• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Konferencje > Prezentacja wyników projektu „Nordic-Baltic Security in Times of Uncertainty: The Defence-Energy Nexus”

Prezentacja wyników projektu „Nordic-Baltic Security in Times of Uncertainty: The Defence-Energy Nexus”

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

09 marca 2018


Energia i obronność 
w regionie nordycko-bałtyckim


Prezentacja wyników projektu 
„Nordic-Baltic Security in Times of Uncertainty: The Defence-Energy Nexus”


9 marca br. w Lublinie odbyło się drugie z serii spotkań promujących projekt PISM i NUPI pt. Energia i Obronność w regionie nordycko-bałtyckim. W otwierającym przemówieniu kierownik Biura Badań i Analiz Bartosz Wiśniewski zaznaczył, że celem konferencji w Lublinie było wyjście z promocją projektu poza Warszawę i dyskusja na jego temat ze środowiskiem akademickim. W związku z tym partnerami wydarzenia był Wydział Politologii UMCS oraz Centrum Europy Wschodniej UMCS, z którymi podjęto próbę wymiany poglądów o wnioskach wynikających z projektu. Była to odpowiedź na założenia projektu, który miał służyć budowaniu platformy pomiędzy polskimi i norweskimi przedstawicielami, akademikami i ekspertami do podejmowania współpracy, wymiany doświadczeń i pomysłów. Konferencja została podzielona na dwie części bezpieczeństwa i energii. W pierwszym panelu moderowanym przez dr Marcina Terlikowskiego wiele uwagi poświęcono militarnej obecności w bałtyckim regionie. Wojciech Lorenz przedstawił ewolucje strategii bezpieczeństwa Rosji wobec Zachodu. Następnie prof. dr hab. Walenty Baluk i dr Kuba Olchowski z UMCS zaznaczyli, że w europejskim systemie bezpieczeństwa takie państwa, które podważają istniejący status quo i dążą do przedefiniowania swojej pozycji mocarstwowej stanowią zagrożenie dla porządku regionalnego. Z kolei dr hab. Agnieszka Legucka podsumowała różne mity na temat Rosji, z których jednym z nich jest mit o współzależności miedzy UE i Rosją, który nie zawsze powstrzymywał Rosji przed agresywnymi działaniami. Drugi panel, który prowadziła dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk poświęcony był spójności energetycznej w regionie Bałtyku. Polską perspektywę dała dr Justyna Misiągiewicz, zaś norweską przedstawiciel ze strony NUPI – prof. Jakub Godzimirski. Według niego Norwegia postrzega energię z perspektywy komercyjnej, ale od 2014 r.  zaczęła widzieć Rosję w kategoriach wyzwania dla bezpieczeństwa. Wszyscy paneliści buli zgodni, że w systemie energetycznym Europy niezwykłą rolę do odegrania mają Niemcy. Dr Mariusz Ruszel przedstawił strategię niemiecką stania się hubem energetycznym na kontynencie, w którym Rosja będzie dostarczać im tani gaz, a Norwegia (w przyszłości) energię elektryczną. Na koniec Bartosz Bieliszczuk uzupełnił wywód na temat rosyjskiej strategii energetycznej perspektywą elity wspierającej Władimira Putina. 
Program 

9:30 – 10:00      Rejestracja i kawa powitalna 

10:00 – 10:15    Powitanie i prezentacja rezultatów projektu

prof. dr hab. Marek Pietraś, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą, Wydział Politologii, UMCS
Bartosz Wiśniewski, kierownik, Biuro Badań i Analiz, PISM

10:15 – 11:45    Neoimperialne ambicje Rosji: konsekwencje dla obronności w regionie
                        
Poprzez agresję na Ukrainę Rosja dowiodła, że jest gotowa do użycia siły dla realizacji swoich celów strategicznych, które obejmują budowę strefy uprzywilejowanych interesów politycznych, ekonomicznych i bezpieczeństwa w jej sąsiedztwie. W odpowiedzi NATO wydatnie wzmocniło bezpieczeństwo regionu nordycko-bałtyckiego, m.in. przez wielonarodowe bataliony w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Potencjalny konflikt jest jednak nadal możliwy, zwłaszcza ze względu na unikalne rosyjskie zdolności antydostępowe (A2/AD) oraz regionalną przewagę wojskową. Co więcej konflikt eskalowałby horyzontalnie na cały region i miał również wymiar energetyczny. Rosja od dawna wykorzystuje bowiem politykę energetyczną do podsycania politycznych podziałów w UE i NATO. Z kolei na poziomie wojskowym obecność strategicznej infrastruktury energetycznej może komplikować planowanie operacyjne NATO.

Wojciech Lorenz, starszy analityk, PISM
prof. dr hab. Walenty Baluk, dyrektor, Centrum Europy Wschodniej UMCS,   Wydział Politologii UMCS
dr Jakub Olchowski, adiunkt, Wydział Politologii UMCS
dr hab. Agnieszka Legucka, analityk, Akademia Biznesu i Finansów Vistula, PISM

Moderacja: dr Marcin Terlikowski, kierownik, Program Bezpieczeństwo Międzynarodowe, PISM

11:45 – 12:00    Przerwa kawowa

12:00 – 13:30    Energia kluczem do bezpieczeństwa regionu?

Polityka energetyczna państw regionu nordycko-bałtyckiego ma bezpośrednie znaczenie dla ich zdolności do odpowiedzi na potencjalny kryzys między NATO i Rosją. Rosnące uzależnienie od importu rosyjskiego gazu nie tylko wystawia wiele państw na nierynkowe praktyki rosyjskich podmiotów gospodarczych, ale co więcej może opóźniać i zniechęcać rządy do zdecydowanej reakcji na ewentualne agresywne działania Rosji, także przeciwko członkom UE i NATO. Projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 powinny być rozpatrywane nie tylko w kategoriach rynkowych, ale także szerszym kontekście politycznym i bezpieczeństwa. Zarówno w UE jak i NATO potrzeba lepszego zrozumienia powiązania polityki energetycznej w regionie z jego bezpieczeństwem i obronnością, a także nowych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak projekt Baltic Pipe.

prof. Jakub Godzimirski, profesor, Grupa Rosja, Eurazja i Arktyka, NUPI
dr Justyna Misiągiewicz, adiunkt, Wydział Politologii UMCS
dr Mariusz Ruszel, adiunkt, Wydział Zarządzania Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza 
Bartosz Bieliszczuk, analityk, PISM

Moderacja: dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik, Program Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna, PISM 

13:30 – 14:30 Lunch

______________________________

This event is part of the foreign policy and national security project titled “Nordic-Baltic Security in Times of Uncertainty: The Defence-Energy Nexus”, which benefits from a €104,000 grant from Iceland, Liechtenstein, and Norway through the EEA and Norway Grants under the Bilateral Fund at the National Level.

The aim of the project is to provide recommendations for closer cooperation between Poland and Norway in security policy, specifically within energy and defence. It also creates a platform for Polish and Norwegian government officials, scholars, and experts to exchange knowledge, experience and ideas.

EEA-and-Norway_grants

 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij