• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Wydarzenia > Goście PISM > Wykład wiceminister spraw zagranicznych Kolumbii, Patti Londoño Jaramillo

Wykład wiceminister spraw zagranicznych Kolumbii, Patti Londoño Jaramillo

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

03 października 2017
Wykład wiceminister spraw zagranicznych Kolumbii Patti Londoño Jaramillo

Wiceminister spraw zagranicznych Kolumbii Patti Londoño Jaramillo gościła 3 października 2017 r. w PISM z wykładem „Challenges for Today’s Diplomats”. Spotkanie otworzył dyrektor PISM Sławomir Dębski, podkreślając, że jest to kolejna wizyta w Instytucie przedstawicielki kierownictwa kolumbijskiego MSZ (w lutym 2013 r. gościła w PISM minister spraw zagranicznych Kolumbii Maria Angela Holguín Cuellar).

Wiceminister Londoño odniosła się do kwestii rozwoju współpracy kolumbijsko-polskiej, dla której istotne było poznanie i zrozumienie stanowisk obu rządów wobec aktualnych wyzwań międzynarodowych. Podkreśliła znaczenie statusu Polski jako obserwatora w Sojuszu Pacyfiku – obecnie najważniejszej jej zdaniem regionalnej organizacji integracyjnej w Ameryce Łacińskiej. Zwróciła uwagę, że jak pokazują zmiany w Kolumbii, rzeczywistość zmienia się szybciej niż jej percepcja. Dowodem jest wciąż powszechne, choć niesłuszne, postrzeganie Kolumbii jako globalnego centrum produkcji narkotyków.

Wiceminister najwięcej uwagi poświęciła procesowi pokojowemu w Kolumbii, dla którego zasadniczym momentem było uzgodnienie w 2016 r. porozumienia rządu z największą guerillą w tym państwie – FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii). Zwróciła uwagę na odrzucenie porozumienia w referendum z 2 października 2016 r. Okazało się, że samo poparcie dla pokoju nie wystarczy – konieczna jest akceptacja jego warunków (w tym kosztów). Stwierdziła, że do wyniku głosowania przyczyniło się m.in. rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat rzekomych negatywnych konsekwencji uzgodnień, a tym samym wzbudzanie strachu przed nową rzeczywistością – nieznaną dla Kolumbijczyków, żyjących od zawsze w warunkach konfliktu. Znaczenie miał też niski udział młodych obywateli w głosowaniu.

W odpowiedzi na rezultat referendum rząd kolumbijski nasilił starania o potwierdzenie wsparcia partnerów międzynarodowych dla kontynuacji procesu pokojowego. Wycofanie się z niego nie byłoby właściwą opcją, tym bardziej że porozumienie nie ograniczało się tylko do zawieszenia broni, lecz miało także charakter transformacyjny. Przykładami jego postanowień są plany włączenia byłych członków FARC do życia społecznego i kwestia ich odpowiedzialności karnej, czy też rozwój obszarów wiejskich. Nowy tekst porozumienia został uzgodniony w listopadzie i ratyfikowany przez krajowy parlament. Zgodnie ze słowami wiceminister uzyskanie porozumienia to dopiero pierwszy krok. Dużo większym wyzwaniem jest wprowadzenie w życie jego postanowień.

Spotkanie zamknęła dyskusja z publicznością. Wiceminister odpowiadała na pytania o dzielenie się doświadczeniami z procesu pokojowego, wyzwania z nim związane, szczególnie w kontekście kryzysu w Wenezueli i polityki obecnej administracji USA. Odniosła się także do pytań o „zmęczenie procesem pokojowym” w kolumbijskim społeczeństwie i o sposób na zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu politycznym państwa.


Opracował: Bartłomiej Znojek  


 
Portal PISM wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij