• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Konferencje > Prezentacja raportu: Indie w procesie reform: szanse dla Polski

Prezentacja raportu: Indie w procesie reform: szanse dla Polski

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

22 lutego 2018

Seminarium „„Indie w procesie reform: szanse dla Polski”

Znaczenie reform gospodarczych w Indiach i możliwości intensyfikacji współpracy polsko-indyjskiej, w tym większej aktywności polskich firm w Indiach były przedmiotem dyskusji seminarium zorganizowanego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych 22 lutego br. 

Przyczynkiem do dyskusji była publikacja Raportu PISM analizującego transformację ekonomiczną w Indiach pod rządami premiera Narendy Modiego. W prezentacji raportu, Patryk Kugiel, autor i analityk PISM, przedstawił znaczenie Indii jako atrakcyjnego partnera gospodarczego, główne projekty modernizacyjne i wnioski dla administracji i biznesu. Raport przedstawia też przykłady polskich firm, które już z sukcesem działają na trudnym rynku indyjskim, możliwe formy wsparcia państwa dla biznesu i perspektywiczne obszary współpracy.

W dyskusji wokół raportu udział wzięli prof. Piotr Kłodkowski, były Ambasador RP w Nowym Delhi, dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i J.J. Singh, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Paneliści zgodzili się, że Indie są w Polsce ciągle „niedoszacowane” a dwustronną współpracę utrudniają różnice strukturalne, asymetria potencjału obu państw oraz nieduże zainteresowanie ze strony polskiego biznesu. Z tego względu ważną rolę może odegrać administracja dla tworzenia korzystnych warunków dla przedsiębiorstw. 

Według prof. Kłodkowskiego to Polska „powinna grać białymi pionkami na szachownicy”, czyli wykazywać się aktywną postawą i wyjść z ofertą dla strony indyjskiej. Współpraca ta nie może jednak ograniczać się tylko do kwestii gospodarczych - powinna być wszechstronna i odbywać się na trzech poziomach – międzyrządowym, regionalnym i międzyludzkim. Według niego niewykorzystana pozostaje współpraca przemysłu filmowego do promocji Polski w Indiach (np. film bollywoodzki w oparciu o historię Stefana Norblina), współpraca akademicka, a najbardziej perspektywiczny dla biznesu jest przemysł przetwórstwa rolno-spożywczego. 

Zdaniem J.J. Singha wzajemnym relacjom przysłużyłoby się otwarcie długo zapowiadanego bezpośredniego połączenia lotniczego do Indii. Z kolei prezes Bonikowska wskazywała na dobre relacje unijno-indyjskie i duże zaangażowanie innych państw europejskich w Indiach i w indyjskich reformach. Przegapienie tego momentu przez Polskę może więc sprawić, że przegramy konkurencję na tym rynku z innymi krajami.

Uczestnicy debaty wskazywali na szereg inicjatyw podejmowanych przez Polskę, dużą liczbę wizyt i szeroki wachlarz instrumentów wsparcia na rynku indyjskim. Problemem w relacjach, w przeciwieństwie do Chin, jest małe zainteresowanie ze strony indyjskich partnerów. Wśród perspektywicznych obszarów współpracy i propozycji ożywienia relacji wskazano m.in. współpracę w sektorze ochrony środowiska, wsparcie wymian studentów, wykorzystanie chińskiego doświadczenia organizacji Forum Regionów czy też lepszą komunikację i niestandardowe metody promocji. 

W celu zapoznania się z listą pomysłów i propozycji intensyfikacji współpracy polsko-indyjskiej polecamy Raport PISM: Indie w procesie reform: szanse dla Polski.

Program wydarzenia:

14.00–14.05   Słowo wstępne 

Bartosz Wiśniewski, Kierownik Biura Badan i Analiz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 

14.05–14.20   Prezentacja raportu: Indie w procesie reform: szanse dla Polski 

14.20–15.30   Dyskusja panelowa

Prof. Piotr Kłodkowski, Uniwersytet Jagielloński, były Ambasador RP w Indiach
Dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Zarządu, Centrum Stosunków Międzynarodowych 
J.J. Singh, Prezes Zarządu, Indyjsko-Polska Izba Handlu i Przemysłu (IPCCI)
Patryk Kugiel, Analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Moderacja: Justyna Szczudlik, Kierownik Programu Azja-Pacyfik, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych



 

 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij