• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Konferencje > Debata „Co przyniesie przyszłość Unii Europejskiej?”

Debata „Co przyniesie przyszłość Unii Europejskiej?”

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

12 czerwca 2018
Warszawa

Dnia 12 czerwca 2018 w siedzibie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych miała miejsce publiczna Debata Dyrektorów pt. „Co przyniesie przyszłość Unii Europejskiej?”.

W debacie, którą prowadziła Magdalena Skajewska z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia, wzięli udział dyrektor Królewskiego Instytutu Elcano Charles Powell oraz dyrektor PISM Sławomir Dębski. Celem debaty było podsumowanie dwudniowego seminarium eksperckiego pt. „Przyszłość Unii Europejskiej z perspektywy Polski i Hiszpanii”. 

Królewski Instytut Elcano z Madrytu jest wiodącym centrum analitycznym w Hiszpanii w zakresie polityki międzynarodowej i kluczowym partnerem instytucjonalnym PISM w tym państwie. Debata, prowadzona w języku angielskim, została zorganizowana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce.
 
Debata Dyrektorów koncentrowała się na trzech kluczowych problemach polityki unijnej: przyszłości strefy euro, skutkach kryzysu migracyjnego, a także Europejskiej Polityce Sąsiedztwa. Z debaty wyłonił się obraz znacznego potencjału współpracy pomiędzy Polską a Hiszpanią w Unii Europejskiej, która przechodzi obecnie transformację związaną m.in. z brexitem oraz stoi wobec wyzwania reform instytucjonalnych, proponowanych m.in. przez prezydenta Francji Emanuela Macrona, premiera Holandii Marka Rutte czy kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Celem debaty było także zidentyfikowanie obszarów, w których interesy obu państw się różnią. 

W odniesieniu do unii gospodarczej i walutowej Hiszpania prezentuje się jako jeden z liderów projektu pogłębiania integracji europejskiej w duchu federalizmu, ze szczególnym uwzględnieniem wzmacniania integracji strefy euro, w oparciu o poszerzenie bazy dochodowej UE (zasobów własnych), wzmocnienie roli Europejskiego Banku Centralnego jako pożyczkodawcy ostatniej szansy, czy ustanowienia europejskiego ubezpieczenia od bezrobocia i rozwoju transferów budżetowych w ramach strefy euro. W odniesieniu do problematyki migracji oraz polityki sąsiedztwa UE oba państwa prezentują się jako zwolennicy aktywnej postawy Unii Europejskiej w tym obszarze, w tym wzmacniania możliwości agencji Frontex. Jednocześnie widoczne są różnice wynikające z narodowych polityk imigracyjnych oraz głównych kierunków geograficznych, z których napływają imigranci ekonomiczni i uchodźcy. Obecnie Polska i Hiszpania, odpowiednio kluczowe państwa wschodniej i południowej granicy UE, prezentują znacznie wyższy, niż w przeszłości poziom zrozumienia problemów i wyzwań państw spoza swojej części Europy i zgadzają się co do potrzeby wypracowania całościowej strategii UE w odniesieniu do migracji, uwzględniającej m.in. skutki wzrostu demograficznego w Afryce Północnej oraz Subsaharyjskiej. 

Po debacie miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi moderowana przez red. Skajewską.  

Opracował: Przemysław Biskup

 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij