portal www.pism.pl >>       wai English wersion

Wartość: 0,00 zł
Ilość: 0
Pliki: 0


szczegóły koszyka

>> logowanie/rejestracja

Strona główna > Książki
Płatności
Poradnik dyktatora czyli o politycznych zaletach niegodziwości

Poradnik dyktatora czyli o politycznych zaletach niegodziwości

Bruce Bueno de Mesquita i Alastair Smith
Liczba stron: 374
Rok wydania: 2017

Nasza cena: 49,00 zł

Cieszymy się, że polski czytelnik otrzymuje nasz Poradnik dyktatora. Mamy nadzieję, że teorie w nim przedstawione przyczynią się do lepszego zrozumienia mechanizmów rządzących dobrą i złą polityką. A także pomogą polskim obywatelom zrozumieć, jak wielką ponoszą odpowiedzialność za kształt swojego demokratycznego państwa, jego instytucji i praw politycznych, które wywalczyli przez dziesięciolecia niewoli i ucisku. 
Napisaliśmy Poradnik dyktatora aby przybliżyć logikę sprawowania władzy, dobrej i złej polityki. Nie jest żadnym odkryciem, że każdy przywódca dąży do tego aby zredukować do minimum swoją zależność od masowego poparcia. Nic w tym dziwnego: łatwiej jest zaspokoić wąską grupę popleczników niż szerokie rzesze zwolenników o zróżnicowanych potrzebach i aspiracjach. Rozwinięta w naszej książce teoria selektoratu dotyczy wszystkich form rządów, a nawet wszystkich form organizacji. Każdy przywódca, tak polityki, jak i biznesmen, myśli najpierw o zdobyciu władzy, a następnie dąży do jej możliwie jak najdłuższego utrzymywania. Jak to robi, dlaczego stosuje takie, a nie inne metody staraliśmy się wyjaśnić w naszej książce. 
Przedstawione przez nas wyjaśnienia mają największą wartość praktyczną dla obywateli państw przechodzących proces transformacji ustrojowej. Oczywiście, także państwa o ugruntowanej demokracji, jak Wielka Brytania czy Szwajcaria, nie są wolne od problemów. Ale tradycja instytucjonalna sprawia, że rządzący w tych państwach mają świadomość, że choćby się nie wiadomo jak starali, wcześniej czy później stracą władzę w wyniku decyzji wyborców. Dlatego dokładają starań aby zadowolić większość obywateli, a zwłaszcza własny elektorat.
Państwa w procesie transformacji charakteryzują młodą tradycją instytucjonalną, mają wiele atrybutów demokracji, lecz rzeczywista  odpowiedzialności rządu przed wyborcami dopiero się kształtuje. Istnieje na przykład wiele nominalnie demokratycznych państw, w których odbywają się pozornie konkurencyjne wybory, tyle że o wyniku tych wyborów przesądzili z góry ludzie już będący u władzy. Takie rządy często zależą od „plastycznych” konstytucji pozwalających łatwo zmienić-definicję procesu wyboru przywódcy. Wszystko po to, by osadzić autokratyczne rządy w „ustawionym” środowisku sprzyjającym interesom nielicznych, na których polegają przywódcy. Tym czasem dobro większości społeczeństwa schodzi na drugi plan. Napisaliśmy tą książkę, aby po to aby dobro społeczeństwa miało większe szans przetrwać w tym starciu.
Życzymy inspirującej lektury. 

Zrozumieć dyktatora. Poradnik dla analityka i świadomego obywatela (s. 9)
Wstęp. Reguły rządzenia (s. 21)
1. Reguły polityki (s. 43)
2. Dochodzenie do władzy (s. 65)
3. Utrzymanie władzy (s. 97)
4. Zabierać ubogim, dawać bogatym (s. 129)
5. Gromadzenie i wydawanie (s. 159)
6. Jeśli korupcja wzmacnia władzę, to korupcja absolutna wzmacnia władzę całkowicie (s. 189)
7. Pomoc zagraniczna (s. 229)
8. Zbuntowany naród (s. 269)
9. Wojna, pokój i ład światowy (s. 305)
10. Co robić? (s. 333)

Indeks (s. 367)

Poradnik dyktatora plik w formacie PDF 45,00 zł
Poradnik dyktatora plik w formacie EPUB 45,00 zł
Poradnik dyktatora plik w formacie MOBI 45,00 złDrukuj do PDFDo góry

Copyright © 2005 - 2019 POLSKI INSTYTUT SPRAW MIĘDZYNARODOWYCH; WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
UL. WARECKA 1A; SKR. POCZT. NR 1010; 00-950 WARSZAWA 1
TEL.:+48 (22) 556 80 00, FAX: +48 (22) 556 80 99, E-MAIL: PISM@PISM.PL

powered by WEB interface

Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij