• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Konferencje > Seminarium PISM: The Position of Algeria in the Arab Awakening

Seminarium PISM: The Position of Algeria in the Arab Awakening

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

21 listopada 2011
Seminarium: The Position of Algeria in the Arab Awakening/ fot. Jadwiga Winiarska
21 listopada Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował debatę pt. The Position of Algeria in the Arab Awakening. W debacie udział wzięli Mhand Berkouk (Dyrektor Centre de Recherche Strategique et Securitaire z Algierii) oraz Krzysztof Płomiński (były Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ).

Jakub Sławek, pierwszy sekretarz w ambasadzie RP w Algierii, przedstawił wstępny komentarz do roli Algierii w ‘arabskiej wiośnie’. Moderatorem spotkania była Patrycja Sasnal, analityk PISM.


Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że reakcja Algierii na wydarzenia w państwach sąsiadujących – przede wszystkim Maroko, Tunezji i Libii – znacznie odbiega od generalnego schematu. Algierczycy pozostali bowiem odporni na pełne przemocy zrywy w pozostałych krajach Arabskich. Po zaprezentowaniu krótkiej historii rozwoju państwa algierskiego, Mhand Berkouk zwrócił uwagę na trzy główne przyczyny tej apatii. Po pierwsze, pomimo obecności znacznej liczby partii politycznych na scenie politycznej Algierii, trzy partie utrzymują faktyczną władzę w kraju of 1997 roku, a ich rządy spotykały się dotąd z bardzo nieznaczną opozycją. Po drugie, wzrost światowych cen ropy pozwolił rządzącym na sukcesywne zwiększanie budżetu państwa oraz inwestycji w rozwój szkolnictwa wyższego i budowę mieszkań co zwiększyło poparcie społeczne dla aktualnego rządu. Wreszcie, Mhand Berkouk przyznał, że poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Algierii pozostaje niesatysfakcjonujący, a zdecydowana większość społeczeństwa nie popiera radykalnych zmian w kraju. Dlatego też rozwój społeczeństwa obywatelskiego powinien być jednym z priorytetów na liście reform, które zostaną przeprowadzone w najbliższej przyszłości.


Krzysztof Płomiński argumentował, że wszystkie kraje arabskie, również Algieria, są konfrontowane z podobnymi problemami natury społecznej, politycznej i strukturalnej, stąd zasadnym wydaje się przypuszczenie, że Algieria również wejdzie na ścieżkę transformacji ustrojowej. Jednocześnie, jak wskazał Krzysztof Płomiński, Unia Europejska powinna poczynić wszystkie możliwe wysiłki by asystować Algierczykom w tych właśnie przemianach, tak by uniknąć błędów popełnionych przez kraje Europy Wschodniej.


Opr: A. Konopka


 
21 listopada 2011, (poniedziałek), godz.: 10:00-11:30
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
ul. Warecka 1a, Warszawa

Język spotkania: angielski.

Fot. Jadwiga Winiarska

 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij