
6 marca 2013r.  Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, zorganizował seminarium z udziałem Profesora Robbiego Sabela z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozlimie. Podczas spotkania Profesor Rabbie Sabel wygłosił wykład pt: Human Rights in the Context of National Security Challenges:The Israeli Experience. Moderatorem seminarium był Rafał Tanogórski, analityk PISM.
01 marca 2013
Ambassador Alexander Vershbow, Deputy Secretary General of NATO/Fot. Anna Kulikowska-Kasper
Spotkanie eksperckie z udziałem zastępcy Sekretarza Generalnego NATO
Czy NATO i Rosja mogą zacząć mówić wspólnym językiem? Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte spotkanie eksperckie z udziałem z-cy Sekretarza Generalnego NATO, amb. Alexandra „Sandy” Vershbowa. Wśród poruszanych tematów: perspektywy stosunków Rosji i Sojuszu po zakończeniu misji ISAF w Afganistanie, przyszłość projektu obrony antybalistycznej i polityki otwartych drzwi. Świetna dyskusja z wybitnym dyplomatą i ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa.
27 lutego 2013
Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa/Fot. Anna Kulikowska-Kasper
Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa
Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy otworzyli Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa zorganizowane przez PISM. Obok toczących się konsultacji kierownictw obu ministerstw członkowie Forum rozmawiali o upamiętnieniu 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej. Podczas obrad dyskutowano także o europejskiej perspektywie Ukrainy. Współprzewodniczącymi Forum byli europoseł  Paweł Zalewski (Polska) i Anatolii Kinakh (Ukraina).
19 lutego 2013
Gość PISM: Mari Elka Pangestu, minister turystyki i innowacyjnej gospodarki Republiki Indonezji, kandydatka na stanowisko Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Handlu

19 lutego 2013, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie mieli zaszczyt zorganizować spotkanie Mari Elka Pangestu, minister turystyki i innowacyjnej gospodarki Republiki Indonezji z przedstawicielami polskich środowisk eksperckich. W jego trakcie omówione zostały założenia programowe Pani minister Pangestu jako kandydata na stanowisko Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Handlu.


14 lutego 2013
Konferencja ekspercka: Missile Defence In The 21st Century: A Pricey Experiment in Progress Or A Credible Way To Reduce Nuclear Threats?
W dniach 14-15 lutego 2013 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, przy wsparciu Nuclear Threat Initiative, zorganizował międzynarodową konferencję ekspercką dotyczącą obrony antyrakietowej pod tytułem: Missile Defence In The 21st Century: A Pricey Experiment in Progress Or A Credible Way To Reduce Nuclear Threats?

14 lutego 2013
Zapraszamy do lektury artykułu dr Martina Dahindena, dyrektora generalnego Szwajcarskiej Agencji ds. Rozwoju i Współpracy (SDC)
Artykuł został napisany po odbyciu serii spotkań w grudniu 2012 r. w Warszawie oraz zainspirowany utworzeniem z inicjatywy Polski ­- Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, na działalność którego Szwajcaria zadeklarowała wpłatę w wysokości 1 miliona franków szwajcarskich.
13 lutego 2013
Seminarium PISM: VISEGRAD GROUP – UNITED WE STAND, DIVIDED WE FALL?
13 lutego 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: VISEGRAD GROUP – UNITED WE STAND, DIVIDED WE FALL?  połączone z prezentacją najnowszego numeru kwartalnika The Polish Quarterly of International Affairs.
11 lutego 2013
Konferencja PISM: Azerbaijan and the EU
11 lutego 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Centrum Studiów Strategicznych (SAM) oraz Ambasada Republiki Azerbejżanu w Polsce zorganizowali konferencję: Azerbaijan and the EU: political dialogue, energy and security issues.


07 lutego 2013
Konferencja The Warsaw Workshop: Prospects for information sharing and confidence building on Non-Strategic Weapons in Europe
W dniach 7-8 lutego 2013 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Norwegian Institute for Defence Studies oraz Carnegie Endowment for International Peace, przy wsparciu Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Norwegii oraz z udziałem Departamentu Stanu USA, zorganizowali konferencję: The Warsaw Workshop: Prospects for information sharing and confidence building on Non-Strategic Weapons in Europe.
06 lutego 2013
Wykład Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii
6 lutego 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Kolumbii w Polsce zorganizowali wykład Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii Pani Maríi Ángeli HolguínColombia – land of opportunities.
01 lutego 2013
Seminarium PISM: Prospects in Cooperation between Azerbaijan, the EU and Poland for Common Energy Security
1 lutego 2013 odbyło się seminarium Prospects in Cooperation between Azerbaijan, the EU and Poland for Common Energy Security, z udziałem Ministra ds. Energii Azerbejdżanu, Panem Natiq Aliyev Agaami. W spotkaniu wziął udział także europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Moderatorem seminarium była  Beata Wojna, zastępca Dyrektora PISM.
22 stycznia 2013
fot. Anna Kulikowska-Kasper
Debata: Geoekonomia – nowy paradygmat?

Zorganizowana przez PISM i redakcję kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe” dyskusja nt. Czy geoekonomia jest nowym paradygmatem? stanowiła kontynuacją polemiki między Edwardem Haliżakiem, redaktorem i współautorem książki pt. Geoekonomia, a Romanem Kuźniarem, autorem krytycznej recenzji tej pozycji (zob. Sprawy Międzynarodowe” 2012, nr 3).

15 stycznia 2013
Seminarium PISM: Pakistan-Afghanistan Relations
15 stycznia 2013 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte spotkanie eksperckie na temat relacji Pakistanu z Afganistanem.
13 grudnia 2012
Fot. Jadwiga Winiarska
Okrągły stół francusko-polski
13 grudnia 2012 Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych we współpracy z francuskim instytutem IRIS zorganizował Okrągły stół francusko-polski: Polityka Bezpieczeństwa Francji i Polski: nowe dziedziny współpracy. Celem Okrągłego stołu było omówienie możliwości zacieśnienia współpracy Francji i Polski w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, wspierania demokratyzacji i stabilizacji sąsiedztwa Unii Europejskiej oraz perspektyw kooperacji przemysłów obronnych obu krajów.
07 grudnia 2012
Fot.: SHUTTERSTOCK
Dwumiesięczny staż dla studentów - Program "Bezpieczeństo Międzynarodowe"
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny staż dla studentów na kierunkach związanych z zadaniami realizowanymi przez Instytut. Staż będzie odbywał się w lutym-marcu. Składanie formularzy rekrutacyjnych do 31 grudnia 2012 r. 
05 grudnia 2012
Seminarium: Northern Dimension: A Model for Cross-border Cooperation with Russia?
5 grudnia 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, PISM, we współpracy z Ambasadą Finlandii zorganizował seminarium: Wymiar Północny jako model współpracy transgranicznej z Rosją?(Northern Dimension: A Model for Cross-border Cooperation with Russia?)
28 listopada 2012
Europa na drodze do nowego eksperymentu (dez)integracyjnego – debata połączona z prezentacją książki Marka A. Cichockiego „Problem Politycznej jedności w Europie”

28 listopada 2012 roku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się debata „Europa na drodze do nowego eksperymentu (dez)integracyjnego”. Tło do dyskusji stanowiła opublikowana w PISM książka Marka A. Cichockiego „Problem politycznej jedności w Europie”. Obok autora w debacie wziął udział Piotr Buras. Spotkanie moderował Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

27 listopada 2012
Fot. Shutterstock
Dwumiesięczny staż dla studentów - Program "Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Problemy Globalne"

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny Staż dla studentów na kierunkach związanych z zadaniami realizowanymi przez Instytut. Staż będzie odbywał się w okresie luty-marzec 2013 r. Składanie formularzy rekrutacyjnych do 14 grudnia 2012 r. 

26 listopada 2012
Fot. Shutterstock
Dwumiesięczny staż dla studentów - Program "Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia"
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny Staż dla studentów zainteresowanych polską polityką wschodnią i Partnerstwem Wschodnim. Staż będzie odbywał się w okresie styczeń – marzec 2013 roku. Składanie formularzy rekrutacyjnych do 14 grudnia 2012r.
22 listopada 2012
Seminarium: Piąta generacja chińskich przywódców – perspektywy i wyzwania na najbliższą dekadę

W dniu 22 listopada 2012 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium pt. „Piąta generacja chińskich przywódców –  perspektywy i wyzwania na najbliższą dekadę”. Było ono okazją do dyskusji na temat zmian w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin oraz ich implikacji dla chińskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej.

20 listopada 2012
Y2Y in Diplomacy w Kairze i seminarium “We, the children of transition” w RCSS

Wspólnie z Al-Ahram Center for Political and Strategic Studies (ACPSS) w Kairze PISM zorganizował 20 listopada warsztaty dialogu młodych Arabów i Polaków o transformacji: Youth-to-Youth in Diplomacy. Był to drugi etap projektu realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

16 listopada 2012
Raport - Towards a Deeper Visegrad Defence Partnership

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza do lektury raportu „Towards a Deeper Visegrad Defence Partnership”,  kończącego projekt Defence Austerity: a New Paradigm for Defence and Security Cooperation in the Visegrad Region (DAV4), finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

16 listopada 2012
Konferencja: European Banking Union: Getting the Design Right
16 listopada Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Instytutem Bruegel zorganizował seminarium na temat unii bankowej: „European Banking Union: Getting the Design Right”. W seminarium udział wzięło około 40 ekspertów, wśród których znalazło się wielu gości reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje finansowe oraz przedstawiciele sektora prywatnego. Przemówienie otwierające wygłosił Przewodniczący Rady PISM, Premier Jan Krzysztof Bielecki.
16 listopada 2012
fot. Dorota Dołęgowska
Dwumiesięczny staż dla studentów - Program "Unia Europejska"
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny Staż dla studentów na kierunkach związanych z Unią Europejską. Staż będzie odbywał się w styczniu i lutym 2013 roku. Składanie formularzy rekrutacyjnych do 9 grudnia 2012r.
16 listopada 2012
Warsztaty “National Reconciliation in Transitional Realities – Polish Experience and Palestinian Needs” w Jerozolimie i Ramallah
W dniach 14 i 15 listopada br. PISM, wraz z niezależnym palestyńskim think-tankiem PASSIA (Palestinian Academic Society for the Study of International Affairs) i przy udziale Przedstawicielstwa RP w Autonomii Palestyńskiej zorganizował warsztaty nt. pojednania narodowego w Jerozolimie i Ramallah.
07 listopada 2012
Warsztaty polsko-saudyjskie

W dniach 7-8 listopada 2012 r. na zaproszenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przebywała w Warszawie z wizytą delegacja z partnerskiego Instytutu Studiów Dyplomatycznych (ISD) z Arabii Saudyjskiej. Podczas pierwszego warsztatu polsko-saudyjskiego zostały omówione stan stosunków pomiędzy obydwoma państwami, możliwości biznesowe i inwestycyjne w Polsce i Arabii Saudyjskiej, kwestie bezpieczeństwa regionalnego (Iran, oraz Arabska Wiosna) oraz propozycje rozwoju stosunków dwustronnych.

07 listopada 2012
Fot.: Flickr
Konferencja prasowa poświęcona wyborom prezydenckim w USA
7 listopada 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję prasową z udziałem ekspertów PISM poświęconą wynikom wyborów prezydenckich w USA.
04 listopada 2012
Fot. Shutterstock
Staż - Asystent projektu

W związku z uruchomieniem projektu „Bliski Wschód i Afryka Północna” Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na staż asystenta projektu. Dodatkowym atutem kandydatek i kandydatów będzie znajomość problematyki bliskowschodniej oraz języków obcych: angielskiego, francuskiego lub arabskiego.

31 października 2012
Patrycja Sasnal dla prestiżowego kwartalnika naukowo-analitycznego Insight Turkey
Zapraszamy do lektury artykułu Patrycji Sasnal, kierowniczki projektu "Bliski Wschód i Afryka Północna" w PISM, pt. "The Pessoptimist’s Arab Revolution: A Mismatch Between Social Evolution and Political Revolution", który ukazał się w jesiennym numerze prestiżowego kwartalnika naukowo-analitycznego Insight Turkey.
30 października 2012
L. Peral, V. Sakuja, The EU-India partnership: time to go strategic?
Artykuł Beaty Górki-Winter w książce: „The EU-India partnership: time to go strategic?”, wydanej przez European Union Institute for Security Studies

Beata Górka-Winter, koordynator programu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w PISM, jest autorem artykułu „Partners for Peace? Possibilities for EU-India cooperation in promoting security sector reform”, który ukazał się w książce pod redakcją L. Perala i V. Sakuja pt.  „The EU-India partnership: time to go strategic?”, wydanej przez European Union Institute for Security Studies.

30 października 2012
Seminarium eksperckie w PISM: Options for progress in European arms control
30 października 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium eksperckie Options for progress in European arms control. W spotkaniu, które było elementem partnerstwa PISM z Nuclear Security Project (NSP), uczestniczyło ponad 30 ekspertów z Polski i innych państw NATO oraz z Rosji.
29 października 2012
Konferencja: Prospects for Eastern Partnership: How to Reconcile the EU’s Offer with its Neighbours' Expectations?
29 października 2012 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja poświęcona przyszłości Partnerstwa Wschodniego (PW). Okazję do dyskusji stworzyły nie tylko tegoroczne wybory w Gruzji czy na Ukrainie, ale również zbliżająca się prezydencja Litwy, podczas której litewskie władze planują organizację szczytu PW w Wilnie.
26 października 2012
Gość PISM: Admirał William H. McRaven, Dowódca Operacji Specjalnych USA

Gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był admirał William H. McRaven, Dowódca Operacji Specjalnych USA (USSOCOM). McRaven wystąpił w PISM z wykładem zatytułowanym “Special Operations as a tool for ensuring International Security and the defense of Nation-States”. Partnerem PISM w tym wydarzeniu było Dowództwo Wojsk Specjalnych RP, z inicjatywy którego McRaven gościł w Polsce. W wykładzie wzięli udział przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, a także urzędnicy cywilni, eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i wojskowości, oraz dziennikarze.

26 października 2012
PISM Strategic File #24: Republicans on U.S. Foreign Policy: Romney’s Reluctant Embrace of Neoconservatism

W tym numerze PISM Strategic Files Bartosz Wiśniewski podejmuje temat ideologicznych wpływów na republikańskie poglądy na temat polityki zagranicznej USA. Autor analizuje trójnogą podstawę tej ideologii – neokonserwatyzm, konserwatyzm i izolacjonizm – dochodząc do wniosku, że podejście Mitta Romneya do polityki zagranicznej można uznać za szczególny rodzaj neokonserwatyzmu: przyjętego z ostrożnością i zastrzeżeniami.

PISM Strategic File #24

26 października 2012
Wykład minister ds. europejskich Republiki Irlandii, Lucindy Creighton: “Ireland’s Presidency of the EU, January-June 2013: A Perspective”
26 października 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład minister ds. europejskich Republiki Irlandii, Lucindy Creighton zatytułowany “Ireland’s Presidency of the EU, January-June 2013: A Perspective”.
25 października 2012
Warszawskie Forum Azji i Pacyfiku

25 października 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Departamentem Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych zorganizował Warszawskie Forum Azji i Pacyfiku. Celem spotkania była dyskusja z ekspertami z ośrodków akademickich i think-tanków zajmujących się tematyką azjatycką na temat polskiej polityki zagranicznej wobec regionu Azji i Pacyfiku oraz współpracy środowiska akademickiego i eksperckiego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

23 października 2012
Seminarium PISM: Rola fundacji w promowaniu demokracji

W dniu 23 października 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium Rola fundacji w promowaniu demokracji z udziałem przedstawicieli środowisk pozarządowych oraz administracji. Celem seminarium było omówienie najważniejszych kwestii dotyczących roli fundacji w promowaniu demokracji, w tym ich geograficznych i tematycznych obszarów działań. Głównymi tematami dyskusji były sposoby pozyskiwania środków finansowych na prowadzenie działalności międzynarodowej oraz poprawa efektywności i synergii działań fundacji z innymi podmiotami realizującymi projekty w dziedzinie demokratyzacji.

22 października 2012
Seminarium PISM: 2012- THE YEAR OF ELECTIONS
22 października 2012 , Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, zorganizował promocję ostatniego numeru kwartalnika The Polish Quarterly of International Affairs, dotyczącego wyników wyborów w 2012 r. oraz seminarium zatytułowane 2012 – THE YEAR OF ELECTIONS.
19 października 2012
Konferencja: The Future of European Integration: Visegrad Perspectives
19 października 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję: The Future of European Integration: Visegrad Perspectives z udziałem przedstawicieli administracji oraz środowisk analitycznych z państw Grupy Wyszehradzkiej.
19 października 2012
Fot. Stock.xchng
Staż w Biurze Informacji Publicznej
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ogłasza rekrutację na dwumiesięczny staż w Biurze Informacji Publicznej dla studentów zainteresowanych zdobyciem doświadczenia w organizacji konferencji krajowych i międzynarodowych, jak również w dziedzinie public relations think tanku. Staż będzie odbywał się w okresie grudzień 2012 – styczeń 2013. Czas nadsyłania zgłoszeń  do 12 listopada 2012 r.  

18 października 2012
Seminarium: The Parliamentary Elections in Ukraine
18 października Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Friedrich Ebert Stiftung  zorganizowali seminarium pt. The Parliamentary Elections in Ukraine. Setting the course for the future of the Eastern Partnership?”.
15 października 2012
Seminarium: EU Enlargement Towards the Western Balkans
15 października 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Polska Fundacja im. Roberta Schumana zorganizowali seminarium: EU Enlargement Towards the Western Balkans.
12 października 2012
Inauguracja projektu "Europejska Strategia Globalna"
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z 3 innymi europejskimi ośrodkami analitycznymi – Real Instituto Elcano z Hiszpanii, Instytutem Spraw Międzynarodowych (IAI) z Włoch oraz Szwedzkim Instytutem Spraw Międzynarodowych (UI) – zainicjował prace zmierzające do przygotowania Europejskiej Strategii Globalnej. 
11 października 2012
Seminarium PISM: The Strategy of Differentiated Integration. Consequences and Opportunities for the EU
11 października 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium  „The Strategy of Differentiated Integration. Consequences and Opportunities for the EU” z udziałem dr. Nicolaia von Ondarza, eksperta Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) oraz dr. Rafała Trzaskowskiego, deputowanego do Parlamentu Europejskiego.
10 października 2012
Seminarium SWP-PISM: Energy Security in Central and Eastern Europe: Polish and German Perspectives

10 października br. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), we współpracy z Niemieckim Instytutem Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa (SWP) oraz Fundacją Konrada Adenauera (KAS), zorganizował seminarium pt. Energy Security in Central and Eastern Europe: Polish and German Perspectives.

03 października 2012
Seminarium PISM i CEPA „Polish Air & Missile Defence Roundtable“.
3 października 2012 r., PISM oraz Center for European Policy Analysis (CEPA) były gospodarzami seminarium zatytułowanego „Polish Air & Missile Defence Roundtable“.
28 września 2012
Youth to Youth in Diplomacy
W dniach 25-28 września PISM zorganizował autorskie warsztaty "Y2Y Youth to Youth in Diplomacy" dla 13 gości z Egiptu, Tunezji i Algierii. 
28 września 2012
Old Ghosts vs. Children of the Arab Revolution - prezentacja Raportu PISM: Still Awake: The Beginnings of Arab Democratic Change
28 września 2012, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę dotyczącą problemów transformacji w państwach arabskich „Old Ghosts vs. Children of the Arab Revolution” oraz prezentację raportu PISM i fińskiego think-tanku FIIA pt.: „Still Awake: The Beginnings of Arab Democratic Change”.
26 września 2012
Gość PISM: Brendan Nelson - Ambasador Australii w Belgii, Luksemburgu, przy NATO i Unii Europejskiej
26 września 2012, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Australii w Warszawie mieli zaszczyt gościć dr Brendana Nelsona (Ambasador Australii w Belgii i Luksemburgu oraz przy NATO i Unii Europejskiej) z wykładem:  NATO: Australia and the Asia-Pacific.
20 września 2012
Okrągły stół w PISM: USA pozostaną filarem bezpieczeństwa Europy

Większe zaangażowanie w regionie Azji i Pacyfiku nie doprowadzi do obniżenia amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Europy – zapewniali w PISM przedstawiciele Departamentu Obrony USA.

18 września 2012
Seminarium PISM: EUROZONE CRISIS: AVAILABLE WAYS OUT

W dniu 18 września 2012, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprezentował  najnowszy numer kwartalnika PISM the Polish Quarterly of International Affairs podczas seminarium: Kryzys Strefy Euro: Możliwe Drogi Wyjścia. Uczestnikami panelu byli Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Naukowej PISM oraz Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club oraz Agata Gostyńska, analityk PISM ds. instytucjonalnych Unii Europejskiej. Moderatorem panelu był Roderick Parkes, koordynator programu "Unia Europejska" w PISM.

17 września 2012
fot. stock.xchng
PISM o wyborach w mediach

17 września 2012
fot. Magda Pawluczuk
Wydarzenia

17 września 2012
fot. stock.xchng
Analizy i komentarze

13 września 2012
Konferencja PISM i CIIS: China and Europe: New Approaches for a New Time

W dniu 13 września 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Chińskim Instytutem Studiów Międzynarodowych zorganizował konferencję „China and Europe: New Approaches for a New Time”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele think tanków z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Chin.

13 września 2012
Seminarium: Afghanistan Then and Now: A Women’s Perspective
13 września 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz Ambasada Wielkiej Brytanii zorganizowały seminarium: Afghanistan Then and Now: A Women’s Perspective.
13 września 2012
Debata PISM: France after the Elections, and the Future of the European Union

W dniu 13 września Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę pt. „France after the Elections, and the Future of the European Union”, w której udział wzięli Pan Alain Richard, senator i były minister obrony Francji, Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce, oraz profesor Zaki Laïdi z Centrum Studiów Europejskich (Science Po) w Paryżu. Spotkanie moderował Roderick Parkes, koordynator programu ds. Unii Europejskiej w PISM.

13 września 2012
Seminarium PISM: U.S. Foreign Policy under Obama: Is it Worth Four More Years?

13 września 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium poświęcone ocenie osiągnięć administracji Baracka Obamy w dziedzinie polityki zagranicznej. W seminarium wzięli udział prof. Zaki Laidi, wykładowca Instytutu Studiów Politycznych (Sciences Po) w Paryżu oraz prof. Bohdan Szklarski z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpieniom gości PISM przysłuchiwało się kilkudziesięciu dyplomatów, urzędników, ekspertów i badaczy akademickich oraz dziennikarzy. 

31 lipca 2012
Wystąpienie Mitta Romneya w Warszawie
31 lipca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, German Marshall Fund of the United States oraz Instytut Lecha Wałęsy zorganizowali wystąpienie kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych Mitta Romneya zatytułowane: The U.S. - Poland Relationship & The Values Of Liberty.
Wystąpienie Gubernatora Mitta Romney'a w Warszawie -  Plik MP3. Galeria zdjęć. Relacja TVP
Relacja the Weekly Standard ze spotkania (z pełnym tekstem przemówienia Mitta Romney'a).


25 lipca 2012
Media

25 lipca 2012
Wydarzenia

16 lipca 2012
Debata PISM - SEW: Transformation of the South Caucasus` States and its International Context
16 lipca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali debatę pt.: „Transformation of the South Caucasus` States and its International Context”W spotkaniu udział wzięli Davit Hovhannisyan (Center for Civilization and Cultural Studies, Yerevan State University), Alexander Rondeli (Georgian Foundation of International and Strategic Studies), a także Tomasz Knothe, Ambasador RP w Armenii w latach 2004-2009 oraz Marek Matusiak (Ośrodek Studiów Wschodnich). Spotkanie moderował Konrad Zasztowt (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
13 lipca 2012
PRACA W PISM: Administrator
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje pracownika na stanowisko Administrator
13 lipca 2012
Konferencja PISM i Asser Institute: Preventing fraud, corruption and bribery committed by and through legal entities
W dniu 13 lipca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z TMC Asser Instituut i we współpracy z holenderskim Ministerstwem Sprawiedliwości zorganizował konferencję zatytułowaną Preventing fraud, corruption and bribery committed by and through legal entities. Konferencja była częścią ogólnoeuropejskiego projektu finansowanego przez Komisję Europejską mającego na celu popularyzację zagadnień związanych z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości gospodarczej.
09 lipca 2012
Debata PISM-ECFR-GW: Gdzie się podział świat?
9 lipca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations oraz Gazeta Wyborcza zorganizowali debatę poświęconą problematyce nieobecności tematyki międzynarodowej w polskich mediach zatytułowaną: Gdzie się podział świat? Problematyka międzynarodowa w polskich mediach.
04 lipca 2012
Seminarium PISM i FES: The Euro Crisis– Europe in Crisis?
4 lipca br. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Fundacja im. Eberta zorganizowali debatę pt. "The Euro Crisis - Europe in Crisis?", w której wystąpili Thomas Oppermann, poseł do Bundestagu, główny dyrektor zarządzający frakcji parlamentarnej SPD, oraz Roderick Parkes, koordynator programu „Unia Europejska” w PISM. Dyskusję poprowadził redaktor Wawrzyniec Smoczyński, kierownik działu zagranicznego tygodnika „Polityka”.
03 lipca 2012
Gość PISM: Yves Rossier
4 lipca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Szwajcarii zorganizowali spotkanie z Yves Rossierem (sekretarz Stanu w Departamencie Federalnym Spraw Zagranicznych Szwajcarii). Gość PISM wygłosił wykład: Switzerland’s interaction with the EU and its impact on Swiss-Polish relations.
27 czerwca 2012
DEBATA: Kissinger and Sikorski on Europe
27 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zorganizowali debatę zatytułowaną: Kissinger and Sikorski on Europe.
Relacje: TVP, PAP, Polskie Radio, Associated PressU.S.News

22 czerwca 2012
fot.: Jadwiga Winiarska
Gość PISM: Minister Spraw Zagranicznych Kazachstanu Yerzhan Kazykhanov
22 czerwca 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych razem z Ambasadą Republiki Kazachstanu w Warszawie gościł  Yerzhana Kazykhanova, Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Kazachstanu, który wystąpił z wykładem pt.  Priorities of Kazakhstan’s Foreign Policy 
21 czerwca 2012
Zamknięte seminarium PISM: Polska polityka zagraniczna – utrzymać Białoruś w kontekście europejskim

21 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium: Polska polityka zagraniczna – utrzymać Białoruś w kontekście europejskim, w trakcie którego omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące relacji zarówno na linii Polska-Białoruś, jak i Unia Europejska-Białoruś.

21 czerwca 2012
Pierwsza konferencja organizowana w ramach grantu Visegrad Group in the Post Lisbon EU: Getting Closer to Move Further
21 czerwca 2012 r, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dr. Marcin Zaborowski otworzył konferencję “The Visegrad Group and the Future EU Economy: Standing Together or Falling Apart?” 
21 czerwca 2012
Fot. Stock.xchng
Seminarium PISM: Zmiany na europejskich rynkach gazu i strategie największych eksporterów
21 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Norweskim Instytutem Spraw Międzynarodowych (NUPI) zorganizował seminarium pt. Zmiany na europejskich rynkach gazu i strategie największych eksporterów. W roli panelistów wystąpili: dr Jakub Godzimirski (NUPI), Lidia Puka (PISM)oraz Andrzej Szczęśniak. Spotkanie moderował dr. Jarosław Ćwiek-Karpowicz (PISM).
19 czerwca 2012
Debata: Central Europe in Hungary’s Foreign Policy
19 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę: Central Europe in Hungary’s Foreign Policy.
18 czerwca 2012
Komentarz po wyborach prezydenckich w Egipcie
18 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie dla mediów i ekspertów, przedstawiając komentarz po wyborach prezydenckich w Egipcie: Wasz prezydent, wasz premier – Egipt po wyborach prezydenckich. 
14 czerwca 2012
Gość PISM: Jiří Schneider
14 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Republiki Czeskiej w Polscezorganizowali spotkanie z Jiříim Schneiderem (Pierwszym Wiceministrem Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej), który wystąpił z wykładem: The Eastern Partnership and the Visegrad Group.
12 czerwca 2012
Seminarium PISM: Nowy tandem francusko – niemiecki: konsekwencje dla Polski.
12 czerwca 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło  się zamknięte seminarium w ramach cyklu spotkań na temat wyborów prezydenckich i parlamentarnych we Francji pod tytułem Nowy tandem francusko – niemiecki: konsekwencje dla Polski.
05 czerwca 2012
PISM-ELN High Level Symposium
5 czerwca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz European Leadership Network (ELN) zorganizowały w Warszawie seminarium wysokiego szczebla zatytułowane: Implications of the NATO Chicago Summit for arms control/non-proliferation and prospects for NATO-Russia cooperation. Seminarium zostało zorganizowane w ramach partnerstwa PISM z ELN oraz Nuclear Security Project.
05 czerwca 2012
Gość PISM: Douglas Duncan
5 czerwca 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych gościł Pana Douglasa Duncana (Associate Program Coordinator for the Energy Resources Program, United States Geological Survey), który wystąpił z wykładem pt. "The Science of Shale Gas: The U.S. Experience in Resource Base Assessment".
31 maja 2012
PISM głównym partnerem Wrocław Global Forum, 31 maja-2czerwca 2012
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (key partner), podobnie jak przed rokiem, współorganizował Wrocław Global Forum.

25 maja 2012
Gość PISM: A. Wess Mitchell
25 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych gościł A. Wessa Mitchella (Prezes CEPA) z wykładem zatytułowanym: Central Europe in the U.S. Foreign Policy.
25 maja 2012
Gość PISM: prof. Ihsan Daği
25 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład prof. Ihsana Daği zatytułowany:Post-Kemalism and its Implications for Turkey’s Foreign Policy. 

24 maja 2012
XI Forum Polityki Zagranicznej
24 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował XI Forum Polityki Zagranicznej pt Polska architektem przyszłości? Ewolucja UE i NATO, a interesy Polski.
22 maja 2012
Benoît d’ABOVILLE (Były ambasador Francji w Polsce oraz przy NATO) / Fot. Jadwiga Winiarska
Gość PISM: Benoît d’ABOVILLE
22 maja 2012 r. PISM oraz Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich przy Uniwersytecie Warszawskim miały zaszczyt gościć byłego Ambasadora Francji przy NATO oraz byłego Ambasadora Francji w Warszawie Pana Benoîta d’ABOVILLE'a z wykładem French Defence Policy after the 2012 Presidential Elections.
21 maja 2012
Spotkanie z prof. Adamem Danielem Rotfeldem autorem książki „W CIENIU. 12 ROZMÓW Z MARCINEM WOJCIECHOWSKIM"

21 maja 2012 Agora i PISM miał zaszczyt gościć prof. Adama Daniela Rotfelda autora książki pt.: W CIENIU. 12 ROZMÓW Z MARCINEM WOJCIECHOWSKIM oraz Marcina Wojciechowskiego na spotkaniu autorskim w Pałacu Staszica w Warszawie.

21 maja 2012
Debata PISM: THE FUTURE OF SCHENGEN AREA
18 maja 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium Przyszłość strefy Schengen.
18 maja 2012
Debata PISM: NATO przed Chicago
18 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę: NATO przed Chicago – pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością.
17 maja 2012
III PISM – ICWA ROUNDTABLE India and Poland: Vistas for Future Partnership
17 maja 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, we współpracy z Indyjską Radą Spraw Międzynarodowych (India Council of World Affairs), zorganizował seminarium: Indie i Polska: Partnerstwo dla Przyszłości.
Raport po konferencyjny:
India and Poland: Vistas for Future Partnership
17 maja 2012
Gość PISM: Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski,
w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, 17 maja 2012  wygłosił wystąpienie: Szczyt w Chicago: co z NATO po Afganistanie? Relacje: PAP, Gazeta Wyborcza, TOK FM
16 maja 2012
Debata PISM: WILL FRANÇOIS HOLLANDE TURN EUROPE LEFT?
16 maja 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła  się druga debata w ramach cyklu spotkań na temat wyborów prezydenckich we Francji, oraz ich implikacji dla europejskiej polityki, pod tytułem: WILL FRANÇOIS HOLLANDE TURN EUROPE LEFT?
15 maja 2012
Delegacja NWC w PISM
15 maja 2012 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych gościła delegacja amerykańskiej uczelni wojskowej National War College (NWC).
11 maja 2012
Seminarium: Członkostwo Ukrainy we Wspólnocie Energetycznej
11 maja 2012, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Członkostwo Ukrainy we Wspólnocie Energetycznej: szanse i wyzwania.
10 maja 2012
Drugi Workshop Projektu IDEAS zorganizowany przez PISM
10 maja 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował w Warszawie drugie seminarium robocze w ramach projektu IDEAS, zatytułowane Towards a Euro-Atlantic and Eurasian Security Community.
10 maja 2012
Gość PISM: Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Norwegii
10 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład Ministra Spraw Zagranicznych Norwegii Jonasa Gahra Støre zatytułowany: Energy in a European Perspective. High North – New Dimensions.
08 maja 2012
WYBORY PREZYDENCKIE WE FRANCJI – KONSEKWENCJE DLA POLSKI I EUROPY
Socjalista Francois Hollande zwyciężył w wyborach prezydenckich we Francji, uzyskując prawie 52 proc. głosów. 
07 maja 2012
Gość PISM: Michael Noonan, Minister Finansów Irlandii
7 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Ambasadą Irlandii w Polsce miał  zaszczyt gościć Michaela Noonana (Ministra Finansów Irlandii) z wykładem: IRELAND: THE ROAD TO RECOVERY.
27 kwietnia 2012
Gość PISM: Ambasador Ramin Mehmanparast
27 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych gościł J.E. Ambasadora Ramina Mehmanparasta (Rzecznik Prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu) z wykładem: Realities of the Islamic Republic of Iran’s Foreign Policy.
26 kwietnia 2012
Fot. Stock.xchng
PRACA W PISM: Recepcjonistka/ Recepcjonista
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje Recepcjonistki/ Recepcjonisty
24 kwietnia 2012
Seminarium: The Foreign Policy of Egypt in the Muslim Brotherhood Agenda
24 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: The Foreign Policy of Egypt in the Muslim Brotherhood Agenda.


23 kwietnia 2012
Prezentacja publikacji PISM: PRZYSZŁOŚĆ EUROPY STRATEGICZNEJ
23 kwietnia 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się prezentacja najnowszej publikacji PISM autorstwa Nicole Gnesotto oraz debata pod tym samym tytułem: Przyszłość Europy strategicznej.
20 kwietnia 2012
PRACA W PISM: Specjalista ds. promocji i sprzedaży w Wydawnictwie PISM
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje Specjalisty ds. promocji i sprzedaży w Wydawnictwie PISM
20 kwietnia 2012
Seminarium PISM: Negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych UE 2014-2020
20 kwietnia 2012 roku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium: Negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych UE 2014-2020: nowy kontekst i perspektywy.
19 kwietnia 2012
Seminarium eksperckie: Reducing the role of nuclear weapons in European security
19 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium eksperckie zatytułowane: Reducing the role of nuclear weapons in European security: Central and Eastern European perspectives. Seminarium było elementem partnerstwa PISM z Nuclear Security Project.
18 kwietnia 2012
Seminarium PISM: A New Player in the Region? The Main Directions of the Foreign and Security Policy of Romania
18 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium eksperckie A New Player in the Region? The main directions of the foreign and security policy of Romania z udziałem dr Iuliana Foty, doradcy ds. bezpieczeństwa Prezydenta Rumunii. 
17 kwietnia 2012
Seminarium: Estonia and the Baltic Sea Region – What Next After the Crisis?
17 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Republiki Estonii w Polsce zorganizował seminarium: Estonia and the Baltic Sea Region – What Next After the Crisis?.
16 kwietnia 2012
Seminarium PISM: Doświadczenia i perspektywy polityk USA, UE i Izraela wobec Iranu

16 kwietnia 2012 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium: Doświadczenia i perspektywy polityk USA, UE i Izraela wobec Iranu.

10 kwietnia 2012
Debata PISM: TURCJA: SAMOTNE MOCARSTWO REGIONALNE?
10 kwietnia 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się prezentacja kwartalnika „SPRAWY MIĘDZYNARODOWE”, 2011, nr 4 oraz debata:Turcja: samotne mocarstwo regionalne?

05 kwietnia 2012
Seminarium PISM: Wybory prezydenckie w Republice Mołdawii – znaczenie dla polityki wewnętrznej i zagranicznej kraju
5 kwietnia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium: Wybory prezydenckie w Republice Mołdawii – znaczenie dla polityki wewnętrznej i zagranicznej kraju.
04 kwietnia 2012
Gość PISM: Philippe Sands
4 kwietnia 2012 roku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się gościnny wykład zatytułowany From Hans Frank at Nuremberg to International Criminal Court: How Did Lauterpacht, Lemkin and the University in Lvov Influence the Development of International Law? Wykład, zorganizowany wspólnie przez Instytut Allerhanda oraz PISM, wygłosił profesor Philippe Sands z University College London.
02 kwietnia 2012
Gość PISM: prof. François Godement
2 kwietnia 2012 roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład prof. François Godement zatytułowany "Bilateral Strategic Partnerships between European Countries and China – Challenges or Opportunities?".
30 marca 2012
PRACA W PISM: Księgowy

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje pracownika na stanowisko Księgowego

30 marca 2012
Gość PISM: Michael Danby
30 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium z udziałem Michaela Danby (przewodniczący Komisji Parlamentarnej Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu w Parlamencie Australijskim, szef Polsko-Australijskiej Grupy Parlamentarnej) zatytułowane: China’s Peaceful Rise? Implications for Europe.
28 marca 2012
Konferencja PISM i KAS: Cooperation or Competition in the Baltic Sea Region?
28 marca 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera zorganizował konferencję: Cooperation or Competition in the Baltic Sea Region? połączoną z prezentacją raportu Political State of the Region Report.
Prezentacje do pobrania
23 marca 2012
Debata: Are EU Citizens Equal? Protection of European Values and the Dutch Anti-immigrant Portal
23 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę: Are EU Citizens Equal? Protection of European Values and the Dutch Anti-immigrant Portal.
22 marca 2012
Zamknięte seminarium eksperckie: Przemiany demokratyczne w Mjanmie/Birmie: Jaka rola Polski?
22 marca 2012 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się zamknięte seminarium eksperckie: Przemiany demokratyczne w Mjanmie/Birmie: Jaka rola Polski?
19 marca 2012
Prezentacja Raportu PISM: Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Chińską Republiką Ludową
19 marca Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Chińską Republiką Ludową – prezentacja raportu PISM.
14 marca 2012
Wykład dr. Andrew M. Exuma: U.S. Strategy in Afghanistan, 2009-2014 and Beyond
14 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie zorganizował wykład dr. Andrew M. Exuma: U.S. Strategy in Afghanistan, 2009-2014 and Beyond.
13 marca 2012
Seminarium PISM: Eastern Dimension of Slovenia's Foreign Policy
14 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Eastern Dimension of Slovenia's Foreign Policy.
13 marca 2012
Seminarium PISM: The European Union and Brazil as Privileged Partners?
13 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: The European Union and Brazil as Privileged Partners? Difficult Path to an Authentic Strategic Partnership
08 marca 2012
Seminarium: Polska i Białoruś - dyplomatyczny kryzys na 20-lecie stosunków dwustronnych
8 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Polska i Białoruś – dyplomatyczny kryzys na 20-lecie stosunków dwustronnych.


08 marca 2012
Seminarium: Poland and Spain: cooperating in a Europe of challenge
W czwartek 8 marca 2012 r. w siedzibie Ambasady RP w Madrycie odbyło się zamknięte seminarium„Poland and Spain: cooperating in a Europe of challenges” zorganizowane przez Ambasadę, PISM oraz hiszpańską fundację FRIDE z okazji jubileuszu 35-lecia przywrócenia stosunków dyplomatycznych Polski i Hiszpanii. Program Seminarium
06 marca 2012
Gość PISM: Prof. Dariusz Rosati
6 marca 2012 roku w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych gościnny wykład zatytułowany „Co dalej ze strefą euro?” wygłosił profesor Dariusz Rosati.
05 marca 2012
Konferencja prasowa poświęcona wyborom prezydenckim w Rosji
5 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję prasową z udziałem ekspertów PISM poświęconą wyborom prezydenckim w Rosji.
Relacja Polskiego Radia
Relacja PAP
Relacja Radia Zet
02 marca 2012
Seminarium PISM-FES: Putin’s Return: Perspectives for EU–Russia Relations
2 marca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Friedrich Ebert Stiftung zorganizowali  seminarium: Putin’s Return: Perspectives for EU–Russia Relations.
29 lutego 2012
Gość PISM: Rose Gottemoeller - European Security and the Next Steps in Nuclear Arms Control

29 lutego 2012 r. gościem  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych była Rose Gottemoeller, Pełniąca Obowiązki Podsekretarza Stanu USA ds. Kontroli Zbrojeń i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, która wygłosiła wystąpienie European Security and the Next Steps in Arms Control”.

21 lutego 2012
Spotkanie z ekspertami z Research Institute for Peace and Security
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 21 lutego gościł dwóch ekspertów z japońskiego Research Institutue for Peace and Security – prof. Gen Kikkawa i dr. Masataka Nakauchi. 
20 lutego 2012
Debata PISM: Współpraca regionalna w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony - jaka rola dla Polski


20 lutego 2012 w Polskia Instytucie Spraw Międzynarodowych miała miejsce prezentacja raportu: Weimar Defence Cooperation – Projects to Respond to the European Imperative oraz debata ekspercka: Współpraca regionalna w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony – jaka rola dla Polski. Relacja z wydarzenia (PAP)
15 lutego 2012
Seminarium Eksperckie: Wizyta Prezydenta Komorowskiego w Chinach
15 lutego 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zorganizował zamknięte seminarium eksperckie: Wizyta Prezydenta Komorowskiego w Chinach – ocena rezultatów oraz perspektywy rozwoju stosunków Polski z Chinami.
06 lutego 2012
Seminarium PISM: Hungary: The Political and Economic Situation and Its European Implications
6 lutego 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: Hungary: the Political and Economic Situation and Its European Implications.
06 lutego 2012
Seminarium PISM: The Prospects of EU Enlargement
6 lutego 2012 w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych odbyło się seminarium: The Prospects of EU Enlargement.
31 stycznia 2012
Seminarium PISM: Economic Integration in the Post-Soviet Space: Cooperation or Rivalry Between Russia and the European Union?
31 stycznia 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium Economic Integration in the Post-Soviet Space: Cooperation or Rivalry Between Russia and the European Union? 
26 stycznia 2012
Debata PISM: MIĘDZYNARODOWE AMBICJE WSCHODZĄCYCH MOCARSTW
26 stycznia 2012 w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych odbyła się debata pt.„Międzynarodowe ambicje wschodzących mocarstw”, połączona z prezentacją najnowszego numeru kwartalnika Polski Przegląd Dyplomatyczny.

24 stycznia 2012
Wizyta studyjna studentów z Holandii
24 stycznia 2012 PISM
we współpracy
z DemosEUROPA zorganizował spotkanie
dla studentów politologii
i stosunków międzynarodowych
z Uniwersytetu Leiden.
20 stycznia 2012
THE EASTERN PARTNERSHIP – PROSPECTS FOR 2012
20 stycznia 2012 zorganizował seminarium: THE EASTERN PARTNERSHIP – PROSPECTS FOR 2012, której gośćmi byli: Olaf Osica (OSW), Marcin Zaborowski (PISM), Jacek Saryusz-Wolski (Parlament Europejski), Thomas Østrup Møller (Ambasador Danii w Polsce), Jarosław Dziedzic (MSZ).
15 grudnia 2011
Sympozjum: Prospects for the NATO Deterrence and Defence Posture Review and NATO-Russia Cooperation

15 grudnia 2011 r. PISM wraz z the European Leadership Network for Multilateral Nuclear Disarmament and Non-Proliferation (ELN) zorganizował Sympozjum wysokiego szczebla pt. “Prospects for the NATO Deterrence and Defence Posture Review and NATO-Russia Cooperation”.

Program konferencji

Galeria zdjęć


13 grudnia 2011
Konferencja: EU Eastern Partnership - Azerbaijan: Challenges and Perspectives
13 grudnia 2011, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współprcy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej, Centrum Studiów Strategicznych przy Prezydencie Republiki Azerbejdżanu (SAM) oraz Ambasadą Republiki Azerbejdżanu w Polsce zorganizował konferencję: EU Eastern Partnership - Azerbaijan: Challenges  and Perspectives.

Program konferencji
Galeria zdjęć
05 grudnia 2011
Konferencja: The EU Multiannual Financial Framework 2014-2020 in times of crisis
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Center for Economic Development z Sofii, a także przy pomocy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Bułgarii, zorganizował międzynarodową konferencję ekspercką pod tytułem: The EU Multiannual Financial Framework 2014-2020 in times of crisis, która odbyła się 30 listopada b.r. w Sofii, w siedzibie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Konferencja miała oddźwięk w mediach, m.in. w portalu internetowym EUinside.eu.
05 grudnia 2011
Konferencja: The Polish Presidency of the EU Council: Challenges and Opportunities

5 grudnia 2011 The Austro-French Centre (AFC), the French Institute for International Relations oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizowali w Hotelu Polonia Palace konferencję: The Polish Presidency of the EU Council: Challenges and Opportunities.

03 grudnia 2011
Konferencja: Doing Bussines with China. Chińska strategia rozwoju a szanse i możliwości dla polskich firm i regionów

16 listopada 2011 r. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja: Doing Bussines with China. Chińska strategia rozwoju a szanse i możliwości dla polskich firm i regionów.  Współorganizatorem konferencji, której inicjatorem było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, był Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz ThinkTank Magazine, KGHM Miedź S.A. i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

02 grudnia 2011
Seminarium PISM: Gas Supply Security: Polish and German Perspectives
2 grudnia 2011 odbyło się w Berlinie polsko-niemieckie seminarium eksperckie nt. przyszłości dostaw gazu ziemnego do Europy. Spotkanie współorganizował Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Niemiecki Instytutu Spraw Bezpieczeństwa i Międzynarodowych (SWP).
28 listopada 2011
Artur Gradziuk (PISM) fot. Jadwiga Winiarska
Globalne negocjacje klimatyczne – konferencja prasowa
28 listopada 2011 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji wspólnego raportu PISM i Koalicji Klimatycznej pt.: „Globalne negocjacje klimatyczne: interesy i wyzwania dla Polski i Unii Europejskiej”.

Raport: Globalne negocjacje klimatyczne - interesy i wyzwania dla Polski i Unii Europejskiej. A. Gradziuk, Z.M. Karaczun, E. Wyciszkiewicz, PISM 2011
21 listopada 2011
Seminarium PISM: The Position of Algeria in the Arab Awakening
21 listopada 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: The Position of Algeria in the Arab Awakening.
21 listopada 2011
Gość PISM: Božidar Đelić - wicepremier Republiki Serbii
21 listopada 2011 PISM gościł wicepremiera Republiki Serbii Božidara Đelicia z wykładem: European perspectives of Serbia and the Western Balkans. Od lewej: Božidar Đelić, Leszek Jesień.
18 listopada 2011
Gość PISM: Mahdi F. Abdul Hadi
18 listopada 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych miał zaszczyt gościć profesora Mahdi F. Abdul Hadi, dyrektora Palestyńskiego Akademickiego Stowarzyszenia na Rzecz Studiów nad Stosunkami Międzynarodowymi (PASSIA) z Jerozolimy. Profesor Hadi wygłosił wykład: The Arab Spring and the Palestinian-Israeli Conflict. Wprowadzenie i komentarz wygłosiła Patrycja Sasnal - analityk PISM.
17 listopada 2011
Gość PISM: To-hai Liou
17 listopada 2011w  Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się wykład dr To-hai Liou z National Chengchi University z Taipei zatytułowany: Asian Economic Integration-A Taiwanese Perspective.


16 listopada 2011
Prezentacja ostatniego numeru Spraw Miedzynarodowych i debata pt. ARABSKA WIOSNA

Debata pt. ARABSKA WIOSNA. Od lewej: Patrycja Sasnal, Marcin Zaborowski, Olaf Osica

15 listopada 2011
Gość PISM: Ilter Turan

15 listopada 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych miał zaszczyt gościć profesora Iltera Turana z Istanbul Bilgi University z wykładem:  Recent Evolution of Turkish Foreign Policy: Any Implications for the Atlantic Alliance?

14 listopada 2011
Prezentacja raportu "Weimar Defence Cooperation - projects to respond to the European imperative"

14 listopada 2011 PISM i Henirich Boell Stiftung Warsaw zorganizowali w Warszawie prezentację raportu "Weimar Defence Cooperation - projects to respond to the European imperative" z udziałem jego autorów, Marcela Dickowa, Hilmara Linnenkampa (SWP), Jean-Pierre Maulny (IRIS) i Marcina Terlikowskiego (PISM).

10 listopada 2011
Seminarium "Perspektywy uderzeń prewencyjnych na Iran"

10 listopada 2011 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się zamknięte seminarium eksperckie na temat problemu irańskiego programu nuklearnego.

08 listopada 2011
Seminarium: The Arab Spring: Towards a Coherent US-EU Approach w Waszyngtonie

8 i 9 listopada Atlantic Council, PISM i Komisja Europejska zorganizowały w Waszyngtonie wspólne seminarium  na temat możliwości wypracowania jednolitej strategii wobec przemian na Bliskim Wschodzie.

08 listopada 2011
Seminarium z udziałem Kalypso Nicolaidis

8 listopada Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład profesor Kalypso Nicolaidis (European Studies Centre, St Antony's College, University Of Oxford) pt. EU 2.0 in the midst of crisis: governance and sustainable integration.

28 października 2011
Seminarium PISM: European Perspectives for Moldova

28 października 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodwych zorganizował seminarium: European Perspectives for Moldova.

27 października 2011
Udział PISM w EU-Washington Forum 2011

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych był partnerem tegorocznego EU-Washington Forum 2011, które odbyło się w dniach 27-28 października w Waszyngtonie.

27 października 2011
Debata i prezentacja publikacji PISM: „Turcja i Europa: wyzwania i szanse"
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w dniu 27 października 2011  zorganizował  debatę i prezentację książki: Turcja i Europa: wyzwania i szanse.

25 października 2011
Fot. Flickr/isafmedia
Trójstronne Afgańsko-Polsko-Amerykańskie Forum Analityczne
25 października 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował pierwsze trójstronne Afgańsko-Polsko-Amerykańskie Forum Analityczne, wraz  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz ambasadą USA w Warszawie.

Galeria zdjęć

Raport po-konferencyjny
20 października 2011
Seminarium z udziałem Charlesa Gatiego
20 października 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium pod tytułem: Central and Eastern Europe in the US foreign policy under the Obama administration z udziałem CHARLESA GATIEGO - wykładowcy Johns Hopkins University SAIS, członka Council on Foreign Relations i  autora tomu: Stracone złudzenia Moskwa, Waszyngton i Budapeszt wobec Powstania Węgierskiego 1956 roku.
19 października 2011
Seminarium: Czy Niemcy straciły miłość do Europy?

19 października 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium pt. Czy Niemcy straciły miłość do Europy?

14 października 2011
Praca w PISM: Analityk stosunków międzynarodowych – Europa Środkowa

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych poszukuje doświadczonego analityka zajmującego się stosunkami międzynarodowymi w Europie Środkowej (w tym zwłaszcza kraje Grupy Wyszehradzkiej).

 

Zgłoszenia (CV, list motywacyjny, listy referencyjne od dwóch osób, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych dla celów procesu rekrutacji oraz wymagana publikacja) należy przesyłać na adres poczty elektronicznej sekretariat@pism.pl do 13 listopada 2011 r.  Odpowiemy na wybrane oferty.

12 października 2011
Seminarium z udziałem Ahmeda Rashida
12 października 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych gościł redaktora Ahmeda Rashida, autora światowych bestsellerów: Taliban: Militant Islam, Oil and Fundamentalism in Central Asia (2000) oraz Descent into Chaos: The United States and the Failure of Nation Building in Pakistan, Afghanistan, and Central Asia (2008), który wziął udział w zamkniętym seminarium eksperckim PISM: AFGHANISTAN AND PAKISTAN: CURRENT PROBLEMS AND FUTURE CHALLENGES.

11 października 2011
Seminarium: Global Crisis and the Economic, Institutional and Political Response - the Case of Ireland

11 października 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ambasada Irlandii w Polsce zorganizowały seminarium: Global Crisis and the Economic, Institutional and Political Response - the Case of Ireland.     Seminarium otworzył Ambasador Irlandii w Polsce, J.E.Eugene Hutchinson, następnie wykład wygłosiła prof. Brigid Laffan z dublińskiego University College Dublin, znana na całym świecie badaczka problematyki europejskiej.

10 października 2011
Konferencja: Facing the Challenges of the New Global Order:

Konferencja pt. Facing the Challenges of the New Global Order: A Japanese Perspective. Od lewej: Nobuhide Hatasa, Paweł Wojciechowski, Jan Krzysztof Bielecki.

Raport pokonferencyjny do pobrania

07 października 2011
Debata: KATYŃ - LUDOBÓJSTWO CZY ZBRODNIA WOJENNA
Prezentacja kwartalnika „SPRAWY MIĘDZYNARODOWE” i debata KATYŃ – LUDOBÓJSTWO CZY ZBRODNIA WOJENNA.
Od lewej: Karol Karski, Marcin Wojciechowski, Patrycja Grzebyk


 

05 października 2011
Seminarium ROSYJSKA ELITA PRZED WYBORAMI5października br. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium: ROSYJSKA ELITA PRZED WYBORAMI  – ZINTEGROWANA CZY PODZIELONA?

05 października 2011
Prezentacja Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego i debata pt. POLSKA PREZYDENCJA W UE

Polska prezydencja w UE w kontekście analiz zawartych w najnowszym numerze Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego.

Od lewej: Rafał Trzaskowski i Maciej Szpunar.

03 października 2011
Spotkanie z Davide Cucino

W dniu 3 października 2011 roku gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Davide Cucino, prezes EU Chamber of Commerce in China (EUCCC), organizacji zrzeszającej 1600 europejskich przedsiębiorstw. Tematem spotkania była prezentacja wniosków i rekomendacji 12 edycji raportu „European Business in China Position Paper” oraz dyskusja na temat warunków i wyzwań działalności przedsiębiorstw zagranicznych w Chinach.

29 września 2011
Konferencja: The Eastern Partnership Conference: towards a European Community of democracy, prosperity and a stronger civil society

Międzynarodowa konferencja towarzysząca Szczytowi Partnerstwa Wschodniego w Warszawie zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Eastern Partnership Civil Society Forum.

28 września 2011
Seminarium PISM: Bliżej czy dalej pokoju? Konsekwencje debaty o uznaniu Palestyny w ONZ
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza na seminarium:
Bliżej czy dalej pokoju? Konsekwencje debaty o uznaniu Palestyny w ONZ

27 września 2011
Konferencja: Political Perspectives for Belarus

27 września br. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja pt. Political Perspectives for Belarus: Belarusian Political Partners Conference.

27 września 2011
Forum na temat relacji Unia Europejska-Indie w New Dehli - III EU-India Forum on Effective Multilateralism

W dniach 27-28 września 2011 r. analitycy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wzięli udział w trzecim Forum UE-Indie na temat Efektywnego Multilateralizmu w New Delhi.

20 września 2011
Jeńcy wojny 1920 - spór o historię z myślą o przyszłości

Debata PISM pt. „Jeńcy wojny 1920 – spór o historię z myślą o przyszłości" w kinie Kultura. Od lewej:  Wojciech Roszkowski, Zbigniew Karpus, Giennadij Matwiejew, Marcin Zaborowski.

15 września 2011
Konferencja: Energy Security of Central Europe: Looking through Regional Lenses

15 września br. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję pt. „ENERGY SECURITY OF CENTRAL EUROPE: LOOKING THROUGH REGIONAL LENSES”.

Prezentacje panelistów do pobrania

Galeria zdjęć


13 września 2011
Spotkanie z Adamem M. Garfinkle

13 września 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz The German Marshall Fund of the United States (GMF) zorganizowali seminarium z udziałem Adama M. Garfinkle, redaktora The American Interest, pt. „Central Europe in the U.S. Grand Strategy: on the sidelines or on the rise?”

12 września 2011
Seminarium PISM: 9/11 TEN YEARS ON: Past Experiences and Future Challenges Different Perspectives on Countering Terrorism in the 21st Century

12 września br., w dzień po dziesiątej rocznicy zamachów terrorystycznych w USA, Polski Instytut Spraw Miedzynarodowych zorganizował seminarium pt. 9/11 TEN YEARS ON: Past Experiences and Future Challenges. Different Perspectives on Countering Terrorism in the 21st Century.

29 sierpnia 2011
Dr Stefan Meister, Almut Möller, Dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz
Dr Stefan Meister, Almut Möller, Dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz
Polityka zagraniczna Polski i Niemiec wobec wschodnich sąsiadów UE
Porównanie polityki zagranicznej Polski i Niemiec wobec wschodnich sąsiadów UE było głównym tematem seminarium eksperckiego zorganizowanego dnia 29 sierpnia 2011 r. w Berlinie przez Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Roberta Boscha w Niemieckiej Radzie Polityki Zagranicznej (DGAP). Dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Stefan Meister z Niemieckiej Rady Polityki Zagranicznej zaprezentowali w swoich wystąpieniach aktualną politykę Warszawy i Berlina wobec krajów Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego oraz dyskutowali nad możliwościami współpracy. Zgodzili się, że Unia Europejska jest wspólnym punktem odniesienia w formułowaniu polityki wschodniej obu państw. Jednocześnie, mają one różne priorytety tej kwestii: Polska jest skoncentrowana na państwach Partnerstwa Wschodniego, podczas gdy Niemcy przywiązani są do priorytetowego traktowania Rosji.
19 lipca 2011
Wykład ministra spraw zagranicznych Republiki Greckiej
19 lipca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych gościł Stavrosa Lambrinidisa, ministra spraw zagranicznych Republiki Greckiej, który wygłosił wykład zatytułowany „Responsibility and Solidarity: The Building Blocks of Our Union”.

Nagranie z wykładu


12 lipca 2011
Konferencja: Polska Prezydencja 2011 - wyzwania i możliwości

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bratysławie i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) wraz ze Słowackim Stowarzyszeniem Polityki Zagranicznej (SFPA), Słowacką Radą Atlantycką (SAC) i EurActiv.sk zorganizowali konferencję „Polska Prezydencja 2011 - wyzwania i możliwości”, która odbyła się 12 lipca 2011 r. w Bratysławie.

Program

Galeria zdjęć

12 lipca 2011
Seminarium: Ways and means to rectify the UN disarmament machinery
12 lipca 2011 r. w Wiedniu Vienna Center for Disarmament and Non-Proliferation oraz Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych zorganizowały seminarium " Ways and means to rectify the UN disarmament machinery " z udziałem dyrektora PISM Marcina Zaborowskiego.
11 lipca 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Współpraca prezydencji z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych
11 lipca 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się siódme spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych poświęconych przewodnictwu Polski w Radzie Unii Europejskiej zatytułowane „Współpraca prezydencji z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych”.

29 czerwca 2011
Dyskusja: Problem przywództwa w UE w dobie kryzysu gospodarczego

29 czerwca 2011 r. PISM oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowały dyskusję pt. „Problem przywództwa w UE w dobie kryzysu gospodarczego” wokół książki autorstwa Leszka Jesienia wydanej przez PISM pt. "Prezydencja Unii Europejskiej. Zinstytucjonalizowana procedura przywództwa politycznego".

Relacja ze spotkania

29 czerwca 2011
Debata: Polityka zagraniczna Francji wobec Rosji

29 czerwca 2011 r. odbyła się debata z udziałem Thierry’ego de Montbriala pt. „Polityka zagraniczna Francji wobec Rosji” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodek Kultury Francuskiej UW.


28 czerwca 2011
Seminarium PISM: Pół roku "arabskiej wiosny" – demokratyzacja czy powrót do przeszłości?
28 czerwca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „Pół roku "arabskiej wiosny" – demokratyzacja czy powrót do przeszłości?”, w którym udział wzięli: Justyna Porazińska, Grzegorz Dziemidowicz oraz Patrycja Sasnal.

27 czerwca 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Ewolucja wymiaru zewnętrznego prezydencji – przypadek Partnerstwa Wschodniego
27 czerwca 2011 r. PISM zorganizował szóste spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych poświęconych przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej zatytułowane „Ewolucja Wymiaru Zewnętrznego Prezydencji – Przypadek Partnerstwa Wschodniego”.


22 czerwca 2011
Seminarium: Transatlantic Perspectives On Libya: Three Months On
22 czerwca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „Transatlantic Perspectives On Libya: Three Months On”.
21 czerwca 2011
Spotkanie z Brucem Jacksonem
21 czerwca 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się zamknięte seminarium z udziałem Bruce’a Jacksona z Project on Transitional Democracies (Washington DC) zatytułowane "EU’s Eastern Partners: European Perspective or Return to Autocracy?".
14 czerwca 2011
Seminarium: Brazil’s View On The Changing International Order
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Brazylii w Polsce zorganizował 14 czerwca 2011 r. seminarium "Brazil’s View On The Changing International Order". Celem spotkania była dyskusja na temat Brazylii jako jednej z największych gospodarek wschodzących i coraz bardziej liczącego się uczestnika stosunków międzynarodowych.
13 czerwca 2011
Seminarium eksperckie: Polska-Rosja: interesy, szanse, wyzwania

13 czerwca 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium eksperckie „Polska-Rosja: interesy, szanse, wyzwania”, w którym udział wzięli: Tomasz Ostaszewicz z Ministerstwa Gospodarki, Marek Całka z MSZ oraz Anna Polak-Kocińska z PAIIZ.

13 czerwca 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Globalne negocjacje klimatyczne – wyzwania dla prezydencji
13 czerwca 2011 r. odbyło się piąte spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych poświęconych przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej zatytułowane „Globalne negocjacje klimatyczne – wyzwania dla prezydencji”.

Artur Gradziuk - Globalne negocjacje klimatyczne

Relacja portalu EurActiv.pl


09 czerwca 2011
PISM na Wrocław Global Forum
John McCain - amerykański Senator oraz Rafał Dutkiewicz - Prezydent miasta Wrocławia na Atlantic Council Freedom Awards podczas Wrocław Global Forum 2011, którego partnerem był Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
07 czerwca 2011
Democratic Governance of the Security Sector in the Countries of the Eastern Partnership

Georges Martin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej na konferencji „Democratic Governance of the Security Sector in the Countries of the Eastern Partnership” zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie.


06 czerwca 2011
US - EU Dialogue on a Secure and Market Based Energy Future

6 czerwca 2011 r. PISM oraz Atlantic Council of the United States we współpracy z Clingendael, IFRI, CEEP, US Department of Energy i Areva zorganizowali międzynarodową konferencję "US - EU Dialogue on a Secure and Market Based Energy Future".

03 czerwca 2011
Seminarium: ,,Neo-Ottomanizm” czy ,,Neo-Pax Ottomana”? Turecka polityka zagraniczna u progu XXI wieku
3 czerwca 2011 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium ,,Neo-Ottomanizm” czy ,,Neo-Pax Ottomana”? Turecka polityka zagraniczna u progu XXI wieku, w którym udział wzięli: prof. Michel Bozdemir (L’Institut National des Langues et Civilisations Orientales, Paris) oraz Patrycja Sasnal, analityk ds. Bliskiego Wschodu, PISM.
01 czerwca 2011
Spotkanie z delegacją z Instytutu Studiów Europejskich Chińskiej Akademii Nauk Społecznych

1 czerwca 2011 r.  w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z delegacją z Instytutu Studiów Europejskich (IES) Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS), której przewodniczyła pani Zhou Hong – dyrektor IES. Przedmiotem dyskusji analityków PISM i IES  była m.in. Unia Europejska po traktacie lizbońskim, w tym zmiany instytucjonalne oraz modyfikacja znaczenia prezydencji rotacyjnej w Radzie Unii Europejskiej.

26 maja 2011
Seminarium: NATO Deterrence and Defense Posture. Prospects For Change

26 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz European Leadership Network (ELN) zorganizowali okrągł stół ekspertów „NATO Deterrence and Defense Posture. Prospects For Change”.

25 maja 2011
Wykład Farooqa Hamida Naeka - Przewodniczącego Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu

25 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Kancelaria Senatu RP zorganizowali wykład Farooqa Hamida Naeka - Przewodniczącego Senatu Islamskiej Republiki Pakistanu zatytułowany „Odbudowa Pakistanu – wyzwania i osiągnięcia”.

25 maja 2011
Wykład Lorda Desmonda Browne z udziałem Jana Kavan, Sørena Gade
25 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował wykład Lorda Desmonda Browne Ladyton, byłego ministra obrony Wielkiej Brytanii, członka European Leadership Network (ELN) zatytułowany “Reducing the Role of Nuclear Weapons in the NATO-Russia Relationship”. W sesji pytań i odpowiedzi wzięli udział Jan Kavan, b. wicepremier i minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej oraz Søren Gade, b. minister Obrony Królestwa Danii.

23 maja 2011
Seminarium: A Return To A Wider Europe. The Eu Candidates And Neighbours: Forging A Strategic Approach
23 maja 2011 r. w Brukseli Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Fundacja Bertelsmanna zorganizowały okrągły stół ekspertów "A Return To A Wider Europe. The EU Candidates And Neighbours: Forging A Strategic Approach". 
23 maja 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Partnerzy instytucjonalni prezydencji
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował czwarte spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych poświęconych Przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej zatytułowane „Partnerzy instytucjonalni prezydencji”, które odbyło się 23 maja 2011 r.

23 maja 2011
Debata publiczna: A return to a Wider Europe. The EU Candidates and Neighbours: forging a strategic approach

Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP uczestniczył w debacie publicznej w Brukseli zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich i Fundację Bertelsmanna.19 maja 2011
Gość PISM: John Karaagac
19 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie z udziałem Johna Karaagaca z Indiana University i Johns Hopkins University zatytułowane „The Obama Foreign Policy: A Work in Progress”.

16 maja 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Polska prezydencja a nowe ramy finansowe UE 2014-2020
16 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował trzecie spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych poświęconych Przewodnictwu Polski w UE zatytułowane „Polska prezydencja a nowe ramy finansowe UE 2014-2020”, w którym udział wzięli Paweł Tokarski i Patryk Toporowski - analitycy PISM.

Paweł Tokarski i Patryk Toporowski - prezentacja

10 maja 2011
Polska-Chiny: interesy, szanse, wyzwania
10 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium eksperckie Polska-Chiny: interesy, szanse, wyzwania, podczas którego wystąpienia wprowadzające wygłosili: Tadeusz Szumowski (MSZ), Tomasz Ostaszewicz (MG), Bartosz Komasa (PAIIZ) oraz Marcin Jacoby (IAM).
10 maja 2011
Minister Sikorski oraz Ambasador Feinstein gośćmi PISM
10 maja 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował spotkanie z udziałem Radosława Sikorskiego – ministra spraw zagranicznych RP oraz Lee Feinsteina – Ambasadora USA w Warszawie, którzy wspomnieli  zmarłego Ronalda D. Asmusa. Ambasador odpowiedział na pytania mediów odnośnie zbliżającej się wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce.

05 maja 2011
Minister Carl Bildt gościem PISM
Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji był gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i wygłosił przemówienie „What is the future of the European Neighbourhood Policy?”.
04 maja 2011
Debata Bildt-Sikorski

4 maja 2011 r.  w siedzibie KSAP odbyła się debata „Stabilizacja vs demokratyzacja” z udziałem Carla Bildta - ministra spraw zagranicznych Królestwa Szwecji oraz Radosława Sikorskiego - ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, którą zorganizowali PISM, KSAP oraz MSZ RP.


27 kwietnia 2011
Liberalizacja rynku wyposażenia obronnego w Unii Europejskiej – następstwa dla Polski

27 kwietnia 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się zamknięte seminarium eksperckie „Liberalizacja rynku wyposażenia obronnego w Unii Europejskiej – następstwa dla Polski”.


Liberalizacja rynku wyposażenia obronnego w Unii Europejskiej - raport poseminaryjny  

19 kwietnia 2011
Spotkanie z Maciejem Popowskim

19 kwietnia 2011 r.  w siedzibie PISM odbyło się zamknięte spotkanie z Maciejem Popowskim - Zastępcą Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych .

18 kwietnia 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Prezydencja Polski a proces rozszerzenia Unii Europejskiej

18 kwietnia 2011 r.  w siedzibie PISM odbyło się drugie spotkanie z cyklu spotkań informacyjnych PISM poświęconych przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej poświęcone procesowi rozszerzenia UE.


13 kwietnia 2011
Spotkanie z delegacją parlamentarzystów pakistańskich
13 kwietnia 2011 r. PISM odwiedziła delegacja członków Specjalnego Parlamentarnego komitetu ds. Kaszmiru, w skład którego wchodzą pakistańscy parlamentarzyści izby wyższej i niższej Majlis-e-Shoora (parlamentu, dosł. Rady Doradców). W składzie delegacji znalazła się dwójka parlamentarzystów, którzy reprezentują różne frakcje Pakistańskiej Ligii Muzułmańskiej (Pakistani Muslim League): Dr Attiya Inayatullah (PML (Q) ) oraz Sardar Ayaz Sadiq (PML (N) ). Parlamentarzystom towarzyszyli przedstawiciele ambasady Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce, na czele z ambasadorem Muradem Alim.
08 kwietnia 2011
Seminarium z udziałem Jacka Saryusz-Wolskiego
8 kwietnia 2011 r. PISM zorganizował seminarium „Europejska Polityka Sąsiedztwa wobec wyzwań na wschodzie i południu” z udziałem Jacka Saryusz-Wolskiego - członka Rady PISM, Posła do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczącego Delegacji ds. stosunków ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO, Wiceprzewodniczącego Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest, członka Komisji Spraw Zagranicznych PE.
08 kwietnia 2011
Spotkanie z delegacją z China Institutes of Contemporary International Relations
8 kwietnia 2011 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z delegacją z China Institutes of Contemporary International Relations, której przewodniczył pan Cui Liru - prezydent CICIR. Tematem rozmów były: Unia Europejska po traktacie lizbońskim, relacje UE-Chiny, Polska-Chiny, a także stosunki polsko-rosyjskie i chińsko-rosyjskie.
07 kwietnia 2011
Kosowo: europejska perspektywa?

7 kwietnia 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium „Kosowo: europejska perspektywa?”, w którym udział wzięli: Marta Szpala z OSW, dr Marko Babić z Katedry Europeistyki WDiNP UW oraz dr Rigels Halili z UMK w Toruniu oraz University College London, School of Slavonic and East European Studies. Spotkanie moderował Tomasz Żornaczuk (PISM).


04 kwietnia 2011
Cykl spotkań informacyjnych: Prezydencja Unii Europejskiej po traktacie lizbońskim

4 kwietnia 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zainaugurował cykl spotkań informacyjnych poświęconych przewodnictwu Polski w Unii Europejskiej. W pierwszym spotkaniu „Prezydencja Unii Europejskiej po traktacie lizbońskim” wziął udział dr Leszek Jesień.


30 marca 2011
Creating a Sphere of Security in the Wider Central Europe: Non-military aspects of security in V4 countries - prospects for co-operation

30 marca 2011 r. w Pradze odbyła się konferencja "Creating a Sphere of Security in the Wider Central Europe: Non-military aspects of security in V4 countries - prospects for co-operation", która była trzecią w ramach projektu badawczego "Creating a Sphere of Security in the Wider Central Europe: Sharing V4 Know-how in Cooperation on Security with the Neighboring Regions (2009-2011)".

24 marca 2011
Seminarium eksperckie: Polska-Brazylia: Interesy, Szanse, Wyzwania

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował 24 marca 2011 r. zamknięte seminarium poświęcone stosunkom polsko-brazylijskim. Celem spotkania było omówienie obecnego kształtu relacji oraz dyskusja na temat szans i ograniczeń dla intensyfikacji współpracy obu państw.

23 marca 2011
Jak demokratyzować Białoruś?
23 marca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie zorganizowały konferencję "Jak demokratyzować Białoruś?".
22 marca 2011
Konferencja prasowa nt. kryzysu w Libii

22 marca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) zorganizował konferencję prasową z udziałem ekspertów PISM: Patrycji Sasnal i Beaty Wojny poświęconą kryzysowi w Libii.21 marca 2011
PISM-SIIS joint seminar

21 marca 2011 r. w siedzibie PISM odbyło się wspólne seminarium PISM i Shanghai Institute for International Studies.

18 marca 2011
Restoring the EU Economic Growth: Challenges, Opportunities and Perspectives
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie zorganizowały konferencję "Restoring the EU Economic Growth: Challenges, Opportunities and Perspectives", która odbyła się 18 marca 2011 r. w Warszawie.
16 marca 2011
Gaz łupkowy w Polsce – szanse i wyzwania
16 marca 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie zorganizowały zamknięte seminarium "Gaz łupkowy w Polsce – szanse i wyzwania".

15 marca 2011
The Rise of China: a Japanese Perspective
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z tokijskim Research Institute for Peace and Security (RIPS) zorganizował wykład prof. Seiichiro Takagi z Aoyama Gakuin University pod tytułem „The Rise of China: a Japanese Perspective”, który odbył się 15 marca 2011 roku.
15 marca 2011
Security in East Asia - Challenges and Prospects
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Research Institute for Peace and Security z Japonii zorganizowały 15 marca 2011 r. zamknięte seminarium eksperckie pt. „Security in East Asia – Challenges and Prospects”.
01 marca 2011
A More Accessible Arctic: Myths, Facts and Issues Ahead

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasada Kanady zorganizowały konferencję „A More Accessible Arctic: Myths, Facts and Issues Ahead”, która odbyła się 1 marca 2011 r.

Więcej zdjęć

17 lutego 2011
PISM-Bruegel: Is European Climate Policy the New Common Agricultural Policy?
17 lutego 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Bruegel (Bruksela) zorganizowali prezentację „Is European Climate Policy the New Common Agricultural Policy?” z udziałem Georga Zachmanna (Bruegel) i Artura Gradziuka (PISM).  
15 lutego 2011
Warszawa
Seminarium: EU Council Presidency – Past, Present and Future Prospects
15 lutego 2011 r. PISM zorganizował seminarium „EU Council Presidency – Past, Present and Future Prospects" z udziałem Petra Druláka (Dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Pradze) oraz Leszka Jesienia (Koordynatora ds. UE w PISM). Tematem wystąpienia dr Druláka była ogólna klasyfikacja prezydencji przedlizbońskich pod względem ich efektywności i bezstronności w relacjach z państwami członkowskimi UE i z partnerami zewnętrznymi. Przedmiotem rozważań dr Jesienia było natomiast obecne usytuowanie prezydencji rotacyjnej w nowej architekturze instytucjonalnej i wyzwania, jakie stawia prezydencji agenda europejska.
10 lutego 2011
Warszawa
Gość PISM: Rose Gottemoeller: The Way Forward After New START
10 lutego 2011 r. gościem  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych była Rose Gottemoeller, Zastępca Sekretarz Stanu USA ds. Kontroli Zbrojeń, która wygłosiła wykład pt. „The Way Forward After New START”.
10 lutego 2011
Warszawa
Seminarium: Polska-Indie: interesy, potencjał, szanse
10 lutego 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium „Polska-Indie: interesy, potencjał, szanse” poświęcone współpracy politycznej, strategicznej oraz wojskowej, a także gospodarczej, technologicznej i energetycznej pomiędzy oboma krajami. W seminarium udział wzięli przedstawiciele administracji centralnej i lokalnej, biznesu oraz eksperci i akademicy.
09 lutego 2011
Warszawa
Poland and Iran: 90 Years of Diplomatic Relations
9 lutego 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Institute for Political and International Studies (IPIS) przy współpracy Ambasady Islamskiej Republiki Iranu w Polsce zorganizowali seminarium "Poland and Iran: 90 Years of Diplomatic Relations". 
08 lutego 2011
Warszawa
Debata: Negocjacje nad globalnym porozumieniem klimatycznym – ocena działań Unii Europejskiej
8 lutego 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Koalicja Klimatyczna zorganizowali debatę „Negocjacje nad globalnym porozumieniem klimatycznym – ocena działań Unii Europejskiej” z udziałem: Andrzeja Błachowicza doradcy ministra środowiska, Andrzeja Kassenberga (Instytut na rzecz Ekorozwoju), Mirosława Sobolewskiego z Biura Analiz Sejmowych, Ernest Wyciszkiewicz (PISM) oraz Marty Zielińskiej (MSZ).
20 stycznia 2011
Warszawa
Russia, Europe and the Future of European Security
20 stycznia 2011 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się wykład Jurija Gorlacza, Zastępcy Dyrektora  Departamentu ds. Współpracy w Europie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zatytułowany “Russia, Europe and the Future of European Security”.
19 stycznia 2011
Warszawa
Seminarium PISM-IAMP

19 stycznia 2011 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych  wraz z Instytutem Spraw Międzynarodowych Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zorganizowały wspólne seminarium "Rosja, Europa i przyszłość europejskiego bezpieczeństwa ".

18 stycznia 2011
Warszawa
PISM Conference: The EU Economy: Response to the Crisis and Prospects for the New Decade

Przedstawiciele instytucji UE i NBP, eksperci z głównych europejskich ośrodków analitycznych, administracji publicznej, uczelni wyższych, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i dziennikarze wzięli udział w międzynarodowej konferencji poświęconej skutkom globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego w UE, która odbyła się 18 stycznia 2011 r. Konferencja została zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego oraz Grupy TP S.A.


14 stycznia 2011
Gość PISM: Guy Milton z Sekretariatu Generalnego Rady UE
14 stycznia 2011 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych odwiedził Guy Milton z Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej. Tematem zamkniętego spotkania z analitykami PISM był stan stosunków instytucjonalnych pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim i ich dalszy rozwój.
20 grudnia 2010
Warszawa
Konferencja prasowa nt. wyników wyborów na Białorusi

20 grudnia 2010 r. w siedzibie PISM odbyła się konferencja prasowa poświęcona wynikom wyborów prezydenckich na Białorusi i ich konsekwencjom dla stosunków Białorusi z Polską oraz Unią Europejską, w której udział wzięli eksperci PISM: Łukasz Adamski, Jarosław Ćwiek-Karpowicz oraz Anna Maria Dyner.  

Depesza PAP

Relacja w Polskim Radiu

16 grudnia 2010
Warszawa
Przyszłość dostaw ropy naftowej do Polski po uruchomieniu rurociągu BTS 2

16 grudnia 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium eksperckie „Przyszłość dostaw ropy naftowej do Polski po uruchomieniu rurociągu BTS 2”. Wprowadzenia do dyskusji dokonali Jarosław Ćwiek-Karpowicz (PISM) oraz Wojciech Konończuk (OSW), zaś spotkanie poprowadził Ernest Wyciszkiewicz (PISM).

15 grudnia 2010
Warszawa
Seminarium: Referendum w Sudanie Południowym - możliwe scenariusze

15 grudnia 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Fundacja Instytut Lecha Wałęsy zorganizowały seminarium „Referendum w Sudanie Południowym - możliwe scenariusze”.

 

14 grudnia 2010
Waszyngton
CSIS-PISM Dialogue Series: A Trilateral Perspective on Russia

14 grudnia 2010 r. w Waszyngtonie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), we współpracy z Center for Strategic and International Studies (CSIS) i Fundacją Bertlesmanna zorganizowali konferencję "A Trilateral Perspective on Russia".

Zdjęcie: CSIS

Program

 

10 grudnia 2010
Warszawa
Seminarium: Znaczenie procesu G20 dla Polski

10 grudnia 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium "Znaczenie procesu G20 dla Polski" z udziałem Pawła Wojciechowskiego – Stałego Przedstawiciela RP przy OECD oraz Michała Baja – Dyrektor Departamentu Zagranicznego w Ministerstwie Finansów.

Prezentacja

07 grudnia 2010
India and Poland in the Changing World Order

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Indian Council of World Affairs (ICWA) zorganizowały konferencję „India and Poland in the Changing World Order”, która odbyła się  7 grudnia 2010 r. w Delhi.

Program

29 listopada 2010
Waszyngton
PISM-CSIS-NATO Conference: NATO Beyond the Lisbon Summit

29 listopada 2010 r. w Waszyngtonie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), we współpracy z renomowanym amerykańskim think-tankiem Center for Strategic and International Studies (CSIS) oraz przy wsparciu Kwatery Głównej NATO zorganizowali międzynarodową konferencję „NATO Beyond the Lisbon Summit”.

Program konferencji

Nagrania z konferencji

26 listopada 2010
Warszawa
Restructuring Europe's Armed Forces in Times of Austerity: A Dialog on Challenges and Opportunities for Government and Industry

26 listopada br. w siedzibie EDA w Brukseli odbyła się prezentacja Raportu "Restructuring Europe’s Armed Forces in Times of Austerity: A Dialog on Challenges and Opportunities for Government and Industry”. Raport, dotyczący wpływu kryzysu finansowego na budżet wojskowy i przemysł obronny Wlk. Brytanii, Francji, Niemiec oraz Polski, został przygotowany w ramach międzynarodowego programu badawczego prowadzonego wspólnie przez SWP, IRIS, RUSI oraz PISM, przy wsparciu ASD.

Raport

24 listopada 2010
Warszawa
World Energy Outlook

24 listopada 2010 r. w siedzibie PISM gościł pan Paweł Olejarnik - jeden z autorów najnowszego „World Energy Outlook” wydawanego każdego roku przez Międzynarodową Agencję Energii. Podczas spotkania z analitykami Instytutu przedstawił on ujęte w dokumencie scenariusze dotyczące rozwoju międzynarodowych rynków energii do 2035 r.

Prezentacja

Synteza raportu WEO 2010

19 listopada 2010
Warszawa
Gość PISM: Morton Halperin

19 listopada 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium "Deterrence in the 21st Century Security Environment: Striking the Right Balance" z udziałem Mortona H. Halperina z New America Foundation.

16 listopada 2010
Warszawa
Gość PISM: Mohammed Iqbal Azizi

16 listopada 2010 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium zamknięte z udziałem Mohammeda Iqbala Azizi, gubernatora prowincji Laghman w Afganistanie.

15 listopada 2010
Warszawa
Konferencja: Realizacja Milenijnych Celów Rozwoju – 5 lat na spełnienie obietnic

15 listopada 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ośrodek Informacji ONZ zorganizowali konferencję "Realizacja Milenijnych Celów Rozwoju – 5 lat na spełnienie obietnic".

Program

08 listopada 2010
Warszawa
Eastern Europe’s challenges in a Polish and German perception

W dniach 8-9 listopada 2010 r. w Warszawie odyły się konsultacje polskich i niemieckich dyplomatów “Eastern Europe’s challenges in a Polish and German perception zorganizowane przez ”Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP).

Zdjęcia: OSW

Program

05 listopada 2010
Warszawa
Do Fairness or Public Opinion Matter in International Politics?

5 listopada 2010 r. odbyło się seminarium z udziałem Hakana Altınaya (Brookings Institution) i Krzysztofa Bobińskiego (Fundacja Unia&Polska) oraz dra Adama Szymańskiego (PISM) jako moderatora. Tematem był raport „Does Fainess Matter in Global Governance?”, przygotowany przez międzynarodowy zespół pod kier. tureckiego analityka i zawierający 12 artykułów przedstawiających odpowiedź elit i obywateli różnych państw świata na pytanie, czy postrzegają porządek międzynarodowy jako zasadniczo nieuczciwy czy też bazujący na zasadach.

03 listopada 2010
Bruksela
Crisis Management Operations: European Lessons Learned

3 listopada 2010 r. w Brukseli Egmont - Królewski Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) zorganizowały seminarium eksperckie "Crisis Management Operations: European Lessons Learned".

Program

 

03 listopada 2010
Lublin
Konferencja: Eastern Partnership: Strategy for 2011 and beyond

Ponad stu wysokich rangą przedstawicieli władz, ekspertów, dziennikarzy i działaczy społecznych z Polski i zagranicy wzięło udział w dniach 3-5 listopada br. w międzynarodowej konferencji pt. „Partnerstwo Wschodnie – strategia na 2011 rok i następne lata” zorganizowanej w Lublinie przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Udział w debacie wzięli m. in. wiceszef polskiego MSZ Mikołaj Dowgielewicz oraz Bruno Dethomas kierujący w Komisji Europejskiej grupą zadaniową ds. Partnerstwa Wschodniego.

Program 

Relacja PAP

Relacja Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej

29 października 2010
Warszawa
President Obama's Engagement Strategy and U.S.-European Relations

29 października 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Andrew A. Michtą (Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie) zatytułowane „President Obama's Engagement Strategy and U.S.-European Relations”.

28 października 2010
Warszawa
Seminarium PISM: Polityka imigracyjna w starzejącej się Europie

28 października 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Polityka imigracyjna w starzejącej się Europie", w którym udział wzięli: dr Paweł Wojciechowski - Stały Przedstawiciel RP przy OECD, prof. Krystyna Iglicka (CSM) oraz dr Magdalena Lesińska (UW).

27 października 2010
Warszawa
Prezentacja raportu Grupy Ekspertów NATO nt. nowej Koncepcji Strategicznej

27 października 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się prezentacja polskiego przekładu wydanego przez PISM raportu Grupy Ekspertów NATO nt. nowej Koncepcji Strategicznej „NATO 2020: zapewnione bezpieczeństwo, dynamiczne zaangażowanie”. W dyskusji o perspektywach szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Lizbonie udział wzięli: Adam D. Rotfeld, Adam Kobieracki oraz Olaf Osica.

Raport

22 października 2010
Warszawa
Seminarium PISM: British Strategic Defence and Security Review 2010 – Lessons for Poland?

22 października 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „British Strategic Defence and Security Review 2010 – Lessons for Poland?”, w którym wzięli udział: Gareth Chappell (PISM), Lech Kościuk (MON) oraz Kazimierz Sikorski (BBN).

PISM Strategic File: The British SDSR: Drivers, Issues and Possible Implications for NATO

Bulletin PISM: Choices for the UK Nuclear Deterrent 

14 października 2010
Warszawa
Seminarium: Bośnia i Hercegowina 15 lat po Dayton - osiągnięcia i wyzwania
14 października 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „Bośnia i Hercegowina 15 lat po Dayton: osiągnięcia i wyzwania”, w którym udział wzięli: Michał Gołębiowski (UW), Marta Szpala (OSW) oraz Koviljka Špirić - Ambasador Bośni i Hercegowiny w Polsce.
13 października 2010
Warszawa
Gość PISM: Dr Antonio Missiroli

13 października 2010 r. PISM gościł Antonio Missiroli z Biura Doradców ds. Polityki Europejskiej (BEPA) Komisji Europejskiej. Podczas spotkania z analitykami Instytutu zajmującymi się tematyką Unii Europejskiej poruszono wiele zagadnień związanych z europejską polityką gospodarczą, reprezentacją Unii Europejskiej w organizacjach międzynarodowych, a także nową architekturą instytucjonalną po wejściu w życie Traktatu z Lizbony.

11 października 2010
Warszawa
Ali Ahani - wiceminister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu

11 października 2010 r. gościem PISM był Ali Ahani - wiceminister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Iranu. W spotkaniu wzięli udział eksperci i naukowcy zajmujący się polityką zagraniczną i wewnętrzną Iranu. Stanowiło ono unikalną okazję do wymiany opinii na temat wielu ważnych i aktualnych kwestii, takich jak rola regionalna Iranu, polityka wobec Afganistanu, stosunki z USA i UE, program atomowy Iranu oraz kwestie energetyczne.

11 października 2010
Warszawa
Spotkanie z Thomasem M. Nicholsem

11 października 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Thomasem M. Nicholsem (National Security Decision Making Department, U.S. Naval War College) zatytułowane „U.S. choices regarding deterrence posture in the XXI century: the role of nuclear weapons, conventional capabilities, and missile defense”.

05 października 2010
Warszawa
Palestyńscy więźniowie polityczni a bliskowschodni proces pokojowy
5 października 2010 r. wsiedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Sahar Francis - dyrektor Addameer Prisoner Support i Human Rights Association zatytułowane „Palestyńscy więźniowie polityczni a bliskowschodni proces pokojowy”. Komentarz wygłosił Roman Frister z tygodnika „Polityka”, były redaktor „Ha'aretz”.
05 października 2010
Warszawa
Konferencja: From Content to Knowledge in International Relations

W dniach 5-6 października 2010 r. Biblioteka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zorganizowała konferencję "From Content to Knowledge in International Relations”, która odbyła się w ramach corocznych spotkań European Information Network on International Relations and Area Studies (EINIRAS).

Agenda

24 września 2010
Warszawa
Reforms of the Russian Armed Forces and their International Implications

24 września 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował zamknięte seminarium eksperckie poświęcone reformom rosyjskich sił zbrojnych i ich międzynarodowym konsekwencjom. W obradach wzięli udział eksperci z Rosji, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski.

23 września 2010
Waszyngton
CSIS-PISM Dialogue Series

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i renomowany amerykański think-tank Center for Strategic and International Studies (CSIS) ogłosiły nawiązanie współpracy strategicznej i serię wspólnych konferencji poświęconych sprawom transatlantyckim i unijnym. Inauguracyjna sesja „CSIS-PISM Dialogue Series” odbyła się 23 września 2010 r. i dotyczyła perspektyw współpracy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych przy rozwoju Partnerstwa Wschodniego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sytuacji w Mołdawii.

Program konferencji
Uczestnicy konferencji
Nagranie z konferencji

19 września 2010
Jerozolima
II Polish-Israeli Foreign Policy Conference

W dniach 19-20 września 2010 r. w Jerozolimie odbyła się konferencja “20 Years of Bilateral Relations” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Israel Council on Foreign Relations. Projekt został realizowany przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Pierwsza wspólna konferencja PISM i ICFR odbyła się w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2009 r. w Warszawie.

Artykuł w "The Jerusalem Post"

Link do materiału w zman.com

17 września 2010
Warszawa
PISM-CIIS Joint Seminar

17 września 2010 r. odbyło się wspólne seminarium Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) i Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS). Celem seminarium była wymiana poglądów pomiędzy ekspertami polskimi i chińskimi na tematy dotyczące polityki zagranicznej Polski i Chin, zmian instytucjonalnych w Unii Europejskiej, bezpieczeństwa w regionie Azji Wschodniej oraz stosunków Unia Europejska-Chiny.

Więcej

16 września 2010
Warszawa
Spotkanie w PISM ze Stephenem Flanaganem (CSIS)

16 września 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie ze Stephenem Flanaganem (Vice-President and Henry A. Kissinger Chair, Center for Strategic and International Studies) zatytułowane „U.S. European Policy”.

 

15 września 2010
Warszawa
Spotkanie w PISM z dyplomatami z Laosu, Kambodży i Birmy/Myanmaru
15 września 2010 r. wizytę w siedzibie PISM złożyli urzędnicy MSZ Laosu - Khempet Sinouanenoy, MSZ Kambodży - Seng Sokuntheary oraz MSZ Birmy/Myanmaru  - Ni Ni Shein, przebywający w Warszawie z wizytą studyjną na zaproszenie polskiego MSZ.
15 września 2010
Londyn
Konferencja: Religia i polityka – przyjaciele czy wrogowie?

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie oraz Wyndham Place Charlemagne Trust zapraszają na konferencję „Religia i polityka – przyjaciele czy wrogowie”, która odbędzie się 15 września 2010 r. w Londynie.

02 września 2010
Spotkanie z dr. Jarosławem Pietrasem

2 września 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się spotkanie z dr. Jarosławem Pietrasem, dyrektorem generalnym w Sekretariacie Rady Unii Europejskiej. Głównym tematem dyskusji był wpływ traktatu lizbońskiego na dalsze funkcjonowanie Unii Europejskiej.

02 września 2010
Warszawa
Dyrektor PISM na Naradzie Ambasadorów
Na zaproszenie MSZ Dyrektor PISM dr Marcin Zaborowski wziął udział w panelu „Kierunki Strategii polskiej polityki zagranicznej na lata 2011-2014”, która odbyła się 2 września 2010 r. podczas corocznej Narady Ambasadorów.  
01 września 2010
Warszawa
Spotkanie w PISM: Ambasador Masafumi Ishii

1 września 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się spotkanie z udziałem ambasadora Masafumi Ishii, zastępcy dyrektora generalnego w Biurze Polityki Zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii. Ambasador przedstawił stanowisko Japonii w kwestiach: bezpieczeństwa w regionie Azji Wschodniej, perspektyw dalszego wzrostu znaczenia Chin, przyszłości stosunków japońsko-amerykańskich oraz priorytetów japońskiej polityki zagranicznej.

31 sierpnia 2010
Warszawa
Spotkanie z Ambasador Bonnie Jenkins
31 sierpnia 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium z udziałem ambasador Bonnie Jenkins, koordynator programów redukcji zagrożeń związanych z proliferacją broni masowego rażenia Departamentu Stanu USA. Tematem spotkania był aktualny stan współpracy międzynarodowej w zwalczaniu proliferacji BMR, w szczególności starań mających na celu zapobiegnięcie użycia tego rodzaju broni przez podmioty niepaństwowe.
30 sierpnia 2010
Warszawa
Gość PISM: prof. Albert Bressand

30 sierpnia 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się spotkanie z prof. Albertem Bressand, Dyrektorem Wykonawczym Center for Energy, Marine Transportation and Public Policy w Columbia University. Głównym tematem dyskusji były aktualne trendy na globalnym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego, europejska polityka energetyczna oraz stosunki UE-Rosja w dziedzinie energetyki.

Więcej

27 sierpnia 2010
Warszawa
Spotkanie z ekspertami z Tajwanu

27 sierpnia 2010 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z ekspertami tajwańskimi z Uniwersytetu Soochow. Tematem dyskusji były stosunki w Cieśninie Tajwańskiej i relacje między Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

23 sierpnia 2010
Warszawa
PISM: konferencja prasowa nt. dyplomacji UE
23 sierpnia 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja prasowa, na której został zaprezentowany Raport PISM ”Analiza obsady stanowisk szefów delegatur Unii Europejskiej w przededniu powołania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych” autorstwa analityków PISM – Ryszardy Formuszewicz i Jakuba Kumocha.
05 lipca 2010
Warszawa
Konferencja: Credible Deterrence for NATO in the XXI Century

W dniach 5-6 lipca 2010 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Credible Deterrence for NATO in the XXI Century” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych przy współpracy z: Arms Control Association, British American Security Information Council, Institute for Peace Research and Security Policy Hamburg oraz William and Flora Hewlett Foundation.

29 czerwca 2010
Wykład dr. Muhammada Munira

29 czerwca 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się wykład „Power Sharing in Pakistan – Legal and Practical Perspectives” dr. Muhammada Munira z Uniwersytetu w Islamabadzie połączony z dyskusją na temat bieżącej sytuacji wewnętrznej w Pakistanie.

 

28 czerwca 2010
Ostrawa
Posiedzenie Polsko-Czeskiej Platformy Analitycznej w Ostrawie

28 czerwca 2010 r. w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie odbyło się kolejne, robocze posiedzenie Polsko-Czeskiej Platformy Analitycznej. Jego zasadniczym celem było analiza stanu prac nad raportem dotyczącym stosunkom polsko-czeskim, który ma być przedstawiony jesienią br.

28 czerwca 2010
Warszawa
Spotkanie z Ambasadorem Johnem E. Herbstem

28 czerwca 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Ambasadorem Johnem E. Herbstem -  Koordynatorem ds. Rekonstrukcji i Stabilizacji z Departamentu Stanu USA zatytułowane „Civilian Response: the U.S. Government Experience in Reconstruction and Stabilization”.

 

22 czerwca 2010
Warszawa
Debata: Polskie priorytety w ramach globalnych negocjacji klimatycznych

22 czerwca 2010 r. odbyła się zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Koalicję Klimatyczną debata „Polskie priorytety w ramach globalnych negocjacji klimatycznych - jak realizować interesy i zadbać o wizerunek Polski”, w której udział wzięli: Urszula Allam-Pelka (Ministerstwo Środowiska), Artur Lorkowski (MSZ), Daria Kulczycka  (PKPP Lewiatan) oraz Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna).

 

11 czerwca 2010
Warszawa
Seminarium PISM: Górski Karabach – nowa wojna czy szansa na pokój?

11 czerwca 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium "Górski Karabach – nowa wojna czy szansa na pokój?" z udziałem: Adama Balcera (demosEUROPA), Joanny Modrzejewskiej-Leśniewskiej (SGH) oraz Jana Piekły (PAUCI).

10 czerwca 2010
Warszawa
Seminarium PISM: Kryzys w Grecji: wnioski i perspektywy w zakresie zarządzania gospodarczego w strefie euro
10 czerwca 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Kryzys w Grecji: wnioski i perspektywy w zakresie zarządzania gospodarczego w strefie euro”, w którym udział wzięli: Paweł Kowalewski (NBP), Patryk Łoszewski (MF), Wiesław Szczuka (BRE Bank S.A.) oraz Cezary Wójcik (SGH).
31 maja 2010
Warszawa
Seminarium PISM: The Corfu process and beyond Polish-German-Russian dialogue on the future of the European security system

31 maja 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium eksperckie „The Corfu process and beyond Polish-German-Russian dialogue on the  future of the European security system”, w którym udział wzięli: Adam Kobieracki z polskiego MSZ, Andrei Zagorski z moskiewskiego MGIMO oraz Wolfgang Zellner z Uniwersytetu w Hamburgu.

28 maja 2010
Warszawa
Szymon Askenazy – historyk, pisarz, dyplomata

28 maja 2010 r. w Belwederze Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Uniwersytet Warszawski  oraz Miasto i Gmina Zawichost zorganizowały konferencję "Szymon Askenazy – historyk, pisarz, dyplomata".

 

26 maja 2010
Warszawa
Specjalizacja Polski we współpracy na rzecz rozwoju – szanse, wyzwania, zagrożenia

26 maja 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję, której celem było podjęcie otwartej dyskusji na ten temat specjalizacji Polski w międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju.

Program

25 maja 2010
Londyn
IISS -PISM Conference: NATO’s Strategic Concept and Perceptions of Allied Security

25 maja 2010 r. w Londynie odbywa się konferencja poświęcona koncepcji strategicznej NATO zorganizowana przez londyński International Institute for Strategic Studies (IISS) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Program

21 maja 2010
Warszawa
Między Europą i Ameryką? Perspektywy polityki zagranicznej Zjednoczonego Królestwa

21 maja 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium „Między Europą i Ameryką? Perspektywy polityki zagranicznej Zjednoczonego Królestwa”, w którym udział wzięli: Przemysław Biskup (UW), Marek Ostrowski („Polityka”), Paweł Świeboda (demosEUROPA) oraz Bartłomiej Znojek (PISM).

28 kwietnia 2010
Warszawa
Spotkanie z grupą wykładowców ukraińskich

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych 28 kwietnia 2010 r. odbyło się spotkanie z grupą wykładowców ukraińskich szkół wyższych oraz pracowników instytucji naukowo-badawczych, przebywających w Polsce w ramach organizowanego przez ISS z Krakowa projektu „Działania na rzecz podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa Ukrainy w zakresie zagadnień transatlantyckich”.

 

20 kwietnia 2010
Warszawa
Seminarium: Stosunki polsko-chińskie: stan i perspektywy

20 kwietnia 2010 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium, zorganizowane przy współpracy ze Szkołą Wyższa Psychologii Społecznej, poświęcone stosunkom polsko-chińskim. Podczas seminarium omówiony został aktualny stan stosunków polsko-chińskich, ich kluczowe problemy oraz perspektywy rozwoju w najbliższych latach.

Program

08 kwietnia 2010
Budapeszt
Past lessons, current issues and future prospects of Visegrad co-operation within NATO and ESDP

W dniach 8–9 kwietnia 2010 r. w Budapeszcie odbyła się konferencja “Past lessons, current issues and future prospects of Visegrad co-operation within NATO and ESDP”, zorganizowana w ramach projektu “Creating a Sphere of Security in the Wider Central Europe: Sharing V4 Know-how in Cooperation on Security with the Neighboring Regions (2009-2011)”.

25 marca 2010
Warszawa
Konferencja: Perceptions of EU’s New Members from Central and Eastern Europe on the Issues of Nuclear Disarmament and Deterrence?

W dniach 25-26 marca 2010 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Perceptions of EU’s New Members from Central and Eastern Europe on the Issues of Nuclear Disarmament and Deterrence?” zorganizowana przez CERI (Sciences Po) i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych przy wsparciu francuskiego Ministerstwa Obrony i Ośrodka Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim.

Program

19 marca 2010
Warszawa
Warsztat: Ocena bezpieczeństwa narodowego Polski. Ewolucja zagrożeń a rozwój technologii bezpieczeństwa

19 marca 2010 r. PISM zorganizował warsztat, będący częścią projektu badawczego CRESCENDO, koordynowanego przez francuską Komisję Energii Atomowej i finansowanego z Siódmego Programu Ramowego UE (7PR). Do współpracy nad projektem CRESCENDO, PISM został zaproszony przez włoski Instytut Spraw Międzynarodowych – jednego z jego 22 uczestników.

17 marca 2010
Warszawa
Seminarium: Operation EUFOR Tchad/RCA: lessons learned

17 marca 2010 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium Operation EUFOR Tchad/RCA: lessons learned, w którym udział wzięli: gen. Bogusław Pacek (Sztab Generalny WP, EUFOR), Marcin Kaźmierski (MON), Tomasz Łękarski (MSZ) oraz Bjoern H. Seibert (EU Center of Excellence, Paul H. Nitze School of Advanced International Studies Johns Hopkins University, Washington DC).

16 marca 2010
Bruksela
Konferencja: Report on Lisbon Strategy for 2009. Prospects for 2020

16 marca 2010 r. w Brukseli Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję “Report on Lisbon Strategy for 2009. Prospects for 2020”, w której udział wzięła prof. Danuta Hübner – Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim. Podczas konferencji została zaprezentowana druga edycja Raportu PISM poświęconego realizacji Strategii Lizbońskiej przez państwa UE w 2009 roku.

Raport PISM - wersja polska
Galeria

15 marca 2010
Warszawa
Members of the European Union at the 2010 NPT Review Conference. How to achieve success?

15 marca 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium Members of the European Union at the 2010 NPT Review Conference. How to achieve success?, w którym udział wzięli m.in. ambasador Hisham Badr oraz prof. Adam Daniel Rotfeld.

Program

12 marca 2010
Warszawa
Prezentacja Raportu PISM z wykonania Strategii Lizbońskiej w 2009 r.

12 marca 2010 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się prezentacja „Raportu PISM z wykonania Strategii Lizbońskiej w 2009 r.”, który zawiera kompleksowe zestawienie bieżącego stanu realizacji Strategii w państwach członkowskich UE. Druga edycja raportu obejmuje także analizę działań podjętych przez UE w ramach walki ze skutkami globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego.

Raport PISM - wersja polska
Raport PISM - wersja angielska

08 marca 2010
Warszawa
Debata: Mit Jałty po 65 latach. Jakie znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej?

8 marca 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się dyskusja publiczna „Mit Jałty po 65 latach. Jakie znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej?”, w której udział wzięli: Włodzimierz Borodziej, Jan Lencznarowicz, Zdzisław Najder oraz Ryszard Stemplowski.

04 marca 2010
Warszawa
Prezentacja: Does Poland Influence the EU Policy Agenda? Evidence from Relations with the Eastern Neighbours

4 marca 2010 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Aston University (Birmingham) zorganizował prezentację “Does Poland Influence the EU Policy Agenda? Evidence from Relations with the Eastern Neighbours”, w której udział wzięli: Nathaniel Copsey (Aston University), Leszek Jesień (PISM), Karolina Pomorska (University of Maastricht).

 

18 lutego 2010
Warszawa
Wykład: Common Security and Defence Policy and Military Neutrality: an Irish Perspective

18 lutego 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się wykład Daniela Keohane’a  z EU Institute for Security Studies w Paryżu zatytułowany „Common Security and Defence Policy and Military Neutrality: an Irish Perspective”, który został zorganizowany we współpracy z Ambasadą Irlandii w Warszawie.

 

12 lutego 2010
Warszawa
Wykład Siarhieja Martynaua - ministra spraw zagranicznych Republiki Białorusi

12 lutego 2010 r. odbył się wykład J.E. Siarhieja Martynaua - ministra spraw zagranicznych Republiki Białorusi zatytułowany „Polityka zagraniczna Białorusi i rozwój stosunków polsko-białoruskich” zorganizowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Republiki Białorusi w Warszawie.  

09 lutego 2010
Warszawa
Spotkanie z dziennikarzami i analitykami z Jordanii

9 lutego 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z dziennikarzami i analitykami z Jordanii. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz konfliktu w Afganistanie.

08 lutego 2010
Warszawa
Wybory na Ukrainie - briefing dla dziennikarzy

8 lutego 2010 r. w Instytutu odbył się briefing dla dziennikarzy z udziałem dra Sławomira Dębskiego - dyrektora PISM i Łukasza Adamskiego - koordynatora programu ds. stosunków bilateralnych w Europie, poświęcony wynikom wyborów prezydenckich na Ukrainie i ich konsekwencjom dla Polski.  

 

29 stycznia 2010
Warszawa
RIPS-PISM seminar

29 stycznia 2010 r. w siedzibie Instytutu odbyło się zamknięte seminarium, w którym udział wzięli eksperci z  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz z Research Institute for Peace and Security (RIPS).

29 stycznia 2010
Warszawa
Wykład: Japan's Role in Today's International Society

29 stycznia 2010 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się wykład profesora Yoshihide Soeya z Keio University zatytułowany „Japan's Role in Today's International Society”.

 

20 stycznia 2010
Warszawa
Seminarium: Wzrost globalnego zaangażowania Chin

20 stycznia 2010 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Wzrost globalnego zaangażowania Chin – implikacje dla Unii Europejskiej”, w którym udział wzięli: amb. Krzysztof Szumski (MSZ), prof. Kazimierz Starzyk (SGH) oraz Justyna Szczudlik-Tatar (PISM).

 

15 grudnia 2009
Warszawa
Seminarium z Mortonem H. Halperinem

15 grudnia 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium "Promoting Democracy in the 21st Century" z udziałem Mortona H. Halperina z Open Society Institute z Waszyngtonu.

 

08 grudnia 2009
Warszawa
Spotkanie z grupą ekspertów tajwańskich

8 grudnia 2009 r. odbyło się w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych seminarium analityków PISM z grupą ekspertów tajwańskich. Tematem dyskusji były: polityka Polski wobec Azji Wschodniej, polityka Polski w Unii Europejskiej oraz stosunki w Cieśninie Tajwańskiej.

07 grudnia 2009
Warszawa
Seminarium: Rok Obamy: falstart czy długi rozbieg?

7 grudnia 2009 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium podsumowujące pierwszy rok prezydentury Baracka Obamy, w którym udział wzięli: Sławomir Dębski, Paweł Świeboda oraz Marcin Zaborowski.  

 

25 listopada 2009
Moskwa
Seminarium PISM i MGIMO

25 listopada 2009 r. w siedzibie Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych przy MSZ FR odbyło się seminarium na temat szans i możliwości udziału Rosji w projektach przewidzianych w ramach Partnerstwa Wschodniego.

23 listopada 2009
Moskwa
Seminarium PISM i Akademii Dyplomatycznej MSZ Federacji Rosyjskiej

W dniach 23-24 listopada 2009 r. w Moskwie odbyło się wspólne seminarium eksperckie PISM i Akademii Dyplomatycznej MSZ Federacji Rosyjskiej poświęcone analizie możliwości i warunków rozwoju współpracy między Rosją a NATO. Dyskusja dotyczyła trwających w NATO prac nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu, postrzegania zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa, a także szans na poprawę polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Program

Galeria

 

16 listopada 2009
Warszawa
Seminarium: Problem cypryjski. Implikacje dla Turcji i UE

16 listopada 2009 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium „Problem cypryjski. Implikacje dla Turcji i UE”, w którym udział wzięli: dr Artur Adamczyk (Centrum Europejskie UW), dr Przemysław Osiewicz (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, UAM, Poznań) oraz dr Adam Szymański (PISM).

Szczegóły

Galeria

09 listopada 2009
Warszawa
Conference: Security in the Middle East: Risks of War and Opportunities for Peace

W dniach 9-10 listopada 2009 r. w Warszawie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję „Security in the Middle East: Risks of War and Opportunities for Peace”, w której udział wzięli m.in.: Marc Otte, Itamar Rabinovich, Ian Black i Timur Göksel.

 

Program

Galeria

04 listopada 2009
Waszyngton
CSIS-PISM Conference: The United States and Central Europe: Diverging or Converging Strategic Interests

4 listopada 2009 r. w Waszyngtonie odbyła się konferencja zorganizowana przez Center for Strategic & International Studies (CSIS) oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) pt. “The United States and Central Europe: Diverging or Converging Strategic Interests” w której udział wzięli m.in.: Radosław Sikorski, Zbigniew Brzeziński i Philip Gordon.

Program

Galeria

28 października 2009
Wilno
Polsko-litewskie forum polityki zagranicznej

W dniach 28-29 października 2009 r. w Wilnie odbyło się drugie polsko-litewskie forum polityki zagranicznej zorganizowane przez Instytut Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego oraz PISM, w którym udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, BBN, polskiego i litewskiego MSZ oraz polskich i litewskich ośrodków analitycznych i instytutów naukowych.

20 października 2009
Warszawa
China’s Climate Policy and Its Implications for the European Union

20 października 2009 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i European Climate Foundation zorganizowały briefing: China’s Climate Policy and Its Implications for the European Union.

 

15 października 2009
Haga
10th International Conference of Editors of Diplomatic Documents

W dniach 15-17 października 2009 r. w Hadze odbyła się, zorganizowana przez Holenderski Instytut Historii, konferencja wydawców dokumentów dyplomatycznych, w trakcie której została zaprezentowana ukazująca się od 2005 r. seria Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – Polskie Dokumenty Dyplomatyczne.

Galeria

05 października 2009
Warszawa
Two decades of cooperation on security in Central Europe (1989–2009)

W dniach 5-6 października 2009 r. w Warszawie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję "Two decades of cooperation on security in Central Europe (1989–2009): sharing our experience with the neighboring regions".

Raport z konferencji - wersja angielska

Galeria

 

28 września 2009
Warszawa
Kryzys 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków

28 września 2009 r. odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydanej przez Instytut, pod redakcją S. Dębskiego i M. Narinskiego, książki „Kryzys 1939 roku w interpretacjach polskich i rosyjskich historyków”. Jest ona zbiorem artykułów polskich i rosyjskich historyków, a jej celem było uchwycenie aktualnego stanu i kierunku rozwoju interpretacji historycznych przyczyn wybuchu II wojny światowej, z uwzględnieniem najnowszych trendów w polskiej i rosyjskiej historiografii oraz możliwie pełnej dostępnej obecnie podstawy źródłowej.

25 września 2009
Warszawa
Rocznica wydarzenia historycznego a polityka zagraniczna

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowali wspólnie konferencję "Rocznica wydarzenia historycznego a polityka zagraniczna", która odbyła się 25 września 2009 r. w siedzibie Muzeum.

Program

Galeria

24 września 2009
Warszawa
Doświadczenia czeskiej prezydencji – wnioski dla Polski

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych realizuje projekt badawczy poświęcony doświadczeniom czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W jego ramach w dniach 24-25 września 2009 r. odbyła się w Warszawie polsko-czeska konferencja, podczas której prace zainaugurowała polsko-czeska platforma analityczna.

Program i materiały

Galeria

24 września 2009
Warszawa
Doświadczenia czeskiej prezydencji - wnioski dla Polski
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych rozpoczął realizację projektu badawczego poświęconego doświadczeniom czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W jego ramach w dniach 24-25 września 2009 r. odbędzie się w Warszawie polsko-czeska konferencja. Podczas konferencji odbędzie się inauguracja prac polsko-czeskiej platformy analitycznej.
18 września 2009
Warszawa
Debata: Czy Europa ma przyszłość?

18 września 2009 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ambasada Francji w Warszawie zorganizowali debatę pod tytułem „Czy Europa ma przyszłość?”, w której udział wzięli: Pierre Lellouche, Sekretarz Stanu ds. Europejskich Francji oraz Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Galeria

 

31 sierpnia 2009
Warszawa
Konferencja prasowa PISM

31 sierpnia 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja prasowa na temat publikowanych przez PISM „Polskich Dokumentów Dyplomatycznych” w związku z wydaniem przez Instytut anglojęzycznej edycji dokumentów polskiej dyplomacji sprzed wybuchu II wojny światowej „Polish Documents on Foreign Policy. 24 October 1938 – 30 September 1939”. W konferencji udział wzięli prof. Włodzimierz Borodziej oraz dr Sławomir Dębski.

 

17 lipca 2009
Warszawa
Gość Instytutu - kontradmirał Gerald R. Beaman

17 lipca 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z kontradmirałem Geraldem R. Beamanem – zastępcą szefa sztabu ds. operacji (Połączone Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO w Neapolu) zatytułowane „NATO's Operations: are the Alliance's capabilities and command structures up to the challenge?”.

 

10 lipca 2009
Berlin
Seminarium SWP-PISM

10 lipca 2009 r. w Berlinie odbyło się seminarium polsko-niemieckie na temat sytuacji w Afganistanie. Wzięli w nim udział analitycy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Fundacji Nauka i Polityka - Niemieckiego Instytutu Polityki Międzynarodowej oraz Bezpieczeństwa (SWP).

09 lipca 2009
Berlin
Polsko-niemieckie seminarium

9 lipca 2009 r. w Berlinie odbyło się seminarium polsko-niemieckie poświęcone Partnerstwu Wschodniemu i polityce Unii Europejskiej wobec krajów Europy Wschodniej. Organizatorami spotkania był Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Fundacja Nauka i Polityka – Niemiecki Instytut Polityki Międzynarodowej oraz Bezpieczeństwa (SWP).

08 lipca 2009
Warszawa
Rok 1939 i jego wpływ na stosunki polsko-litewskie

8 lipca 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Rok 1939 i jego wpływ na stosunki polsko-litewskie”, w którym wziął udział prof. Šarūnas Liekis z Uniwersytetu Michała Römera w Wilnie.

 

06 lipca 2009
Warszawa
Seminarium PISM-IISS

6 lipca 2009 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z International Institute for Strategic Studies z Londynu zorganizował w Warszawie zamknięte seminarium „Transatlantic Alliance: Immediate Challenges and the Way Forward”.

Program

Galeria

03 lipca 2009
Warszawa, Kraków
Konferencja: Europe and Latin America: looking at each other?

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zorganizowały konferencję „Europe and Latin America: looking at each other?”, która odbyła się w dniach 3-5 lipca 2009 r. w Warszawie i Krakowie.  

Program

02 lipca 2009
Warszawa
Trilateral seminar: International Institutions and the Management of Conflict in the South Caucasus

W dniach 2-6 lipca 2009 r. Akademia Dyplomatyczna PISM była gospodarzem organizowanego w ramach współpracy weimarskiej seminarium, w którym wzięło udział 130 słuchaczy akademii dyplomatycznych z Francji, Niemiec, Polski oraz, gościnnie, młodzi dyplomaci z Japonii.

Galeria

23 czerwca 2009
Warszawa
Spotkanie z Davidem Milibandem

23 czerwca 2009 r. odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu do Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davida Milibanda z analitykiem PISM Piotrem Krawczykiem. Tematem spotkania była sytuacja polityczna w Afganistanie i Iranie.

08 czerwca 2009
Helsinki
PISM współorganizatorem Kursu wysokiego szczebla Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wspólnie z Akademią Obrony Narodowej oraz jej fińskim odpowiednikiem – National Defence University zorganizował piąty moduł Kursu wysokiego szczebla, prowadzonego przez Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony.

Galeria

20 maja 2009
Warszawa
U.S.–Japan relations: past, present and future

20 maja 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się wykład prof. Hideya Taida z Akita International University (AIU) zatytułowany „U.S.–Japan relations: past, present and future (a businessman's view)”.

 

19 maja 2009
Warszawa
Gość Instytutu - Mahmood Gailani

19 maja 2009 r. w PISM odbyło się spotkanie eksperckie z udziałem Mahmooda Gailaniego, deputowanego do izby niższej parlamentu afgańskiego z prowincji Ghazni. Dyskusja dotyczyła sytuacji politycznej przed wyborami prezydenckimi (sierpień br.), rozmów z Talibami oraz uwarunkowań obecności polskich wojsk w prowincji Ghazni.

18 maja 2009
Warszawa
Konsekwencje wyborów parlamentarnych w Indiach

18 maja 2009 r. w PISM odbyło się seminarium poświęcone wyborom parlamentarnym w Indiach, w którym udział wzięli: Marek Moroń - były Konsul Generalny RP w Mumbaju, dr Jakub Zajączkowski z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Patryk Kugiel - anlityk PISM.

 

11 maja 2009
Warszawa
Wykład prof. Andrieja Zagorskiego

11 maja 2009 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był prof. Andriej Zagorski (MGIMO), który wygłosił wykład zatytułowany „European Security Governance” oraz odpowiedział na pytania słuchaczy.

 

05 maja 2009
Praga
Eastern Partnership: Towards Civil Society Forum

W dniach 5-6 maja 2009 r. w przeddzień szczytu UE czeskie Stowarzyszenie na rzecz Spraw Międzynarodowych (AMO) we współpracy m.in. z PISM zorganizowało w Pradze międzynarodową konferencję, której celem było stworzenie platformy dialogu dla ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych z państw członkowskich UE oraz państw Partnerstwa Wschodniego. 

Program
Agenda
Policy Recommendations for Eastern Partnership Summit
Galeria

04 maja 2009
Konferencja prasowa: 70. rocznica przemówienia ministra Józefa Becka w Sejmie RP

4 maja 2009 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja prasowa w związku z inicjatywą nadania jednej z ulic Warszawy imienia Józefa Becka, Ministra Spraw Zagranicznych II RP w latach 1932-1939, w której udział wzięli prof. Władysław Bartoszewski, prof. Adam D. Rotfeld oraz poseł na Sejm RP Paweł Zalewski.

Galeria

List do Prezydent Warszawy

Tekst przemówienia Ministra Józefa Becka w Sejmie z 5 maja 1939 r.

24 kwietnia 2009
Warszawa
Wykład ministra spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu

24 kwietnia 2009 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był dr Rangin Dadfar Spanta, minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu, który wygłosił wykład oraz odpowiedział na pytania ekspertów.

21 kwietnia 2009
Bruksela
Time for Action – Eastern Partnership of European Neighbourhood Policy

21 kwietnia 2009 r. PISM zorganizował w Brukseli konferencję, której celem była promocja problematyki Partnerstwa Wschodniego wśród polityków, dyplomatów, urzędników, ekspertów i dziennikarzy w Brukseli przed planowanym na 7 maja br. szczytem w Pradze.

Szczegóły i program w języku angielskim

Galeria

16 kwietnia 2009
Warszawa
Jakiego NATO chcemy? Polskie stanowisko w pracach nad koncepcją strategiczną Sojuszu

16 kwietnia 2009 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium Jakiego NATO chcemy?  Polskie stanowisko w pracach nad koncepcją strategiczną Sojuszu. Wystąpienia wprowadzające do dyskusji wygłosili amb. Jerzy M. Nowak, Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, Marcin Kaźmierski, dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego Ministerstwa Obrony Narodowej oraz dr Marek Madej, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Relacja ze spotkania

01 kwietnia 2009
Warszawa
Security Challenges for Israel and Poland – possibilities for cooperation?

1 kwietnia 2009 r. w Warszawie odbyło się zamknięte seminarium “Security Challenges for Israel and Poland – possibilities for cooperation?” zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Israel Council on Foreign Relations poświęcone problematyce bezpieczeństwa, w którym udział wzięli polscy i izraelscy eksperci.

31 marca 2009
Warszawa
Polish-Israeli Foreign Policy Conference

31 marca 2009 r. w Warszawie odbyła się polsko-izraelska konferencja poświęcona stosunkom bilateralnym zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Israel Council on Foreign Relations. Przemówienie otwierające wygłosił prof. Władysław Bartoszewski.

 

Galeria

19 marca 2009
Warszawa
Polska–Białoruś: perspektywy współpracy

W dniach 19-20 marca 2009 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował polsko-białoruskie seminarium eksperckie nt. stosunków dwustronnych, w którym udział wzięli analitycy z PISM oraz naukowcy z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku.

Program

Galeria

18 marca 2009
Warszawa
Francja i Polska – partnerstwo strategiczne na XXI wiek?

18 marca 2009 r. w Pałacu Sobańskich odbyła się debata „Francja i Polska – partnerstwo strategiczne na XXI wiek?”, którą zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Ambasada Francji w Polsce.

Fragmenty z debaty - pełny zapis ukaże się w "Polskim Przeglądzie Dyplomatycznym"

Galeria

 

17 marca 2009
Warszawa
Wykład prof. Charlesa Gatiego

17 marca 2009 r. w gościem Instytutu był prof. Charles Gati (Paul H. Nitze School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University, członek Council on Foreign Relations), który wygłosił wykład "Ten years after NATO enlargement. Lessons learned - opportunities ahead”.

 

07 marca 2009
Warszawa
Rok 1939 w oczach polskich i rosyjskich historyków

7 marca 2009 r. w siedzibie PISM odbyła się robocza konferencja z udziałem polskich i rosyjskich historyków w ramach przygotowań do publikacji tomu artykułów poświęconych rokowi 1939 oraz wybuchowi II wojny światowej.

06 marca 2009
Prezentacja Raportu PISM z wykonania Strategii Lizbońskiej w 2008 r.

6 marca 2009 r. w Instytucie odbyła się prezentacja Raportu z wykonania Strategii Lizbońskiej w 2008 roku, w której udział wzięli: Piotr Woźniak, były minister gospodarki, dr Mariusz-Jan Radło (SGH), Michał Kurtyka (BPI Polska) oraz autor opracowania - Marcin Koczor (analityk PISM). 

Raport - wersja polska
Raport - wersja angielska

Galeria

 

05 marca 2009
Warszawa
Spotkanie z Michaelem Davenportem

5 marca 2009 r. w PISM odbyła się dyskusja z udziałem dyrektora Departamentu Rosji, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Michaela Davenporta.

09 lutego 2009
Warszawa
Konferencja: Towards Reinvigorated Transatlantic Relations and a new Strategic Concept of NATO: views from Central Europe

9 lutego 2009 r. w Warszawie odbyła się konferencja, którą zorganizował Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ze wsparciem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i Atlantic Council. Była to czwarta z kolei konferencja w ramach trzyletniego projektu badawczego "Strengthening Visegrad Cooperation via Foreign Policy Research – Channeling Experiences, and Learning from Each Other".

Raport z konferencji

Program i podsumowanie

Galeria

19 stycznia 2009
Warszawa
Konferencja: Inauguration of the Obama administration

19 stycznia 2009 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję zatytułowaną „Inauguration of the Obama administration – whither foreign policy?”.

Program i podsumowanie

Galeria

 

19 grudnia 2008
Szanghaj
SIIS-PISM Seminar

19 grudnia 2008 r. w Szanghaju odbyło się seminarium Szanghajskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (SIIS) i PISM. Głównymi tematami dyskusji były: stosunki trójstronne USA-UE-Chiny po wyborach prezydenckich w USA oraz stosunki polsko-chińskie w kontekście partnerstwa strategicznego UE-Chiny.

Program

16 grudnia 2008
Pekin
CICIR-PISM Seminar

16 grudnia 2008 r. w Pekinie odbyło się wspólne seminarium Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR) i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Głównymi tematami dyskusji były stosunki Chin i Polski z Federacją Rosyjską oraz Stanami Zjednoczonymi.

15 grudnia 2008
Pekin
CIIS-PISM Seminar

15 grudnia 2008 r. w Pekinie odbyło się wspólne seminarium Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS) i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z udziałem ekspertów obu instytutów.

09 grudnia 2008
Warszawa
Ethnic groups and lobbying in America – how do they get their say and how do they get what they want?

9 grudnia 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium z udziałem prof. Clyde’a Wilcoxa - wykładowcy Uniwersytetu Georgetown, znawcy systemu politycznego Stanów Zjednoczonych pt. „Ethnic groups and lobbying in America – how do they get their say and how do they get what they want?”.

 

08 grudnia 2008
Poznań
Side event PISM na COP 14

W ramach odbywającej się w Poznaniu Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP14/CMP4) PISM zorganizował side event „Energy Security and Climate Change”.

Galeria

28 listopada 2008
Warszawa
Konferencja PISM i IFRI

28 listopada 2008 r. w Warszawie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Institut français des relations internationales zorganizowali konferencję "Nowa era w stosunkach transatlantyckich".

Galeria

25 listopada 2008
Warszawa
Spotkanie z przedstawicielami Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych

25 listopada 2008 r. w PISM gościli przedstawiciele Chińskiego Instytutu Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, Zao Mingwen, Instytutu Badań Rosji, Europy Wschodniej i Azji Centralnej Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, prof. Wu Dahui, oraz Chińskiej Akademii Współczesnych Stosunków Międzynarodowych, Din Sjaosin.

23 listopada 2008
Ryn
Polish-Lithuanian Foreign Policy Conference

W dniach 23-24 listopada 2008 r. na Zamku w Rynie odbyło się polsko-litewskie forum polityki zagranicznej zorganizowane przez PISM, w którym udział wzięli przedstawiciele BBN, polskiego i litewskiego MSZ oraz ośrodków analitycznych i instytutów naukowych.

Galeria

20 listopada 2008
Warszawa
Arms Control Revisited: Non-proliferation and Denuclearization

W dniach 20-21 listopada 2008 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) przy współpracy Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) pt. "Arms Control Revisited: Non-proliferation and Denuclearization".

Galeria

Raport

19 listopada 2008
Warszawa
Spotkanie dr. Abdullahem Abdullahem

19 listopada 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z dr. Abdullahem Abdullahem, byłym ministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu.

18 listopada 2008
Warszawa
Sixty Years of the Universal Declaration of Human Rights: Achievements and Challenges

18 listopada 2008 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję „Sixty Years of the Universal Declaration of Human Rights: Achievements and Challenges”.

Program

Galeria

14 listopada 2008
Warszawa
Rosyjska propozycja nowego systemu bezpieczeństwa europejskiego – jaka odpowiedź Polski?
14 listopada 2008r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium "Rosyjska propozycja nowego systemu bezpieczeństwa europejskiego – jaka odpowiedź Polski?"
23 października 2008
Warszawa
Spotkanie z doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Estonii
23 października 2008 r. w siedzibie PISM dyrektor Instytutu, dr Sławomir Dębski, spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Estonii, Toomasa Ilvesa, Indrekiem Kannikiem, który przebywa w Polsce na zaproszenie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP, Władysława Stasiaka.
23 października 2008
Warszawa
Spotkanie z doradcą ds. międzynarodowych prezydenta Serbii

23 października 2008 r. w siedzibie PISM dyrektor Instytutu, dr Sławomir Dębski, spotkał się z doradcą ds. międzynarodowych prezydenta Serbii, Borisa Tadicia, Jovanem Ratkoviciem i chargé d'affairs Ambasady Serbii w Warszawie, Nikolą Zurovacem.

20 października 2008
Waraszwa
Dyskusja: Upadek Powiernictwa Pruskiego?

20 października 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła sie dyskusja poświęcona odrzuceniu skarg Powiernictwa Pruskiego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, w której udział wzięli: prof. Jan Barcz, prof. Witold M. Góralski oraz prof. Adam Daniel Rotfeld.

16 października 2008
Warszawa
Kosovo: Legal Problem and Political Challenge

W dniach 16-17 października 2008 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Kosovo: Legal Problem and Political Challenge” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 

Więcej informacji 

Galeria

01 października 2008
Belgrad
Analitycy PISM na konferencji w Belgradzie
W dniach 1-3 października 2008 r. odbyła się w Belgradzie konferencja na temat perspektyw serbskiej polityki zagranicznej, zorganizowana przez słowackie Centrum Stosunków Europejskich i Północnoatlantyckich (CENAA) i serbskie Centrum Stosunków Cywilno-Wojskowych (CCMR), przy wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (IVF).
23 września 2008
Warszawa
Spotkanie z dr. Robem Daviesem

23 września 2008 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z dr. Robem Daviesem, wiceministrem handlu i przemysłu Republiki Południowej Afryki poświęcone tematowi “The Doha Round of Trade Negotiations and Implications for Developing Countries – a South African Perspective”.

Prezentacja dr. R. Daviesa dostępna na stronie Instytutu 

18 września 2008
Warszawa
In Memory of Rafał Lemkin, on the 60. Anniversary of the Adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide

18-19 września 2008 r. odbyła się konferencja "In Memory of Raphael Lemkin, on the 60. Anniversary of the Adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide" zorganizowna Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Program

Galeria

09 września 2008
Warszawa
Energy Security and Climate Change

9 września 2008 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję poświęconą bezpieczeństwu energetycznemu i zmianom klimatu, w której udział wzięli eksperci z kraju i z zagranicy.

Program

Galeria

07 lipca 2008
Londyn
Afghanistan’s Challenges and Prospects

7 lipca 2008 r. w Londynie odbyło się seminarium eksperckie zorganizowane przez PISM oraz International Institute for Strategic Studies (IISS). Jego celem było omówienie aktualnej sytuacji w Afganistanie oraz przyszłości zaangażowania społeczności międzynarodowej, a w szczególności sił ISAF. Spotkanie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń oraz poglądów na kwestię strategii w Afganistanie pomiędzy jego polskimi i brytyjskimi uczestnikami.

Program

01 lipca 2008
Warszawa
Roundtable: Building a Common Eastern Policy of the EU - German and Polish Perspectives

W dniach 1-2 lipca 2008 r. w Warszawie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z polskim i niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Stiftung Wissenschaft und Politik.

27 czerwca 2008
Warszawa
Polityka Polski wobec świata arabskiego

27 czerwca 2008 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „Polityka Polski wobec świata arabskiego”, w którym udział wzięli: Michał Murkociński, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ, dr Arkadiusz Płonka z UJ oraz analitycy PISM: dr Jan Bury, Patrycja Sasnal oraz dr Beata Wojna.

20 czerwca 2008
Warszawa
Debata publiczna: Unia Europejska po referendum w Irlandii

20 czerwca 2008 r. PISM zorganizował debatę publiczną „UE po referendum w Irlandii”, w której udział wzięli: prof. Jan Barcz (WSPiZ im. L. Koźmińskiego), dr Leszek Jesień (PISM), Paweł Świeboda (demosEUROPA) oraz dr Rafał Trzaskowski (CE Natolin). Prowadzenie dr Sławomir Dębski (dyrektor PISM).

 

13 czerwca 2008
Warszawa
Posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych

13 czerwca 2008 r. w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych (GST). 14 czerwca br. o godz. 10.30 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbyła się otwarta sesja z udziałem prasy. Obaj współprzewodniczący GST: prof. A. D. Rotfeld i prof. A. Torkunow poinformowali media o przebiegu obrad.

 

05 czerwca 2008
Praga
Konferencja nt. współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej w związku z przygotowaniami do czeskiej prezydencji w UE

W dniach 5-6 czerwca 2008 r. w Pradze odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi współpracy w Grupie Wyszehradzkiej w związku z przygotowaniami do czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (pierwsza połowa 2009 r.). Konferencję zorganizował czeski Instytut Stosunków Międzynarodowych (ÚMV) w ramach wspólnego programu badawczego czterech instytutów z państw Grupy Wyszehradzkiej (PISM, ÚMV, RC SFPA, MKI).

Galeria

09 maja 2008
Warszawa
Wykład prof. Ziya Öniş

9 maja 2008 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był prof. Ziya Öniş z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Koç w Stambule, który wygłosił wykład „Europeanization or Euroasianism: the New Wave of Foreign Policy Activism in Turkey in Critical Perspective”.

 

08 maja 2008
Islamabad
Konferencja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Instytutu Studiów Strategicznych Islamabad
W dniach 8-9 maja 2008 r. w Islamabadzie odbyła się konferencja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Instytutu Studiów Strategicznych Islamabad. Celem konferencji było wzmocnienie komunikacji między Polską i Pakistanem na poziomie eksperckim w sprawach będących przedmiotem zainteresowania obu państw.
23 kwietnia 2008
Warszawa
Bezpieczeństwo teleinformatyczne państwa

23 kwietnia 2008 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję „Bezpieczeństwo teleinformatyczne państwa. Transnarodowy problem, międzynarodowa współpraca”.

Program

21 kwietnia 2008
Warszawa
Ten Years of Reform - the Roles of Indonesia in the Dynamics of East Asia

21 kwietnia 2008 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium “Ten Years of Reform: the Roles of Indonesia in the Dynamics of East Asia”, w którym udział wzięli: prof. Bahtiar Effendy ze State Islamic University w Dżakarcie oraz dr Rizal Sukma, zastępca dyrektora w Center for Strategic and International Studies w Dżakarcie.  

 

18 kwietnia 2008
Moskwa
Konferencja nt. przyczyn wybuchu II wojny światowej

18 kwietnia 2008 r. w Moskwie odbyła się konferencja nt. przyczyn wybuchu II wojny światowej zorganizowana przez moskiewskie przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk i rosyjską Fundację Borysa Jelcyna. Wykład wprowadzający do dyskusji wygłosił dyrektor PISM, dr Sławomir Dębski. Referat ze strony rosyjskiej wygłosił prof. Michaił Mieltjuchow.

 

17 kwietnia 2008
Warszawa
Zagraniczna polityka ekonomiczna - doświadczenia Polski na tle UE i wybranych państw

17 kwietnia 2008 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję poświęconą zagranicznej polityce ekonomicznej.

Program

Galeria

14 kwietnia 2008
Warszawa
Disillusionment with communism – and resisting it

14 kwietnia 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się wykład dra Paula Hollandera, wykładowcy Uniwersytetu Harvarda i znawcy problematyki komunizmu i antyamerykanizmu, zatytułowany „Disillusionment with communism – and resisting it”.

 

10 kwietnia 2008
Warszawa
Szczyt NATO w Bukareszcie - oceny i perspektywy dla Polski

10 kwietnia 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Szczyt NATO w Bukareszcie - oceny i perspektywy dla Polski”. Wprowadzenia do dyskusji dokonali: Tomasz Łękarski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ oraz dr Marek Madej, analityk PISM.

03 kwietnia 2008
Warszawa
The Middle East Peace Process after Annapolis

3 kwietnia 2008 r. odbyła się międzynarodowa konferencja "The Middle East Peace Process after Annapolis" zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.  

Program

Galeria

31 marca 2008
Warszawa
Prezentacja Rekomendacji PISM

31 marca 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się prezentacja Rekomendacji PISM „Prawa człowieka w polityce zagranicznej RP”, w której udział wzięli dr Sławomir Dębski, dyrektor Instytutu oraz dr Agnieszka Bieńczyk-Missala, analityk PISM, specjalista ds. praw człowieka.

 

27 marca 2008
Warszawa
Spotkanie z Barrym Kellmanem

27 marca 2008 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Barrym Kellmanem, dyrektorem International Weapons Control Center na DePaul University College of Law zatytułowane “Preventing Bioviolence: International Challenges/International Opportunities”.

26 marca 2008
Warszawa
Strategic Challenges in the Middle East

26 marca 2008 r. gośćmi Instytutu byli Ambasador Miriam Ziv – zastępca dyrektora generalnego oraz Amir Weissbrod – dyrektor Departamentu Syrii i Libanu z izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Spotkanie poświęcone było omówieniu wyzwań polityki zagranicznej Izraela na Bliskim Wschodzie w 2008 roku.

14 marca 2008
Warszawa
Spotkanie z Thomasem Oliphantem

14 marca 2008 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Thomas Oliphant, publicysta i komentator polityczny dziennika „The Boston Globe”. Spotkanie zatytułowane było „The promise of “change” and the U.S. presidential elections: between popular expectations and prospects for fulfillment”.

 

04 marca 2008
Warszawa
Czy Polsce i NATO potrzebna jest nowa strategia w Afganistanie?

4 marca 2008 r. w PISM odbyło się na seminarium wewnętrzne pt. Czy Polsce i NATO potrzebna jest nowa strategia w Afganistanie? Wystąpienia wprowadzające wygłosili analitycy Instytutu: Beata Górka-Winter (Problem koordynacji działań NATO i innych partnerów w Afganistanie), Łukasz Kulesa (Dylematy polskiego zaangażowania w Afganistanie) oraz Rafał Tarnogórski  (Problemy prawne związane z działalnością PKW). 

10 grudnia 2007
Londyn
Konferencja na temat Traktatu Rewizyjnego

W dniach 10-11 grudnia 2007 r. w Londynie delegacja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych na zaproszenie Federal Trust for Education and Research brała udział w konferencji oraz seminarium na temat Traktatu Rewizyjnego, uzgodnionego przez Radę Europejską w październiku br.

07 grudnia 2007
Budapeszt
Konferencja nt. polityk państw Grupy Wyszehradzkiej wobec państw Europy Wschodniej

W dniach 7-8 grudnia 2007 r. w Budapeszcie odbyła się konferencja poświęcona politykom państw Grupy Wyszehradzkiej wobec państw Europy Wschodniej oraz Europejskiej Polityki Sąsiedztwa UE. Gospodarzem konferencji był nowoutworzony Węgierski Instytut Spraw Międzynarodowych (MKI), a współorganizatorami: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), czeski Instytut Stosunków Międzynarodowych (ÚMV) oraz Centrum Badawcze Słowackiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (RC SFPA).

Materiały konferencyjne

07 grudnia 2007
Warszawa
Spotkanie z Lawrencem R. Chalmerem

7 grudnia 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Lawrencem R. Chalmerem - wykładowcą National Defense University w Waszyngtonie i dyrektorem tamtejszego Centrum Edukacyjnego NATO.

 

04 grudnia 2007
Warszawa
Polska-Chile: perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych

4 grudnia 2007 r. w Warszawie odbyła się konferencja "Polska-Chile: perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ambasadę Chile w Warszawie.

Program

Galeria

03 grudnia 2007
Warszawa
Nowe otwarcie w stosunkach polsko-niemieckich?

3 grudnia 2007 r. w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Nowe otwarcie w stosunkach polsko-niemieckich?” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Stiftung Wissenschaft und Politik z Berlina.

Program

Galeria

14 listopada 2007
Warszawa
Polityka rządu brazylijskiego i gospodarczo-społeczne przemiany w Brazylii

14 listopada 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie poświęcone tematowi „Polityka rządu brazylijskiego i gospodarczo-społeczne przemiany w Brazylii”. Gościem Instytutu był dr Ladislau Dowbor, doradca prezydenta Brazylii ds. ekonomicznych.

30 października 2007
Warszawa
Wykład dyrektora PISM w Japońskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (JIIA)

30 października 2007 r. w Japońskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (JIIA) w Tokio dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomir Dębski wygłosił wykład pt. "Common Global Security Agenda? Moving from Regional Approach toward Transregional Co-operation". Wśród zaproszonych na wykład gości byli m.in. przedstawiciele japońskiej dyplomacji, profesorowie uniwersytetów, eksperci JIIA oraz przedstawiciele japońskich mediów.

29 października 2007
Warszawa
Seminarium PISM i NIDS

29 października 2007 r. odbyło się w Tokio seminarium Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz japońskiego National Institute for Defense Studies. Tematem seminarium był amerykański system obrony rakietowej oraz polityka zagraniczna Polski i Japonii. W seminarium udział wzięli eksperci PISM i NIDS.

26 października 2007
Sapporo
The Ongoing Dialogue between Central Europe and East Asia: Toward New Perspectives on Eurasia

26 października 2007 r. w Sapporo odbyło się seminarium zorganizowane przez Ośrodek Badań Słowiańskich (SRC) Uniwersytetu Hokkaido oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych na temat „The Ongoing Dialogue between Central Europe and East Asia: Toward New Perspectives on Eurasia”. Poza analitykami japońskimi i polskimi udział w nim wzięli również eksperci z Chin i Korei Południowej.

 

23 października 2007
Seul
Seminarium PISM i IFANS

23 października 2007 r. w Seulu odbyło się seminarium Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz koreańskiego Institute of Foreign Affairs and National Security (IFANS) „European Experiences of the Confidence and Security Building Measures (CSBMs): Applicability and Lessons for the Korean Peninsula”. W seminarium wziął udział m.in. prof. Adam Daniel Rotfeld, b. Minister Spraw Zagranicznych RP.

Wystąpienie prof. Adama D. Rotfelda

 

22 października 2007
Warszawa
Wykład Kennetha Katzmana

22 października 2007 r. dr Kenneth Katzman, ekspert od Bliskiego Wschodu w Congressional Research Service (USA), wygłosił w PISM wykład zatytułowany „Situation in Iraq. Problems of Security and Governance”.

Najnowszy raport K. Katzmana dostępny w języku angielskim

 

19 października 2007
Warszawa
The First Meeting of the India-Poland Dialogue

19 października 2007 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu India-Poland Dialogue. PISM gościł delegację z Indian Council of World Affairs na czele z Ambasadorami: S.J.S. Chhatwalem i Ashok Kumarem.

16 października 2007
Warszawa
Udział Polski w misji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej

16 października 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Udział Polski w misji Unii Europejskiej w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Motywy i korzyści zaangażowania wojskowego UE i Polski w Afryce”.

 

27 września 2007
Warszawa
Perspektywy polskiej obecności wojskowej w Iraku

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium „Perspektywy polskiej obecności wojskowej w Iraku”, podczas którego omawiano aktualne i przyszłe zadania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w kontekście rozwoju wydarzeń w Iraku, na Bliskim Wschodzie oraz w Stanach Zjednoczonych.

24 września 2007
Warszawa
Wykład sekretarza generalnego ASEAN

24 września 2007 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Ong Keng Yong – sekretarz generalny ASEAN (The Association of Southeast Asian Nations), który wygłosił wykład zatytuowany "ASEAN and the EU: Partnership in a Dynamic Asia".

Tekst wykładu dostępny w języku angielskim

 

26 czerwca 2007
Warszawa
Wykład ministra spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej

26 czerwca 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się wykład Księcia Sauda Al Faisala – ministra spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej zatytułowany "Saudi Foreign Policy and Contemporary World".

Galeria

25 czerwca 2007
Warszawa
India’s foreign policy and its regional context

25 czerwca 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbył się wykład dr. V. P. Dutta zatytułowany „India’s foreign policy and its regional context”.   

18 czerwca 2007
Ankara
Change and Continuity in Turkey’s Neighbourhood into the 21st Century

18 czerwca 2007 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Bilkent Üniversitesi oraz Dış Politika Enstitüsü (Foreign Policy Institute) zorganizowali w Ankarze konferencję Change and Continuity in Turkey’s Neighbourhood into the 21st Century.

15 czerwca 2007
Warszawa
Organization for Security and Cooperation in Europe: A New Beginning?

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował konferencję „Organization for Security and Cooperation in Europe: A New Beginning?”, która odbyła się 15 czerwca 2007 r.

Galeria

31 maja 2007
Warszawa
Spotkanie eksperckie nt. Białorusi

W czwartek, 31 maja 2007 r., w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z ekspertami mińskiego Instytutu Prywatyzacji i Zarządzania Pawłem Daneyko, Igorem Pelipasem i Aleksandrem Czubrikiem na temat sytuacji gospodarczej na Białorusi, w tym konsekwencji kryzysu w stosunkach rosyjsko-białoruskich.

22 maja 2007
Zakopane
Dyskusje o bezpieczeństwie w ramach Forum Dziennikarskiego IŚE

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zorganizował dwa panele eksperckie podczas Forum Dziennikarskiego Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Zakopanem. Były one poświęcone wyzwaniom dla bezpieczeństwa w Europie Środkowej i Wschodniej oraz środkowoeuropejskim koncepcjom polityki bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

14 maja 2007
Warszawa
Wykład Lorda Owena

14 maja 2007 r. odbył się wykład, organizowany przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, zatytuowany "The Future of Europe and of the European Union", który wygłosił David Anthony Llewellyn, Rt. Hon. the Lord Owen, CH.

19 czerwca 2007 r. „Gazeta Wyborcza” zamieściła tłumaczenie fragmentu wykładu.

Tekst wykładu dostępny w języku angielskim.

Galeria

 

11 maja 2007
Warszawa
Europa w globalnej polityce. Stary kontynent – nowe wyzwania

11 maja 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w ramach cyklu Polskich Spotkań Europejskich odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego kwartalnika „Evropa” oraz dyskusja panelowa na temat: „Europa w globalnej  polityce. Stary kontynent – nowe wyzwania”, w której udział wzięli: dr Karol Karski, prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Ryszard Stemplowski.

Galeria

 

07 maja 2007
Warszawa
Challenge of Afghanistan - fighting and development

7 maja 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium “Challenge of Afghanistan – fighting and development”.  

Podsumowanie (język polski)

Podsumowanie (język angielski)

Galeria

25 kwietnia 2007
Warszawa
Spotkanie z Burkardem Schmittem
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju oraz Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego zorganizowali spotkanie z Burkardem Schmittem (Komisja Europejska, D.G. ds. Rynku Wewnętrznego i Usług) na temat „European Commission Defence Procurement Directive as one of the latest defence procurement initiatives in Europe, its concept and recent developments”, które odbyło się 25 kwietnia 2007 r.
23 kwietnia 2007
Belweder
Wykład Perveza Musharrafa - prezydenta Pakistanu

23 kwietnia 2007 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Pervez Musharraf, prezydent Pakistanu, który wygłosił wykład na temat "Pakistan, building regional peace and stability – challenges and opportunities”.

Galeria

18 kwietnia 2007
Warszawa
Program energetyki jądrowej – implikacje dla pozycji międzynarodowej Polski

18  kwietnia 2007 r. w Instytucie odbyła się prezentacja Rekomendacji PISM „Energetyka jądrowa w Polsce” oraz dyskusja panelowa „Program energetyki jądrowej – implikacje dla pozycji międzynarodowej Polski”.

Relacja ze spotkania - gazeta.pl

12 marca 2007
Warszawa
Perspektywy reżimu nieproliferacji broni jądrowej a nowy proces przeglądu NPT

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Departament Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych zorganizowali seminarium, którego gościem specjalnym był Ambasador Jacek Bylica (12 marca 2007).

09 marca 2007
Warszawa
Spotkanie z gen. Josephem W. Ralstonem

9 marca 2007 r. gościem Instytutu był generał Joseph W. Ralston, który wygłosił wykład "European Security and Counter-Terrorism".

05 marca 2007
Warszawa
Whither Bosnia? – a Balkan conundrum

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował warsztat “Whither Bosnia? – a Balkan conundrum”, który odbył się 5 marca 2007 r.

Galeria

22 lutego 2007
Brno
Operation «Althea» and the prospects of the EU’s engagement in Bosnia and Herzegovina – the V4 view points

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Międzynarodowym Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu T.G. Masaryka w Brnie zorganizował seminarium ekspertów z państw Grupy Wyszehradzkiej na temat operacji EUFOR „Althea” i perspektyw zaangażowania UE w Bośni i Hercegowinie.

Galeria IIPS

19 stycznia 2007
Warszawa
Polityka a religia w Turcji i w Polsce

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Open Society Institute zorganizowali seminarium Polityka a religia w Turcji i w Polsce z udziałem prof. Binnaz Toprak (Uniwersytet Bosforski w Stambule).

17 stycznia 2007
Warszawa
Prezentacja raportu Europejskiej Agencji Obrony (EDA)

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju zorganizowali prezentację raportu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) An Initial Long-Term Vision for European Defence Capability and Capacity Needs.

Galeria

 

 

12 stycznia 2007
Warszawa
Prawa człowieka w polityce zagranicznej RP

12 stycznia 2007 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja Prawa człowieka w polityce zagranicznej RP.

Galeria

 

10 stycznia 2007
Warszawa
Women peacekeepers?

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Fundacja im. Heinricha Bölla zorganizowali seminarium Women peacekeepers? Rola kobiet w operacjach pokojowych w kontekście rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325.

 

18 grudnia 2006
Warszawa
Polsko-rosyjskie seminarium eksperckie

Seminarium zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych MGIMO (18 grudnia 2006).

14 grudnia 2006
Warsaw
Polish-British seminar

Polish-British seminar „The European Union and its international engagement” organised by The Polish Institute of International Affairs (15 December 2006).

11 grudnia 2006
Paryż
Polsko-francuska konferencja nt. problemów bezpieczeństwa
Konferencja zorganizowana w Paryżu w dniach 11-12 grudnia 2006 r. przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Francuski Instytut Stosunków Międzynarodowych (IFRI) przy wsparciu Delegacji ds. Strategii Ministerstwa Obrony Republiki Francuskiej.
07 grudnia 2006
Warszawa
Gen. Juan Emilio Cheyre Espinosa

7 grudnia 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był generał Juan Emilio Cheyre Espinosa, który wygłosił wykład zatytułowany "Nowe trendy w Ameryce Łacińskiej – chilijski punkt widzenia".  

30 listopada 2006
Warszawa
Lecture by prof. Louis Emmerij

Lecture entitled “Creativity in the United Nations Family of Organizations” by prof. Louis Emmerij - Senior Research Fellow at the Graduate Center at the City University of New York and Co-Director of the United Nations Intellectual History Project (30th November 2006).

29 listopada 2006
Warszawa
Po szczycie NATO w Rydze. Między stagnacją a globalizacją

29 listopada 2006 r. w siedzibie PISM odbyła się dyskusja „Po szczycie NATO w Rydze. Między stagnacją a globalizacją”. Słowo wstępne wygłosił Witold Waszczykowski - Podsekretarz Stanu w MSZ. Raport „Prymat NATO i stosunki transatlantyckie. Polski punkt widzenia”, przygotowany przez Forum Bezpieczeństwa Centrum Europejskiego Natolin, przedstawili: Olaf Osica (CEN) i dr Marek Madej (PISM).

Galeria

 

27 listopada 2006
Warszawa
Wykład dr Shireen T. Hunter

27 listopada 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych była dr Shireen T. Hunter, która wygłosiła wykład „Iran – future perspectives”.  

24 listopada 2006
Chisinau
Striving towards EU: Moldova's progress from reforms to effective transformation

International Conference organized by Polish Institute of International Affairs and Institute for Development and Social Initiatives in Chisinau (24-25 November 2006).

15 listopada 2006
Warszawa
Moldova – the EU’s new neighbour

Polish Institute of International Affairs, Center for International Relations and PAUCI organised a seminar on “Moldova – the EU’s new neighbour” (15th November 2006).  

09 listopada 2006
Warszawa
Seminarium eksperckie nt. Iranu

9 listopada 2006 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium eksperckie dotyczące kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele MSZ, MON, PISM, OSW i środowisk akademickich.

09 listopada 2006
Warszawa, Sala Senatu UW
Raport CER - The Future of European Universities. Renaissance or Decay?

9 listopada 2006 r. w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się prezentacja raportu Centre for European Reform „The Future of European Universities. Renaissance or Decay?” autorstwa Richarda Lamberta i Nicka Butlera z udziałem Prof. Michała Seweryńskiego - Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Galeria

06 listopada 2006
Berlin
The Institutional Future of the European Union – German and Polish Views

6 listopada 2006 r. odbyła się w Berlinie konferencja o instytucjonalnej przyszłości Unii Europejskiej zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Fundację Nauki i Polityki – Niemiecki Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa (SWP).

26 października 2006
Warsaw
International Conference: EU - Russia Relations

Conference organised by: Friedrich Ebert Foundation, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Centrum Stosunków Międzynarodowych and Center For European Policy Studies (26-27 October 2006). 

19 października 2006
Belweder
Polski październik 1956 w polityce międzynarodowej

Konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych z okazji 50. rocznicy polskiego października 1956, która odbyła się 19 października 2006 r.

Galeria

18 października 2006
Warszawa
Spotkanie z prof. Charlesem Gatim

18 października 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był prof. Charles Gati autor wydanej przez Instytut książki Stracone złudzenia. Moskwa, Waszyngton i Budapeszt wobec powstania węgierskiego 1956 roku.

Galeria

16 października 2006
Warszawa
Spotkanie z Thomasem Sandersonem

16 października 2006 r. w siedzibie PISM odbyło się spotkanie analityków Instytutu z Thomasem Sandersonem, wicedyrektorem Projektu  ds. Zagrożeń Transnarodowych Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie (Transnational Threats Project, Center for Strategic and International Studies – CSIS).

12 października 2006
Sejm RP
Polska w strefie Euro: szanse i wyzwania

Konferencja „Polska w strefie euro: szanse i wyzwania” jest trzecią w cyklu spotkań organizowanych przez Marszałka Sejmu wraz z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych w ramach trwającego w Europie okresu refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej.

28 września 2006
Warszawa
Implikacje członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla polskiego sportu

Konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Ministerstwo Sportu RP.

27 września 2006
Jachranka
ASEM Seminar - Regionalism vs. universalism in global order

W dniach 27-30 września, w Jachrance,  odbyło się – po raz pierwszy – Seminarium ASEM Diplomatic Academies Network, zorganizowane we współpracy z Departamentem Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W seminarium pt. „Regionalism vs. universalism in global order” udział wzięli młodzi dyplomaci i przedstawiciele Akademii Dyplomatycznych z 28 krajów Azji i Europy oraz pracownicy PISM i MSZ.

14 września 2006
Warsaw
1st European Strategic Forum

Conference „The International Security Engagement of the European Union - Lessons learnt and challenges ahead“ organised by Friedrich Ebert Stiftung and Polish Institute of International Affairs.  

Gallery

13 września 2006
Warszawa, Belweder
Wykład prof. Piotra Wandycza

13 września 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był prof. Piotr Wandycz, który z rąk minister Barbary Tuge-Erecińskiej odebrał nagrodę PISM im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za wkład w rozwój stosunków transatlantyckich. Prof. Wandycz wygłosił wykład zatytułowany Polska w stosunkach międzynarodowych. Przerywana ciągłość?

Galeria

11 września 2006
Warsaw
Security Challenges in the Post-Soviet Area from the East and West Perspectives

Conference organized by Polish Institute of International Affairs and Slavic Research Center, Hokkaido University.

Gallery

 

08 września 2006
Warsaw
Meeting of directors of International Relations Institutes in Europe

The Polish Institute of International Affairs (PISM) hosted (8-9 September 2006) a meeting of IR institutes in. The meeting takes place every two years.

Gallery

07 września 2006
Warszawa
Spotkanie z Alanem Dukesem
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Krajowa Izba Gospodarcza zapraszają na spotkanie z Alanem Dukesem - byłym ministrem finansów Irlandii, dyrektorem generalnym Irish Institute of European Affairs, które odbędzie się 7 września 2006 r.
04 września 2006
Warszawa
Polska wobec nowej sytuacji politycznej na Ukrainie

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI byli organizatorem dyskusji na temat „Polska wobec nowej sytuacji politycznej na Ukrainie”, która odbyła się 4 września 2006 r.

Relacja ze spotkania

 

10 sierpnia 2006
Warszawa
Misja sił wielonarodowych w Libanie. Jaka rola dla Polski?
10 sierpnia 2006 r. w siedzibie PISM odbyło się seminarium eksperckie dotyczące obecnego kryzysu w Libanie. Wprowadzenie do dyskusji wygłosili p. Mariola Ratschka, specjalista ds. Informacji Publicznej w Ośrodku Informacji ONZ w Warszawie oraz dr Jan Bury i Beata Górka-Winter – analitycy Instytutu.
06 lipca 2006
Warszawa
Spotkanie z Valérym Giscardem d'Estaing

6 lipca 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Valéry Giscard d'Estaing, były prezydent Francji, przewodniczący Konwentu Europejskiego, który wygłosił wykład na temat "L’avenir de l’Union européenne au-delà du Traité constitutionnel".

Galeria 

01 lipca 2006
Odessa
Expanding the EU and NATO: Securing Peace from the Black to the Baltic Sea

Conference organised in Odessa by Polish Ukrainian Cooperation Foundation (PAUCI) and Polish Institute of International Affairs (PISM).

Gallery

30 czerwca 2006
Warsaw
The European Union during Finnish Presidency: Northern Dimension, Nordic Influences

Conference organised in Warsaw by The Polish Institute of International Affairs (PISM) and University of Helsinki (30 June 2006).

 

Gallery

27 czerwca 2006
Warszawa
Seminarium eksperckie dot. problematyki MANPADS
Dnia 27 czerwca 2006 r. w siedzibie Instytutu odbyło się seminarium eksperckie dot. problematyki przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (MANPADS). Jego celem było omówienie dotychczasowych działań poszczególnych instytucji w zakresie problematyki MANPADS oraz wypracowanie propozycji dalszych działań na szczeblu krajowymi i międzynarodowym.
22 czerwca 2006
Warszawa, Pałacyk MSZ
Erhard Busek - gość Instytutu

22 czerwca 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był dr Erhard Busek, Specjalny Koordynator Paktu Stabilności dla Europy Południowo-Wschodniej, który wygłosił wykład pt. „The Balkan Agenda in the Enlarged European Union - nuisance or chance?”.

 

22 czerwca 2006
Warszawa, Sejm RP
Tradycja i tożsamość europejska

Konferencja "Tradycja i tożsamość europejska" jest drugą w cyklu spotkań organizowanych w ramach trwającego w Europie okresu refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Jej celem jest wzmocnienie debaty publicznej w Polsce oraz stworzenie forum wymiany poglądów między ekspertami, parlamentarzystami, dziennikarzami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

12 czerwca 2006
Warsaw
Europe between Islam and the United States: Current Trends and Future Options

Conference organised by The Centre for Dialogue, La Trobe University (Melbourne),  The Institute of International Relations (University of Warsaw) and The Polish Institute of International Affairs.

12 czerwca 2006
Warszawa
Konferencja z okazji 15-lecia podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

12 czerwca 2006 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych pod patronatem Prezesa Rady Ministrów RP Kazimierza Marcinkiewicza zorganizowali konferencję z okazji 15-lecia podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Galeria

04 czerwca 2006
Warsaw
Colloquium on Security and Transatlantic Relations

The Polish Institute of International Affairs (PISM) and the Transatlantic Policy Consortium (TPC) organised on June 4-6, 2006 Colloquium on Security and Transatlantic Relations.

Gallery

29 maja 2006
Warszawa
Ściana wschodnia Unii Europejskiej

W imieniu Klubu Weimarskiego zapraszamy na konferencję „Ściana wschodnia Unii Europejskiej”, która odbędzie się 29 maja 2006 r., w Pałacyku MSZ. Informacji udziela: Aleksander Korybut-Woroniecki (22) 523 80 24.

 

29 maja 2006
Rzym
The EU and the Eastern Neighbours: Democracy and Stabilization without Accession?

The Polish Institute of International Affairs in cooperation with Italian Istituto Affari Internazionali and Centro Studidi Politica Internazionale and Ukrainian Centre for Peace Conversion and Foreign Policy of Ukraine, Kiev is organising international conference: "The EU and the Eastern Neighbours: Democracy and Stabilization without Accession?", to be held in Rome, 29-30 May 2006.   

24 maja 2006
Warszawa
Raport Przyszłość Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej – strategia dla Polski

24 maja 2006 r. w siedzibie PISM odbyła się konferencja podsumowująca cykl debat "Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań", na której zaprezentowany został raport przygotowany przez ekspertów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Instytutu Spraw Publicznych "Przyszłość Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej – strategia dla Polski" (English version).

Galeria

17 maja 2006
Britain and Poland: the Neglected Friendship

European Studies Centre St Antony’s College University of Oxford and The Polish Institute of International Affairs organised on 17-18 May 2006 workshop ‘Britain and Poland: The Neglected Friendship’.

Prof. Bronisław Geremek's lecture

Gallery

16 maja 2006
Warszawa
Richard Pipes - gościem Instytutu

We wtorek 16 maja 2006 r. gościem Instytutu był wybitny amerykański znawca Rosji, profesor Uniwersytetu Harvarda Richard Pipes.

12 maja 2006
Warszawa
Trudne problemy stosunków polsko-niemieckich. Obywatelstwo – Majątek

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja „Trudne problemy stosunków polsko-niemieckich. Obywatelstwo – Majątek”.

Galeria

 

11 maja 2006
Warszawa, Sejm RP
Przyszłość instytucji europejskich

Konferencja "Przyszłość instytucji europejskich" inauguruje cykl spotkań w ramach trwającego w Europie okresu refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Jej celem jest wzmocnienie debaty publicznej w Polsce oraz stworzenie forum wymiany poglądów między ekspertami, parlamentarzystami, dziennikarzami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

28 kwietnia 2006
Warszawa
Bezpieczeństwo wewnętrzne i demokratyzacja

Instytut Spraw Publicznych (ISP) oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które odbędzie się 28 kwietnia 2006 r. (piątek) o godz. 13:00 w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych.  

27 kwietnia 2006
Warszawa, Belweder
International Conference on Privatisation of War

The Polish Institute of International Affairs (PISM) and the International Committee of the Red Cross (ICRC) Regional Delegation for Central Europe organised a conference in Warsaw on 27-28 April 2006 on the privatization of war.

Conference statement

In the past decade and a half, States have contracted out to private military and security companies (PMCs/PSCs) more and more functions that were once performed by their own security or military apparatuses. These include logistical support for military deployments, protection of premises, close protection of individuals, training of military and police forces at home and abroad, intelligence gathering and analysis, custody and interrogation of prisoners and sometimes participate in combat operations. (more...)

Gallery

20 kwietnia 2006
Warszawa
Przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego

20 kwietnia 2006 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się dyskusja na temat: Przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wprowadzenia dokonał Profesor Adam Daniel Rotfeld.  

27 marca 2006
Warszawa
Białoruś i Ukraina. Perspektywy po wyborach

27 marca 2006 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie pod tytułem "Białoruś i Ukraina. Perspektywy po wyborach". W panelu udział wzięli: Jacek Cichocki (OSW), Adam Eberhardt (PISM), Agnieszka Magdziak-Miszewska (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) oraz Andrzej Szeptycki (PISM). Spotkanie poprowadził Sławomir Dębski (PISM).

Podsumowanie 

24 marca 2006
Warszawa
Nowa Amerykańska Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 2006

24 marca 2006 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się panel pod tytułem „Nowa Amerykańska Strategia Bezpieczeństwa Narodowego 2006”, w którym udział wzięli: prof. Krzysztof Michałek (Uniwersytet Warszawski), red. Bartosz Węglarczyk (Gazeta Wyborcza) oraz prof. Roman Kuźniar (PISM). Panel poprowadził dr Sławomir Dębski (PISM).

Podsumowanie

22 marca 2006
Warszawa
Pierre Lellouche - gość Instytutu

22 marca 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był Pierre  Lellouche – członek Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego i Delegacji ds. Unii Europejskiej Zgromadzenia Narodowego oraz Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, który wygłosił wykład zatytułowany „Prowadzić wojnę, wygrać lub przegrać pokój”.

English version

17 marca 2006
PISM, Warszawa
Europejska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - kolejne spotkanie z cyklu Traktat Konstytucyjny - w poszukiwaniu nowych rozwiązań

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Instytut Spraw Publicznych zapraszają na cykl spotkań Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań. W trzecim spotkaniu, poświęconym europejskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, które odbyło się 17 marca 2006 r., udział wzięli: Bogdan Klich, Olaf Osica oraz Marian Piłka. 

Galeria

10 marca 2006
Warszawa
Unia Europejska na rozdrożu? The European Union at the crossroads?

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Österreichisches Institut für Europäische Sicherheitspolitik (ÖIES) (Austriacki Instytut Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa) zorganizowali konferencję Unia Europejska na rozdrożu?, która odbyła się 10 marca 2006 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie.

English summary

Galeria

20 lutego 2006
Warszawa
Spotkanie z Siergiejem Jastrżembskim

20 lutego 2006 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z Siergiejem Jastrżembskim, Doradcą Prezydenta Federacji Rosyjskiej i Specjalnym Przedstawicielem Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. kontaktów z Unią Europejską. Tematem spotkania był obecny stan i perspektywy stosunków między Rosją a Unią Europejską oraz bilateralne stosunki polsko-rosyjskie.

Galeria

17 lutego 2006
Warszawa
Solidarność i konkurencyjność - kolejne spotkanie z cyklu Traktat Konstytucyjny - w poszukiwaniu nowych rozwiązań

Instytut Spraw Publicznych (ISP) oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) zapraszają na cykl spotkań z cyklu Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań. W drugim spotkaniu Solidarność i konkurencyjność, które odbyło się 17 lutego 2006 r. udział wzięli: Jeremi Mordasewicz, Józef Niemiec, Witold Orłowski oraz Artur Zawisza.

 

15 lutego 2006
Warszawa
Spotkanie z Dr. B. Bixem Aliu

15 lutego 2006 r. w siedzibie Instytut odbyło się spotkanie z Dr. B. Bixem Aliu, attache kulturalnym USA w Polsce poświęcone sytuacji mniejszości muzułmańskiej, w tym arabskiej, w USA po zamachach z 11 września 2001 r. W spotkaniu uczestniczyła również Hilary F. Renner, attache kulturalny USA w Polsce.

27 stycznia 2006
Warszawa
Nowy traktat dla Europy? Aksjologia i ustrój przyszłej UE - cykl spotkań Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Instytut Spraw Publicznych (ISP) zapraszają na cykl spotkań Traktat Konstytucyjny – w poszukiwaniu nowych rozwiązań. W pierwszym spotkaniu Nowy traktat dla Europy? Aksjologia i ustrój przyszłej UE, które odbyło się 27 stycznia 2006 r. udział wzięli: Jan Barcz, Marek Cichocki, Hanna Machińska oraz Jan Rokita. Moderatorem był Roman Kuźniar.

 

English version

Galeria

 

26 stycznia 2006
Polish-American Relations: Opportunities And Challenges

26 stycznia 2006 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z udziałem Petera Flory (Assistant Secretary of Defense) oraz Damona Wilsona (Director for Central and Eastern Europe w National Security Council).

English version 

Galeria

17 stycznia 2006
Warszawa
Polska polityka wobec Stanów Zjednoczonych: wyzwania i perspektywy

17 stycznia 2006 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium eksperckie Polska polityka wobec Stanów Zjednoczonych: wyzwania i perspektywy. Referat wprowadzający do dyskusji wygłosił Adrian Zdrada, analityk PISM. Dyskusję poprowadził Sławomir Dębski Kierownik Biura Badań i Analiz PISM.

 

English version

13 stycznia 2006
Warszawa
Czy Unia Europejska potrzebuje Traktatu Konstytucyjnego? Does the EU need a Constitutional Treaty?

13 stycznia 2006 r. gościem Instytutu był Pierre Lequiller, przewodniczący delegacji ds. Unii Europejskiej Zgromadzenia Narodowego Francji.

English version

12 stycznia 2006
Warszawa
Reforma ONZ-owskiego systemu ochrony praw człowieka: ocena perspektyw

12 stycznia 2006 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyła się konferencja „Reforma ONZ-owskiego systemu ochrony praw człowieka: ocena perspektyw”.

English summary

Galeria

11 stycznia 2006
Warszawa
Prezentacja raportu SIPRI

11 stycznia 2006 r. gościem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych był dr Ian Anthony, który zaprezentował raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI): Strengthening European action on WMD non-proliferation and disarmament: How can Community instruments contribute?

English version

Galeria

19 grudnia 2005
Warszawa
Unia Europejska na rozdrożu – krajobraz po Szczycie

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbył się panel "Unia Europejska na rozdrożu – krajobraz po szczycie", w którym udział wzięli: Roman Kuźniar, dyrektor PISM, Jarosław Pietras, Sekretarz Stanu w UKIE oraz Jan Truszczyński, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Moderatorem panelu był Krzysztof Bobiński.

 

Relacja ze spotkania

Galeria

12 grudnia 2005
Warszawa
Francja–Polska: współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie

W Galerii Porczyńskich odbyła się konferencja „Francja – Polska: współpraca na rzecz bezpieczeństwa w Europie” zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Institut français des relations internationales.

 

Galeria

03 grudnia 2005
Warszawa, Belweder
Pomarańczowa rewolucja - pierwsza rocznica

Konferencja "Pomarańczowa rewolucja" - pierwsza rocznica zorganizowana została przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Freedom House/PAUCI. W dyskusji udział wzięli eksperci z polskich i międzynarodowych ośrodków analitycznych, publicyści oraz pracownicy nauki. Podczas spotkania została poruszona kwestia trwałości i zakresu ukraińskich przemian oraz stosunku Polski wobec tych zagadnień.

Galeria

01 grudnia 2005
Warszawa
Przed konferencją ministerialną WTO w Hongkongu – problemy i wyzwania liberalizacji zasad handlu światowego

1 grudnia 2005 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie pt.: „Przed konferencją ministerialną World Trade Organisation (WTO)  w Hongkongu – problemy i wyzwania liberalizacji zasad handlu światowego”. W spotkaniu udział wzięli Janusz Kaczurba, były ambasador RP przy WTO, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan; Jerzy Plewa, były wiceminister rolnictwa, obecnie doradca prezesa NBP oraz Jan Truszczyński, były wiceminister spraw zagranicznych, obecnie dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Spotkanie poprowadził Artur Gradziuk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Galeria

03 listopada 2005
Warszawa
Seminarium eksperckie "Amerykański system obrony przeciwrakietowej - implikacje dla bezpieczeństwa międzynarodowego i bezpieczeństwa RP"
W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw  Międzynarodowych odbyło się seminarium poświęcone problemowi amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.
07 września 2005
Krynica
XV Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych po raz drugi wziął udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy (7-10 września 2005 r.) zatytułowanym „Europejskie wyzwania: model i granice Europy”, gdzie zorganizował dwa panele dyskusyjne: Ile Europy w Europie? Rozwiązanie problemu Naddniestrza, rola Unii Europejskiej?

05 września 2005
Kraków, Villa Decjusza
Jedność Europy – wspólny wkład Polski i Ukrainy

Zorganizowana przez PISM konferencja poświęcona była stosunkom Ukrainy z Unią Europejską, zwłaszcza w obliczu rozwoju politycznego i instytucjonalnego tej organizacji oraz perspektywom rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej.

Galeria

07 lipca 2005
Warszawa
Seminarium "Unia Europejska bez Konstytucji"
W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się seminarium „Unia Europejska bez Konstytucji” poświęcone perspektywom dalszej reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej.
17 czerwca 2005
Warszawa
Seminarium eksperckie
W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw  Międzynarodowych odbyło się seminarium poświęcone problemowi irańskiego programu nuklearnego. 
08 czerwca 2005
Warszawa
Ambasador Myles Wickstead

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyło się spotkanie z ambasadorem Mylesem Wicksteadem, przewodniczącym Sekretariatu Commission for Africa, powołanego przez rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

19 kwietnia 2005
Warszawa
Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego

W siedzibie Instytutu odbyła się konferencja pt. Współpraca międzynarodowa samorządu gminnego. Stanowiła ona podsumowanie projektu badawczego pod tym samym tytułem.

Galeria

 

15 kwietnia 2005
Warszawa
Dyskusja ekspercka

W siedzibie PISM odbyła się dyskusja ekspercka poświęcona Strategii RP w odniesieniu do pozaeuropejskich krajów rozwijających się.

Galeria

08 lutego 2005
Warszawa
Minister Jan Winkler

W siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odbyła się dyskusja pt. Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii Europejskiej wobec państw Europy Wschodniej – cele, kierunki i możliwości z udziałem Jana Winklera, pierwszego zastępcy Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Galeria

14 grudnia 2004
Warszawa
Forum Polska-Rosja 2004 - II konferencja

W ramach serii spotkań polsko-rosyjskich odbyła się II konferencja Forum Polska-Rosja 2004 pt. Kształtowanie polityki zagranicznej w Polsce i Rosji zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Moskiewski Państwowy Instytut Spraw Międzynarodowych (MGIMO).

Galeria

27 listopada 2004
Rzym
„The Challenges of European Neighbourhood Policy”

Konferencja poświęcona ocenie założeń Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (European Neighbourhood Policy - ENP) i perspektywom jej realizacji.

24 września 2004
Kraków
Collective Identities and Criteria for Security in Transatlantic Relations

Konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik z udziałem polskich i niemieckich badaczy poświęcona tematyce tożsamości w stosunkach transatlantyckich.

Galeria

09 września 2004
Krynica
XIV Forum Ekonomiczne

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wziął udział w XIV Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie w ramach cyklu "Unia Europejska i jej sąsiedzi" zorganizował panel dyskusyjny "Polityka UE wobec Białorusi - jakie perspektywy?".

04 lipca 2004
Warszawa
Seminarium polsko-ukraińskie „Ukraine and the EU Neighbourhood Policy”
Spotkanie poświęcone było stosunkom polsko-ukraińskim oraz ich perspektywom po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Szczegółowo omawiano również politykę zagraniczną Ukrainy oraz stan harmonizacji prawa ukraińskiego ze standardami unijnymi a także nową politykę sądziedztwa rozszerzonej Unii Europejskiej.
28 czerwca 2004
Puszcza Białowieska
II polsko-białoruska konferencja naukowa „Polska w Unii Europejskiej: perspektywy dla Białorusi”

Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Studiów Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, Brzeski Uniwersytet Państwowy oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Pierwszą konferencję z tej serii zorganizował PISM, w maju 2003 r. w Warszawie.

06 czerwca 2004
Warszawa
High Level NATO-Ukraine Consultations

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w dniach 6-7 czerwca był gospodarzem nieformalnych konsultacji NATO-Ukraina (2004 High Level NATO-Ukraine Consultations).

Przedmiot rozmów stanowiły ukraińskie postępy w reformowaniu sektora obrony i bezpieczeństwa, ukraińskie możliwości udziału w kierowanych przez NATO przedsięwzięciach oraz sposoby wspomagania przez państwa NATO ukraińskiego procesu reform w przyszłości.

Galeria

28 maja 2004
Moskwa
Forum Polska i Rosja w polityce europejskiej - I konferencja

Forum “Российско-польский форум по европейской политике” zostało zorganizowane w ramach serii spotkań polsko-rosyjskich we współpracy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Moskiewskim Państwowym Instytutem Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

Galeria

04 grudnia 2003
Warszawa
Alaksandr Bańkou i Lew Krisztapowicz

Aleksandr Bańkou jest dyrektorem a Lew Krisztapowicz - sekretarzem naukowym Instytutu Badań Społeczno-Politycznych przy Administracji Prezydenta Republiki Białoruś.

21 października 2003
Warszawa
Profesor Hasu H. Patel
Department of Political and Administrative Studies, University of Zimbabwe; Former High Commissioner of the Republic of Zimbabwe to Australia, New Zealand and Singapore.
30 maja 2003
Warszawa
The EU-US Cooperation
Participants: Alyson J. K. Bailes, Krzysztof Bobiński, Sławomir Dębski, Jean-Yves Haine, Lawrence S. Graham, Bohdan Lewandowski, Bastien Nivet, Alberta Sbragia, Klaus-Heinrich Standke, Ryszard Stemplowski, Laurence A. Whitehead.
21 maja 2003
Warszawa
Ambasador Thelma Doran

Ambasador Irlandii w Polsce.

14 maja 2003
Warszawa
I konferencja polsko-białoruska

Konferencja zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Centrum Studiów Międzynarodowych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego poświęcona stosunkom polsko-białoruskim.

25 kwietnia 2003
Warszawa
Ambasador Delfin Colome

Execitive Director, Asia-Europe Foundation.
Tytuł wykładu: "ASEM and ASEF, two innovative political challenges"

27 lutego 2003
Warszawa
Dr Shireen Mazari

Dyrektor generalny Institute of Strategic Studies of Pakistan.

31 stycznia 2003
Konferencje

 

18 września 2002
Warszawa
Profesor Sergiej Komisarenko

Wicepremier Ukrainy (1990-1992); Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1992-1998)

23 maja 2002
Warszawa
Książę Turki Al-Faisal

Prezes King Faisal Center for Research and Islamic Studies.

Tytuł wykładu: "Saudi personal view of the Middle East problem"

14 lutego 2002
Warszawa
Lord Robertson of Port Ellen

Sekretarz generalny NATO.
Tytuł wykładu: "NATO and Russia"

14 grudnia 2001
Warszawa
Pogranicza a polityka zagraniczna
14 grudnia 2000
Warszawa
Prospects for EU-US Relationship
04 grudnia 2000
Warszawa
Stosunki międzynarodowe jako przedmiot badań i nauczania w Polsce

Do udziału w konferencju Instytut zaprosił kierowników instytucji prowadzących badania lub nauczanie w dziedzinie stosunków międzynarodowych, bądź ich przedstawicieli. Spotkanie miało na celu zgromadzenie informacji o istniejącym stanie badań/nauczania oraz planowanych pracach w tym zakresie.


2005 - 2015 © Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ; Wszystkie prawa zastrzeżone powered by WEB interface
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu.
zamknij